Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

recomandare incalzire hala industriala

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#1
TiberiuA

TiberiuA

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 13.07.2008
Salut si LA MULTI ANI!

Doresc o recomandare pt incalzire hala industriala . Suprafata este de aproximativ 1000 m2. Caut un sistem de incalzire cat mai rentabil, atat ca si investitie cat si ca si costuri ulterioare. Mi-a atras atentia un generator de aer cald pe combustibil solid, cu tubulaturi de aer cald. Nu stiu ce costuri ar implica asta , poate aveti o idee mai buna. Multumesc!

#2
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,587
  • Înscris: 30.01.2008
Incalzire in pardoseala .

Edited by Daco_Get, 11 January 2020 - 14:43.


#3
cristyz

cristyz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,988
  • Înscris: 28.08.2008
La munca ne incalzim cu astea https://www.google.r...pjPnFcdG-9N8sM:

#4
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Data viitoare cand te vei duce in hipermarketuri vei vedea o tabla cutat lata de vreun metru de-a lungul caselor de marcat montata la vreo 3m inaltime. De obicei e alba. Posibil sa vezi si o teava de-a lungul ei. Este incalzire radianta pe baza de agent termic si e singura care renteaza in spatii f mari si inalte. Cauta pe google panouri radiante cu agent termic.
Am mai vazut si prin serviceuri auto.

Edited by underb, 11 January 2020 - 14:50.


#5
TiberiuA

TiberiuA

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 13.07.2008
Fiind vorba de peste 1000m2 nu intra in discutie incalzirea in pardosea, sunt prea multe dezavantaje in cazul unei hale de productie. Despre o centrala termina cu aburi ce ziceti ?

#6
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

 cristyz, on 11 ianuarie 2020 - 14:45, said:

La munca ne incalzim cu astea https://www.google.r...pjPnFcdG-9N8sM:
Asta e varianta ieftina la ce ziceam eu, pretabila mai mult pt spatii unde se freaca toata ziua usile.

 TiberiuA, on 11 ianuarie 2020 - 14:54, said:

Fiind vorba de peste 1000m2 nu intra in discutie incalzirea in pardosea, sunt prea multe dezavantaje in cazul unei hale de productie. Despre o centrala termina cu aburi ce ziceti ?
Pana la urma tot la panouri radiante cu agent termic vei ajunge. Sursa de caldura pt agentul termic poate fi oricare.

E total ineficient sa incalzesti aerul intr-o hala.

#7
TiberiuA

TiberiuA

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 13.07.2008
In prezent folosesc o centrala Arca de 90kw , legata la 2 puffere de 2000 de litri fiecare , intr-o hala de aproximativ 500-600m2. Consumul de lemne mi se pare foarte mare , iar rentabilitatea redusa. De aceea m-as orienta spre ceva cu suflante.

#8
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,587
  • Înscris: 30.01.2008

 TiberiuA, on 11 ianuarie 2020 - 14:54, said:

Fiind vorba de peste 1000m2 nu intra in discutie incalzirea in pardosea, sunt prea multe dezavantaje in cazul unei hale de productie.
Din contra, este o solutie perfect viabila .

https://www.google.c...bih=657#imgrc=_

#9
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
Eu lucrez in domeniu , instalam sisteme de incalzire in hale , si majoritatea beneficiarilor opteaza pt aeroterme , ce functioneaza cu apa calda . https://www.sabiana....ry/unit-heaters

#10
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Legat de centrala termica cu aburi, se foloseste daca vrei sa renunti la pompe. Aburul se ridica din boiler, condenseaza in radiatoare sau alte schimbatoare termice iar apa condensata se intoarce in boiler. Si am impresia ca iti trebuie fochist autorizat pt a putea folosi o centrala cu abur. Fochist pe care nu il vei gasi, iar daca il gasesti e scump si va lua bani buni ca sa vina cateva ore pe la voi. Un fel de boss in salopeta.
In plus, daca nu folosesti aburul la altceva nu e f eficienta o astfel de centrala.

#11
3matrix

3matrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,344
  • Înscris: 21.06.2019

 TiberiuA, on 11 ianuarie 2020 - 14:37, said:

Salut si LA MULTI ANI!

Doresc o recomandare pt incalzire hala industriala . Suprafata este de aproximativ 1000 m2. Caut un sistem de incalzire cat mai rentabil, atat ca si investitie cat si ca si costuri ulterioare. Mi-a atras atentia un generator de aer cald pe combustibil solid, cu tubulaturi de aer cald. Nu stiu ce costuri ar implica asta , poate aveti o idee mai buna. Multumesc!
Cea mai simpla solutie , cu mentenanta aproape zero , implementare rapida , tuburi radiante sau panouri radiante cu gaz .
...asta in situatia ca aveti gaz .

#12
TiberiuA

TiberiuA

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 13.07.2008

 Daco_Get, on 11 ianuarie 2020 - 15:00, said:

Din contra, este o solutie perfect viabila .

https://www.google.c...bih=657#imgrc=_
Dezavantaje:

1. Din cei 1000 de m2 , poate ca jumatate vor fi acoperiti de utilaje , rafturi de depozitate si paleti
2. Nu poti gaurii pardoseaua ulterior
3. Se incalzeste destul de greu daca este oprita
4. Investitia initiala este foarte mare
5. Pentru o baza rezistenta, va trebui turnat cel putin 8-10 cm de sapa peste tevi, ceea ce scade putin din randament

#13
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

 TiberiuA, on 11 ianuarie 2020 - 15:00, said:

In prezent folosesc o centrala Arca de 90kw , legata la 2 puffere de 2000 de litri fiecare , intr-o hala de aproximativ 500-600m2. Consumul de lemne mi se pare foarte mare , iar rentabilitatea redusa. De aceea m-as orienta spre ceva cu suflante.
Cum am zis, e f ineficient sa incalzesti aerul intr-o hala. Mai departe faci cum crezi.
Ia legatura cu unii care vand panouri radiante cu agent termic si viziteaza o locatie sa vezi cum sta treaba.

Edited by underb, 11 January 2020 - 15:06.


#14
TiberiuA

TiberiuA

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 13.07.2008
Dar despre generator de aer cald pe lemne cu tubulatura in perimetrul halei, ce parare aveti?

#15
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Nici inertia incalzirii in pardoseala nu e ceva grozav intr-o hala.

#16
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,587
  • Înscris: 30.01.2008

 TiberiuA, on 11 ianuarie 2020 - 15:05, said:

Dezavantaje:

1. Din cei 1000 de m2 , poate ca jumatate vor fi acoperiti de utilaje , rafturi de depozitate si paleti
2. Nu poti gaurii pardoseaua ulterior
3. Se incalzeste destul de greu daca este oprita
4. Investitia initiala este foarte mare
5. Pentru o baza rezistenta, va trebui turnat cel putin 8-10 cm de sapa peste tevi, ceea ce scade putin din randament

Doar problema 2 este o problema reala  dar si aceea poate fi ocolita daca se stie cu exactitate unde vin utilajele si unde trebuie gaurit .

Edited by Daco_Get, 11 January 2020 - 15:11.


#17
TiberiuA

TiberiuA

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 13.07.2008

 Daco_Get, on 11 ianuarie 2020 - 15:10, said:

Doar problema 2 este o problema reala  dar si aceea poate fi ocolita daca se stie cu exactitate unde vin utilajele si unde trebuie gaurit .

Doar instalatia termica in pardosea depaseste lejer 15k euro, iar nu cred ca o sapa de 3-4 cm peste tevi va rezista cu succes la trecerea cu stivuitorul.

#18
3matrix

3matrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,344
  • Înscris: 21.06.2019

 TiberiuA, on 11 ianuarie 2020 - 15:15, said:


Doar instalatia termica in pardosea depaseste lejer 15k euro, iar nu cred ca o sapa de 3-4 cm peste tevi va rezista cu succes la trecerea cu stivuitorul.
Ti-am dat solutia rapida , ieftina si fara intretinere , fara personal dedicat in exploatare . Daca CE faci acolo nu se inscrie la anumite restrictii , o vad cea mai ok .

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate