Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...
 Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...
 Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea
 Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...
 

Simbolul Crucea de fier, e interzis?

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#19
bmortu

bmortu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,123
  • Înscris: 18.11.2017
Bine ca secera si ciocanul poate aparea la liber in public..ba chiar mai e si promovata..

Talkin about double standards..

#20
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,067
  • Înscris: 25.06.2007
Am modificat titlul topicului, Crucea de Fier nu e simbol nazist (decat daca e modelul din 1939, cu svastica pe ea).

#21
Augustus1978

Augustus1978

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 934
  • Înscris: 01.02.2019
Ai voie sa porti orice simboluri, inclusiv in public - nu exista legi care sa interzica asta. Exista in schimb regulamente interne. In mod normal sa te plimbi pe strada cu banderola cu swastica, sau cu steagul ISIL este liber.
Sa te prezinti la lucru poate cauza probleme. Teoretic ai avea voie cu ele si in institutiile publice. Daca am un tatuaj pe frunte cu zwastica ca C. Manson???

Edited by Augustus1978, 09 January 2020 - 12:01.


#22
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,067
  • Înscris: 25.06.2007

 Augustus1978, on 09 ianuarie 2020 - 12:01, said:

Ai voie sa porti orice simboluri, inclusiv in public - nu exista legi care sa interzica asta. Exista in schimb regulamente interne. In mod normal sa te plimbi pe strada cu banderola cu swastica,
Vezi ca am dat un link pe pagina anterioara. Daca o sa citesti acolo, referitor la svastica scrie clar ca in Romania incalcă prevederile Legii 217/2015, art. 1.
In alte tari (Finlanda, Cehia, Canada, SUA, multe din tarile asiatice etc) nu e interzisa.

#23
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

 dimripper, on 09 ianuarie 2020 - 09:25, said:

LE: nu stiu daca mai e de actualitate, dar am vazut.o inclusiv desenata pe avioanele Bundestag.ului!
Poate ale Bundeswehr-ului.

Attached File  Militärflugplatz_Laupheim_12.jpg   325.94K   9 downloads

#24
dimripper

dimripper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 663
  • Înscris: 12.04.2007
@Hunor:  https://de.wikipedia...nauer_(Flugzeug)

Avionul cu care se plimba d.na Merkel, membrii Bundestag.ului etc. Desigur, si tu ai dreptate, iar crucea de fier e cam in toate logo.urile fortelor armate.

#25
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013
Eu am una pe care o port la jacketa zilnic(fara zvastica) dar nu mi-a zis nimeni nimic....

#26
steviegriffin

steviegriffin

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 10.01.2020
Crucea de Fier chiar nu e un simbol nazist.  Si nici nu ar avea de ce sa fie interzisa.

Dimpotriva.

1. e un simbol crestin, inspirata dupa embleza Ordinului Cavalerilor Teutoni  
2. e decoratiune  prusaca    si  exista de pe vremea razboaielor napoleoniene , fiind conceputa de Frederick al III-lea


Aia de  o tot asociaza cu nazismul sunt niste inculti!

Edited by steviegriffin, 16 January 2020 - 21:45.


#27
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Nici svastica nu este simbol nazist, este un simbol ancestral pentru numeroase civilizatii din diverse parti ale lumii.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate