Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Salarii compensatorii?

Recomandare service in Slatina pe...

De unde cumparati piese de schimb...

Iesirea din coproprietate
 Mouse wireless ergonomic cu bater...

Cum se calculeaza dobanda lunara ...

La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...
 Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...
 Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...
 

Circuit Europa

- - - - -
  • Please log in to reply
76 replies to this topic

#37
eireman

eireman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,741
  • Înscris: 11.10.2016

View Postatupi, on 02 februarie 2020 - 21:47, said:

@eireman la Jet oil ul ala?
Sunt 4 pompe chiar in parcare la Hofer. Doar cu cardul merge platit.

#38
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

View PostBrainie, on 03 februarie 2020 - 09:49, said:

Elveția, Italia, Franța: trebuie să ai timp suficient și nervii tari ca să mergi numai pe naționale;

In Franta sunt foarte bune, cu celelalte e cum zici tu. Problema cu Franta e ca au impanzit-o de radare si asta streseaza.

#39
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,636
  • Înscris: 12.12.2006
Autostrada se poate plati cu cardul atat in Franta cat si in Italia, atentie doar sa te incadrezi bine (la self service).

Dar esti sigur ca in 2 saptamani vrei sa mergi cu masina pana in Spania si inapoi? M-as limita la Elvetia-Italia.... mi se pare mult timp consumat pe drum si ramane putin pentru vizitat/plimbat/facut miscare in aer liber :)

#40
marian.bazavan

marian.bazavan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,176
  • Înscris: 05.09.2007
Cam trebuie .... Daca nu ma duc in Spania se supara persoana de acolo.... Daca nu merg in Elvetia aceiasi treaba. Asa impac si capra si varza. Iar sotia vrea sa trecem neaparat prin Viena si Venetia, asa ca o prima impresie.

#41
marian.bazavan

marian.bazavan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,176
  • Înscris: 05.09.2007

View Postdariuscha, on 02 februarie 2020 - 22:04, said:

Daca te ajuta ca sa-ti faci o idee: acum multi ani, am facut traseul Chamonix- Innsbruck intr-o zi, cu opriri in pasul Furka ( vizita ghetar), pasul Oberal (scurt), Andermatt si Vaduz. Merita, e genul de traseu care te face sa iti dai seama pt ce s-au construit decapotabilele.
Poti sa-mi spui cate ore, cu aproximatie, a durat? Cum e mai usor drumul, cum l-ai facut tu, sau invers, de la est la vest? Traseul meu este de la est la vest. Nu am decapotabila, dar am sa deschid geamul :)

#42
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,560
  • Înscris: 14.04.2008
Cu aproximatie, cred ca a durat 12 ore.
Sincer, habar nu am cum e mai usor sau daca e mai usor dintr-o directie in alta. Daca as avea ceva diferit in vedere, atunci ar fi privelistea din sens invers.
Decapotabila nu avem/aveam nici noi. Aveau in schimb altii, cu care ne-am intersectat pe drum. Asa mi-am dat seama de “obiectul” potrivit la locul potrivit!🙂

#43
marian.bazavan

marian.bazavan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,176
  • Înscris: 05.09.2007
Deci sunt norocos ca am traseul invers fata de tine Posted Image . Multumesc. Pe unde sa ma opresc sa am cea mai buna incantare a ochiului? Ma asteptam la 8.00 maxim 9.00 ore.

Edited by marian.bazavan, 05 February 2020 - 22:51.


#44
Brainie

Brainie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,765
  • Înscris: 18.04.2007
Se poate face Chamonix - Innsbruck într-o zi, dar pe repede înainte. Partea dintre Martigny și Vaduz cred că am făcut-o integral (pe bucăți), e foarte frumos peste tot. O să regreți că nu ai timp pentru mai multe opriri. Dar la ce circuit ți-ai propus, asta va fi general valabil.

#45
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,560
  • Înscris: 14.04.2008
Brainie,
atunci nu Elvetia a fost tinta. Practic, traseul nostru a reprezentat prima bucata din drumul catre casa, dupa aproape 3 saptamani petrecute in FR ( coasta, proventa, haute-savoie) . Initial planificasem intoarcerea tot prin IT ( cu o bucla prin pasul St Bernard), insa ulterior am schimbat.

Marian,
nu am vrut sa spun ca parcurgerea in sens invers ar fi mai ok, cu toate ca e posibil! Ideea era ca iti ofera o alta perspectiva. Opriri poti face oriunde gasesti loc sa parchezi si peisajul te indeamna.🙂

#46
marian.bazavan

marian.bazavan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,176
  • Înscris: 05.09.2007
Sper ca perspectiva sa fie favorabila :) . Cand ai doua invitatii, una in centrul Europei, alta la capatul Europei si timpul e limitat, nu ai nicio sansa sa stai la admirat. Totul pe fuga, dar o fuga moderata, ca tot sunt in vacanta. Avantajul mare e ca am ajutorul vostru. Al celor care ati facut, batut drumurile de pe traseul meu. Prin sfaturile date si experientele avute de voi, pot sa-mi structurez mai bine etapele. De regretat, nu stiu. Ramane experienta capata. Si sigur puncte de reper pt urmatoarele vacante.

#47
Nefertiti_02

Nefertiti_02

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 25.04.2008
In vara anului 2015 am traversat Elvetia de la est la vest cam pe acelasi traseu, fara autostrazi...
A fost foarte frumos!
Mai multe impresii, aici:  https://forum.softpe...cursie-in-alpi/

#48
marian.bazavan

marian.bazavan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,176
  • Înscris: 05.09.2007

View PostNefertiti_02, on 08 februarie 2020 - 00:04, said:

In vara anului 2015 am traversat Elvetia de la est la vest cam pe acelasi traseu, fara autostrazi...
A fost foarte frumos!
Mai multe impresii, aici:  https://forum.softpe...cursie-in-alpi/
Citit! Superba descrierea! Dar am descoperit ca pe traseu sunt niste PLATI de facut daca te urci in tren. Poti sa confirmi? Merita sa apelezi la transportul cu trenul? Ce alte plati sa ma astept? E62 (9 cu rosu) are regim de autostrada?

#49
Nefertiti_02

Nefertiti_02

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 25.04.2008
Am mers vara, in luna iulie si am prins o vreme foarte buna. Toate trecatorile de mare inaltime erau deschise circulatiei, asa ca nu merita sa mergi cu trenul prin tunele, unde nu vezi nimic si mai dai si bani pe deasupra! De fapt acestea sunt partile cele mai frumoase ale traseului: pasul Oberalp intre Sedrun si Andermatt, respectiv pasul Furka intre Realp si Oberwald.

#50
Nefertiti_02

Nefertiti_02

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 25.04.2008
Am mers doar pe drumuri nationale. Am intrat din Austria pe la Feldkirch pe drumul 191 pana in Schaan, apoi pe 28 prin Vaduz pana in Landquart, pe 3 pana in Chur/Cuira, pe 19 pana in Brig si 9 pana in Martigny. De aici prin Col de la Forclaz am ajuns in Franta!
E62 (9 - culoare rosie) este autostrada si nu am riscat...

#51
Nefertiti_02

Nefertiti_02

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 25.04.2008
PS. Daca tot ai de gand sa mergi pe acest traseu, merita cu varf si indesat sa te abati din Visp pana in Zermatt...

#52
marian.bazavan

marian.bazavan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,176
  • Înscris: 05.09.2007
Drumul meu prin Elvetia o sa fie dintro bucata, cu opririle de rigoare si admirare, cu plecare din St. Gallen si punct final Chamonix. Doresc sa nu ajung pre tarziu in Chamonix ca sa pot sa arunc un ochi si pe acolo, tinand cont ca a doua zi plec devreme pt un traseu lung... pana in Barcelona. Crezi ca aceasta deviere nu o sa afecteze mult timpul intre cele doua puncte: St. Gallen - Chamonix. Fara Zermatt eu am pus cam 8 - 9 ore. E corect? Iar la un moment dat o sa ma urc pe autostrada sa mai castig timp. Tot o platesc cat stau in Elvetia... Un drum pana in Zurich si alte drumuri prin imprejurimi.

#53
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,560
  • Înscris: 14.04.2008
In imprejurimi ai Lindau, insula Mainau, Konstanz, cascada Rinului.
Decat Zurich, mai repede Lucerna! Daca ai timp pt ambele, e ok.

#54
Nefertiti_02

Nefertiti_02

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 25.04.2008
Sa traversezi Elvetia de la est la vest intr-o zi, asa pe repede inainte, e posibil, dar o sa ratezi multe lucruri frumoase care ar merita vazute. Mersul pe drumuri nationale ia destul timp, sunt multe sensuri giratorii, serpentine, multe localitati... si limitele de viteza se cam respecta in Elvetia!
Iar sa ajungi in Chamonix fara sa urci macar pe Aiguille du Midi..
Parerea mea!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate