Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

Diversificarea hranei copilului

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#19
tthgabitza

tthgabitza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 15.09.2016

View Postpopicoo, on 29 decembrie 2019 - 14:39, said:


Pai este una dintre cauze. Si e trist ca nu iti dai seama de asta. Pe langa faptul ca pui intrebari de genul aici.

Ce e atat de gresit in faptul ca ma exprim asa?
Si intrebarea asta am pus-o aici, dupa cum am mentionat anterior, sa vad daca mai sunt si alte mame in situatia mea. Nu mi-am primit raspunsurile la medic,acolo unde evident am intrebat prima data. Caut altul. Dar intre timp pot intreba si alte mame. Nu consider ca gresesc daca fac treaba asta.

#20
corina_geo

corina_geo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,093
  • Înscris: 30.09.2008

View Postzile_san, on 29 decembrie 2019 - 11:57, said:

otul tau are "puțucă" Posted Image puțulică ? locuiti intr-o "casuta" Posted Image căsuliță? umblati pe "straduta" Posted Image strădulică?


#21
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,263
  • Înscris: 06.01.2007
Intrebi si tu parintii tai, pediatra ta, prietena mai cu experienta, dar nu pe forum, nu cu lunițe. Astia n-or sa raspunda pana nu se lamuresc toate problemele gramaticale.
Cand se scrie copiii cu un i, cand cu 2 cu 3 sau 4?

Din moment ce intrebi aici se pare ca n-ai deloc experienta. Laptele nu trebuie scos niciodata. Toata viata copilul va manca lapte sub o forma sau alta. Poti sa i-l inlocuiesti sau alternezi cu de vaca. Dar in principiu nu-l scoti tu, ti-l refuza el cand e cazul. Ca orice alta mancare.
La al doilea copil am inceput sa alternam cu lapte de vaca de pe la 8 luni. Acum suntem la al 3lea, probabil ca o sa incepem chiar mai devreme cu diversificarea, copilul e bine dezvoltat.
Diversificarea se face in etape, functie  de gradul de dezvoltare al copilului. De pe la 4 luni se incepe cu cereale parca. Dupa aia se introduc treptat.. chestii, eu sunt tata nu masterizez secretele astea, dar am vazut si eu ce-a facut nevasta-mea. Nu e panica! Totul se desfaoara natural conform programului biologic.
Avem si o pediatra okay care la o adica oricum ne spune ce-i bine si ce-i rau la fiecare control.

#22
tthgabitza

tthgabitza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 15.09.2016

View Postmaccip, on 29 decembrie 2019 - 15:44, said:

Intrebi si tu parintii tai, pediatra ta, prietena mai cu experienta, dar nu pe forum, nu cu lunițe.

Din moment ce intrebi aici se pare ca n-ai deloc experienta. Laptele nu trebuie scos niciodata.

Avem si o pediatra okay care la o adica oricum ne spune ce-i bine si ce-i rau la fiecare control.
Pe mama cand o intreb zice ca nu a tinut cont de nimic si ne-a dat sa mancam exact ce mancau si ei (din cate isi aduce aminte a inceput pe la 4 luni) si ne-a dat san pana la 1 an. Dupaia lapte de vaca.
Soacra..e cu cantec. Stie mai putine decat mine.
Evident nu am experienta,sunt la primul copil. Acum invat. Sa nu fiu inteleasa gresit,eu nu vreau sa scot laptele. Vreau doar sa inteleg de ce mi s-a spus o asemenea prostie.
Ma bucur ca aveti o pediatra calumea,voi cauta si o alta. Multa sanatate voua si copiilor!!

#23
Kobra2602

Kobra2602

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,355
  • Înscris: 09.11.2006
Noi ii dam lapte la fata noastra si acum (are 1 an si jumatate) si am inceput diversificarea de pe la 5 luni. Ca sa o facem sa manance piureurile ii adaugam biscuiti fara gluten in mancare (sa fie dulce). Pe la 9 sau 10 luni (cred, sper sa nu spun prostii) am introdus si glutenul in alimentatie. Pe la 1 an am introdus si sarea (mai putina la inceput). In tot acest timp i-am dat si fier, avand in vedere ca nu are de unde sa il ia pana nu incepe sa manance carne. Si acum, de multe ori, vrea lapte in loc de mancare si nu are nimic. Bea si apa cand vrea ea.
PS: mama ei (adica sotia mea) este medic pediatru si nu am auzit-o spunand sa ii dam apa in loc de lapte. Se poate da si apa ca inlocuitor la lapte daca nu ai prin preajma.

Sa iti traiasca si sa te bucuri de ea..

#24
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006

View Postmyshyk, on 29 decembrie 2019 - 12:20, said:

Mai oameni buni, cand vedeti atatea cazuri de malpraxis la doctori in medicina cu renume, (vezi cazul Beuran, cel mai recent) voi mai aveti incredere in cei care se pretind  "medici" doar fiindca intamplator, au absolvit o facultate? La care s-au inscris nu din pasiune, nu din vocatie, ci doar impinsi de imprejurari, sau de "halat alb si bani gramada"?
Si in cine sa ai incredere??? Intreb pentru un prieten doar...

Aaa...da da, stai, e o alternativa mult mai ok, intrebi pe forum...exact...ce tampit sunt......

View Posttthgabitza, on 29 decembrie 2019 - 14:45, said:

Ce e atat de gresit in faptul ca ma exprim asa?

Nu e nimic gresit...atat doar ca esti penibil (a)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate