Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?
 Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...
 Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?
 Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale
 

Diversificarea hranei copilului

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
tthgabitza

tthgabitza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 15.09.2016
Buna! Am o mica dilema. Am inceput diversificarea si cum la inceput era evident ca nu va papa foarte mult (ceea ce s-a si intamplat) inca primea lapte dupa pireul de legume. Mentionez ca primeste lapte praf si ca avem 7 lunite. Acum papa destul de bine la pranz,am introdus chiar si mic dejun cu fructe daaaar plange foarte tare dupa ce papa si odata ce ii dau lapte e okay. Oare plange pt ca s-a obisnuit sa primeasca? Sau plange ca nu s-a saturat? Ideea e ca pe mine nu ma deranjeaza sa-i dau lapte dar doctorita mi-a spus ca ar trebui treptat sa renunt la lapte. Am incercat sa-i mai dau mancare dar o refuza si pana nu primeste lapte e dezastru. Voi cand,cum ati reusit sa nu mai dati lapte micutilor? Multumesc!

#2
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,744
  • Înscris: 01.12.2018
minim 18 lumi trebuie sa primeasca lapte. De preferat de la san.

#3
tthgabitza

tthgabitza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 15.09.2016
Stiu ca trebuie sa-i dau. Problema e ca mi s-a spus sa renunt sa-i mai dau dupa masa de solide si micuta nu accepta asa ceva

#4
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,679
  • Înscris: 10.10.2011
fa ce zice pediatra nu ce zice lumea pe forum . si ce sunt alea "lunite?" . sotul tau are "puțucă" ? locuiti intr-o "casuta"? umblati pe "straduta"?

#5
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Daca acum "nu accepta asa ceva" ce crezi ca va face mai tarziu?
Carevasazica, lucram copii cu ´spe masuri; cand e mare, nu avem voie sa-i dam lectii, sa-l admonestam, sa-l obligam, pentru ca "violenta domestica", dar acum avem voie sa-l obligam sa manance ceea ce nu-i place si nu vrea, fiindca "doctorita mi-a spus ca ar trebui"!
Mai da-o-n masa-n cur de "doctorita" ca nu ea-ti creste copilul. Ii vrei binele, ii dai ce-ti cere. Si tu esti singura in masura sa apreciezi daca faci bine sau nu. Iar rezultatele le vei vedea cand va fi mare. Daca va fi un copil sanatos din toate punctele de vedere, si fizic si mental, e meritul lui. Daca va avea probleme medicale sau  probleme cu psihopupu, va fi vina ta. Care, vei da vina pe doctorita, nu pe faptul ca ai ascultat-o. Sau pe forum, ca ti-am dat sfaturi proaste.
LE Apropo, mie, bunica-mea, mi-a dat sa mananc sarmale la 6 luni,(din cate imi povestea mama). Si uite ca fac 73 si n-am nici pe dreaq.

Edited by myshyk, 29 December 2019 - 12:00.


#6
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,834
  • Înscris: 10.12.2006
Exista o pagina de fb Spitalul Virtual pentru Copii, unde ca parinte doar timp sa ai ca sa studiezi. Nu cere chestii in privat, ca te da afara doctorul ala, citeste regulile paginii. Da-i si pediatrei tale pagina, sa mai invete si ea lucruri noi.

Citeam acest articol care aduce primele dovezi stiintifice dintre legatura existenta intre flora intestinala a copilului mic si dezvoltatea sa intelectuala ulterioara. Existau date care sugerau o legatura intre natura florei intestinale, diversitatea ei si viteza de maturare a acesteia, de la un intestin aproape steril in primele ore de viata la un intestin populat cu un univers bacterian complex. Microbiomul care se matureaza TREPTAT, lent si care contine predominent Lactobacili si Bifidobacterii se pare ca se asociaza cu performante cognitive mai bune ale copilului ce are o astfel de flora intestinala. Cum poate avea un copil mic flora optima? Flora care sa poata asigura cea mai buna dezvoltare pe care ar putea sa o aiba inteligenta acelui copil... Autorii identifica drept principali factori favorizanti ai unei dezvoltari optime a florei intestinale nasterea naturala si alaptarea la san prelungita. As mai adauga si evitarea curelor repetate si prelungite de antibiotice (uneori administrate fara nici o noima). Constat cu tristete ca ne straduim, ca neam, sa fim din ce in ce mai putin destepti. Sa nu ne atingem potentialul care il avem in zestrea de la nastere. Foarte multi copii se nasc prin cezariana (fara indicatie medicala absoluta - suntem campionii Europei la procentul de nou-nascuti veniti pe lume prin cezariana!), putini copiii sunt alaptati suficienta vreme la san, din motive diverse si aproape toti copiii romani primesc antibiotic in primii 2 ani de viata. https://www.biologic...e/S0006-3223(17)31720-1/abstract


Va rog sa reflectati la sugestiile pe care le aduce acest studiu observational publicat in International Journal of Obesity http://go.nature.com/2mbukvg
Acesta intareste recomandarea expertilor OMS ca sugarul sa fie alaptat (pe cat posibil) exclusiv la san si alaptarea sa continue pe durata perioadei cat se face diversificarea. Noutatea acestui studiu este faptul ca observa asocierea intre alimentele de diversificare preparate IN CASA si un indice de masa corporeala normal si semnificativ mai mic decat la cei alimentati cu "borcanele" din comert. Atat la varsta de 1 dar si la 3 ani. Obiceiurile alimentare si preferintele pentru un anumit tip de gust sau textura a alimentelor se "amprenteaza" in patternul dietetic al copiilor. Cei alimentati cu produse preparate in casa vor accepta o diversitate mult mai mare de alimente in primii ani de viata si o rata de introducere mai facila a noutatilor. Cei alimentati cu produse industriale (mai bogate in adaosuri nerecomandate acestei varste - zahar, sare, consevanti etc) vor fi in viitor refractari la alimente diverse sau cu textura diferita. Ei sunt predispusi in a adopta mai usor obiceiuri alimentare nesanatoase (fast-food etc) si vor fi intr-o proportie mai mare obezi! Uneori este comod sa utilizam borcanelul gata preparat... Dar ar fi bine sa investim in sanatatea copiilor nostri prin alaptare exclusiva pana la 6 luni apoi diversificare cu alimente preparate in casa

#7
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,528
  • Înscris: 05.06.2009
La 7 luni copilul încă are nevoie de lapte, în jur de 700 ml pe zi. Fiecare copil este diferit și are nevoi diferite. Încearcă sa ceri și părerea altui pediatru în legătură cu alimentația copilului tău.

#8
popicoo

popicoo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 895
  • Înscris: 07.03.2012
Papă, apică, lăptic, lunițe, căcuță, pișuleț, bavețică, fructulețe, cărniță! Ai copil, nu șoricel!

#9
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Mai oameni buni, cand vedeti atatea cazuri de malpraxis la doctori in medicina cu renume, (vezi cazul Beuran, cel mai recent) voi mai aveti incredere in cei care se pretind  "medici" doar fiindca intamplator, au absolvit o facultate? La care s-au inscris nu din pasiune, nu din vocatie, ci doar impinsi de imprejurari, sau de "halat alb si bani gramada"?

#10
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
si care e alternativa ? :)

#11
Imperathor

Imperathor

    Dictator perpetuu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,131
  • Înscris: 03.07.2008

View Postmyshyk, on 29 decembrie 2019 - 12:20, said:

Mai oameni buni, cand vedeti atatea cazuri de malpraxis la doctori in medicina cu renume, (vezi cazul Beuran, cel mai recent) voi mai aveti incredere in cei care se pretind  "medici" doar fiindca intamplator, au absolvit o facultate? La care s-au inscris nu din pasiune, nu din vocatie, ci doar impinsi de imprejurari, sau de "halat alb si bani gramada"?

Si in cine sa ai incredere? In nea Gigel de pe forum? In Olivia Steer? In descantecele babelor?

#12
tthgabitza

tthgabitza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 15.09.2016
Lunite,papa si laptic. Asa vorbesc eu. N-ai ceva de zis care sa "ajute" , te rog sa te abtii.

Voi incerca si la alt pediatru. Am intrebat si pe forum in cazul in care sunt si alte mame care au trecut deja prin asta si pot da un sfat in legatura cu subiectul. Nu inseamna ca voi face ce zice "X" pe un forum.

Nu accepta asa ceva in sensul in care i-am dat apa si nu vrea. Pana nu ii dau lapte plange pana se astupa

#13
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,744
  • Înscris: 01.12.2018

View Posttthgabitza, on 29 decembrie 2019 - 11:24, said:

Am inceput diversificarea
Stii ca DIVERSIFICARE nu inseamna ca trebuie intrerupta alimentatia naturala cu lapte matern? ( sau ma rog, daca mama nu are suficint sau nu corespunde calitativ cu lapte preparat?)
E mic, are 7 "lunici", ce vrei de la el? Sa mearga deja la facultate, sau la job?
Tinel in brate, dormi cu el, alinta-l, rasfata-l.

Edited by tioopedi, 29 December 2019 - 13:47.


#14
tthgabitza

tthgabitza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 15.09.2016
Nu doresc sa intrerupt total alimentarea cu lapte. Este normal ca la varsta asta ea nu stie altceva decat lapte
Doar ca sunt confuza de ce m-ar pune sa renunt la el si sa ii ofer apa.
Eu personal consider ca e mult mai bine sa ii dau lapte, evident.
Am intrebat sa vad daca au fost/sunt si alte mame in situatia mea

In legatura cu nasterea, am nascut natural
Nici macar nu am considerat cezariana. Si lapte matern din pacate nu am avut. Am apelat si la un consultant in alaptare si degeaba. Am alaptat pana la 3 luni si cam atat. Cerea evident din ce in ce mai mult si eu nu aveam suficient

#15
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,834
  • Înscris: 10.12.2006
Cand ai astfel de nelamuri intreab-o, asa cum ne intrebi pe noi. Doamna doctor, de ce e mai buna apa ca laptele, de ce imi recomandati asta?

#16
tthgabitza

tthgabitza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 15.09.2016
Din pacate mai niciodata nu-mi raspunde. Mi-a spus ca ii pot scrie sau o pot suna oricand. Citeste mesajele dar nu raspunde. Pana si in legatura cu alimentele pe care i le pot da fetei mi le-a zis pe graba si unele din ele am mai si citit ca ar fi prea devreme sa le primeasca la 7 luni.
Deci..sunt in cautarea altui pediatru.
Pana atunci mai intreb si alte mame experimentate una-alta.

Asta cu apa mi-a spus-o la ultima vizita. Si din pacate consultatia a fost cam naspa. Ea dadea sfaturi ce si cum sa-i dau,printre care a mentionat si renuntatul la lapte. Nu am apucat sa intreb nimic avand in vedere ca am asteptat o ora sa intru,fata deja plangea si de foame si de somn si nu stiam cum sa plec mai repede de acolo. Ulterior am intrebat-o si dupa cum am zis,citeste mesajele dar nu raspunde. La ea nu am nici o sansa sa merg pt ca nu ma programeaza decat daca eu sau fata avem nevoie de consult. Mereu zice ca pt orice altceva sa-i scriu.

#17
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,186
  • Înscris: 15.05.2008
as intreba acel pediatru daca a crecut cu apa in loc de lapte
al mare, 12 ani, de multe ori seara vrea o cana cu lapte
gemenii 3 ani si ceva,inainte de somn sticla cu lapte,exact de ala care nu va place,de la vaca din grajd,fiert
azi am iesit toti la zapada cu lopetile
aveti grija de sanatatea copiilor

View PostMizu, on 29 decembrie 2019 - 14:05, said:

Cand ai astfel de nelamuri intreab-o, asa cum ne intrebi pe noi. Doamna doctor, de ce e mai buna apa ca laptele, de ce imi recomandati asta?

nu va oferi un raspuns,decat ca asa e mai bine,banii si valea,altu la rand

#18
popicoo

popicoo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 895
  • Înscris: 07.03.2012

View Posttthgabitza, on 29 decembrie 2019 - 13:35, said:

Lunite,papa si laptic. Asa vorbesc eu....
Pai este una dintre cauze. Si e trist ca nu iti dai seama de asta. Pe langa faptul ca pui intrebari de genul aici.
1. Nu stie nimeni mai bine decat un pediatru.
2. Situatia (sau situățiuca, ca sa vorbesc precum dvs) este mai complexică decât 3 rândulețe scrise pe forum. Și implică istoric nu doar de hrană, ci și medical, comportamental etc.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate