Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 

Arta moderna - reducerea la esenta sau... lene?

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
256 replies to this topic

#217
Darkestnight

Darkestnight

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,806
  • Înscris: 26.10.2017
Si atunci de ce la muzee,expozitii platesti ca sa intri?




Daca se poate a se muta ultimele mesaje intr un nou topic/Stiri din lumea artei.../cam la asta se incadreaza ultimele mesaje.
Multumesc.

Edited by Darkestnight, 13 October 2020 - 15:08.


#218
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,236
  • Înscris: 02.09.2014

View PostDarkestnight, on 13 octombrie 2020 - 15:06, said:

Si atunci de ce la muzee,expozitii platesti ca sa intri?




Daca se poate a se muta ultimele mesaje intr un nou topic/Stiri din lumea artei.../cam la asta se incadreaza ultimele mesaje.
Multumesc.
Buna intrebare! Dar sunt si muzee cu intrarea libera, sau cu pretul biletului de intrare derizoriu.
Inca o stire din domeniul artei: guvernul olandez vrea sa restituie niste obiecte de arta rechizitionate in timpul coloniizarii altor tari, dar nu prea stie cui sa o faca: https://www.hotnews....a-coloniala.htm
P.S. Pentru diamant ma ofer eu sa il primescPosted Image Cu tunul nu prea am ce sa fac, nu cred ca are loc in apartament. Posted Image

#219
Darkestnight

Darkestnight

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,806
  • Înscris: 26.10.2017
Pe guvernul olandez i a apucat remuscarile? Iei si diamentul si tunul. Ii gasesti tu loc pe undeva.Posted Image

#220
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,236
  • Înscris: 02.09.2014

View PostDarkestnight, on 13 octombrie 2020 - 15:31, said:

Pe guvernul olandez i a apucat remuscarile? Iei si diamentul si tunul. Ii gasesti tu loc pe undeva.Posted Image
Cred ca ai dreptate, mai ales ca tunul pot sa il vand si la fier vechi si sa iau un pret bun pe el, avnd in vedere ca este si aurit...Posted Image

Hai sa continuam cu stirile din lumea artei: o turista din Canada care a furat mai multe artefacte din Pompei, le-a returnat dupa 15 ani, sustinand ca acestea i-au purtat ghinion: https://www.digi24.r...stemate-1382853

Edited by Costel2014, 13 October 2020 - 16:06.


#221
Darkestnight

Darkestnight

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,806
  • Înscris: 26.10.2017
A mustrat-o si pe asta constiinta . Am deschis topic nou.

Edited by Darkestnight, 13 October 2020 - 20:36.


#222
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009

View PostCostel2014, on 07 octombrie 2020 - 15:52, said:

Deci da, nu avea emotii cand picta, este omul care suna din corn ca sa isi cheme cumparatorii, el doar "facea bani" nu picta.
Nu am raspuns imediat la remarca aceasta, fiindca as fi initiat o intreaga discutie. Dar cred ca nici s-o lasam asa nu se poate. Se supara Darkestnight pe noi (glumesc), fiindca intr-adevar, ceea ce a spus el despre Dali intr-o singura propozitie, este adevarat.
Comportamentul lui fata de bani era izvorat din apetenta pentru frumos, elevat, lux. Nu din  pur materialism. Dali ca personalitate era un escapist imaginativ.
Un alt motiv a fost mandria si placerea succesului. Dispretul pentru banal, modestie, precaritate.
Chiar daca nu regasim emotie in actul artistic si chiar daca insasi definitiile cuvantului arta in unele dictionare pun accent pe asta (emotie si expresivitate) omitand notiunile de cunoastere sau constientizare (prin arta), arta lui Dali exact asta este si il reprezinta intru totul (in opinia mea).
O inteligenta si capacitate mentala care incorporeaza rafinamentul si forta deopotriva.
Asociate cu sinceritate si curaj, 2 ingrediente fara de care introspectia (si implicit constientizarea) nu ar fi posibila.

#223
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,236
  • Înscris: 02.09.2014

View PostCr1spy, on 21 octombrie 2020 - 14:54, said:

Nu am raspuns imediat la remarca aceasta, fiindca as fi initiat o intreaga discutie. Dar cred ca nici s-o lasam asa nu se poate. Se supara Darkestnight pe noi (glumesc), fiindca intr-adevar, ceea ce a spus el despre Dali intr-o singura propozitie, este adevarat.
Comportamentul lui fata de bani era izvorat din apetenta pentru frumos, elevat, lux. Nu din  pur materialism. Dali ca personalitate era un escapist imaginativ.
Un alt motiv a fost mandria si placerea succesului. Dispretul pentru banal, modestie, precaritate.
Chiar daca nu regasim emotie in actul artistic si chiar daca insasi definitiile cuvantului arta in unele dictionare pun accent pe asta (emotie si expresivitate) omitand notiunile de cunoastere sau constientizare (prin arta), arta lui Dali exact asta este si il reprezinta intru totul (in opinia mea).
O inteligenta si capacitate mentala care incorporeaza rafinamentul si forta deopotriva.
Asociate cu sinceritate si curaj, 2 ingrediente fara de care introspectia (si implicit constientizarea) nu ar fi posibila.
Auzi, eu am vorbit frumos, nu te-am injurat!Posted Image  De ce imi creezi complexe de inferioritate folosind termeni pe care trebuie sa ii caut in dictionar?Posted Image Serios vorbind, imi plac mult picturile lui Salvador Dali, dar viata lui a fost tare ciudata!Posted Image Omul era un hedonist ce isi exihiba trairile intr-un mod foarte original.

#224
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
Pai nu era un escapist contemplativ, care se emotioneaza, tremura...  Am vrut sa fiu precisa. :D

View PostCostel2014, on 21 octombrie 2020 - 15:00, said:

Omul era un hedonist ce isi exihiba trairile intr-un mod foarte original.
Pai cu o gramada de planete in Taur, zodie a placerilor, guvernata de Venus, patroana artelor, a frumosului... tu cum voiai sa fie ? Auster si modest ca Fecioara ?

Edited by Cr1spy, 21 October 2020 - 15:35.


#225
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,236
  • Înscris: 02.09.2014

View PostCr1spy, on 21 octombrie 2020 - 15:25, said:

Pai nu era un escapist contemplativ, care se emotioneaza, tremura...  Am vrut sa fiu precisa. Posted Image


Pai cu o gramada de planete in Taur, zodie a placerilor, guvernata de Venus, patroana artelor, a frumosului... tu cum voiai sa fie ? Auster si modest ca Fecioara ?
Eu sunt nascut in zodia Fecioarei...Chiar ai ceva cu mine?Posted Image

#226
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
Te-am nimerit, asa e ? Cu ce nu-ti place si este opusul tau ? Dar "above all" ar trebui sa ai un spirit analitic si sa-ti placa sa despicam firu-n patru "all day long" :D

#227
Darkestnight

Darkestnight

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,806
  • Înscris: 26.10.2017
"Exista o singura diferenta intre un nebun si mine.Nebunul se crede sanatos.Eu stiu ca sunt nebun"/citat Dali.
Cam greu de spus cat de real era ceea ce prezenta Dali lumii si ceea ce era planuit pentru a-si construi imaginea de excentric. Sa nu uitam ca a avut un script nu prea fericit care l a bantuit toata viata.
A fost hedonist dar,si Gala era....Mie imi plac picturile lui ,ma simt atrasa de ele.Ma captiveaza si imi ofera acea evadare si libertate..

#228
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,236
  • Înscris: 02.09.2014

View PostDarkestnight, on 22 octombrie 2020 - 11:23, said:

"Exista o singura diferenta intre un nebun si mine.Nebunul se crede sanatos.Eu stiu ca sunt nebun"/citat Dali.
Cam greu de spus cat de real era ceea ce prezenta Dali lumii si ceea ce era planuit pentru a-si construi imaginea de excentric. Sa nu uitam ca a avut un script nu prea fericit care l a bantuit toata viata.
A fost hedonist dar,si Gala era....Mie imi plac picturile lui ,ma simt atrasa de ele.Ma captiveaza si imi ofera acea evadare si libertate..
Si mie imi plac tablourile sale, asupra omului am ceva rezerve ca ar fi avut chiar toate tiglele pe acoperis....Posted Image

#229
Darkestnight

Darkestnight

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,806
  • Înscris: 26.10.2017
Ti am zis de scriptul cam nefericit. Iar daca stai sa te gandesti ...ce inseamna normalitatea?

#230
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
Script ? Nu, nu este doar un script ceea ce i s-a intamplat.

#231
Darkestnight

Darkestnight

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,806
  • Înscris: 26.10.2017
Eu am amintit doar de scriptul nefericit...Posted Image

Edited by Darkestnight, 22 October 2020 - 19:31.


#232
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
Poti sa-l si definesti ?

Edited by Cr1spy, 22 October 2020 - 19:38.


#233
Darkestnight

Darkestnight

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,806
  • Înscris: 26.10.2017
Scriptul vine din A.T. Exista script la nivel de individ/familie/tara/continent.Poate fi individual sau colectiv.Sunt foarte multe de spus dar ma opresc aici ca suntem off topic.

#234
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
Da, stiu ce este scriptul din AT si chiar daca nu impartasesc filozofia AT-ista, in sensul "bantuirii" si "fatalitatii", tocmai ptr ca un script poate fi "undo-it", eram curioasa cum il vezi tu pe al lui Dali.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate