Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Optima Pallady Residence(Fetești 54-56)-2021

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#19
claudiu_manda

claudiu_manda

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 22.06.2008
Au fost probleme, da. Insa unele s-au si rezolvat intre timp.  La ultimele ploi serioase, colegi de-ai mei cu apartament in Plaza Exigent sau chiar locatii cu pretenții, de genul Ibiza Sol, s-au plans de inundatii. La Optima nu au fost probleme.

Preturile locurilor de parcare, intr-adevar, au crescut mai ceva ca Bitcoin-ul.

Edited by claudiu_manda, 07 October 2020 - 21:20.


#20
Septimus

Septimus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 30.03.2008
Referitor la parcarea subterana, am prieteni si cunostinte in multe ansambluri noi prin tot Bucurestiul, unele chiar cu preturi duble fata de Optima. Pot sa va spun cu transparenta totala ca problema cu inundatiile in subsol la orice ploaie mai serioasa exista absolut peste tot. Motivul e unul singur, nici Apa Nova (prin sistemul public de canalizare) si nici dezvoltatorii nu implementeaza sisteme care sa poata prelua in mod real si optim debitul mare de apa ce se revarsa la ploile nasoale. In rest... dupa noroc.

Dupa ce am vazut mai multe ansambluri si blocuri prin toate zonele, am ales in baza unor criterii care au fost mai importante pentru mine - criterii care pot varia de la o persoana la alta, nu exista niciun apartament potrivit din toate pct de vedere.

#21
cdbogdan7

cdbogdan7

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 03.08.2010
Și eu am semnat pt un apartament cu 3 camere . M-am întâlnit cu dezvoltatorul ...totul a decurs ok. Pt mine e avantajoasa data de predare, am timp sa mai stâng bani. Pt nemultumiti , avansul este chiar ok ...reprezintă garanția că îl vei cumpăra, nu că dai 1000 de euro , te răzgândești și îl cauți să-i ceri banii etc.
Tot pt nemulțumiți :mai stați 2-3 luni că o să găsiți apartamente la Nicolae Teclu cu 120000 euro....sau in nu știu ce comuna la 20 km de București, fără grădinițe ,creșe , școli și o sa stați după copii 14 ani cu mașina dute-vino. :)))))))


Eu am rezervat un apartament de 3 camere aici


#22
Septimus

Septimus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 30.03.2008
Inca un lucru care poate sa faca diferenta pentru multi este faptul ca sunt deschisi la a-ti face modificari pe instalatiile electrice sau sanitare inca din faza de constructie - spre exemplu, eu am discutat cu seful de santier si am intrebat daca se pot pune mai multe prize sau daca pot trage ei racorduri in mai multe camere pentru AC multisplit, zicea ca se poate rezolva. Multi dezvoltatori nu accepta lucruri din astea

#23
drq

drq

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,094
  • Înscris: 21.05.2006

View Postcdbogdan7, on 09 octombrie 2020 - 07:35, said:

Tot pt nemulțumiți :mai stați 2-3 luni că o să găsiți apartamente la Nicolae Teclu cu 120000 euro....sau in nu știu ce comuna la 20 km de București, fără grădinițe ,creșe , școli și o sa stați după copii 14 ani cu mașina dute-vino. :)))))))


Eu am rezervat un apartament de 3 camere aici

Mai ușor cu pianul pe scări, ca totuși nu ți ai luat apartament la universitate.
Emani un aer de superioritate de parca ai luat la One Eliade însă cu toate astea sper sa decurgă totul ok și sa l primești la timp.

Edited by drq, 09 October 2020 - 10:20.


#24
Afroditu

Afroditu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,767
  • Înscris: 06.09.2006
Am impresia ca aia de la Teclu nu au vecini drogati si nefamilisti

https://www.google.c...65!4d26.1818154

#25
Gica_03

Gica_03

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 12.12.2019
Din cauza unora ca el preturile s-au dus in sus si pseudodezvoltatorii au construit ca naiba. Toti se bat pentru promisiuni si ofera bani dezvoltatorilor sa construiasca cat mai mult, inghesuit si prost.

View Postcdbogdan7, on 09 octombrie 2020 - 07:35, said:

...Pt nemultumiti , avansul este chiar ok ...reprezintă garanția că îl vei cumpăra, nu că dai 1000 de euro , te răzgândești și îl cauți să-i ceri banii etc...


Reprezinta doar garantia ca nu mai ai banii. Ca vei cumpara nu ai nicio garantie, stai mai intai sa vezi totul finalizat.

#26
Septimus

Septimus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 30.03.2008
Pana la urma cred ca e o dorinta fireasca a fiecaruia sa isi cumpere ceva cat mai ok si in ansambluri noi, din motive destul de evidente vs blocurile vechi. Problema se extinde insa dincolo de pret si locatie, am primit oferte din zone precum Timpuri Noi, Mihai Bravu, Titan, si vorbim despre 150k+ la 3 camere, insa cu pereti din rigips, view spre blocuri comuniste si, cel mai nasol, compartimentari care nu permit foarte multe la nivel de amenajare si utilizare spatiu.  

Evident ca si mie mi-ar placea ceva cu view spre parc, central, constructie buna si pret rezonabil, dar asa ceva pur si simplu nu exista :)

#27
Emma250

Emma250

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 15.10.2020
Pentru cei care au facut deja rezervare aici, ati putea sa ne spuneti dupa ce criterii ati facut alegerea, avand in vedere ca preturile sunt cam mari pentru un apartament de 2 camere spre exemplu 71500 - 74500 euro, iar bugetul la finisaje mi se pare mediocru, cu ce compenseaza diferenta asta de bani? Stiti mai multe detalii despre dezvoltator? stiu ca a mai construit Evocasa Optima 3, Armonia Titan, Joy resedence (Biruintei - Popesti Leordeni), Joy Metalurgiei. Cum vi se pare proiectul?
Ma gandesc cat de ok este compartimentarea peretilor in apartamente cu Ytong (BCA), locatia - ar fi cam 10 minute de mers pe jos pana la metrou 1 Decembrie, insa treci pe langa niste blocuri dubioase care sunt in zona. Intrebarea si pentru cei care stau deja in zona, este safe pe acolo? Multumesc!

#28
Septimus

Septimus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 30.03.2008
Evident nu pot sa vorbesc pentru altii, pot doar sa expun criteriile care au contat pentru mine:
- Compartimentarea ok - m-am uitat specific la 3 camere, mult mai ok decat in alte parti;
- Materialele folosite, important e sa fie caramida intre apartamente si la exterior, diferenta la interior intre caramida si BCA nu e atat de mare pe cat ar spune unii - personal m-am uitat sa nu fie rigips;
- Locatia in sine, nu am vrut sa fie la bulevard (la 3 benzi pe sens cat are pallady, poate deveni o problema) - in plus, rutele de acces convenabile cu masina, dimineata se iese pe pallady, sensul spre centru deci nu astepti mult, seara se poate veni prin 1 decembrie si jean steriadi; e important si acest aspect, ca sensurile de trafic in functie de momentele zilei sa nu creeze blocaje sau coloane la iesirea pe bulevardele principale;
- parcarea subterana, dar asta e ceva subiectiv, multi o sa considere prea scumpe locurile de parcare;
- deschiderea dezvoltatorului de a aduce modificari din stadiul de constructie (mai multe prize, trasee pentru AC, scurgerile de apa etc)
- zona titan-pallady in general mie imi place;

Treaba cu blocurile dubioase, da, exista, am locuit si eu intr-unul acum mai multi ani, sunt blocuri de nefamilisti si in general locuite de persoane cu venituri mici. Nu inseamna automat ca sunt numai personaje dubioase pe acolo, la fel cum nici daca te muti pe eliade sau beller nu e o garantie ca scapi de baeti sau manele.

#29
Afroditu

Afroditu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,767
  • Înscris: 06.09.2006

View PostSeptimus, on 16 octombrie 2020 - 11:25, said:

dimineata se iese pe pallady, sensul spre centru deci nu astepti mult

Hehe, te referi la Aleea Perisoru? Inseamna ca n-ai prins niciodata ambuteiaj de 15 minute pe strada aia. Bine, era si gradinita deschisa. In weekend mai sunt si meciuri pe teren si iar ambuteiaje. Nu mereu, intradevar, dar si cand se intampla, iti blesemi ziua :))

#30
Septimus

Septimus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 30.03.2008
Eh riscul asta e peste tot, in Bucuresti cam orice se poate transforma rapid intr-un pachet de nervi si claxoane :)) dar e mai bine decat sa fi nevoit pe bulevard mare sa faci stanga cu semn de cedeaza, astepti mult si bine (estic park, ca idee)

#31
Afroditu

Afroditu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,767
  • Înscris: 06.09.2006
Absolut :)
Legat de blocurile dubioase, le poti evita daca mergi pe steriadi - fetesti apoi faci dreapta la piata pe Aleea Perisoru si stanga printre blocuri (blocuri normale)

#32
IPR

IPR

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 22.12.2006
Soc si groaza, Posted Image  Baietii de la Sud Rezidential nu se dezmint si au crescut preturile cu 3400 EUR. Doar nu erau ei mai fraieri.

Optima Residence Pallady!
��Profita de ultimele zile de promotii ale proiectului Optima Residence Pallady si rezerva-ti apartamentul dorit!
��Incepand cu data de 7 Martie, anul curent, pretul unui apartament cu doua camere, revine la 74.900 euro, varianta de 59.60 mp, fata de pretul promotional de 71.500 euro, afisat momentan, iar pretul de 74.500 euro, pentru apartamentul cu doua camere si suprafata de 64 mp, revine la 77.900 euro!
❗️Preturile afisate contin cota TVA de 5% inclusa, in ambele situatii mentionate!

#33
Septimus

Septimus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 30.03.2008
Tehnica de vanzari :) mai au ap de 2 camere si vor sa scape de ele

#34
VerSus_88

VerSus_88

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 531
  • Înscris: 16.05.2018
Am fost si eu o la o vizionare pentru 2 camere ( 75K  + 7,5k parcarea ) , constructia este ok , se aglomereaza rau zona pe intrarea din Perisor , ghetoul de pe strada respectiva da destul de rau acolo , era buna si o intrare pe strada cu restaurantul Luminita.

#35
the_blue_raven

the_blue_raven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,183
  • Înscris: 03.12.2021
Buna . Are cineva idee ce constructor este la Optima Residence ?

Daca s-au vandut toate?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate