Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k
 Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...
 Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro
 Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...
 

Cum fac un transfer pt Filipine?

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
Shieu

Shieu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,460
  • Înscris: 24.06.2009
Zbor către Manila, schimbând două linii aeriene diferite, primul este flydubai venind din Otopeni, România pe T3, apoi trebuie să iau Cebu Pacific de la terminalul 1, într-un timp foarte scurt, de doar 1 oră 45 min, noroc că voi avea biletul de îmbarcare pentru a doua, purtând doar bagajul de mana. Întrebarea mea este cum să-mi găsesc drumul către T1 pentru a prinde cel de-al doilea avion, există o mulțime de informații pe internet, dar sunt îngrijorat, deoarece este prima dată când zbor și nu vreau să-mi pierd timpul cerând ajutor in aeroport. Agenția mea stipuleaza in itinerariu ca este în regulă dar trebuie să iau în considerare aceste lucruri: - Unde? Sosiri sau conexiune pentru a merge de la T3 la T1 - ce vehicul rapid, metrou, autobuz .. Trebuie să plătesc pentru ele? - Unde va fi imigrația și security, cât timp trebuie să petrec prin toate astea cat sa nu pierd legatura. Mersi guyss :)

Edit : Am uitat sa specific, aeroportul e Dubai DXB

Edited by Shieu, 27 January 2020 - 17:35.


#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,249
  • Înscris: 13.03.2017
Nu platesti nimic pentru transfer dintr-un terminal in altul
Aceste servicii sunt oferite gratuit de aeroporturi
In fiecare aeroport sunt atat de multe indicatoare directionale, incat le poate vedea chiar si Stevie Wonder
Doar sa fii complet idiot ori analfabet sa nu te poti descurca

Edited by Naijax, 27 January 2020 - 17:38.


#3
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,249
  • Înscris: 13.03.2017
Cobori din avion si te uiti dupa indicatoare  - Flight Connection sau Connecting flights
Pe astea sunt trecute terminalele - T1, T2, etc., cu sageti
Urmaresti indicatoarele care arata terminalul tau
Odata ajuns acolo, sunt alte indicatoare care indica portile - Gate1, Gate 2, etc.
Te iei dupa ala care indica poarta ta

Asta-i tot si e valabil in toate aeroporturile
O sa vezi in Otopeni Posted Image

#4
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,431
  • Înscris: 01.12.2001
Detalii aici
https://www.dubaiair...ght-connections
Poate sunt terminale video unde pui destinația (terminalul 1,2,3 și poarta x,) scanezi un QR și vezi un video pe telefon pe unde tre sa mergi.
Sunt așa ceva în marile mall-uri.

#5
amami

amami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,676
  • Înscris: 20.09.2010
Pleci din Otopeni, ajungi in Dubai T3 unde o sa te uiti pe indicatoarele spre T1, o iei in directia T1 si acolo cauti zborul tau spre Manila o sa vezi gate nr. x. Te indrepti spre acel gate si astepti sa te imbarci in avionul spre Manila.
Trecind dintr-un terminal in altul de fapt esti in zona neutra, deci nu cred ca ai treaba cu " Unde va fi imigrația și security, cât timp trebuie să petrec prin toate astea cat sa nu pierd legatura"

Edited by amami, 27 January 2020 - 18:18.


#6
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,431
  • Înscris: 01.12.2001
Ai noroc pt că T1 și T2 sunt alăturate. T2 e pe partea opusa. (câțiva km pe jos)

Attached File  Screenshot_2020-01-27-18-27-03-198_com.google.android.apps.maps.jpg   207.92K   38 downloads
Sunt și benzi rulante. Mergi pe ele.
Vezi sigur daca bagajul de cala e transferat de companie. In unele cazuri trebuie preluat personal.

#7
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,076
  • Înscris: 07.11.2006
Avand in vedere ca Fly Dubai nu-i tot una cu Cebu Pacific si invers,in primul rand tre' sa-ti recuperezi bagajele.Alea de cala.Dupa aia cauti indicatoarele cu T1,T2,etc.
Cine ti-a recomandat acest traseu si-a batut joc de tine.

#8
Shieu

Shieu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,460
  • Înscris: 24.06.2009
Nu si-a batut joc nimeni de mine, eu mi-am ales ruta respectiva pe kiwi.com si e cea mai 'best' dpdv al pretului. Alta la mana nu am bagaj cu check in, doar cel de mana

#9
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,076
  • Înscris: 07.11.2006
In acest caz imi cer scuze de deranj.
In 1 ora si 45 de minute poti ajunge in orice parte a oricarei aerogari fara probleme,bineinteles daca nu sunt intarzieri.

#10
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,431
  • Înscris: 01.12.2001
Nu chiar a "oricărei aerogari".
Pe Ataturk era sa pierd legătură interna din cauza unei cozi imense de la viza. Noroc a fost ca a întârziat la decolare o ora următorul avion.
O ora jumate coada, băgat și peste rand și fugit pe benzi. Prea palpitant.

#11
Shieu

Shieu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,460
  • Înscris: 24.06.2009
Imi poate explica cimeva de ce imi apare a cea notificare cu 'vei intra
in uae'.. daca eu fac doar un transfer intre terminale??

Attached Files



#12
buntzi

buntzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,328
  • Înscris: 09.09.2006
Depinde cu care din zboruri ajungi în DXB, uneori îl leagă la terminal dar foarte rar. De cele mai multe ori avionul e parcat undeva la mama naibii și vreo 20 de minute (dacă nu prinzi semafor la intersecție cu pista) le pierzi cu autobuzul.
Apoi, trebuie să ieși din T3 și să ajungi în T1, și e ceva de mers și acolo. Chiar și fără bagaj de cală, ai nevoie de foarte mult noroc ca să îți iasă pasiența, plus că o să alergi pe-acolo căutând direcțiile. Din câte știu eu, din T1 trebuie să iei trenulețul către concourse D, dar e posibil să nu fie nevoie pentru Cathay.  De fiecare dată când am zburat de pe T1 (Lufthansa și Turkish) a trebuit să iau trenulețul dar poate dacă ești pe partea ailaltă (dinspre T3) să nu fie nevoie.
Sincer, eu cred că ești foarte la limită cu timpul chiar dacă zborul de pe OTP ajunge la timp (ceea ce se întâmplă rar de tot). Aș zice că șansele să prinzi zborul al doilea sunt mici de tot, dar îți doresc noroc.

#13
Shieu

Shieu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,460
  • Înscris: 24.06.2009
Nu-i nimic mai iau un bilet pt. a doua zi pe ruta Dubai-Manila, just in case :)

#14
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
90 day fiance cumva? eeee, ti-ai gasit vreo asiatica faina? Posted Image   vezi sa nu te intorci cu gripa la noi Posted Image

Edited by MembruAnonim, 27 January 2020 - 19:53.


#15
Shieu

Shieu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,460
  • Înscris: 24.06.2009
Da, ma duc in vizita acolo am cunoscut pe cineva, asa nu mai platesc hotel, si/sau doar la nevoie..

#16
Fjell

Fjell

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 932
  • Înscris: 21.08.2012

View Postadisz, on 27 ianuarie 2020 - 18:31, said:

Avand in vedere ca Fly Dubai nu-i tot una cu Cebu Pacific si invers,in primul rand tre' sa-ti recuperezi bagajele.Alea de cala.Dupa aia cauti indicatoarele cu T1,T2,etc.
Cine ti-a recomandat acest traseu si-a batut joc de tine.

Nu trebuie sa-si recupereze niciun bagaj. Destinatia bagajului este Filipine, nu Dubai !!! Recuperarea bagajului inseamna un nou Check in, nu ? Bagajul mare merge direct la destinatia finala.  Daca in Filipine, vei schimba avionul cu o cursa interna, acolo esti obligat sa-ti ridici bagajul si sa il duci spre avionul care are ruta interna.

#17
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,431
  • Înscris: 01.12.2001

@fjel

View PostShieu, on 27 ianuarie 2020 - 18:37, said:

nu am bagaj cu check in, doar cel de mana
Nu ai citit dar răspunzi off.

#18
Shieu

Shieu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,460
  • Înscris: 24.06.2009
@dorin, am citit dar eu voi avea numai bagaj de mana, tu ai pomenit de un bagaj de cala..

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate