Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier
 Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...
 Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV
 La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar

Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...
 

Dupa incetarea suportului pentru Windows 7 ce O.S. alegeti ?

* * * - - 5 votes
  • Please log in to reply
74 replies to this topic

Poll: DUpa windows 7 ce alegeti ? (66 member(s) have cast votes)

Dupa Windows 7 ce O.S. o sa folositi ?

  1. Voted Raman pe 7 pana la n-o sa-l mai pot folosi. (24 votes [36.36%] - View)

    Percentage of vote: 36.36%

  2. Trec la 8.1 (2 votes [3.03%] - View)

    Percentage of vote: 3.03%

  3. Trec la 10 (16 votes [24.24%] - View)

    Percentage of vote: 24.24%

  4. Trec la o distributie Linux (4 votes [6.06%] - View)

    Percentage of vote: 6.06%

  5. Am trecut la altceva (20 votes [30.30%] - View)

    Percentage of vote: 30.30%

Cei care ati trecut deja de la Windows 7 ce ati ales ?

  1. Windows 10 (40 votes [60.61%] - View)

    Percentage of vote: 60.61%

  2. Windows 8.1 (2 votes [3.03%] - View)

    Percentage of vote: 3.03%

  3. Mac OS (3 votes [4.55%] - View)

    Percentage of vote: 4.55%

  4. Linux (6 votes [9.09%] - View)

    Percentage of vote: 9.09%

  5. Ubuntu (1 votes [1.52%] - View)

    Percentage of vote: 1.52%

  6. Lubuntu (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  7. Voted Altul (14 votes [21.21%] - View)

    Percentage of vote: 21.21%

Vote Guests cannot vote

#1
winall

winall

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 751
  • Înscris: 16.02.2019
Maine decedeaza oficial pentru marea masa Windows 7, mai primeste suport local si contra cost doar pentru cei care au companii mari si multe licente de 7.
Pentru utilizatorii de Windows 7 ce urmeaza ?
Eu am trecut la Windows 10 de mult timp pentru ca am Ryzen si n-am toate capacitatile procesorului atinse decat in Windows 10.
Windows 7 a fost cel mai bun sistem de operare pentru DESKTOP facut de Microsoft, nici cu laptopurile nu s-a impacat rau, dar grafica AERO omora multe resurse.
Microsoft n-o sa mai faca un sistem de operare mai bun decat Windows 7 pentru DESKTOP niciodata la cum se misca piata hardware cat si obieiurile userilor.
Ma intreb oare cu Windows 10 nu puteau sa faca din KIT o alegere incat dupa instalare sa-ti alegi modul desktop clasic, si modul mobil ?
Incat sa impace pe toata lumea ?
Windows 7 merita sa fie dezvoltat in continuare de pasionati, a fost sistemul de operare cel mai matur pentru noi cei carer folosim P.C.urile de la inceputul anilor 1990.
Windows 95 a fost o prima revolutie, Windows XP a fost un glosy pentru cei care veneau din spate, iar Windows 7 a fost ce trebuie.
Insa VISTA merita toti laurii pentru ca a fortat piata desktopurilor sa evolueze. Cine vroia AERO, grafica directX10 si multe alte functii trebuia sa aibe un P.C. solid.
Fara VISTA trecerea la mai multe nuclee la mai mult RAM si la HDDuri mai noi, ar mai fi intarziat cativa ani.

Edited by winall, 13 January 2020 - 22:29.


#2
N0Trust

N0Trust

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 04.01.2020
Am mai mult P.C.uri, folosesc de la Windows 98 la 10. Insa pe P.C.urile principale folosesc 10 pe doua din ele, (cele cu Ryzen), si 8.1 pe i5 6600.

#3
persona695

persona695

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,599
  • Înscris: 17.07.2014
trec pe XP, clar!
tu crezi ca windows 10 a fost lansat ca o fita? cine nu e pe 10 de cand s-a lansat are mari probleme cu evolutia si acceptarea tehnologiei

#4
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,980
  • Înscris: 20.10.2015
10, m-au obligat de la servici

#5
MartinAdelberg

MartinAdelberg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 866
  • Înscris: 23.08.2019

View Postwinall, on 13 ianuarie 2020 - 22:22, said:

Windows 7 a fost cel mai bun sistem de operare pentru DESKTOP facut de Microsoft,

Quote

dar grafica AERO omora multe resurse.
Evident ca un OS bun nu face asta.

Quote

Microsoft n-o sa mai faca un sistem de operare mai bun decat Windows 7 pentru DESKTOP niciodata la cum se misca piata hardware cat si obieiurile userilor.
Ma intreb oare cu Windows 10 nu puteau sa faca din KIT o alegere incat dupa instalare sa-ti alegi modul desktop clasic, si modul mobil ?
Incat sa impace pe toata lumea ?
Evident ca "toata lumea" a trecut la win 10 si apoi cine este MS sa fie la cheremul fiecaruia ? Ai bani sa-l platesti sa-ti fie chelner ?

Quote

Windows 7 merita sa fie dezvoltat in continuare de pasionati,
pai ala este Windows 10

Quote

Insa VISTA merita toti laurii pentru ca a fortat piata desktopurilor sa evolueze. Cine vroia AERO, grafica directX10 si multe alte functii trebuia sa aibe un P.C. solid.
Era pe cat sa bage MS -ul in belele la cat de prost optimizat era.

Windows Vista, an operating system released by Microsoft for consumers on January 30, 2007, has been widely criticized by reviewers and users. Due to issues with new security features, performance, driver support and product activation, Windows Vista has been the subject of a number of negative assessments by various groups.

Early in Vista's lifecycle, many games showed a drop in frame rate compared to Windows XP.These results were largely the consequence of Vista's immature drivers for graphics cards, and higher system requirements for Vista itself.[39][40] By the time Service Pack 1 was released in mid-2008, gaming benchmarks showed that Vista was on par with Windows XP.
However, games such as Devil May Cry 4, Crysis and Left 4 Dead stated that their memory requirements on Vista were 1.5x–2x higher than XP.

De abia win7 a fost windows vista matur (asa cum trebuie sa fie in realitate)

Edited by MartinAdelberg, 13 January 2020 - 23:13.


#6
winall

winall

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 751
  • Înscris: 16.02.2019

View Postpersona695, on 13 ianuarie 2020 - 22:58, said:

trec pe XP, clar!
tu crezi ca windows 10 a fost lansat ca o fita? cine nu e pe 10 de cand s-a lansat are mari probleme cu evolutia si acceptarea tehnologiei
Nu orice mizerie este o evolutie.
Si Windows Vista a fost o evolutie cati au inteles ?
10 nu este o evolutie este un chici, facut pe pielea utilizatorilor de aia este gratis. Microsoft face experimente in acest moment. Pentru companie Windows ca produs este pe planul 2.
Bill Gates a facut deja apel catre companie sa se focuseze pe Windows si sa-l treaca pe locul unu, sa termine cu prostiile toti hindi aia angajati la kilogram.

#7
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,296
  • Înscris: 06.01.2007
Bateti voi drâmba cu sistemul de operare, dar pe un calculator conteaza cel mai putin care SO este. E o miza nula sa trec pe 10. Am licenta OEM pe 7 si probabil ca o sa trec pe 10 cand mi-oi lua alt leptop.
La serviciu lucrez pe ce am. Adica pe unele calculatoare 7 pe celelalte 10. Se lucreaza identic si la fel pe oricare dintre ele.

#8
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,254
  • Înscris: 24.02.2007

View Postpersona695, on 13 ianuarie 2020 - 22:58, said:

cine nu e pe 10 de cand s-a lansat are mari probleme cu evolutia si acceptarea tehnologiei

Din punct de vedere al evolutiei tehnologiei, degeaba ai ultimul Windows daca folosesti PC-ul tot ca acum 20 de ani.

#9
winall

winall

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 751
  • Înscris: 16.02.2019

View PostMartinAdelberg, on 13 ianuarie 2020 - 23:07, said:

Evident ca un OS bun nu face asta.

Evident ca "toata lumea" a trecut la win 10 si apoi cine este MS sa fie la cheremul fiecaruia ? Ai bani sa-l platesti sa-ti fie chelner ?

Era pe cat sa bage MS -ul in belele la cat de prost optimizat era.
1. Windows 7 facea asta pentru ca majoritatea laptopurilor erau niste mizerii la fel ca si azi. Am vazut laptop nou care vine cu Windows 10, dar O.S.ul este doar o poza, la fiecare miscare de mouse O.S.ul raspunde in reluare.
Pe 7 fara aero laptopurile din 2010 mergeau bine.
2. Microsoft cat timp este platit este la cheremul meu, este adevarat ca acest Windows 10 este gratuit doar necunoscatorii mai dau banii pe licenta.
3.Vista a fost lansat pentru hardware de entuziast, iar in lumea a 2-a cum e Romania, nici XPul cu SP3 nu facea fata consumului, dar de romanul le stie pe toate.

#10
Ramuran

Ramuran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,790
  • Înscris: 16.01.2017
Mai este un thread pe tema asta. Fata de solutiile sugerate in poll mai exista solutia cu Multiboot, respectiv Linux (sau altele) pentru Net, Windows 7 pentru anumite aplicatii in continuare, W(irus)10, bine izolat pentru aplicatii exclusive (jocuri de ex.).Posted Image
Windows 7 merge in continuare fara nici o problema.

#11
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,646
  • Înscris: 13.06.2004
Rămân la 7.
Vezi că la chestionarul nr. 2 trebuia să pui opţiunea "Rămân la 7".

#12
winall

winall

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 751
  • Înscris: 16.02.2019
Nu. Pentru ca ai optiune in la prima intrebare raman pe 7 pana nu-l mai pot folosi. Si dupaia ce faci ?

#13
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,704
  • Înscris: 25.11.2014
Cat timp mai tin cotetul asta de laptop cu i3 a 3a generatie, nu trec la alt windows nici mort. Cand il voi schimba cu ceva ce nu suporta w7, voi trece pe linux Posted Image.

Mai e un topic de genul. Am zis-o acolo, o zic si aici. W10 e o gluma proasta pe bani. Platesti ca sa fii tratat drept utlizator de soft open source. Cand crezi ca s-a rezolvat o problema cu un update, nu te bucura, vine urmatorul si strica altceva.

Edited by Serafim606, 14 January 2020 - 00:26.


#14
Abaddon

Abaddon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 718
  • Înscris: 22.02.2007
Am trecut pe Win10 din 2016, nu am avut nicio problema cu el, m-a incantat faptul ca se instaleaza foarte repede fata de 7 si vine deja actualizat la zii daca il iei de la ei de pe site. A fost un pas inainte fata de 7, au trecut 4 ani de atunci singura nemultumire care o am este ca primeste prea multe updateuri, iar jocurile vechi fac mai multe figuri decat pe 7.

#15
winall

winall

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 751
  • Înscris: 16.02.2019
Daca ai fi folosit Windows ca mine de la versiunea 3.1 n-ai fi apreciat prea tare acest 10 fata de 7.
Eu am inceput sa folosesc Windows 3.1 in 1994 pe un procesor de 33mhz cu 8mb ram si 320mb HDD, si am crescut impreuna cu acest sistem de operare, si pot sa spun cu toata credinta mea ca Windows 10 este OK, dar este o corcitura de Windows 1.0 cu windows 95 si start meniu de 7.0 mobil si transformat in desktop, care pe deasupra are mereu ceva ce nu functioneaza cum trebuie.

#16
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,853
  • Înscris: 01.11.2005
Problema va fi alta dragilor si eu o simt pe pielea mea. Nu OS-ul in sine este problema. Problema este ca companiile de soft isi vor optimiza softurile sa fie compatibile cu WIn10.
Daca Win 7 moare, atunci firmele mari de softuri, gen Autodesk, Adobe, Dassault Systems, Siemens, etc, nu vor mai vedea rostul sa bage bani in develoment pentru un OS oficial mort.
Si atunci, vrei-nu vrei, nu MS te va forta sa migrezi catre Win10, ci softurile care ai nevoie si for fi facute mai bine pentru Win10.
Eu folosesc zilnic Siemens NX. Pe doua masini identice, aceiasi versiune, acelasi hardware, NX se misca MULT mai fluent pe Win10 decat pe Win 7. De asta noi, la nivel de companie renuntam la Windows 7. Nu pentru ca asa vrea muschiul nostrul ci pentru ca altfel nu vom mai avea aceiasi productivitate.

Edited by tehnics, 14 January 2020 - 00:56.


#17
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004

View Postmaccip, on 13 ianuarie 2020 - 23:26, said:

Bateti voi drâmba cu sistemul de operare, dar pe un calculator conteaza cel mai putin care SO este.

ha-ha, ce tare esti.
cred ca innebuneam pana acuma daca mai stateam pe windows. recunosc ca 7 sau chiar 10 sunt mai stabile, se misca mai bine, dar sufera de aceleasi probleme care mie personal imi dau batai de cap foarte mari. Instalari, restarturi, dezactivari de actualizari, restart, alta metoda de dezactivare actualizari ca prima n-a mers, restart, anti-virus, protecctie, restart fortat ca s-o blocat, restaart ca nu trecea de ecranul cu win logo, defragmentare, rugaciune sa mearga mai repede, scan pt virusi, defrag registri, rugaciune, restart, LINUX! :)

#18
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,853
  • Înscris: 01.11.2005
E, hai ma sa nu exageram.
Am la munca Win7 pe un laptop care de cand m-am angajat nu i-am facut reinstalare de OS. Si l-am forjat cu multe site-uri, softuri instalate si dezinstalate, modificari fortate etc. Nici macad ecran albastru nu am avut.

Edited by tehnics, 14 January 2020 - 01:01.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate