Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier
 Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...
 Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV
 La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar

Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...
 

Win 10 Blue screen, eroare DRIVER_IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
corina_geo

corina_geo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,093
  • Înscris: 30.09.2008
Am un Asus UX305F pe care il folosesc pe acasa mai mult, foarte rar si pentru serviciu. Il am de vreo 3 ani si ceva, nu mi-a cauzat mari probleme pana acum, ocazional vara cand merge pe baterie si daca era cald se mai intampla sa apara o eroare legate de driverul video si sa se reseteze cumva ecranul (adica ecran negru, dar in cateva secunde revenea fara probleme, si din ce am mai citit la vremea aia e o chestie comuna asa ca nu mi-am facut griji).

Nu stiu daca acea eroare cu driverul video are vreo legatura cu BSOD-ul din aceasta dimineata, de-asta am venit sa intreb aici pe cei care se pricep mai bine ca mine. La cateva secunde dupa ce am scos laptopul din sleep in dimineata asta, mi-a aparut blue screen, cu eroarea din titlu , DRIVER_IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL si a durat vreo 5-7 minute sa-si colecteze rezultatele si s-a restartat intr-un fel de safe-mode (cred) ,a facut ceva diagnostic, apoi restart normal si de atunci merge aparent normal (de pe acelasi laptop scriu).

Am atasat acel minidump file (arhivat) acestui topic, in speranta ca se pricepe cineva sa decripteze si analizeze de unde a venit problema. Am citit ca ar putea fi de la memoria RAM...care din pacate este soldered pe placa de baza la acest laptop, asa ca vrea ceva mai multe indicii, daca sunt in acel dump, pentru ca daca e memoria si ar trebui sa ma astept sa crape de tot in curand, atunci trebuie sa planific din timp cu ce il inlocuiesc

Attached Files



#2
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
UBCD > teste multiple la memorie, hdd, cpu
Sau direct MEMTEST
Oricare din astea, pe stick bootabil

#3
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,819
  • Înscris: 17.05.2010
Driver Verifier.
https://docs.microso...t-less-or-equal

#4
mhanor

mhanor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,019
  • Înscris: 12.01.2004
Upgradează driverul Intel Wireless Bluetooth, pare cam vechi (ibtusb.sys din 2015).

Edited by mhanor, 19 January 2020 - 13:05.


#5
corina_geo

corina_geo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,093
  • Înscris: 30.09.2008

View Posttrollerul_de_serviciu, on 19 ianuarie 2020 - 12:06, said:

UBCD > teste multiple la memorie, hdd, cpu
Sau direct MEMTEST
Oricare din astea, pe stick bootabil

Un sit cu instructiuni care este cea mai buna metoda de a rula de pe stick bootabil pe Win 10? Ca vad instructiuni contrastante pe diverse site-uri, si n-as vrea sa fac vreo prostie.

View Postmhanor, on 19 ianuarie 2020 - 13:04, said:

Upgradează driverul Intel Wireless Bluetooth, pare cam vechi (ibtusb.sys din 2015).
Mersi, am sa incerc si asta.

#6
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Descarci programul dorit, in format ISO (UBCD sau memtest) > program Rufus > faci stick, restart calculator, intrin in BIOS sau Boot Menu > bootezi de pe stick.,
Sint tone de tutoriale, nu stau acum sa caut eu pentru tine

#7
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
UBCD nu butează cu secure boot activ, acesta trebuie oprit temporar.

#8
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Pai... a zis cineva ceva de secure boot ?!
Sa ajungem noi acolo si vedem atunci ce si cum....

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate