Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Certificate de nastere digitale

Fitbit sau huawei band ?

Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?
 Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...

Impamantare

Apple maps pe Windows 10
 Sfarsitul woke-ismului si al core...

Probleme fibra (internet ) rooter...

Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile
 Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20
 

Arta moderna - reducerea la esenta sau... lene?

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
256 replies to this topic

#199
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
Picasso era razbunator, asta stiu dintr-o anumita sursa. Probabil ca stii, ca si Dali, intr-un acces de furie si gelozie, i-a rupt 2 coaste Galei.

#200
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,291
  • Înscris: 02.09.2014

View PostCr1spy, on 07 octombrie 2020 - 10:51, said:

Picasso era razbunator, asta stiu dintr-o anumita sursa. Probabil ca stii, ca si Dali, intr-un acces de furie si gelozie, i-a rupt 2 coaste Galei.
Oameni care au acumulat o multime de frustari si apoi "erupeau" violent. Cred totusi, ca cele mai multe dintre probleme le "evacuau" cu ajutorul artei. Nu erau nebuni, dimpotriva, Dali, cel putin, isi gestiona foarte pragmatic cariera, stiau sa isi canalizeze furia si sa scoata maxim profit artistic din asta.

#201
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
Da, asa este. Si Dali desi spunea despre el, ca nu are niciun fel de emotie atunci cand picteaza si nici macar in "love life", cred ca mai degraba se referea la faptul ca nu se emotioneaza, asa cum stim ca este perceptia comuna a "emotiilor".

#202
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,291
  • Înscris: 02.09.2014

View PostCr1spy, on 07 octombrie 2020 - 15:00, said:

Da, asa este. Si Dali desi spunea despre el, ca nu are niciun fel de emotie atunci cand picteaza si nici macar in "love life", cred ca mai degraba se referea la faptul ca nu se emotioneaza, asa cum stim ca este perceptia comuna a "emotiilor".
Dali era un cinic, altfel cum explici si felicitarea pe care i-a trimis-o lui Ceausescu in noiembrie 1989 cand acesta a fost reales sef al PCR? Toata lumea stia ca Ceausescu era un dictator dur, dar asta nu l-a impiedicat pe Dali sa ii trimita o telegrama lingusitoare. Facea mishto de dictator? Il "trolla" cum se spune astazi? Nu am gasit vreo explicatie data ulterior de artist, pentru gestul sau. Deci da, nu avea emotii cand picta, este omul care suna din corn ca sa isi cheme cumparatorii, el doar "facea bani" nu picta.

Edited by Costel2014, 07 October 2020 - 15:52.


#203
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
Si pe strada suna. Mergea cu un clopotel atarnat, de haine, pentru ca nu suporta sa treaca neobservat.

#204
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
Cat priveste povestea cu scrisoarea catre Ceausescu, cred ca este foarte complicat de aflat adevarul. Gandeste-te ca Securitatea este foarte posibil sa-l fi vazut pe Dali ca pe un distrus, care se masturbeaza si picteaza nebuneli...

Edited by Cr1spy, 08 October 2020 - 00:55.


#205
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,291
  • Înscris: 02.09.2014

View PostCr1spy, on 08 octombrie 2020 - 00:49, said:

Cat priveste povestea cu scrisoarea catre Ceausescu, cred ca este foarte complicat de aflat adevarul. Gandeste-te ca Securitatea este foarte posibil sa-l fi vazut pe Dali ca pe un distrus, care se masturbeaza si picteaza nebuneli...
Nu era o scrisoare, era o telegrama, a fost publicata in "Scanteia", am citit-o si euPosted Image (desi pe atunci eram un copil si habar nu aveam cine era Dali). Cu siguranta, Securitatea avea o parere execrabila despre Dali, dar i-au publicat laudele la adresa lui Ceausescu.

Edited by Costel2014, 08 October 2020 - 08:39.


#206
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
In 74 i-a fost trimisa, cand s-a inscaunat dictator si s-a fotografiat cu un sceptru de aur in mana. Fotografie care a ajuns pe paginile revistelor de la acea vreme, din strainatate.

Edited by Cr1spy, 08 October 2020 - 10:51.


#207
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,291
  • Înscris: 02.09.2014

View PostCr1spy, on 08 octombrie 2020 - 10:44, said:

In 74 i-a fost trimisa, cand s-a inscaunat dictator si s-a fotografiat cu un sceptru de aur in mana. Fotografie care a ajuns pe paginile revistelor de la acea vreme, din strainatate.
Eu am citit o telegrama a lui Dali, din noiembrie 1989, in Scanteia, cu ocazia Congresului, posibil sa o republicat comunistii, nu avema de unde sa stiu ca ala o trimisese in 1974, nu eram nascut pe atunci!Posted Image

#208
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
:D

#209
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
Hai sa ne distram putin. As putea pune pariu ca a fost retusata, nu republicata.
Asta-i telegrama initiala:

"Am apreciat profund demersul dumneavoastră istoric de instaurare a sceptrului prezidențial. Cu respect, Salvador Dali”

Iti mai amintesti exact ce ai citit tu, sau macar daca este exact asta ?

#210
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,291
  • Înscris: 02.09.2014

View PostCr1spy, on 08 octombrie 2020 - 13:23, said:

Hai sa ne distram putin. As putea pune pariu ca a fost retusata, nu republicata.
Asta-i telegrama initiala:

"Am apreciat profund demersul dumneavoastră istoric de instaurare a sceptrului prezidenţial. Cu respect, Salvador Dali”

Iti mai amintesti exact ce ai citit tu, sau macar daca este exact asta ?
Sincer nu imi amintec exact, tin minte ca era ceva cu sceptrul, cred totusi ca asta e telegrama (re)publicata in noiembrie 1989.

#211
Darkestnight

Darkestnight

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 26.10.2017
Interesant este cum o ironie fina poate trece asa....neobservata.

Insusi viata lui Dali a fost o arta.De citit cartea sa "Jurnalul unui geniu".

#212
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
Am gasit exact. A fost retusat trollingul de la bun inceput. Dali i-a scris "întronizare" si s-a tradus "instituire". Eu stiam varianta cu "instaurare".

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/7KepkY2GbHc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]



#213
Darkestnight

Darkestnight

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 26.10.2017
Momentul telegramei a fost relatat de artistul plastic R Varia prieten cu Dali.

“În aprilie 1974 ne aflam şi unul şi celălalt la New York, când Dali mă roagă să vin de urgenţă să alcătuim telegrama. Aflasem că tocmai murise Preşedintele Franţei, Georges Pompidou, şi-i spun asta, dar el îmi răspunde că a şi trimis la Paris telegrama de condoleanţe. Îmi întinde în schimb ziarul Le Monde, care avea în prima pagină un encadré intitulat Le Sceptre. Sceptrul. Îmi spune să citesc cu voce tare. România instaura sceptrul prezidenţial, simbol monarhic! Ultima propoziţie nu m-a lăsat s-o citesc: « – Aia-i pentru public», mi-a spus. Am citit-o, bineînţeles, şi ea cuprindea cam aceste cuvinte: Numai sceptrul îi mai lipsea dictatorului României! Am pus pe hârtie ce dorea Dali să spună, am rescris caligrafic şi i-am dat să semneze. Era treaba lui, nu a mea. Iată conţinutul telegramei: «Am apreciat profund demersul dumneavoastră istoric de instaurare a sceptrului prezidenţial. Cu respect, Salvador Dali». Data: 2 aprilie 1974. New York. Azi se ştiu mai multe despre balamucul, întru totul suprarealist, pe care l-a generat acea telegramă. Sus de tot, unii spuneau: – Dar dacă prin asta vrea să-şi bată joc de tovarăşul? Alţii replicau: – Dar dacă e sincer şi află tovarăşul că n-am publicat-o? În fine, a treia zi după scripturi a fost publicată, provocând râsul multora care mi-au spus-o cu peste douăzeci de ani mai târziu, fără să-şi închipuie că eram cât de cât la curent cu acele rânduri cu două tăişuri. – Ce spuneaţi în telegrama trimisă la Paris?, l-am întrebat.« – Ah, e foarte simplu, îmi zice: În momentul în care România a instaurat sceptrul prezidenţial, calea e deschisă pentru Republica Franceză». Semnat: Salvador Dali.”

https://transparentn...dupa-53-de-ani/

#214
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,291
  • Înscris: 02.09.2014
Si eu care credeam ca oamenii bogati chiar apreciaza in mod sincer arta Posted Image https://www.urban.ro...li-lumea-artei/

#215
Darkestnight

Darkestnight

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 26.10.2017
Ai spune ca e dezamagitor. Dar....Iar o fac pe advocatus diaboliPosted Image
El are parterul plin de Basquiat(mie nu mi placePosted Image ) si Miro.In alta ordine de idei.eu nu pricep o treaba.De ce eu ca si colectionar de arta  sa platesc taxe statului daca cumpar sa zic un Velasquez? Ca sa ce? Asta este un sistem rudimentar.Adica eu ,conserv.asigur toate conditiile ,tot ce inseamna factor de risc pun toti banii la bataie iar statul vine si ma taxeaza ca le detin?Velasquez apartine patrimoniului acelui stat,nu? So..?

#216
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,291
  • Înscris: 02.09.2014

View PostDarkestnight, on 13 octombrie 2020 - 13:52, said:

Ai spune ca e dezamagitor. Dar....Iar o fac pe advocatus diaboliPosted Image
El are parterul plin de Basquiat(mie nu mi placePosted Image ) si Miro.In alta ordine de idei.eu nu pricep o treaba.De ce eu ca si colectionar de arta  sa platesc taxe statului daca cumpar sa zic un Velasquez? Ca sa ce? Asta este un sistem rudimentar.Adica eu ,conserv.asigur toate conditiile ,tot ce inseamna factor de risc pun toti banii la bataie iar statul vine si ma taxeaza ca le detin?Velasquez apartine patrimoniului acelui stat,nu? So..?
Ca statul sa plateasca muzeele (angajati, utilitati etc.) unde sunt alte capodopere? Intreb si eu, nu sunt avocatul statului.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate