Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La mulți ani @mishu_bz!

La mulți ani @kyrre!

windows 10 drivere startup degrad...

Tencuiala exterioara casa caramid...
 Contact posibil deteriorat proces...

ce se mai lucreaza remote ?

Care din urmatoarele optiuni este...

Cum se calculeaza MTBF la un swit...
 Distante etrieri

Fisier corupt reapare in galeria ...

Ce condensator ar putea fi? TV Vo...

Problema droguri
 Soldat gradat profesionist - dipl...

Eroare incarcare formular

merita upgrade de la Ryzen 5 2600...

Intel i9 14900K cooler air Deepco...
 

Centrală immergas eolo star 23kw

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
Mihai_12222

Mihai_12222

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 20.01.2020
Buna ziua am de vreo câteva zile am o problema cu centra mai exact îmi dă cod 02
Blocare termostat supratemperatura. În timpul regimului normal de funcționare dacă printr-o anomalie se produce o supraîncalzire interna, centrala intra în blocare datorita supratemperaturii(cod 02). Dupa o răcire corespunzatoare, apasati butonul Reset (1).

Va rog frumos să mă ajutați!


Vă mulțumesc cu respect!!

#2
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,922
  • Înscris: 25.04.2006
Pe forum sigur nu iti schimba nimeni termostatul. Cel mai bine suni la cineva, si daca spui de unde esti poate primesti si recomandari.

#3
Mihai_12222

Mihai_12222

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 20.01.2020
Faza e ca am schimbat termostatul dar tot îmi apare aceasta eroare după câteva minute ( 15-20 min)

#4
Mihai_12222

Mihai_12222

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 20.01.2020
Faza e ca am schimbat termostatul dar degeaba tot imi dă cod 02 după vreo 15-20 min


#5
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,613
  • Înscris: 05.12.2005
Ar trebui văzut dacă ai circulaţie corectă de apă.

#6
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
In manual, nu cumva zice ca : Blocare termostat de supratemperatura sau anomalie control flacara ? (deci 2 posibilitati total diferite)

Face la fel si pe apa calda si pe incalzire ?

Edited by florin71_skoda, 20 January 2020 - 20:12.


#7
Mihai_12222

Mihai_12222

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 20.01.2020
Da face la fel și pe încălzire și când dau drumul la apa caldă

#8
romulus69ro

romulus69ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,004
  • Înscris: 20.08.2012
Verifica sa nu fie blocata cumva pompa de recirculare, atasez un clip orientativ, pe pompa ai sensul de circulatie, daca pompa, primeste tensiune, bazaie dar nu invarte rotorul, posibil sa fie condesatorul dus, daca ai pompa wilo ar trebui sa ai scrie pe ea valoare condesatorului.ptr inlocuire. normal ar trebui sa fie de 2uf la 400 vac.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/FHE_8lpIP9g?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
P.S. Ai putea sa mai verifici pompa in timpul functionari, inchizi si deschizi de cateva ori robinetul de retur, ar trebui sa se vada pe manometru o usoara scadere a presiuni, mai pe romneste, acul de pe manometru trebuie sa se miste in functie de cum te joci la robinet.

#9
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008

View PostMihai_12222, on 20 ianuarie 2020 - 21:04, said:

Da face la fel și pe încălzire și când dau drumul la apa caldă

In cazul asta, este posibil sa nu fie supratemperatura. Daca intradevar este supratemperatura, trebuie o spalare chimica.
Dar daca-i altceva, poate fi o dereglare a vanei de gaz care trebuie un pic reglata. Totodata poate fi ceva si de la cosul de fum, in sensul ca ai o garnitura defecta si centrala trage gaze arse, pe post de oxigen proaspat.

Nu prea stiu sa-ti spun ce sa verifici, inafara de a te urmari la cit urca temperatura in central cu 1-2 secunde inainte de a intra pe avarie, cind merge pe incalzire, su sa te uiti ce se intimpla cu flacara cu 1-2 secunde inainte de a intra pe avarie

View Postromulus69ro, on 20 ianuarie 2020 - 21:47, said:

Verifica sa nu fie blocata cumva pompa de recirculare,...

Exclus.
Este o centrala cu schimbator bitermic la care pompa nu se invirte cind prepara apa calda. Asa ca daca avaria apare si pe preparat apa calda, se poate exclude pompa. Daca mergea bine pe apa calda si intra in avarie doar pe incalzire, pompa era primul suspect. Dar asa, este exclusa.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate