Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Virus sau paranoia?

* - - - - 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
6 replies to this topic

#1
Swooke

Swooke

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 13.07.2019
Salutare!

De curand m-a mancat in cur sa downloadez un program de wallpapers prin intermediul unui link oferit de un youtuber. Vazand ca sunt multi comentatori si ca acel canal avea si un numar decent de vizionari, am zis sa ma risc si sa il iau si eu.

La download de pe workupload a venit sub forma unui 7Zip. L-am scanat cu bitdefender (free) si Malwarebytes (free) si totul a iesit ok. Am deschis arhiva, toate fisierele aratau okay, am dezarhivat in PC si imediat dupa ce s-a completat dezarhivarea mi-a aparut o fereastra ca ceva se copiaza random, asa ca am oprit copierea si am sters tot ce dezarhivasem.

Putea fi virus? Daca da, putea fi impedicat prin faptul ca am oprit copierea inainte ca ea sa se finalizeze? Am scanat tot pc-ul cu vreo trei anti virusi, inclusiv full scan-uri si totul imi apare clean. M-am uitat si prin task manager si nu vad sa ruleze ceva dubios pe fundal, (sper ca vad bine). PC-ul se comporta normal, nu vad nicio schimbare sau ceva deranjant.

Credeti ca a ramas ceva pe undeva ascuns? O fi safe PC-ul? Imi e frica sa nu fie vreun virus ce fura date sau fisiere din PC. Acum imi e teama sa folosesc cardul la PC, desi am acum bitdefender total security.

Ceva sfaturi? Mulțumesc.

#2
Master_Yoda

Master_Yoda

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,140
  • Înscris: 27.08.2014
Cand dezarhivezi cu 7-Zip fisierele din arhiva se extrag intr-un folder temporar si apoi sunt mutate in folderul final. Probabil asta ai vazut ca se copiaza. Daca nu ai dat click pe vre-unul din fisierele extrase slabe sanse sa te fi infectat. Poti sa iei arhiva din nou si sa o scanezi pe https://www.virustotal.com ca sa dormi linistit.

Despre ce program de wallpapers era vorba?

Ca sa eviti mutarea aia de fisiere cand extragi ceva cu 7-Zip apesi tasta F9 cand ai 7-Zip deschis si folosesti una din cele doua ferestre ca destinatie. In felul asta fisierele sunt extrase direct in folderul destinatie.

#3
Swooke

Swooke

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 13.07.2019
Salut, Master_Yoda!

Multumesc pentru raspunsul rapid si profi.
Era vorba despre wallpaper engine. Sunt zgarcit de fel si am vrut sa il incerc gratis (crack), sa știu daca merita.

O sa fac si scanarea propusa de tine cu virustotal, cand ajung acasã.

O zi buna!

#4
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,423
  • Înscris: 01.12.2001
Ce fereastra ca "ceva se copiază random"?
Doar acest lucru era cel mai important. Fereastra afișata de Win, 7Zip sau AV?

#5
Swooke

Swooke

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 13.07.2019
Salut Dorin_2k! Dupa ce a aparut fereastra cu WinRAR ca se copiaza fisierele in PC, respectiv dupa terminarea acesteia, a mai aparut o fereastra de la Windows cu un proces de copiere. Nu am apucat decat sa vad niste path-uri ciudat definite pt ca am oprit copierea si am șters fisierele.

Edited by Swooke, 13 January 2020 - 08:06.


#6
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,423
  • Înscris: 01.12.2001
Ce era cel mai important nu ai retinut: ce și unde s-a copiat.
Vei afla pe parcurs dacă a fost virus.

Dar oricum nu vei mai putea sa scrii aici. :)

#7
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,827
  • Înscris: 07.06.2014
softpedia nu incurajeaza pirateria, topic inchis

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate