Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier
 Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...
 Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV
 La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar

Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...
 

Fiara cu 7Xcapete+10Xcoarne=?

* - - - - 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
576 replies to this topic

#109
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,099
  • Înscris: 24.11.2016

View PostSigned_on_ice, on 27 februarie 2020 - 21:35, said:

Este un desen.

Mult mai reusit decat gluma sau emoticonul ales la formulare

Ai nevoie de racoare?
Nu, de ce, esti la racoare ?  :) Ti-ai reparat mouse-ul ?

#110
Signed_on_ice

Signed_on_ice

    Zombies Are Looking For Brain

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,352
  • Înscris: 23.02.2018

View Postcriztu, on 27 februarie 2020 - 21:35, said:

Eu observ doar ca "lumea" e una singura, in Biblie.
Cred ca e foarte important conceptul de "lume". O sa-l studiez, sa vad etimologii, simbolistica, astea.
O observatie la Adam si Eva in Eden, e ca dupa ce Adam mananca din pomu cunoasterii, "se ascunde", caci "era gol". dupa care e "acoperit" cu "piele".
Din nefericire sunt foarte tentat de conceptul de "joc in calculator". Tot ce percepem noi in acest calculator, chiar acest forum, nu este "ceva" in sine, ci este o "perceptie". Adica, daca stingi calculatorul, "dispare" tot, si forumu, si magazinu de pe net, si jocurile si torentele, si filmele, si tot ce "se afla pe internet", dispare.
Dar "internet" nici macar nu e, ca sa poata sa dispara...
Eu intrebasem in ce staza vietuiau ei prind Eden in timpul cand au dobandit cunoasterea?

Daca Elohim i-a imbracat in piele/carne atunci evident ca se aflau intr-o alta stare care nu se aplica izgonitilor.

Exceptandu-l pe Isus, nu?

Dar el este total diferit de ceilalti.

View PostXlander, on 27 februarie 2020 - 21:37, said:

Nu, de ce, esti la racoare ?  Posted Image Ti-ai reparat mouse-ul ?
Mouse-ul nu este defect, functioneaza in bios.

Este o anomalie in windows.

View Postcriztu, on 27 februarie 2020 - 21:35, said:

Tu imi propui ca sunt doua lumi. Una aici, orice ar insemna "aici", si una in alta parte.
Eu iti propun ca este o singura lume, care e o iluzie, un vis. Asa cum visul - in intelegere profana - nu e real, asa nici "lumea" nu e reala.
Deci lumea e locul unde stau mortii. Lumea e hadesul(iad). Lumea nu e realitatea.
Deci in Matei 8:22 - lasa mortii sa-si ingroape mortii si urmeaza-ma pe mine, dupa care Isus "se inalta" - tradus babiloniac ca "invie" - din moarte, si in viata.
As zice ca dificultatea sta in intelegerea noastra profana, adica lumeasca.
Profanul, sau experienta noastra profana, ne spune ca chestia asta pe care o experimentam, lumea aceasta, e reala. Si visul ne amuza, pt ca nu e real. Zicem noi.
Abia cand m-am pus sa studiez: cum deosebesc visul de realitate, am inteles ca nu e nici o deosebire intre lumea aceasta, pe care o consider profan ca realitate, si visul.
Cand am inteles ca absolut tot ce e senzorial, e o constructie mentala, adica "inauntrul meu", oriunde s-ar afla acel "inauntru", am inteles ca nu pot sti nimic in afara mea.
"inauntrul meu" deci, e o temnita. eu sunt un spirit in temnita - 1Petre 3:19

Intrebarea ta era daca e o "alta lume". Conform Bibliei, nu exista alta lume. Acolo unde e Elohim, nu e "lume", e... mister total - Eclesiastul 8:7
Conform bibliei sunt 2 lumi, nu este ipoteza mea.

Se observa in Ioan 17

Şi acum, preaslăveşte-Mă Tu, Părinte, la Tine Însuţi, cu slava pe care am avut-o la Tine, mai înainte de a fi lumea.

Plimbarea intre cele doua lumi presupune o dezbracare de slava si o reimbracare a slavei

#111
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

View PostSigned_on_ice, on 27 februarie 2020 - 21:48, said:

Eu intrebasem in ce staza vietuiau ei prind Eden in timpul cand au dobandit cunoasterea?

Ti-am raspuns: conform Bibliei, "mister" si "gol" si "neacoperit".

View PostSigned_on_ice, on 27 februarie 2020 - 21:48, said:

Conform bibliei sunt 2 lumi, nu este ipoteza mea.
Se observa in Ioan 17
Şi acum, preaslăveşte-Mă Tu, Părinte, la Tine Însuţi, cu slava pe care am avut-o la Tine, mai înainte de a fi lumea.
Plimbarea intre cele doua lumi presupune o dezbracare de slava si o reimbracare a slavei

Ion 17:9 Pentru ei mă rog; nu mă rog pentru lume
Ion 17:11 Eu nu mai sunt în lume, dar ei sunt în lume,
Ion 17:13 Eu vin la Tine; şi spun aceste lucruri pe când sunt încă în lume
Ion 17:14 ei nu sunt din lume, la fel cum nici Eu nu sunt din lume.
Ion 17:18 Tu M-ai trimis pe Mine în lume
Ion 17:24 Tu M-ai iubit înainte de întemeierea lumii
Dupa cum poti observa chiar in verstul dat de tine: inainte de a fi lumea.
Deci e o singura lume. Nu stiu unde vezi tu in Ion 17 mai mult de o singura lume.

#112
Signed_on_ice

Signed_on_ice

    Zombies Are Looking For Brain

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,352
  • Înscris: 23.02.2018

View Postcriztu, on 27 februarie 2020 - 22:04, said:




Ion 17:9 Pentru ei mă rog; nu mă rog pentru lume
Ion 17:11 Eu nu mai sunt în lume, dar ei sunt în lume,
Ion 17:13 Eu vin la Tine; şi spun aceste lucruri pe când sunt încă în lume
Ion 17:14 ei nu sunt din lume, la fel cum nici Eu nu sunt din lume.
Ion 17:18 Tu M-ai trimis pe Mine în lume
Ion 17:24 Tu M-ai iubit înainte de întemeierea lumii
Dupa cum poti observa chiar in verstul dat de tine: inainte de a fi lumea.
Deci e o singura lume. Nu stiu unde vezi tu in Ion 17 mai mult de o singura lume.

In Ioan 17 sunt 2 lumi
Una care este inainte de a fi cealalta, ambele concomitent.

Sunt diferite, asta-i clar si evident.

#113
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,112
  • Înscris: 10.09.2008
"Lumea", kosmos, este un termen care în NT desemnează omenirea născută în afara Edenului. De la Cain, Abel și mai ales Set.

"Înainte de a fi lumea" înseamnă astfel înainte de nașterea de copii supuși morții, fără voia lor. Dumnezeu a promis că va aduce în existență sămânța mesianică imediat după păcat, de la Geneza 3:15.

#114
Signed_on_ice

Signed_on_ice

    Zombies Are Looking For Brain

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,352
  • Înscris: 23.02.2018

View Postlogic1, on 28 februarie 2020 - 11:24, said:

"Lumea", kosmos, este un termen care în NT desemnează omenirea născută în afara Edenului. De la Cain, Abel și mai ales Set.

"Înainte de a fi lumea" înseamnă astfel înainte de nașterea de copii supuși morții, fără voia lor. Dumnezeu a promis că va aduce în existență sămânța mesianică imediat după păcat, de la Geneza 3:15.

Good point

Adam si Eva in care din cele 2 stari se incadreaza?

#115
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

View Postlogic1, on 28 februarie 2020 - 11:24, said:

"Lumea", kosmos, este un termen care în NT desemnează omenirea

acelasi disc ruginit pui.. daca "lume" e folosit cu doua sensuri: pamantul si omenirea,
vii tu si imi explici sofistic ca "lume" inseamna omenire, si nu inseamna pamant.

deci "fundatiile lumii" la tine inseamna "fundatiile omenirii"... a pus Dumnezeu fundatiile omenirii..

Edited by criztu, 28 February 2020 - 12:47.


#116
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,112
  • Înscris: 10.09.2008

View PostSigned_on_ice, on 28 februarie 2020 - 12:22, said:

Good point

Adam si Eva in care din cele 2 stari se incadreaza?

"Înainte de a fi lumea" erau în Eden, fără copii.

View Postcriztu, on 28 februarie 2020 - 12:47, said:

acelasi disc ruginit pui.. daca "lume" e folosit cu doua sensuri: pamantul si omenirea,
vii tu si imi explici sofistic ca "lume" inseamna omenire, si nu inseamna pamant.

deci "fundatiile lumii" la tine inseamna "fundatiile omenirii"... a pus Dumnezeu fundatiile omenirii..

Pământul e pământ/planeta, lumea este omenirea, așa cum o știm astăzi. Întemeierea lumii, katabole kosmou, este când Adam "aruncă jos" sămânța omenirii în mama tuturor celor vii și se naște omenirea. Isus vorbea de tot sângele vărsat pe pământ "de la Abel, de la întemeierea lumii". Atunci se naște și Set, din care de fapt se trage omenirea de azi.

#117
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

View Postlogic1, on 28 februarie 2020 - 13:42, said:

Întemeierea lumii, katabole kosmou, este când Adam "aruncă jos" sămânța omenirii

A-lo! A, lo! Ma auzi ce iti spun?
Ion 1:10 - lumea a fost facuta de el(Isus)

daca in Ion 1:10 "lumea" inseamna "omenirea", atunci omenirea a fost facuta de Isus.
iar tu imi povestesti ca Adam "arunca jos"(in apocrifiile tale, binenteles) samanta omenirii.

#118
Signed_on_ice

Signed_on_ice

    Zombies Are Looking For Brain

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,352
  • Înscris: 23.02.2018

View Postcriztu, on 28 februarie 2020 - 14:02, said:

A-lo! A, lo! Ma auzi ce iti spun?
Ion 1:10 - lumea a fost facuta de el(Isus)

daca in Ion 1:10 "lumea" inseamna "omenirea", atunci omenirea a fost facuta de Isus.
iar tu imi povestesti ca Adam "arunca jos"(in apocrifiile tale, binenteles) samanta omenirii.

In ce stare vietuiau Adam si Eva inainte de "cunoastere"?

Aveau posibilitatea de a muri daca nu ar fi gustat din pom?

Ca asa reiese din text.

Atunci cunoasterea nu o echivalam cu moartea.

Nu discutam despre cine a facut lumea.

Edited by Signed_on_ice, 28 February 2020 - 15:15.


#119
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,112
  • Înscris: 10.09.2008

View Postcriztu, on 28 februarie 2020 - 14:02, said:

A-lo! A, lo! Ma auzi ce iti spun?
Ion 1:10 - lumea a fost facuta de el(Isus)

daca in Ion 1:10 "lumea" inseamna "omenirea", atunci omenirea a fost facuta de Isus.
iar tu imi povestesti ca Adam "arunca jos"(in apocrifiile tale, binenteles) samanta omenirii.

Tot în Ioan 1:10 "...dar lumea nu l-a recunoscut". Oamenii, în context israeliții, "ai săi". În Ioan lumea este restrânsă la Israel, ca reprezentativ.
Și nu că israeliții au fost făcuți de Isus, ci omenirea și apoi Israelul există DATORITĂ promisiunii din Eden despre o sămânță/Cristos. Deci "prin el".

#120
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

View PostSigned_on_ice, on 28 februarie 2020 - 15:14, said:

In ce stare vietuiau Adam si Eva inainte de "cunoastere"?

Nu e scris in Biblie "in ce stare vietuiau".
Ce cred eu ca ai nevoie tu sa-ti lamuresti, e ce inseamna "a vietui".
Dumnezeu e viu.
Adam, cand e "cu Dumnezeu", e viu. Cand e "fara Dumnezeu", e mort.
Daca zici "Adam a vietuit pe pamant", te afli in eroare. Adam pe pamant moare, nu "vietuieste".
A intreba "cum vietuia Adam inainte de cunoastere" nu poate fi deci opusul lui "cum vietuia Adam dupa cunoastere".
Adam nu "vietuieste" inainte si dupa cunoastere.
Adam vietuieste in Eden, inainte de cunoastere.
Adam moare pe pamant, cunoaste binele si raul.

Daca numesti perioada de timp petrecuta pe pamant "vietuire" sau "viata", te afli in eroare, adica ai intelegere lumeasca, adica profana < pro+fanes - in afara templului.

Din ce inteleg eu, NT, prin "viata vejnica" - asta e o traducere babiloniaca, textul in greaca e "zoon aionion" adica "viata in veac" - vorbeste despre cum sa fii viu in perioada de timp petrecuta in lume.
deci "veac" inseamna "durata de timp in lume".
"Stapanul acestui veac" - 2Cor 4:4 e ajadar "ce omoara", adica "nimicitorul", "distrugatorul". care in sistemu de credinte greco-roman, din ce am inteles, e Hades(iad).
Afara din hades, mortul e ghidat de Apollo/Hermes, in viata, in unde sunt viii - in sistemu greco-roman.
in Biblie, ai urme ale sistemului greco-roman: imaginea cazuta de la Zeus, Apollo a udat, Paul e Hermes, Barnabas e Zeus, Diana - sora geamana a lui Apollo - Fapte 14:12, Fapte 19:35

O alta mare teozofie ce se mai face in NT, e ideea ca prin Isus, avandu-l pe Isus "in tine", te inalti, adica nu mai esti din lume. Esti din Dumnezeu. Esti Dumnezeu. Fiul celui cel mai inalt.
deci, "lumea" devine "senzorialul", adica ce vezi cu ochiu, ce auzi cu urechea, ce mirosi cu nasu, ce pipai cu mana, ce gusti cu limba.
ori, si poate ai constatat deja, cand vezi de ex. o femeie frumos imbracata, aranjata, pielea fara bube, corpul fara defecte, ce concluzie tragi despre ea? dom'le, e o femeie buna.
FALSH!!!!1
poti fi mega super frumoasa, si sa fii in suferinta spirituala gruaznica. gruaz-ni-ca.
de aici conceptul de "tarfa". adica, tarfele sunt deci femei in suferinta spirituala gruaznica. desi sunt foarte placute la vedere. abia cel ce vede spiritul, nu mai gaseste placere in tarfa.
deci, noi, cand ne nastem in spirit, ne uitam la aceasta lume, si ce vedem? vedem oameni care arata frumos imbracati, sau vedem niste hahalere acoperite de straie stralucitoare, impodobiti cu aur, dar ei sunt prabusiti in putul fara fund?

deci eu n-am gasit in Biblie descrierea care era starea lui Adam cand era viu, inainte sa moara. in Apocalipsa e cel mult o descriere succinta "esti pus in pomu vietii" dar binenteles, e o exprimare simbolica, ca doar nu-ti inchipui ca devii o curmala intr-un curmal, si stai acolo vesnic, alceva mai bun n-ai ce face in cetatea lui Dumnezo..

#121
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

View Postlogic1, on 28 februarie 2020 - 15:42, said:

Tot în Ioan 1:10 "...dar lumea nu l-a recunoscut". Oamenii, în context israeliții, "ai săi". În Ioan lumea este restrânsă la Israel, ca reprezentativ.
Și nu că israeliții au fost făcuți de Isus, ci omenirea și apoi Israelul există DATORITĂ promisiunii din Eden despre o sămânță/Cristos. Deci "prin el".

tu esti sofist... tu doar macini cuvinte, versete, fara sa intelegi spiritual
Dumnezeu care a făcut lumea şi tot ce este în ea - Fapte 17:24
Toate lucrurile prin el au fost facute, de el au fost facute, pt el au fost facute - Coloseni 1:16
făgăduinţa făcută lui Avraam sau seminţei lui, că va moşteni lumea - Romani 4:13
printr-un singur om a intrat păcatul în lume - Romani 5:12

noi n-am adus nimic în lume şi nici nu putem să luăm cu noi nimic din ea - 1Timotei 6:7
ce foloseşte unui om să câştige toată lumea, dacă îşi pierde sufletul? - Mark 8:36, Luca 9:25

cum castigi tu toata lumea, daca lume = omenire, iar nu si "aur, pietre, copaci, iarba, carne", adica obiecte, fizic, materie, natura?
cum iti poti pune problema sa iei ceva din lume, daca lume=omenire?

lumea a fost făcută prin Cuvântul lui Dumnezeu, aşa că tot ce se vede n-a fost făcut din lucruri care se văd. - Evrei 11:3
oricine este născut din Dumnezeu biruieşte lumea - 1Ion 5:4

deci cum adica biruesti lumea, daca lume = omenire, ce faci, ii pocnesti pe toti in cap cu barda, ii faci pe toti sclavii tai?
sofistule care esti tu sofist Posted Image

Edited by criztu, 28 February 2020 - 16:36.


#122
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011
Edenu a fost pe pamant.
In plus, tot aci pe pamant va fi restabilit.

#123
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,099
  • Înscris: 24.11.2016

View PostDude_2nd, on 28 februarie 2020 - 16:29, said:

Edenu a fost pe pamant.
In plus, tot aci pe pamant va fi restabilit.
Nu auzi ce zice logic, ca Edenul era o regiune imprejmuita (natural). Acolo era viata, in afara erau moartea, buruienile si animalele carnivore. Pricepusi schema ?

#124
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011
Logic zice bine ce zice. Io ii faceam observatie lu Critzu cu teologhia lui antimaterie. :)

#125
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postcriztu, on 28 februarie 2020 - 16:29, said:

tu esti sofist...
Mai degrabă, solist... Posted Image

View PostDude_2nd, on 28 februarie 2020 - 16:29, said:

  • Edenu a fost pe pamant.
  • In plus, tot aci pe pamant va fi restabilit.
  • Da.
  • Nu.

Edited by mario_bril, 28 February 2020 - 16:38.


#126
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

mario_bril, on 28 februarie 2020 - 16:38, said:

    [*]Nu.
[/list]
Desigur ca DA. :)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate