Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Declaratie venit si siguranta XTB

Comanda laptop Amazon UK

Sfat achizitionare laptop gaming

Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...
 A inviat Mudava

Import china alibaba

Facultate

Vouchere de vacanta
 Cand One United nu mai vand isi v...

Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI
 Ce se intampla cu actualii tineri...

Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion
 

import Tesla S Norvegia

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#19
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,866
  • Înscris: 01.11.2005
Nu ai cum sa te inregistrezi temporar.
In primul rand contacteaza proprietarul si spunei ca nu esti inregistrat in Norvegia, nu ai D sau ID number
Oricum nu stiu daca poti sa il contactezi pentru ca trebuie sa iti faci cont pe Finn. Si ca sa iti faci cont ai nevoie de numarul de telefon norvegian pentru confirmare, ca sa ai numar de telefon norvegian trebuie sa ai D sau ID number.
Oricum eu iti pot da numarul lui fe telefon sa il contactezi daca vrei.
Sa atii ca norvegienii vb foarte bine limba engleza asa ca nu este nici o problema
Deci in cazul asta exista 2 solutii:
1. Vii cu olatforma si o ridici pentru ca masina o vei primi fara numere
2. Intrebi la vegvesen de numere temporare daca sunt valabile si in afara norvegiei. Chiar nu stiu. Daca nu, aplici prima solutie


#20
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,866
  • Înscris: 01.11.2005
Initiator, ti-am trimis PM cu datele de contact ale proprietarului in caz ca doresti sa discuti cu el.

#21
nstratica

nstratica

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 01.10.2010

 tehnics, on 04 ianuarie 2020 - 20:28, said:

Initiator, ti-am trimis PM cu datele de contact ale proprietarului in caz ca doresti sa discuti cu el.
Salut,
As vrea sa incerc marea cu degetul, dar imi este teama de ce este acolo in Norvegia.
Tehnics (daca imi permiti) nu poti sa ma ajuti cu numerele de Norvegia (trimit la plic cu cash, vb in private nstratica at gmail dot com) si oricum vin sa iau masina de acolo.
Multumesc.

#22
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,866
  • Înscris: 01.11.2005
Salut.
Sincer nu ma bag la treburi de genul asta. Sorry.
1. Nu ma deplasez pe distante. Iar aici in zona mea nu se vand Tesla multe ca sa ai de unde alege.
2. Daca tot vii sa iei masina te poti ocupa personal.
3. Daca as cumpara-o pe numele meu si sa ti-o vand apoi tie, atunci ma bagi pe mine la cheltuiala...deci nu.

Te pot ajuta cu informatii, dar doar atat.

Edited by tehnics, 01 March 2020 - 08:32.


#23
nstratica

nstratica

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 01.10.2010

 tehnics, on 01 martie 2020 - 08:31, said:

Salut.
Sincer nu ma bag la treburi de genul asta. Sorry.
1. Nu ma deplasez pe distante. Iar aici in zona mea nu se vand Tesla multe ca sa ai de unde alege.
2. Daca tot vii sa iei masina te poti ocupa personal.
3. Daca as cumpara-o pe numele meu si sa ti-o vand apoi tie, atunci ma bagi pe mine la cheltuiala...deci nu.

Te pot ajuta cu informatii, dar doar atat.
Hello Tehnics,
Multumesc pentru raspunsul tau rapid. Nu a fost asta intentia mea, habar nu aveam ca te bag la vreo cheltuiala (imi cer scuze).
Practic din ce m-am documentat, pot sa ies cu numere temporare pina in Danemarca, ca sa ajung in Romania cu ea pe roti nicio sansa fara platforma.
Ma poti ajuta cu informatia : numerele temporare le pot folosi sa ajung pe roti pina in Romania ?
Multumesc anticipat.

#24
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,866
  • Înscris: 01.11.2005
Nu cred ca obtii nici un numar termporar nici pentru Norvegia. Nu sunt sigur dar cel mai bine suni la Vegvesen : +47 22 07 30 00. Poti vorbi in engleza ca nu este nici o problema.
Sau le trimiti mail:https://www.vegvesen.no/om+statens+vegvesen/kontakt-oss/skriv-til-oss
De ce zic ca nu cred ca vei obtine nici un numar temporar: Ca sa poti circula cu masina si sa obtii numarul temporar, e musai sa ai prima data facuta asigurare pe masina. Fara asigurare nu ai voie sa circului, fie ca ai sau nu numere.
Ca sa platesti asigurarea, trebuie sa fii inregistrat in Norvegia....si de aici pica treaba.

Poate, nu zic nu, sunt firme care in schimbul unor sume iti fac asigurare temporara cu carte verde, atunci da, iti poti face numar temporar pentru cate zile doresti tu dar cred ca e maxim o saptamana. Nu sunt sigur.

De asta spun ca cel mai bine suni la vegvesen si ei iti vor da lamuriri exacte pentru ca legile se cam schimba de la an la an si chiar nu am idee despre ce si cum cu scoaterea unei masini din Norvegia.

Eu daca as vreau sa scot o masina personala din Norvegia, o pot face pentru ca sunt inregistrat in Norvegia...dar cei care nu sunt inregistrati, nu am idee.

Edited by tehnics, 01 March 2020 - 14:56.


#25
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,899
  • Înscris: 25.01.2007

 pacopaco1967, on 04 ianuarie 2020 - 13:42, said:

TVA vei plati doar daca e persoana juridica vanzatorul.
Indiferent de unde cumperi, plătești tva. Scapi doar cu certificatul eur1, dar nu cred ca e cazul, Tesla aia sigur e fabricata în SUA.

#26
nstratica

nstratica

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 01.10.2010
Multumesc la toata lumea, ma informez si revin cu Info ASAP !

#27
Hermian

Hermian

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 02.03.2020
Salutare,
Am o mare rugaminte, privitor la achizitia unei masini din Norvegia. Va rog sa ma ajutati cu urmatoare lucruri.
Cumantul meu  este stabilit in Norvegia si l-am rugat sa ma ajute cu achiztia unei masini de la o pers fizica din norvegia. Dar apar cativa factori de luat in considerare. In mometul de fata el are expirat pasaportul, considerati ca ar fi o piedica in achizitia masini?
Dupa ce va efectua achizitia, vreau sa merg eu in norvegia si sa o cumpar de la el, dar pe firma mea din Romania. Ce trebuie sa am la mine? Trebuie sa am pasaport sau este suficient doar carte identitate? El trebuie sa aiba pasaport valabil.
Dupa ce vom face acesc contract, eu vreau sa scot masina din tara pe roti, ce pasi trebuie sa urmam? Unde putem obtine acel certificat EUR1 in vederea scutirii de taxele vamale ( Masina este din 2011 cu 113.000km ) daca are relevanta?
Am rugamintea sa veniti si voi cu completari daca mai sunt si alte lucruri care poate eu nu le stiu.
Multumesc pt intelegere!
O zi buna!

#28
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,866
  • Înscris: 01.11.2005

 Hermian, on 02 martie 2020 - 12:35, said:

Cumantul meu  este stabilit in Norvegia si l-am rugat sa ma ajute cu achiztia unei masini de la o pers fizica din norvegia.
Cumnatul tau are ID-number ?

 Hermian, on 02 martie 2020 - 12:35, said:

In mometul de fata el are expirat pasaportul, considerati ca ar fi o piedica in achizitia masini?
Nu conteaza. Daca are ID number nu are nevoie de pasaport valabil pentru a intra-iesi din Norvegia.

 Hermian, on 02 martie 2020 - 12:35, said:

Dupa ce va efectua achizitia, vreau sa merg eu in norvegia si sa o cumpar de la el, dar pe firma mea din Romania. Ce trebuie sa am la mine? Trebuie sa am pasaport sau este suficient doar carte identitate?
O poti cumpara dar fara numere si o duci pe platforma.
Sau o duci in tara cu numerele si asigurarea lui. Ajungi in tara, trimiti numerele inapoi cumnatalui tau si el le depune la vegvesen ca sa scoata masina di circulatie, dar tot el va fi proprietar indiferent unde este masina. Dupa asta, puteti face acte de vanzare cumparare de la el la firma ta. Altfel nu se poate (adica sa faci actele inainte sa ajungi cu masina in Ro pentru ca nu poate vinde masina cu numere unei firme/persoane care nu este inregistrara in Norvegia).
Pentru taxe vamale nu stiu. Cred ca te referi la taxele vamale din Romania, ca in Norvegia doar trimiti contractuld e vanzare cumparare la TOLL.no prin care cumnatul tau ii va informa ca masina X a parasit Norvegia si ca a vandut-o catre firma Y.
Aici cred ca trebuie sa intrebi la RAR.
Ce acte ai nevoie, nu stiu.

Edited by tehnics, 02 March 2020 - 13:26.


#29
Hermian

Hermian

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 02.03.2020
Da cumantul meu are ID number. Are si cont la banca. ( doar ca are expirat pasaport )
El nu vrea sa iasa din Norvgia, eu doresc sa ies cu masina si sa o aduc pe roti in Romania.
La vama in Normvegia nu trebuie facute ceva acte de export, ca uterior eu sa pot inmatricula masina in Ro, asa am citit pe undeva?
Unde pot sa fac certificatul EUR 1, ca sa scap de taxele vamale?
Da am povestit  si cu cumnatul meu ca ar trebui sa vin cu masina care are asigurare 14 zile gratis dupa ce o cumperi de pe finn si ulteriri sa trimit inapoi numerele de No si recuperez ceva bani pt numere. Asa as scapa si de asigurare pe masina si numere provizorii ?
Trebuie sa imi semneze vamesi din NO ceva acte? pot sa vin cu masina pe roti, pe numele cumnatului meu si sa nu fie probleme? Adica sa ma opreasca in Germania sau Ungaria si sa zica ca ii furata? Mersi pt promtitudine si amabilitate!

#30
nstratica

nstratica

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 01.10.2010
Multumesc inca odata tuturor.
Fac urmatoarele mentiuni si sunt valabile pentru oricine vrea sa cumpere masina din afara UE :
- certificat de conformitate emis de vinzator pentru tara care se exporta (adica catre RO)
- certificat de origine emis de gen Camera de Comert si Industrie pentru tara care se exporta (adica catre RO)
Practic problema cu venitul pe roti este chiar o gluma, in comparatie cu actele care trebuie sa le ai si nu stiu la RAR ce hartii mai trebuie de omologare (altfel e groasa rau!).
Cele de sus iti trebuie la comisionarul vamal ca sa-ti calculeze taxele (nu ai hartii platesti ca berila ...) si mai este un amanunt :
- pentru vama iti trebuie cod pe firma (se obtine in 10-14 zile) ca altfel nu te baga nimeni in seama.
Da sunt ceva mai ieftine masinile in Norvegia, dar credeti voi ca samsarii de la noi nu le-ar fi luat de acolo daca era asa usor ?
Renunt pentru ca este foarte complicat sa te descurci singur cu toate astea ... dar daca ai om acolo si poate sa umble pentru cele de acolo (cazul lui Hermian) cred ca reusesti.
Toate bune, sa ne auzim sanatosi si daca-mi vin idei revin.

#31
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,866
  • Înscris: 01.11.2005

 Hermian, on 02 martie 2020 - 13:37, said:

Da am povestit  si cu cumnatul meu ca ar trebui sa vin cu masina care are asigurare 14 zile gratis dupa ce o cumperi de pe finn
Nu ai nimic gratis aici. Vanzatorul dupa ce vinde masina se duce si asigurarea pe masina aia de pe numele lui. Cine crezi ca iti da tie asigurare gratis 14 zile ?

 Hermian, on 02 martie 2020 - 13:37, said:

ulteriri sa trimit inapoi numerele de No si recuperez ceva bani pt numere.
Despre ce bani vorbesti ? Nu recuperezi nimic. Numerele le predai si atat. Nu primesti nimic.

Eu nu stiu ce ai discutat tu cu cumnatul tau, dar esti sigur ca asa trebuie procedat ?

 Hermian, on 02 martie 2020 - 13:37, said:

Asa as scapa si de asigurare pe masina si numere provizorii ?
Eu iti spun ca nu poti.
Tot sistemul asta de vanzare-cumparare este total automat pe internet. Toate datele sunt automate (asigurare, vanzare, cumparare, etc). Deci daca TU, cumparator, nu ai ID, nu existi in sistemul informatic norvegian, deci nu ai cum sa cumperi masina aia direct pe numele tau. Singurul om cheie este cumnatul tau...

Pana si numerele le poti trimite prin posta..

Parerea mea e sa incerci sa te uiti la tara vecina, Suedia. Gasesti si acolo multe masini bune. Dar avantajul este ca fiind in UE, nu mai ai atata birocratie.

 nstratica, on 02 martie 2020 - 20:38, said:

Renunt pentru ca este foarte complicat sa te descurci singur cu toate astea ..
De asta multi nu se inghesuie sa le ia de aici. Birocratia din Romania te omoara....
Aici lucrurile sunt foarte simple si foarte bine puse la punct. Si le faci direct pe internet.

Edited by tehnics, 02 March 2020 - 20:56.


#32
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,899
  • Înscris: 25.01.2007
Sa platesti tva în ro, e cea mai mare prostie, jumuleala maxima. Preferabil ar fi ca tva sa fie plătit în Germania sau Olanda.

#33
Hermian

Hermian

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 02.03.2020
Salut,
Ati putea sa imi spuneti daca in zona Stavanger exista un birou de comisionar vamal. Am rugamintea daca cunoasteti, sa am ajutati cu o adresa sau mail.
Multumesc pentru intelegere!
O zi buna!

#34
catalin123456789

catalin123456789

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 14.02.2017
Buna ziua. Detin o masina de 3 ani aici in Norvegia, sunt persoana fizica, am toate actele  norvegiene de identitate  in regula, atat ale mele personale cat si ale masinii. Masina  a  fost cumparata la mana a doua de la un un ,,bilforhandler,, . Este produsa in UE(Germania), deci pot face rost de certificat EUR1 cu ajutorul caruia scap de  plata vamei. Mai ramane plata TVA. Unii spun ca Norvegia chiar daca NU este in interiorul UE are niste intelegei speciale cu UE si este posibil sa scap si de plata TVA in cazul persoanelor fizice. Daca detineti informatii in legatura cu aceasta va rog sa le impartasiti pe forum. Multumesc

#35
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,866
  • Înscris: 01.11.2005
Eu nu am priceput ce problema ai defapt

Deci tu ai de 3 ani masina pe numele tau si care-i faza cu TVA si taxe vamale ???
Nu are nici o relevanta unde a fost produsa masina. Daca tu ai cumparat-o SH, clar nu are nici o relevanta ca a fost in Germania sau in Romania produsa.

Totusi, care este problema ca nu reusesc sa imi dau seama.

#36
catalin123456789

catalin123456789

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 14.02.2017

 tehnics, on 07 iunie 2020 - 00:38, said:

Eu nu am priceput ce problema ai defapt

Deci tu ai de 3 ani masina pe numele tau si care-i faza cu TVA si taxe vamale ???
Nu are nici o relevanta unde a fost produsa masina. Daca tu ai cumparat-o SH, clar nu are nici o relevanta ca a fost in Germania sau in Romania produsa.

Totusi, care este problema ca nu reusesc sa imi dau seama.

Problema este daca va trebui sau nu să plătesc vama și TVA care sunt 29% din valoarea masinii. Asta nu reușesc să mă lamuresc.
Am auzit multe păreri.

Problema este daca va trebui sau nu să plătesc vama și TVA care sunt 29% din valoarea masinii. Asta nu reușesc să mă lamuresc.
Am auzit multe păreri.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate