Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Cand One United nu mai vand isi v...

Mandolina feliat legume
 Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...

Descifrare reteta
 Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...
 Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...

A fost adoptata legea privind alc...
 

Recomandare laptop Asus vs Acer

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#19
Gam3

Gam3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 04.05.2007
@ chilly willy: ma uitam si eu la cel cu ryzen mai devreme. E interesant. Cel cu i7 e prea scump.

#20
snapydj

snapydj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 929
  • Înscris: 07.01.2006

 Gam3, on 10 ianuarie 2020 - 01:39, said:

@ chilly willy: ma uitam si eu la cel cu ryzen mai devreme. E interesant. Cel cu i7 e prea scump.
Ca sa-ti faci o idee si despre diferenta dintre procesoare poti face o comparatie aici - https://www.cpubench...ngleCompare.php

#21
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,649
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

cauta unul MSI sau dell sau HP si treaba e mai sigura. Asus sunt in decadere, Acer initial era cel mai de jos lucru pe care il puteai cumpara dar in ultima vremee s-au imbunatatit. Cauta un brand mai bun.
Ai nimerit-o de nu se poate.
MSI, Dell sau HP s-au dus in jos de nu se poate. Mai repede Acer decat alea.
La HP cam toate au probleme pe alimentare dupa 6 luni-un an - inclusiv cele mai scumpe serii.
La Dell doar Alienware mai merita.
MSI au avut mereu probleme cu BIOS-urile beta puse pe ele, si nici cu fiabilitatea nu stau excelent.


Acum topul este simplu:
1. Lenovo - in special seriile Think
2. Asus.

#22
chilly willy

chilly willy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,594
  • Înscris: 23.10.2006
mai nu stiu daca cele mai noi s-au dus in jos dar eu am laptop si dell si HP de mai multi ani si nu am avut nici o problema cu ele.

#23
Gam3

Gam3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 04.05.2007
Am mers pe Acer pana la urma. L-am vazut in alt magazin si mi-a placut mai mult decat Asus. Are carcasa ecranului din aluminiu, e mai “teapan” parca, la Asus flexa cand tastam, asta pare mai bine facut. Acum sa vedem cum se prezinta, am timp 30 de zile sa-l testez. Am luat si un SSD pentru Windows si HDD il voi tine pentru stocare.

Va multumesc mult pentru pareri si voi face un scurt review dupa ce-l voi primi.

#24
serban57

serban57

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,124
  • Înscris: 28.02.2017
Eh, treaba e că inițiatorul a vrut să ceară o a doua opinie, dar s-a trezit cu a 100-a. Cele mai multe de la frustrați care își cumpără ragaliile la 1000 de lei cu Celeron și Pentium, dar vor la banii ăștia viteză și fiabilitate. Se mai întâmplă să se strice, dar nu dai vina pe producător din cauza unei experiențe neplăcute cu o  companie de kkt care a pus stăpânire pe tot ce înseamnă garanție în România (âhâm Depanero), pentru că garanția extra adevărată o cumperi de la producător după ce ți-ai înregistrat produsul pe site-ul lor, nu de la ăla din magazin. Același care îți spune că ți se duce garanția dacă îți reinstalezi tu Windows-ul, și trebuie să-l duci la amicul ăla al lui care știe să instaleze Windows pe UEFI pentru 150 de lei. Un factor nu a fost luat în considerare de nimeni în alegerea ta. Faptul că pe timpul garanției nu vei putea să-l modifici in niciun fel. Acer-ul are HDD, ceea ce va face ca W10 sa ruleze ca pe o ragalie menționată anterior, iar dacă te interesează garanția, nu vei putea face nimic în privința asta timp de doi ani. Alegerea este doar a ta, dacă nu te interesează garanția ia Acer-ul, îi pui imediat un SSD NVMe (doar pt Windows) și vei avea 1TB de stocare. Dar dacă vrei garanția, alege Asus-ul deoarece va rula mai mult decât decent, ceea ce contează mai mult decât un panou de calitate.

LE: Prea târziu :D

Edited by serban57, 10 January 2020 - 19:33.


#25
chilly willy

chilly willy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,594
  • Înscris: 23.10.2006
nu neaparat, depinde cum e facut, la multe laptopuri poti sa scoti hdd ca nu are nici un sigiliu pe surubul de la usita prin care scoti hdd. Asta pe de o parte pe de alta parte niciunul din cele 2 nu are windoz preinstalat asa ca nici aici nu e o problema, poate sa scoata foarte bine hdd si sa puna un ssd daca asta vrea. Acerul are freedos deci e ca si blanc, nu poate sa-i spuna la garantie ca nu-l repara ca a sters freedos-ul, astea-s kkturi prin care unele firme incearca sa faulteze clientii ca vezi doamne s-a stricat hardweru ca ai reinstalat tu windozu. Nici nu cred ca e legal. Poate sa puna si linux nu doar windoze, in cazul asta vrea windoze dar nu toti vor.

Edited by chilly willy, 10 January 2020 - 20:07.


#26
Gam3

Gam3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 04.05.2007
Nu are niciun sigiliu si nu trebuie scos HDD ca m-am documentat inainte 😁 Asa ca nu ar fi o problema asta.

#27
Gam3

Gam3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 04.05.2007
Am revenit cu review-ul dupa cateva zile de utilizare:
- Design: imi place mult de tot, capacul de aluminiu ii ofera un aspect premium.
- Pana la urma i-am adaugat un SSD de 120 GB pentru Windows ca pe HDD era mega lent dupa cum s-a mai zis si aici. Booteaza in 4-5 secunde, windows pro cu licenta updatat la zi.
- Display-ul IPS se vede foarte bine dupa parerea mea, e diferenta de la cer la pamant fata de fullhd Tn pe care-l aveam inainte.
- Sunetul bun.
- Baterie 6-7 ore utilizare normala ( fara gaming ).
- M-am jucat doar CS GO si ruleaza la 90-100 fps-uri la High si rezolutie FullHD. Are varianta de 25w a placii video mx250 pentru cine doreste sa stie. M-am bucurat ca nu au pus varianta de 10w😁
- Este foarte silentios, am auzit cooler-ul doar cand ma jucam si nu era deranjant(am avut un HP cu ryzen inainte si e diferenta enorma la acest capitol).  Nu se incinge.

Per total sunt extrem de multumit de achizitie. Daca doreste cineva sa achizitioneze acest laptop ma poate intreba orice!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate