Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?
 

Extindere partitie (W10)

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
Pieptoasa

Pieptoasa

    38G

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,496
  • Înscris: 31.07.2011
Buna,
Asa cum este afisat in atasament am un hdd la care as dori sa extind partitia D cu spatiul ramas. De ce e atat de mult spatiu ramas pana la urma?
As putea realiza asta cu uneltele din w10? Multumesc.

Attached Files

  • Attached File  A.JPG   52.63K   79 downloads


#2
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,908
  • Înscris: 07.08.2008
Nu stiu daca se poate si cu ceva gata instalat, mai demult am folosit asta https://www.easeus.c...r/epm-free.html

#3
mannick

mannick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,040
  • Înscris: 08.08.2018
Converteste hdd-ul in basic. Salveaza datele, sterge partitiile, apoi convert to basic pe hddul sters. Asa recomanda Microsoft. Daca nu vrei sa faci asta, ar fi recomandat sa folosesti un tool, cel pe care l-a recomandat tigerheart este excelent.

#4
Ak-33

Ak-33

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 670
  • Înscris: 06.01.2020
cam greu , recomandarea mea sa scoti tot ce pe acolope alt hdd , si sa iti o noua repartitonare
eu dupa astfel de experimente m am trezit cu niste diskuri dinamice , nu iti doresc sa vezi ce bucurie e

#5
FeDaYin

FeDaYin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,675
  • Înscris: 03.01.2007
Cu AOMEI partition assistant mi-am marit partitia de recovery care era dupa partitia cu windows, nu mai stiu cum am facut. Era de 500 MB iar windows-ul nu ma lasa sa fac upgrade la windows 10 1903, asa ca am facut-o de 1.3GB.

Quote

The unallocated space should be adjacent to the partition you want to extend, no matter it is before the target partition or behind it. If not, you could use the feature "Move Partition" to adjust the position of it.

https://www.diskpart...-partition.html
Am impresia ca partitia de 896Mb de pe prima partitia nu ajuta la ceva, cred ca e doar partitie de recovery, ai putea s-o stergi si apoi sa le unesti. Ca la orice operatiune de acest tip, e riscant fara un backup.

Edited by FeDaYin, 22 February 2020 - 05:50.


#6
worldwide

worldwide

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,535
  • Înscris: 16.02.2005
Click dreapta pe This Pc, Manage, Storage, Disk Management, Click Dreapta pe E -> Extend Volume, si-o sa-ti spuna el ce si cum.
Oricum, back-up inainte e de baza.

#7
CeapaIndustries

CeapaIndustries

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 20.01.2016
Am folosit de ani de zile "MiniTool Partition Wizard" pt operatiuni de genul asta si n-am avut vreo problema (sa-mi stearga datele sau ceva), totul e super simplu cu programul ala.

Edited by CeapaIndustries, 22 February 2020 - 09:27.


#8
Bucifon

Bucifon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,434
  • Înscris: 08.05.2005

View Postworldwide, on 22 februarie 2020 - 07:17, said:

Oricum, back-up inainte e de baza.

Nu trebuie, adica ii superfluu

#9
Pieptoasa

Pieptoasa

    38G

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,496
  • Înscris: 31.07.2011

Quote

Click dreapta pe This Pc, Manage, Storage, Disk Management, Click Dreapta pe E -> Extend Volume, si-o sa-ti spuna el ce si cum.
Oricum, back-up inainte e de baza.
Nu merge.

Quote

m am trezit cu niste diskuri dinamice , nu iti doresc sa vezi ce bucurie e
ce insmeana dinamice?

Quote

Converteste hdd-ul in basic. Salveaza datele, sterge partitiile, apoi convert to basic pe hddul sters. Asa recomanda Microsoft. Daca nu vrei sa faci asta, ar fi recomandat sa folosesti un tool, cel pe care l-a recomandat tigerheart este excelent.
poti descrie mai in amanunt procedura?

oricum fac backup. nu e drive-ul cu sistemul de operare

#10
worldwide

worldwide

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,535
  • Înscris: 16.02.2005

View Postcammelia08, on 22 februarie 2020 - 11:30, said:

Nu merge.
...
oricum fac backup. nu e drive-ul cu sistemul de operare

In Disk Management, select and hold (or right-click) each volume on the dynamic disk you want to convert to a basic disk, and then click Delete Volume. When all volumes on the disk have been deleted, right-click the disk, and then click Convert to Basic Disk.

Asta la cel intitulat Disk0.

Edited by worldwide, 22 February 2020 - 12:56.


#11
FeDaYin

FeDaYin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,675
  • Înscris: 03.01.2007
El nu doreste sa stearga toate partitiile, ci sa extinda o partitie cu spatiul nepartitionat.

#12
Pieptoasa

Pieptoasa

    38G

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,496
  • Înscris: 31.07.2011
exact, sa extind

#13
worldwide

worldwide

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,535
  • Înscris: 16.02.2005

View PostFeDaYin, on 22 februarie 2020 - 17:37, said:

El nu doreste sa stearga toate partitiile, ci sa extinda o partitie cu spatiul nepartitionat.
A intrebat cum face basic din dynamic, probabil a avut un Windows instalat pe hdd-ul ala candva.

Edited by worldwide, 22 February 2020 - 19:26.


#14
Pieptoasa

Pieptoasa

    38G

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,496
  • Înscris: 31.07.2011
da..este un laptop pe care s-a pus un ssd pt o.s. hdd-ul vechi a ramas cu ceea ce vedeti in topic.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate