Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Salarii compensatorii?

Recomandare service in Slatina pe...

De unde cumparati piese de schimb...

Iesirea din coproprietate
 Mouse wireless ergonomic cu bater...

Cum se calculeaza dobanda lunara ...

La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...
 Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...
 Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...
 

mac mini late 2012 sau dell optiplex 7010 uSFF>

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
Vreau sa imi schimb desktopul pe care il folosesc in prezent cu ceva mult mai mic si mai performant. Actualul este cam depasit si il folosesc numai pentru filme online. Se descurca onorabil, dar vreau ceva mai mic, acesta este tower.
Mentionez ca achizitia va fi din categoria sh. Voi folosi un monitor AOC IPS de 22", intrare HD.
Mi s-a pus pata pe un mac mini late 2012, i5 3210M 2.5Ghz,  memorie 16 GB DDR3, SSD 250Gb si Hdd 500Gb. Ma intereseaza sa pun pe el W10.
Concurentul este un Dell Optiplex 7010 USFF /i5-3570s/8Gb DDR3, nu are hdd/ssd, ii pun eu.

Sa incerc o enumerare a specificatiilor:
-proc:    dell- I5-3570s   / apple I5-3210m
-ram: dell- 8GB /apple 16GB
-hdd/ss:    dell-nu   /apple ssd 250GB+hdd 500GB
-wifi: dell: nu, /apple a/b/n, dual band
-grafica:   dell-  intel HD Graphics 2000/2500/4000(nu stiu) /apple-HD Graphics 4000
-iesiri video dell- 1xVGA, 2x DP   /apple-HDMI, DP(Thunderbolt)
-dimens   : dell-  23,70 cm x 6,50 cm x 24 cm /apple-(3.6 cm x 19.7 cm x 19.7 cm
-pret: dell-cca 430 lei    /apple-cca 850 lei
Ma atrage apple, e mai mic, are memoria mai mare, stiu ca e foarte stabil, cred ca 80-90% l-as folosi cu windows, restul de 10-20% as utiliza catalina. Nu ma intereseaza upgrade, nici nu mai suporta.
Nici dell nu mai suporta prea multe in ceea ce priveste upgrade dar cred ca il voi putea folosi cativa ani asa cum este. Dar are pretul cam jumatate din apple si cred ca se va descurca pentru vizionare online filme HD. Jocuri nu ma intereseaza.
Deci voi ce ati recomanda?

Edited by altuser09, 05 January 2020 - 08:20.


#2
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
Am uitat sa precizez, nici interfata wifi nu are importanta prea mare, voi folosi cablu.

#3
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,172
  • Înscris: 22.05.2003
Macmini cred ca e de dorit in acrest caz.

#4
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
Asa este, imi place si mie. Dar  pe de alta parte, l-as folosi foarte putin, nu stiu daca ar merita diferenta de pret.
Am uitat sa scriu in primul mesaj, dell are dvd writer dar nici asta nu ma intereseaza, am dvd writer extern si folosesc foarte rar discuri dvd. As pune in loc un caddy cu al 2-lea hdd. Asta asa, ca sa-mi fac  de lucru, nu ca ar fi necesar. Am prin casa 2-3 hdd de 320 GB, stau degeaba.
Ssd cu w10 va fi de 120GB, mai mare nu am.

Edited by altuser09, 05 January 2020 - 09:31.


#5
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Online filme HD... ia-l pe ala mai ieftin.
Nu ai nevoie de wifi (cum ziceai), nu ai nevoie de 16 gb ram, procesorul apple e cam la jumatate performanta.
Singurele probleme la dell sint lipsa hard (ah, zici ca le ai deja....) si mufele monitor (monitorul are HDMI cumva?)

#6
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
Monitorul are HDMI dar am adaptor DP->HDMI.
Desi imi place mac mini, din cauza pretului mai mic as opta totusi spre dell.

#7
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 08.08.2002
Te uiti la filme pe un monitor de 22" ? Eu as incepe cu upgrade-ul monitorului cu un tv macar de 32" . Ochi tai vor fi mult mai fericiti de un display mai mare decat de schimbarea PC-ului.
Daca-l folosesti numai pentru filme online de ce nu te uiti la un box cu android ai telecomanda, aplicatii de ce sa te chinui cu windows, drivere ... ?  Nu mai discutam de dimenisiunile cutiei, pret, zgomot, consum  ..

Edited by MD, 05 January 2020 - 13:38.


#8
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
Monitorul nu am de gans sa-l  schimb, am chromecast pe el pt filme de pe android, netflix. Daca ma hotarasc sa trec la un display mai mare, probabil voi pune chromecast-ul pe televizor. Cred ca 32" e destul, distanta e destul de mica.
Nu ma deranjeaza sugestia dar deocamdata ma intereseaza doar pc-ul.

#9
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
Am luat azi dell. Repet, pretul m-a convins desi inca ma gandesc la mac.
Am pus w10/64, se misca foarte bine fata de vechiul pc.
Va multumesc pentru sfaturi.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate