Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Aragaz cu plita pe gaz si cuptor ...

Cablu FFC

Poco F6/F6 Pro

Scurgere catre hazna
 De la 24V la 5V DC?

Deducere TVA

Intalnire cu un tip de pe tinder ...

Open WRT nu sincronizeaza ceasul ...
 salariu plafonat

sistem actionare electrica pentru...

Sfaturi achizitie auto ~10k€

ICC/ICM soft monitorizare si cont...
 Recomandare ipad

Ce fel de disc pentru acest circu...

Windows 11 24H2 pe release?

Intrebare motor auto
 

Huawei P40 Pro

* * * * * 5 votes
  • Please log in to reply
4234 replies to this topic

#4177
ninel

ninel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 26.11.2004
Aventura Huawei:
Am cumparat online serviciul de inlocuire baterie. Bateria instalata in garantie, anul trecut in decembrie tot la service Huawei, a ajuns la 95% viata conform aplicatiei telefonului si la 90% conf. AccuBatery. Sun la relatii cu clientii sa fac o programare pentru service deoarece vreau sa merg personal cu el in Nicolae Balcescu.
Tipul de la capatul "firului" ma ia cu: inainte de inlocuire baterie telefonul este verificat si daca tehnicianul constata defectiuni trebuie mai intai reparate defectiunile, pe banii mei..evident, si apoi inlocuita bateria. Daca refuzati reparatia platiti constatarea si bateria nu se inlocuieste. Constatarea costa cat am platit pe baterie..
Ia uite dracie...intreb: dar cand ati schimbat bateria in garantie de ce nu ati verificat la "sange" telefonul? De ce nu ati inlocuit, impreuna cu bateria si rama plus display? Ca asa spune Huawei!
El nuuuu...sigur s-au inlocuit...Bine zic! Uite SN si verifica matale! Verifica el si revine: Stiti displayul nu avea nimic si de aia nu s-a inlocuit...Ba esti prost?
Mai devreme ai afirmat sus si tare ca la inlocuirea bateriei se inlocuieste obligatoriu rama plus display si acum iti bati joc de mine?
Ii zic sa verifice daca au pe stoc baterie pentru P40 pro! Alta asteptare cu muzica de rahat in casca telefonului...Revine el si spune sec: Nu exista baterie pe stoc...

Dau e-mail la relatii cu clientii: Mi se raspunde ca scrie clar pe nustiu unde ca bateria nu se inlocuieste decat dupa testarea "grava" a tehnicianului si daca nu vreau sa repar adio baterie si banii raman in contul constatarii.
De faptul ca la reparatiile anterioare, in garantie, nu s-a inlocuit si rama si display-ul nu scrie absolut nimic in raspuns. Insist si dau din nou reply la e-mail....
Raspunsul....NU mai vine...
Asa ca Huawei au ajuns de rahat vis a vis de rel cu clientul.
Am inregistrat convorbirea cu consilierul clienti, am cerut si primit istoric reparatie la telefon....Ma gandesc ca ar fi bine sa trimit ceva material de studiu, online, pe la OPC sa vedem ce sun si meseriasii bugetari

#4178
badmania98

badmania98

    Nenea

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,674
  • Înscris: 28.11.2001
Eu cred că am mai scris lucrul ăsta: nu mai sunați la relații clienți. Habar nu au de ei. Mergeți la service la Bălcescu (nu altundeva), cu hârtia de la ieșire din service dacă a fost în sevice, și acolo rezolvați problema.
Ca idee: tipa care răspunde la telefon nu se află în service la Bălcescu.
Ce ți-a spus la telefon este corect. E politica lor de ani de zile și cred că și asta am mai povestit-o. Se duce un amic la service la APACA cu un junghi de Huawei, vechi, că avea probleme la mufa de încărcare/căști. Cei din service au văzut o ciobitură microscopică pe marginea dispayului. Eu cred că era din fabricație, căci altfel nu avea cum să fie doar ciupitura aia cât un vârf de ac. Telefonul nu era în garanție. I-au spus că nu au voie să dea din reparație telefonul cu vreun defect, și că dacă vrea să schimbe mufa de încărcare musai să schimbe și ecranul. El a refuzat, a plătit constatarea, dar telefonul lui cu acea problemă la ecran a fost introdus în sistemul lor. Așa că atunci când a mers la service în Bălcescu, cei de acolo nu au avut ce să facă altfel decât cum apărea în sistem.
Concluzie: telefonul trebuie să iasă boboc din service. Dacă aveți alte probleme la el, sunt obligați să le rezolve: conta-cost sau pe garanție.

Să nu uit: nu mai sunați la telefon pentru service.Posted Image

Edited by badmania98, 26 September 2023 - 19:34.


#4179
ninel

ninel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 26.11.2004
Aici este vorba de atitudinea de rahat a Huawei Romania. Eu am "treaba" cu consilierul clienti care reprezinta compania Huawei.
Pe de alta parte in service de la Balcescu s-au inlocuit bateriile si nu s-a inlocuit ansamblul complet.
Bateriile care le pun in service, in garantie, sunt fie foarte vechi fie doar se reseteaza aplicatia management baterie si bateria nu se schimba.
Tare curios sunt ce data de fabricate o fi inscrisa pe bateria din telefon. Oare ce data de fabricatie au bateriile care le monteaza in cadrul serviciului de inlocuire baterie la 99 lei?

#4180
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,921
  • Înscris: 22.12.2005

View Postninel, on 26 septembrie 2023 - 19:20, said:

Aventura Huawei:
Am cumparat online serviciul de inlocuire baterie. Bateria instalata in garantie, anul trecut in decembrie tot la service Huawei, a ajuns la 95% viata conform aplicatiei telefonului si la 90% conf. AccuBatery. Sun la relatii cu clientii sa fac o programare pentru service deoarece vreau sa merg personal cu el in Nicolae Balcescu.
Tipul de la capatul "firului" ma ia cu: inainte de inlocuire baterie telefonul este verificat si daca tehnicianul constata defectiuni trebuie mai intai reparate defectiunile, pe banii mei..evident, si apoi inlocuita bateria. Daca refuzati reparatia platiti constatarea si bateria nu se inlocuieste. Constatarea costa cat am platit pe baterie..
Ia uite dracie...intreb: dar cand ati schimbat bateria in garantie de ce nu ati verificat la "sange" telefonul? De ce nu ati inlocuit, impreuna cu bateria si rama plus display? Ca asa spune Huawei!
El nuuuu...sigur s-au inlocuit...Bine zic! Uite SN si verifica matale! Verifica el si revine: Stiti displayul nu avea nimic si de aia nu s-a inlocuit...Ba esti prost?
Mai devreme ai afirmat sus si tare ca la inlocuirea bateriei se inlocuieste obligatoriu rama plus display si acum iti bati joc de mine?
Ii zic sa verifice daca au pe stoc baterie pentru P40 pro! Alta asteptare cu muzica de rahat in casca telefonului...Revine el si spune sec: Nu exista baterie pe stoc...

Dau e-mail la relatii cu clientii: Mi se raspunde ca scrie clar pe nustiu unde ca bateria nu se inlocuieste decat dupa testarea "grava" a tehnicianului si daca nu vreau sa repar adio baterie si banii raman in contul constatarii.
De faptul ca la reparatiile anterioare, in garantie, nu s-a inlocuit si rama si display-ul nu scrie absolut nimic in raspuns. Insist si dau din nou reply la e-mail....
Raspunsul....NU mai vine...
Asa ca Huawei au ajuns de rahat vis a vis de rel cu clientul.
Am inregistrat convorbirea cu consilierul clienti, am cerut si primit istoric reparatie la telefon....Ma gandesc ca ar fi bine sa trimit ceva material de studiu, online, pe la OPC sa vedem ce sun si meseriasii bugetari

man. fix ce ai facut tu am facut si eu acum 2 saptamani
sunat
primit si un discount
explicat ca NU VREAU RESET LA TEL
acceasi discutie cu "Daca are probleme se repara sau banii pe cosntatare".
ok. tel meu era IMPECABIL deci nu ma deranja
mers la Blacescu
in 2 ore m-au sunat sa l ridic.
impecabil (
batt mea era la 96 dupa 2 ani. ( mi a scapat sa o schimb pe garanatie in timp util)
super service.

#4181
badmania98

badmania98

    Nenea

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,674
  • Înscris: 28.11.2001
Doar nu crezi că sunt fabricate anul ăsta? Au stocuri.
Eu din cele scrise de tine, nu îmi dau seama cu ce te-a supărat. Ți-a citit niște condiții care sunt expuse în pățania amicului meu. Că el nu te știe pe tine sau telefonul tău. Sunt doar condițiile de intrare, verificare și ieșire din service.
Mai bine să îți spună la ce te aștepți. Amicul meu venise acasă din Norvegia. Dar să zicem că tu ajungi la service de la 150 de KM. Și vrei doar bateria dar ai spatele spart. Ce faci dacă nu cunoști condițiile din start și nu vrei să schimbi spatele care e acoperit de husă?
Eu zic să te mai calmezi un pic și să reanalizezi. Din ce ai vorbit cu ei, din ce mai scriem și noi.

Edited by badmania98, 26 September 2023 - 19:44.


#4182
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,921
  • Înscris: 22.12.2005

View Postninel, on 26 septembrie 2023 - 19:37, said:

Aici este vorba de atitudinea de rahat a Huawei Romania. Eu am "treaba" cu consilierul clienti care reprezinta compania Huawei.
Pe de alta parte in service de la Balcescu s-au inlocuit bateriile si nu s-a inlocuit ansamblul complet.
Bateriile care le pun in service, in garantie, sunt fie foarte vechi fie doar se reseteaza aplicatia management baterie si bateria nu se schimba.
Tare curios sunt ce data de fabricate o fi inscrisa pe bateria din telefon. Oare ce data de fabricatie au bateriile care le monteaza in cadrul serviciului de inlocuire baterie la 99 lei?

bat este la 100% acum ( dupa 2..3 zile a aparut procentul pt care in "invatare baterue".

#4183
ninel

ninel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 26.11.2004
Nu prea ati inteles...Ce are treaba spatele crapat al telefonului cu bateria? Ce are sula cu prefectura???
Bateria originala am inlocuit-o dupa doi ani si avea "viata" 97 %. De ce nu au inlocuit odata cu bateria si rama si display-ul? La mate 10 pro au inlocuit kit complet. Pe la uni dintre voi si la P40 pro au inlocuit kit complet (rama+ display si baterie).
Eu nu inteleg....metoda de reparatie se aplica in functie de ce criterii?
Apoi faza cu: Nu avem pe stoc baterie...Bun...De ce ati mai incasat banii mei? Cand comand serviciu baterie introduc SN telefon.
Una peste alta voi nu stiati ca softul imbatraneste si consuma bateria. Nici eu nu stiam...Marele meu noroc este ca m-a luminat consilierul Huawei...Asa ca lumina din lumina sa fie...

PS tare curios is cat or mai tine bateriile ce le vand acum...ne auzim dupa vreo sase luni...
In fine...urmatorul telefon cu siguranta nu va mai fi Huawei...m-am cam saturat sa am numai suparari ca aplicatia aia nu merge...ailalta merge dar nu prea...
Astept sa mai pice pretul la un Motorola Edge 40 pro

#4184
badmania98

badmania98

    Nenea

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,674
  • Înscris: 28.11.2001
Era un exemplu. Dar...așa e cum zici tu. Succes.

Edited by badmania98, 26 September 2023 - 20:18.


#4185
ninel

ninel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 26.11.2004
Telefonul meu este Oki ca integritate si functionalitate. Nu de asta imi era mie...
Oricum am sa merg in service cu factura de achizitie serviciu inlocuire baterie si am sa vad ce si cum.
Daca imi schimba baterie cu siguranta o sa vreau sa-mi iau acasa bateria veche si am sa vad si eu cand a fost fabricata.
Ideea era alta...Serviciile Huawei, prin prisma mea, au ajuns ca orice serviciu de garantie romanesc. Adica de ....
Cine are de gand sa isi cumpere in continuare Huawei-uri nu are de cat. La cate telefoane vand...sa vezi cu ce mare drag se arunca la reparatii in garantie

#4186
badmania98

badmania98

    Nenea

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,674
  • Înscris: 28.11.2001
Probabil nu vei primi acea baterie schimbată înapoi. Probabil. Eu nu le-am primit (vreo 3) dar le-am schimbat pe garanție. Să vedem la tine cum e. În teorie ar trebuie să o dea înapoi, fiind a ta pentru că bateria nouă este plătită de către tine. Îți recomand să întrebi înainte.

Edited by badmania98, 26 September 2023 - 20:48.


#4187
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,921
  • Înscris: 22.12.2005

View Postninel, on 26 septembrie 2023 - 20:01, said:

Nu prea ati inteles...Ce are treaba spatele crapat al telefonului cu bateria? Ce are sula cu prefectura???
Bateria originala am inlocuit-o dupa doi ani si avea "viata" 97 %. De ce nu au inlocuit odata cu bateria si rama si display-ul? La mate 10 pro au inlocuit kit complet. Pe la uni dintre voi si la P40 pro au inlocuit kit complet (rama+ display si baterie).
Eu nu inteleg....metoda de reparatie se aplica in functie de ce criterii?
Apoi faza cu: Nu avem pe stoc baterie...Bun...De ce ati mai incasat banii mei? Cand comand serviciu baterie introduc SN telefon.
Una peste alta voi nu stiati ca softul imbatraneste si consuma bateria. Nici eu nu stiam...Marele meu noroc este ca m-a luminat consilierul Huawei...Asa ca lumina din lumina sa fie...

PS tare curios is cat or mai tine bateriile ce le vand acum...ne auzim dupa vreo sase luni...
In fine...urmatorul telefon cu siguranta nu va mai fi Huawei...m-am cam saturat sa am numai suparari ca aplicatia aia nu merge...ailalta merge dar nu prea...
Astept sa mai pice pretul la un Motorola Edge 40 pro

View Postninel, on 26 septembrie 2023 - 20:01, said:

Nu prea ati inteles...Ce are treaba spatele crapat al telefonului cu bateria? Ce are sula cu prefectura???
Bateria originala am inlocuit-o dupa doi ani si avea "viata" 97 %. De ce nu au inlocuit odata cu bateria si rama si display-ul? La mate 10 pro au inlocuit kit complet. Pe la uni dintre voi si la P40 pro au inlocuit kit complet (rama+ display si baterie).
Eu nu inteleg....metoda de reparatie se aplica in functie de ce criterii?
Apoi faza cu: Nu avem pe stoc baterie...Bun...De ce ati mai incasat banii mei? Cand comand serviciu baterie introduc SN telefon.
Una peste alta voi nu stiati ca softul imbatraneste si consuma bateria. Nici eu nu stiam...Marele meu noroc este ca m-a luminat consilierul Huawei...Asa ca lumina din lumina sa fie...

PS tare curios is cat or mai tine bateriile ce le vand acum...ne auzim dupa vreo sase luni...
In fine...urmatorul telefon cu siguranta nu va mai fi Huawei...m-am cam saturat sa am numai suparari ca aplicatia aia nu merge...ailalta merge dar nu prea...
Astept sa mai pice pretul la un Motorola Edge 40 pro

man.astazi. p40 pro avea semna pe wifi si "sugea" cu 268 mb.
alaturi, fix in acceasi pozitie si pe acelasi wifi -2 iphoane (vai mama lor de mere), 12 si 14, pierdeau semnaul pe wifi:)
de gsm nu mai vorbi ca nu puteau nici vorbi de pe ele.

aplicatii, baterie, service huawei, mofturi. un tel de 3 ani se p..a cu bolta peste cam tot ce i pe piata acum.
daca imi dai un aparat cu acelasi "Radio", maine il arunc in capul celor de la service huawei
pana una alta sta langa un samsung21 FE, nou! si care are radio-ul o idee mai bun fata de iphoanele alea. dar doar cu o idee..p40pro  e departe..

View Postbadmania98, on 26 septembrie 2023 - 20:45, said:

Probabil nu vei primi acea baterie schimbată înapoi. Probabil. Eu nu le-am primit (vreo 3) dar le-am schimbat pe garanție. Să vedem la tine cum e. În teorie ar trebuie să o dea înapoi, fiind a ta.

am mai scris aici - donez bateria veche, 96% soh. mi -au dat-o in plic

#4188
ninel

ninel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 26.11.2004
Daca ai de gand sa mai ti telefonul inca un an eu te sfatuiesc sa pui bine bateria veche! Nu vreau sa scriu prosti! Dar poate o sa ai nevoie de ea ... Daca ar mai fi si incarcata vreo 50-60% cred ca este perfect pentru pastrare

#4189
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,921
  • Înscris: 22.12.2005
Multumesc

#4190
cris2d2

cris2d2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,903
  • Înscris: 16.03.2007
Eventual poți investi într-o placă de încărcare universală pentru baterii fixe (bineînțeles, verifică înainte compatibilitatea) și să o încarci regulat.

Attached Files



#4191
badmania98

badmania98

    Nenea

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,674
  • Înscris: 28.11.2001
Asta-i lipsea.Posted Image

#4192
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,921
  • Înscris: 22.12.2005

View Postcris2d2, on 27 septembrie 2023 - 17:42, said:

Eventual poți investi într-o placă de încărcare universală pentru baterii fixe (bineînțeles, verifică înainte compatibilitatea) și să o încarci regulat.

cred ca e nevoie sa detaliezi. sau poate ai gresit topicul.

#4193
badmania98

badmania98

    Nenea

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,674
  • Înscris: 28.11.2001
Păi e o placă care încarcă diferite tipuri de baterii, așa cum ai tu bateria rămasă de la P40 Pro. Se vede alimentarea pe USB și diferiți conectori pe ea pentru cuplarea bateriei. Cum altfel să o menții încărcată? Dai câteva sute de lei pentru a menține încărcată o baterie de 99 de lei.

Edited by badmania98, 28 September 2023 - 07:23.


#4194
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,921
  • Înscris: 22.12.2005
:)) Buna asta. deci sa cumpar o placa pe care s-o folosesc sa incarc o baterie pe care mi-au inlocuit-o si pe care am pus-o la donat.
mia bine gresea topicul:)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate