Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier
 Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...
 Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV
 La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar

Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...
 

Hyper V usb/device passthrough

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
nonyhaha

nonyhaha

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 387
  • Înscris: 03.01.2004
Buna ziua.

Sunt intr-o mica incurcatura si nu stiu cum sa ma deblochez. Poate are cineva o rezolvare rezonabila pentru mine.

Am acasa un server. Cu hardware specific, de la care cer consum redus. Am o placa supermicro A1sai-2750F, un quadro p400, 16gb ddr ecc, (4x4tb wd red+2x240gb ssd) in storage spaces. De aici rezulta sistemul de operare de baza: Windows. varianta server 2019.

Pe acest sistem rulez o masina virtuala in Hyper-V, unde am instalat un pfsense. este folosit pe post de firewall/router principal.
    (m-am mai jucat cu diverse masini, motioneye, owncloud)
De curand am inceput sa ma joc cu Home Assistant. l-am instalat in o masina virtuala tot in Hyper V, ce necesita 64bit support. Sistem operare de baza Linux.
In aceasta masina virtuala am nevoie sa adaug un dispozitiv USB. Un stick zigbee2mqtt pentru controlarea dispozitivelor semi "inteligente" - care comunica prin radio si nu prin wifi.
Ei, se pare ca Hyper V nu suporta dispozitive USB. sunt instructiuni pentru dispozitive de stocare, dar nu ma ajuta.

Are cineva idee cum pot accesa acest dispozitiv USB din masina virtuala cu Home Assistant?

- sistemul de operare de baza nu doresc sa il schimb. ar fi prea mare bataia de cap.
- Home Assistant nu este prea bine suportat pe Windows, deci nu am cum sa il instalez acolo. Am incercat sa urmez un tutorial, dar este prea mult de sapat. primesc erori la foarte multe "dependency".
- Din ce am mai citit, am vazut ca alti hypervisori au suport pentru dispozitive USB. Am instalat VirtualBox, ca sa imi dau seama ca un calculator nu poate rula 2 hypervisori pe 64bit in acelasi timp.
- nu as dori sa folosesc alt hardware. Am disponibil un raspberry pi 3 dar as avea nevoie de putere de calcul un pic mai mare, deoarece rulez si un addon in Home Assistant cu Motioneye.

- am vazut niste idei pentru a folosi software de genul usbip, insa singurul pe care l-am gasit sa fie "gratuit" are nevoie de licenta pentru a rula ca "daemon" pe guest linux cu host windows.


Deci,.... DA. Aveti idei?

#2
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,578
  • Înscris: 15.06.2004
Virtualizarile hardware sunt activate in BIOS ?

#3
nonyhaha

nonyhaha

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 387
  • Înscris: 03.01.2004

 eiffel, on 15 ianuarie 2020 - 11:24, said:

Virtualizarile hardware sunt activate in BIOS ?

Salut. Cred ca in BIOS doar ii dau voie sa fie "folosite", insa mai departe ar trebui setat din softwareul de virtualizare. fie el ESXI, Hyper-V(foloisit de mine), VirtualBox, sau alte variante. Cred. :)

#4
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,578
  • Înscris: 15.06.2004
Pai ceva de genul, dar daca nu sunt activate in BIOS - si pot fi mai multe setari - depinde de placa, nu pot fi accesate in software-ul de virtualizare.

#5
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Hyper-V nu acceptă alte dispozitive decât cele de stocare via USB și dispozitivele ce intră la HID devices (tastatura și mouse-ul). Poți face artificii dar necesită software separat și merge doar pe windows.

#6
nonyhaha

nonyhaha

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 387
  • Înscris: 03.01.2004
Multumesc. Intr-adevar, doar cu software separat, sau pe maasini gen2 cu sistem operare windows, ceea ce nu ma ajuta.

Pentru moment am migrat masinile virtuale pe Oracle VirtualBox :( Daca altfel nu se poate...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate