Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...
 Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.
 Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India
 Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar

Contestare amenda politia locala
 

Varilux-Essilor sau Ital Lenti?

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
Thepointer

Thepointer

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 15.03.2019
Salutare.
Daca aveti cunostinte despre aceste doua variante intre care nu sunt decis inca?...

Sunt la prima incercare de a utiliza ochelari progresivi (pana acum nu aveam probleme la distanta si am purtat doar pt aproape). Pe reteta dioptriile... 2 la vederea de aproape si 0,25 pentru departe.
Vederea imi este solicitata in special pentru aproape si semidistanta as zice (mai exact simt necesitatea corectiilor doar la utilizare  telefon + citit + Laptop la f. aproape, monitor PC la cca 1,2m, TV la cca 4m).

Caut sa ma incadrez undeva pana in 1500 lei final (cu ramele si manopera), nu stiu insa daca ma incadrez in acesti bani la versiunile cu unghiul cel mai bun in ce priveste largimea de focalizare (varilux parca ofera versiunile X, E si E series, iar Ital Lenti  vine cu Twice, My premium si Premium Mobile).
Nu optez pentru heliomat sau blue (doar antireflex si toate celelalte care se impun oricum)
Multumesc anticipat binevoitorilor care pot si vor sa ma ajute!

Edited by Thepointer, 13 February 2020 - 16:04.


#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,249
  • Înscris: 13.03.2017
Ital Lenti e un fel de SRL de prin Italia
Eu as zice pas
Varilux-Essilor exista de vreo 150 de ani deci ...

#3
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007
Dar diferenta de pret tie nu-ti spune nimic?!...sau au cam acelasi pret? Posted Image...Am comandat eu acum cativa ani o lentila din asta "Ital..." ca era mai ieftina.Imi trebuia pentru un experiment, nu pentru ochelari...Am constatat ca era facuta aiurea!...Am dus-o inapoi si mi-au schimbat-o fara comentarii...Un necunoscator, poate n-ar fi observat ca nu e corect facuta. A doua a fost acceptabila. Desigur, nu pot sa spun daca a fost chiar "Ital.." sau o chinezarie, dar, oricum mi-a lasat un gust amar, experienta asta mi-a confirmat suspiciunile initiale legate de acest "brand" Posted Image
Lentile serioase sunt: Essilor, Hoya...chiar si Rodenshtok sau Interoptic cred ca sunt mai bune decat "Ital".
Atentie: toate astea de firme serioase au marcaje care atesta originalitatea. Daca lipseste marcajul...sunt facaturi! documenteaza-te!

Edited by danpet, 14 February 2020 - 21:00.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate