Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Operatiune cu flexul... in Bucuresti ?

- - - - -
  • Please log in to reply
54 replies to this topic

#1
Ardelean1400

Ardelean1400

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 399
  • Înscris: 13.11.2019
Salut, nu am lucrat in viata mea cu flexul, am nevoie pt ap sa fixez niste obiecte de metal la un dulap, insa trebuiesc taiate pe jumatate.. cu flexul, cu altceva nu cred ca se poate pentru ca sunt destul de groase

Stiti unde as putea sa merg sa tai contra cost ? nu am mai intampinat aceasta prob pana acum si nu as vrea sa cumpar un flex/disc pt asta

Va multumesc

#2
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,214
  • Înscris: 23.08.2014
Pai cat e sa cauti un vecin care are flex si sa il rogi sa taie?

#3
hpavictor

hpavictor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,039
  • Înscris: 27.02.2008
Flexul se poate inchiria de la magazinele de genul  Bricostore , Hornbach sau alte magazine cu materiale de construcții .
In plus , trebuie acompaniat cu o bormașină cu percuție , cu care incerci  ( bre , doar incerci ;) ) să găurești o grindă de rezistență a blocului , dar cu un spiral tocit .
Evident , tot la 4 dimineața .
Cinci minute e suficient .
O sa ai frigiderul plin .

Edited by hpavictor, 13 January 2020 - 03:57.


#4
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,563
  • Înscris: 16.03.2007
https://www.leroymer...-w-practyl/6072

daca esti putin practic, dai 50 lei un polizor. il tii in casa ca cine stie cand te mai pune muierea la treaba.
daca esti genul fatalau, mai bine mergi la vecini, sa nu-ti tai dreacu degetele.

#5
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,214
  • Înscris: 23.08.2014
Daca vrei neaparat sa dai banul, cred ca si la service auto te rezolva.Nu vad ce te mira faptul ca am zis sa apelezi la un vecin, cu siguranta un sfert din bloc e dotat cu flex...

#6
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,645
  • Înscris: 28.11.2001
Daca piesele nu sunt foarte voluminoase incearca la un atelier (dugeana, taraba, etc) de facut chei - ascutit foarfece ... se gasesc pe langa orice piata "traditionala" sau variante mai moderne - mall

Bafta

#7
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019
Nu știu cum arată piesele și de ce te-ai trezit cu ele in casa, ca trebuie tăiate.

Ai doua variante - ori mergi la un service de cartier unde e imposibil sa nu aibă o menghina și un flex/bomfaier, ori chemi un nene instalator care de regulă are și flex in dotare pentru debitat țevi (îl întrebi la telefon daca are flex, îi trimiți poze cu piesele și îl întrebi cat te costa)

#8
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,457
  • Înscris: 24.02.2017
Zi frate unde stai si vin eu sa te ajut eu..   Dar nu am timp decat in week-end.

#9
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
Cumpara o panza de bomfaier si taie cu aia,e mai sigura decat flexu,nu merita sa iti tai degetele sau gatu,eu am rupt in vara o panza  intr-o teava,am avut noroc ca am avut aparatoarea,bucata sarita nici nu am mai gasit-o
Flexu e una dintre cele mai periculoase scule din ograda unui om

#10
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,825
  • Înscris: 03.02.2007
Adu-le la mine. Am două mari, unul mic și unul mic pe baterie.

#11
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,125
  • Înscris: 30.04.2007
oare se mai gaseste pe undeva vestitul fierastrau pentru taiat metale, sau BOMFAIER?

treaba naspa este ca nu poate fi controlat de pe tableta ... :(

#12
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 Ardelean1400, on 13 ianuarie 2020 - 03:06, said:

Salut, nu am lucrat in viata mea cu flexul, am nevoie pt ap sa fixez niste obiecte de metal la un dulap, insa trebuiesc taiate pe jumatate.. cu flexul, cu altceva nu cred ca se poate pentru ca sunt destul de groase

Stiti unde as putea sa merg sa tai contra cost ? nu am mai intampinat aceasta prob pana acum si nu as vrea sa cumpar un flex/disc pt asta

Va multumesc

Nu e nimic complicat sa tai ceva cu flexul. Cumpara cu incredere unul ca sunt la preturi derizorii si il ai toata viata.

 I2O, on 13 ianuarie 2020 - 08:20, said:

Flexu e una dintre cele mai periculoase scule din ograda unui om

Nu e nimic periculos daca il folosesti cum trebuie. Nu am folosit niciodata unul pana m-am apucat acum 15 ani sa pun gresie si faianta. E banal.

Edited by bumpocbum, 13 January 2020 - 09:07.


#13
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 16.08.2010

 r_murphy, on 13 ianuarie 2020 - 08:55, said:

oare se mai gaseste pe undeva vestitul fierastrau pentru taiat metale, sau BOMFAIER?

treaba naspa este ca nu poate fi controlat de pe tableta ... Posted Image

Treaba proasta e ca la ala mei trebuie ceva si anume menghina. Si sunt mai multi aia care au polizor decat cei care au menghina.

on: Eu nu-mi imaginez o persoana (de ex initiatorul) care sa nu aiba pe cineva printre rude, prieteni, colegi, vecini care are polizor. In '90 era greu de gasit dar acum, in 20 20 se gaseste pe toate drumurile.

#14
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Ce faci cu flexul nu poti sa faci cu polizorul. Eu am si un polizor dar in afara de cutite si topor nu prea duce motorul.

#15
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

 bumpocbum, on 13 ianuarie 2020 - 09:05, said:

Nu e nimic complicat sa tai ceva cu flexul. Cumpara cu incredere unul ca sunt la preturi derizorii si il ai toata viata.



Nu e nimic periculos daca il folosesti cum trebuie. Nu am folosit niciodata unul pana m-am apucat acum 15 ani sa pun gresie si faianta. E banal.
Hehe...asa au zis si aia de au ramas decapitati

#16
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

 bumpocbum, on 13 ianuarie 2020 - 09:09, said:

Ce faci cu flexul nu poti sa faci cu polizorul. Eu am si un polizor dar in afara de cutite si topor nu prea duce motorul.

si tu Brutus, pai asta se mai numeste si polizor unghiular daca nu gresesc eu prea tare

#17
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 16.08.2010

 bumpocbum, on 13 ianuarie 2020 - 09:09, said:

Ce faci cu flexul nu poti sa faci cu polizorul. Eu am si un polizor dar in afara de cutite si topor nu prea duce motorul.

 Platon, on 13 ianuarie 2020 - 09:12, said:


si tu Brutus, pai asta se mai numeste si polizor unghiular daca nu gresesc eu prea tare

Poveste veche. Yală, xerox, flex.   Compania Flex a inventat in 1922 “flexul”, adica polizorul unghiular.

#18
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

 I2O, on 13 ianuarie 2020 - 08:20, said:

Flexu e una dintre cele mai periculoase scule din ograda unui om
Si-atunci drujba si circularu' cum sunt ?

 r_murphy, on 13 ianuarie 2020 - 08:55, said:

oare se mai gaseste pe undeva vestitul fierastrau pentru taiat metale, sau BOMFAIER?
Normal.
Cate vrei.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate