Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vot europarlamentare

Sfat reparatii

Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...

Acostament sosele comune Romania
 AI-ul Google cartografiaza 1 mili...

De ce nu se fac profesori doar ol...

imprimanta laser capacitate medie...

Parere garsoniera Tineretului
 Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...

Baterie externa solara vs baterie...

Sapa peste pardosea veche

recomandare placa captura video
 Trecere apartament pe numele meu

Seria 3 - E90 / 91

LakeSide 11 Straulesti

datasheet crawling
 

Huawei P40 Pro

* * * * * 5 votes
  • Please log in to reply
4234 replies to this topic

#4213
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,914
  • Înscris: 27.04.2010
Nu stiu ce probleme ati avut cu Curve, daca e de la ei sau de la telefoanele folosite ...
Pe Mate40 pro am folosit Curve fara absolut nicio problema, de pe vremea cand inca nu era BT Pay introdusa in App gallery.
Insa platile le facea instant, de pe orice card pe care l-am avut introdus in ea.
Singurele figuri facute, indiferent de aplicatia folosita pentru plati, au fost la magazinele in interiorul carora nu prea era semnal ...

Edited by shymano, 13 October 2023 - 01:24.


#4214
ninel

ninel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 26.11.2004
Pe mine mai putin ma intereseaza Curve. Eu am intrebat altceva..
Apoi ramane problema cu bateria care, chipurile, ar fi fost inlocuita in TG de doua ori (ultima data in 08.11.2022 ) si are data de fabricatie inscrisa 28.02.2020.
De la suport clienti Huawei m-au asigurat, prin vorbe, ca sigur a fost inlocuita....
Apoi am mari semne de intrebare referitor la bateria care tocmai mi-a fost montata in data de 11.10.2023 si achizitionata prin "oferta" la pret de 99 lei.
Bateria care s-a montat nu mi-a fost prezentata si cu atat mai putin nu a fost desigilat ambalajul in prezenta mea.
La mine nu de telefon este vorba...telefonul este o antichitate care mai are putin si face patru ani...
Problema mare este ca, din datele pe care le detin, am fost inselat. Cu siguranta nu sunt eu singurul inselat....de Huawei Romania SRL si ESD service.
Apropo, am dat e-mail si la ESD in care am cerut un punct de vedere oficial. Ghici ce s-a intamplat? Nu au raspuns...

#4215
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,108
  • Înscris: 14.08.2007
Faptul ca bateria e din 2020 nu mi se pare o dovada ca nu a fost schimbata ... telefonul iti arata gradul de uzura al bateriei, nu? Cat arata inainte, cat arata acum? Tine mai bine sau nu? Poate au fabricat multe baterii cand au lansat telefoanele si le au pe stoc de atunci.

#4216
Cristy0007

Cristy0007

    FM forever

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,407
  • Înscris: 04.05.2017
Eu am schimbat bateria și nu am nici o problemă. Viața 100% și în funcție de ce faci evident și consumul creste.  Singurul lucru după o analiză atentă, nu am încredere în așa zisul google nativ pus peneve' pe Huawei fara google service.      Pentru cei ce nu știu , vin multi deștepți cu Huawei urî "bușite" pe soft pentru a te " reduce" cum vin de la Huawei de prima dată. Nu cunosc alte detalii căci nu sunt pe domeniu, am făcut doar evaluări tehnice la viața mea .

#4217
badmania98

badmania98

    Nenea

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,670
  • Înscris: 28.11.2001
De când au apărut seriile Mate 30 și P40 nu am auzit pe nimeni să se plângă că GSM ul instalat i-a adus vreun prejudiciu. Faptul că mulți se aventurează să facă downgrade la EMUi10 pentru a instala GMS și că își bușesc telefonul, nu are nicio legătură cu instalarea și funcționarea GMS. Cu siguranță atât Huawei cât și Google i-au măsuri de îngreunare a instalării GMS pe telefoanele cu EMUi. Ultimele pe care se poate instala GMS sunt cele din seria P40. De la Seria Mate 40 nu se mai poate decât utilizând aplicații virtuale. Curios că pe cele cu HarmonyOS nu este nicio resticție din punct de vedere al instalării.

Eu țin legătura cu utilizatori din peste 50 de țări. Aș afla dacă ar apărea vreo problemă de securitate sau vreun prejudiciu în urma instalării GMS.

Edited by badmania98, 14 October 2023 - 19:56.


#4218
Cristy0007

Cristy0007

    FM forever

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,407
  • Înscris: 04.05.2017
Singura problemă la G box recomandat de Huawei , mie cel puțin altora nu. Poate am nevoie de un reset sau update la o versiune noua. Când intru in aplicație G mail sau YouTube , are.momente când se închide brusc . Am setat că prioritară G boxul dar tot așa face. Eu având versiunea finala și pro de la G box.

#4219
badmania98

badmania98

    Nenea

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,670
  • Înscris: 28.11.2001
Gbox este super. Nu te vei plictisi cu el. Îl urmăresc de când a apărut dar nu m-a convins nicio secundă. Eu prefer să folosesc telefonul la ce am nevoie, iar dacă e să pierd timpul am ce să fac altceva decât experimente cu GBox. Dacă avem de la Mate 40 în sus cu EMUi, aș înțelege să mă încurc cu GBox și alte aplicații virtuale, pentru că nu aș avea alternativă. Dar de la P50 în sus, dacă aș avea nevoie de GMS, l-aș converti la HarmonyOS C00 și aș instala GMS nativ. Despre seriile P40 și Mate 30 cu EMUI, nu mai vorbesc.
Cum spuneam, nu este o regulă. E doar ce aș face eu.

PS: Cei de pe Grupul GBox de pe Telegram, dacă ar primi un mesaj cum că se poate instala GMS nativ pe telefoanele lor ar înnebuni și ar părăsi GBox instant. Cine postează un astfel de mesaj acolo ca să le vadă reacția?Posted Image

Să nu uit: cum aș putea avea încredere mai mare într-un soft făcut de nu știu cine (GBox) față de GMS nativ care folosește aplicațiile originale Google cu excepția GSF?

Edited by badmania98, 14 October 2023 - 21:19.


#4220
gabibr

gabibr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 11.02.2007
Pt. badmania98, ai reusit sa faci instalari de gms nativ si pe modelul p40 pro+ , ELS-N39 ? Multumesc.

#4221
badmania98

badmania98

    Nenea

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,670
  • Înscris: 28.11.2001
Sigur. Pe toată seria Mate 30 si P40. Si pe telefoanele mai noi dar cu HOS.

Edited by badmania98, 18 October 2023 - 10:12.


#4222
ninel

ninel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 26.11.2004
Update prin Hy Suite de la vers. 12.0.0.342 la 12.0.0.350. Google services functioneaza...inca.
Update la problema cu bateria: Service ESD nu a raspuns la e-mail ...inca investigheaza...iar suport Huawei este in ...pauza.Saptamana viitoare ma ocup de o reclamatie la ANPC.

#4223
ninel

ninel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 26.11.2004
S-au "scremut" cei de la suport huawei si mi-au trimis asta: "Stimate client,
Perioada de stocare a produselor si pieselor Huawei este de 5 ani, conform politicii acestora.
Avand in vedere ca bateria produsului dumneavaostra este din data Februarie 2020, inseamna ca aceasta se afla in termen.
Per ansamblu, va asiguram ca de fiecare data cand produsul dumneavoastra a intrat in service, acesta a fost reparat conform."
Dupa politica lor, sa montezi o baterie veche de cel putin doi ani este OK.
Voi, la masina voastra, ati cumpara o baterie daca stiti ca a stat cel putin vreo doi ani prin diverse depozite? Ma tem ca nu..
Am citit si eu mai in amanunt termenii si conditiile serviciului de inlocuire baterie.
1) Nu am gasit nicaieri sa scrie clar ca se monteaza o baterie noua. Scrie doar ca se monteaza o baterie originala...Originala???  poate fi una reciclata din reparatiile mai vechi...Nu? Este ORIGINALA? deci este numai buna de vandut la 100 de lei cu montat cu tot. Afacere...
2) Garantia este de doar 90 de zile...Au trecut 90 de zile...Paaaa...
3) Citind pe acolo imi dau seama ca acest serviciu de inlocuire este ....pomana cereasca....in viziunea huawei, iar noi, consumatorii sa fim vesnic recunoscatori si...mucles baaaa!!!!

Azi am comandat Motorola edge 40 pro....oferta buna la A***x

#4224
cichity

cichity

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 18.03.2007
Daca si service-ul Huawei nu este ce trebuie,atunci cine?Mie mi s-au parut super profi.un service asa cum trebuie sa fie.Poate nu ai trecut pe la Depanero sau mai sunt si altii..

#4225
Cristy0007

Cristy0007

    FM forever

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,407
  • Înscris: 04.05.2017
Sa vezi distracție la Motorola și baterii in timp.... Penibil cu service ul și povestea in sine. Bateriile sunt conforme tehnic , sunt loturi venite , atâta timp cât se păstrează capacitatea lor și locul de păstrare recomandat.

#4226
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,901
  • Înscris: 22.12.2005

View Postcichity, on 24 octombrie 2023 - 03:32, said:

Daca si service-ul Huawei nu este ce trebuie,atunci cine?Mie mi s-au parut super profi.un service asa cum trebuie sa fie.Poate nu ai trecut pe la Depanero sau mai sunt si altii..

Sunt de acceasi parere. Am schimbat si eu bateria acum 2 luni si a fost totul impecabil.
Colegul e un pic pe langa subiect (e de inteles nemultumirea lui dar lumea nu se invarte asa cum crede el).

#4227
ninel

ninel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 26.11.2004
"Colegul e un pic pe langa subiect (e de inteles nemultumirea lui dar lumea nu se invarte asa cum crede el)"
Da...se invarte cum vor americanii...chinezii...israelienii ba chiar si ucrainieni cu al lor Jelenski...
In nici un caz nu se invarte cum vrei tu...sau eu..
In alta ordine de idei, faptul ca ai interactionat o singura data cu un service nu cred ca este suficient sa iti faci o parere obiectiva despre entitatea respectiva.
Telefonul P40 pro inca este oki ca si performante dar, in trei ani si mai bine, tehnologia a evoluat.
Contrar atentionarilor de pe aici vis a vis de Motorola (nu stiu de unde stie el cum sta treaba cu Motorola)  eu chiar l-am cumparat. Dupa trei ani si jumatate de frustrari si nervi vis a vis de lipsa nativa a lui gogu iata ca imi merge pe telefon orice aplicatie vreau.
PS
Motorola ofera deblocarea bootloader daca vrei asta. Huawei NU. Oare de ce?

#4228
ninel

ninel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 26.11.2004
Inca ceva destul de important...
Pot folosi aplicatiile pe care le-am cumparat de-a lungul timpului in varianta pro originala si sa nu le mai caut c*****te  ca sa ma bucur de ceva care, in fond si la urma urmei, ...am platit. Pe P40 pro nu le puteam folosi in varianta pro. Gogu nu recunostea achizitiile mele..
Daca nu era chestia asta cu Gogu, care s-a acutizat in timp, nu ma manca in c*r sa ma scotocesc de 3000+ lovele ca sa schimb telefonul. P40 pro cu baterie "noua" mai ducea doi ani ca popa...
PS.
Nu vreau sa supar pe nimeni de pe aici si nici sa declasenz un "flame". Stiu ca au mai ramas ca posesori de Huawei doar cei infocati...focusati...pe acest brand.
restul s-au tirat de mult pe alte marci...
Pace!

#4229
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,901
  • Înscris: 22.12.2005
nu stiu de ce:)
dar o iei cam personal si cam pe langa.
daca e de ajutor- am 4 (3 personale  si a unul amic) cu acelasi service. impecabile toate. p40 meu , p30 pro so 2 p20pro
ba chiar au rezovlat mai ieftin decat era pe olx ! si cu inlocuire completa (am cerut sa inlocuiasca un display spart si au inlocuit aproape tot telefonul.
la fel la o baterie de 20 pro.
si la samsung in Poli - la fel. (2 experiente)

in ce priveste "gogu"- personal il am instatat de cand am cumparat telefonul(2 ani si , de nou). merge IMPECABIL cu tot ce folosesc eu. de la navigatii pana la softuri de EV, baterii, etc
NU folosesc plati deci nu stiu cum e
am inca un p40 fARA G si merge perfect! de la jocuri pana la aplicatii office/inginerie.
la unele merge din store-ul lor. la alte apk ul si aia e

daca maine gasesc un telefon cu semnal radio la fel de bun- l-am luat
H este la ani lumina de apple si samsung(am postat pe aici testele)
alea nici nu vedeau reteaua si H (p20 pro si p40pro) aveau 3g si 4g!

#4230
badmania98

badmania98

    Nenea

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,670
  • Înscris: 28.11.2001
Nici eu nu înțeleg cum de nu vedea aplicațiile plătite în Play Store. Doar dacă instalația GMS era una deficitara.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate