Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
The worst of evil

Proiect de lege: Romanii vor achi...

Dopuri / casti amortizare zgomot ...

2 job-uri de 8 ore simultan.
 VW e-Up second hand sau alternati...

Reparatie scara mozaic vechi

Cablu curte destinat deplasarii l...

Sfat de cumparare pentru un Jagua...
 La mulți ani @mishu_bz!

La mulți ani @kyrre!

PF vinde 3 autoturisme ce se inti...

Suturi la relantii 2.0 tdi + fum ...
 Tencuiala exterioara casa caramid...

Restituire RCA Allianz

Contact posibil deteriorat proces...

ce se mai lucreaza remote ?
 

Recomandare laptop Asus vs Acer

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
Gam3

Gam3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 04.05.2007
Salut. Am nevoie de un sfat in legatura cu achizitionarea unui laptop. Am tot cautat si am ramas la cele doua.

https://m.emag.ro/la...rch-Action=view

https://m.emag.ro/la...rch-Action=view

Ce imi recomandati ? Care este mai fiabil ca si brand? In principiu au cam aceleasi specificatii, Acer avand ecran IPS. Daca l-as cumpara pe acesta i-as mai pune un SSD de 128 GB pentru windows.

Tin sa mentionez ca voi cumpara de pe emag pentru ca am niste puncte de reducere.

#2
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,648
  • Înscris: 15.06.2004
Ca brand, Asus.

#3
DCTyto

DCTyto

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 30.01.2012
Ce buget ai mai exact? Si la ce urmeaza sa il folosesti?

Ca brand eu nu mai am incredere in ASUS, au decazut in ultima vreme, iar acel Acer observ ca este la fel cu ASUS-ul, diferenta  o face doar ssd-ul..

#4
serban57

serban57

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,124
  • Înscris: 28.02.2017
Într-adevăr, ca brand, Asus. Avantajul Acer-ului este că are un HDD de 1tb, pe lângă care poți instala un SSD m.2 NVMe. Alegerea e a ta, dar din experiențele mele anterioare, acer-urile se încălzesc cam tare.

#5
areal_IT

areal_IT

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 359
  • Înscris: 06.12.2011
Acer, cu un SSD mpci-e ar trebuii sa fie perfect.

#6
mfmig200

mfmig200

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,634
  • Înscris: 07.07.2008
Ia ACER-ul o sa fie foarte bun, in plus display-ul IPS cred ca merita banii!

#7
chilly willy

chilly willy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,594
  • Înscris: 23.10.2006
acer are ips asus nu are e doar led adica nu stim ce dar nu ips asa scrie si pe saitul lor. In consecinta eu nu as lua asus.

#8
ssss

ssss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 04.02.2006
mergi pe asus.produsele lor sunt printre cele mai fiabile. puteai sa faci eventual un poll si am fi decis noi care merita achizitionat.

Edited by ssss, 08 January 2020 - 17:00.


#9
Phoenixxx

Phoenixxx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 325
  • Înscris: 24.03.2018
Ca brand as zice Asus, dar ecranul IPS ar fi un argument decisiv daca celelalte caracteristici sunt similare.
Parerea mea.

#10
Gam3

Gam3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 04.05.2007
@DCTyto: office, netflix, web browsing si light gaming.

Un alt aspect care m-ar interesa ar fi bateria si din ce am citit prin review-uri Acer ar sta mult mai bine. Doar ca sunt putin reticent pentru ca n-am mai avut un laptop de la ei si de aceea am apelat la sfatul vostru. Ca si design ambele imi plac, ambele cantaresc 1,8 kg, sunt subtiri etc.

#11
snapydj

snapydj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 929
  • Înscris: 07.01.2006
Acum o luna am fost in situatia sa aleg un laptop, chiar daca nu ma joc, am ales un laptop de gaming strict pentru specificatiile mai puternice.
Initial am mers pe Acer Nitro 5, care la ce oferea pentru banii respectivi era best value. A doua zi i-am facut retur... Calitatea materialelor mi se parea destul de proasta, sistemul de racire era sub orice critica, in sensul ca indiferent de setarile facute in app-ul de la Acer, ventilatoarele faceau ca toti dracii ... Chiar daca statea doar idle el zici ca era avion... Pe langa asta nimerisem si o portiune mare de bleeding la ecran... Dupa retur am prins un resigilat Asus ROG G531GU cu ecran 120HZ si specificatii la fel. Muuult mai ok... si aplicatia Armoury Crate si tot.. Deci eu recomand tot ASUS.

#12
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,183
  • Înscris: 06.02.2011
Dar Dell nu te-ai gandit sa-l iei in considerare? :)

#13
Gam3

Gam3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 04.05.2007
Nu am vazut un model cu marginile subtiri la ecran si cu aceleasi specificatii.

#14
PiticVerde

PiticVerde

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,762
  • Înscris: 12.09.2015
Nu sunt de acord ca produsele Asus sunt fiabile.Afirmatia aceasta era valabila pana acum 10 ani cand erau foarte bune.Problema la asus este si garantia deficitara pe Romania.Eu de acest brand nu ma mai apropiu niciodata.Am luat prea multe tepe cu el.

#15
snapydj

snapydj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 929
  • Înscris: 07.01.2006

 PiticVerde, on 09 ianuarie 2020 - 09:57, said:

Nu sunt de acord ca produsele Asus sunt fiabile.Afirmatia aceasta era valabila pana acum 10 ani cand erau foarte bune.Problema la asus este si garantia deficitara pe Romania.Eu de acest brand nu ma mai apropiu niciodata.Am luat prea multe tepe cu el.
Fiecare cu oile lui, nu? Tu nu mai iei ca ai luat teapa. Eu il iau doar ca am luat teapa cu celalalte...

#16
DCTyto

DCTyto

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 30.01.2012
@DCTyto: office, netflix, web browsing si light gaming.


Pentru asta cred ca este perfect acel ACER, poate pe viitor ii pui tu un ssd si poti ramane cu hdd-ul de 1 tb pt a-l folosi ca si extern. Bateriile sunt bune sa stii, acum va depinde si cum o sa o intretii tu.

#17
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,648
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Nu sunt de acord ca produsele Asus sunt fiabile.Afirmatia aceasta era valabila pana acum 10 ani cand erau foarte bune.
De fapt cele facute in ulltimii 10 ani sunt mai bune decat cele facute inainte.
In urma cu 10-12 ani au inceput sa scoata capul in lume pe laptopuri, cu ajutor masiv de la intel.

Dar cine cumpara pocnitori de 1-2000 de lei e normal sa se planga. La nicio marca produsele foarte ieftine nu sunt grozave ca fiabilitate, desi si in gama asta de pret au unele chestii bune.

Cine vrea fiabilitate garantata isi ia Lenovo seria ThinkPad.

#18
chilly willy

chilly willy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,594
  • Înscris: 23.10.2006
cauta unul MSI sau dell sau HP si treaba e mai sigura. Asus sunt in decadere, Acer initial era cel mai de jos lucru pe care il puteai cumpara dar in ultima vremee s-au imbunatatit. Cauta un brand mai bun.

https://www.emag.ro/...a/pd/DRMMPGBBM/

https://www.emag.ro/...a/pd/DSL6W8BBM/

sunt destule cu margini subtiri si aluminiu

Edited by chilly willy, 09 January 2020 - 18:16.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate