Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.
 Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India
 Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar

Contestare amenda politia locala
 PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?
 

adaugare hard pe laptop si instalare

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
Samy55555

Samy55555

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 14.04.2019
Am un laptop https://altex.ro/lap...pd/LAPMY8311PK/ cu windows la care am mai adaugat la service un ssd. Parca merge putin mai greu acum, oare de ce?
Oricum, vreau sa bag windows ul pe ssd ca are spatiu mai mare. Am facut un stick bootabil, nu stiu daca l am facut bine (si am mai pus un folder pe el, mai are 6mb libere, cred ca nu conteaza). Am bagat stickul dar nu a intrat in boot.. cred ca trebuie sa apas o tasta, nu gasesc pe net care e la Myria. Cand instalez trebuie sa creez o partitie pentru windows, nu?

#2
CeapaIndustries

CeapaIndustries

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 20.01.2016
Ma uitai pe manualul de pe myria.ro dar nu vazui nimic legat de tasta pt bios sau boot de pe usb. Ia si tu toate tastele la rand de la F1 la F12 si vezi ce merge. In general e F2/F8/F10/F12 sau Delete. E posibil sa ai si vreo combinatie dinaia de "Fn" + "F10" spre exemplu, deci ai de incercat cateva combinatii Posted Image
Recomand totusi sa te duci cu el la un prieten sa te ajute cu instalarea ca sa iasa ceva ok, altfel risti sa-ti faci o groaza de nervi degeaba.

Edited by CeapaIndustries, 08 February 2020 - 17:13.


#3
Samy55555

Samy55555

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 14.04.2019
nu merge cu F10 sau 11, o sa mai incerc, dar nu pot din windos sa setez sa booteze de pe usb?

si oare care din astea doua stickuri e win 10?

Attached Files



#4
Samy55555

Samy55555

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 14.04.2019
din windows am o optiune sa restartez de pe usb si ma intreaba ce sa aleg UEFI SMI USB DISK 1100, Partition 1,
UEFI Built-in EFI Shell,  
UEFI CD/DVD Drive,
uefi removable device,
uefi network device, ce sa aleg, ca la prima tot in windows imi intra. Daca nu m am saturat.. nici o tasta nu merge pt boot, sunt batuti in c#$#

Edited by Samy55555, 08 February 2020 - 17:59.


#5
Samy55555

Samy55555

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 14.04.2019
am reusit, delete sau esc e tasta, dar nu imi apare optiune sa partitionez ssd ul, sau trebuie sa l formatez ca sa apara? si pot sa sterg windowsul vechi de pe eMMC din explorer sau acum in bios?

#6
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,578
  • Înscris: 15.06.2004
Pai ai BIOS UEFI din cate vad - daca nu e Fast Startup dezactivat in BIOS atunci Windows-ul preia controlul aspura BIOS si nu te lasa sa il accesezi - se poate accesa prin Advance Startup in meniul de Recovery.

In cazul tau ar trebui sa mearga cu removable...

#7
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Hai sa facemn 100 de topicuri cu o janghina de laptop si windows:
https://forum.softpe...re-pe-hard-nou/

Nu zic ca e rau ca ti-ai luat acel laptop, poate atit ai avut buget sau pretentii de la un laptop.
Dar sa faci 100 de topicuri pentru chestii care deja au fost discutate de nshpe ori, si fara poze, fara detalii....

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate