Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...
 Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.
 Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India
 Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar

Contestare amenda politia locala
 

Aplicație deconectare automată încărcare baterie telefon.

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#1
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,428
  • Înscris: 01.12.2001
Exista vreo aplicație pt Android pt deconectarea încărcături la 80%? Găsesc doar aplicații ce vibrează, canta sau notifica. Însă niciuna nu deconectează încărcarea.
Daca nu-s pe aproape sau când îl pun seara la încărcat, să se oprească singur din încărcare.
Există așa ceva? Sau sa îmi iau o priza cu temporizare și o setez la o ora?
Însă ar trebui sa pun telefonul tot timpul având același procent din baterie. Cam greu.
Cel mai bine ar fi cu o aplicație ce "taie" încărcarea la 80%. Exista sau caut in zadar?

#2
Cousteau

Cousteau

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,610
  • Înscris: 25.04.2007
Dece vrei neaparat asta? Ai telefon cu baterie mica si ti-e teama ca se duce prea repede viata ei? Nu merita sa-ti bati capul, multe telefoane mor de altceva decat de baterie.

Si apoi nu incarcarea pana la 100% dauneaza bateriei, bineinteles cand circuitul de oprire a incarcarii este bine calibrat sa nu depaseasca 4,2 V pe element, ci descarcarea sub 20%, poate chiar 30%.

Apropo, am cumparat de curand o tableta Lenovo Tab P10 TB-X705L la care am gasit un mod de "protejare" a bateriei cu oprirea incarcarii la 60%. Nu stiu la ce s-or fi gandit, poate ca sa apelezi la acest mod doar cand ai de gand sa o depozitezi inchisa pentru mai mult timp cand se zice ca e bine sa lasi acumulatorii Liion incarcati cam pe acolo. Ca in utilizarea normala 60% e prag prea scazut.

#3
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,428
  • Înscris: 01.12.2001
Baterie de 4030 mAh. Li-Ion polimer. Are o lună. Să țină inca un an.
O încarc quick charge 3.0. Și mai uit de ea seara.

#4
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,661
  • Înscris: 16.08.2010
Nu stiu ce sa zic, dar te-ai gandit ca incarcand mai putin bateria or sa fie mai multe cicluri incarcare-descarcare?

Era o vorba: si-asa-i bine, si-asa-i bine, cum o dai ca draqu vine...

Cred ca-ti faci griji degeaba. Eu personal n-am avut telefon caruia sa-i pice bateria dupa doar un an.

#5
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,428
  • Înscris: 01.12.2001
Cicluri multe, puține...nu incep iar și aici discuțiile.
Exista sau nu aplicație ce taie curentul la 80%?

#6
Lesbianu

Lesbianu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,088
  • Înscris: 07.01.2006
Nu exista!

#7
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,428
  • Înscris: 01.12.2001
Deci singura soluție e cu priza automata? :(

#8
Master_Yoda

Master_Yoda

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,140
  • Înscris: 27.08.2014
Priza controlata wireless (WiFi, ca exista si altfel) https://www.emag.ro/...2/pd/D2PS0JBBM/

+

Script Tasker https://play.google....d.taskerm&hl=en
S-ar putea sa ai nevoie si de https://play.google....autoinput&hl=en

In functie de ce telefon / vers. Android ai e posibil sa apara probleme la deblocarea lui. Google in inteligenta lor limiteaza din ce in ce mai mult ce poti face in Android fara root.

Exemplu:

Tasker verifica nivelul de incarcare al bateriei.
If 80% Then
Unlock phone (folosind sau nu AutoInput)
Open app priza WiFi
Set to turn off in 1 minute (folosind sau nu AutoInput)

Edited by Master_Yoda, 21 December 2019 - 10:55.


#9
bdx100

bdx100

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,508
  • Înscris: 03.06.2019

 dorin_2k, on 21 decembrie 2019 - 10:39, said:

Deci singura soluție e cu priza automata? Posted Image
Priza programabila !

#10
flrz

flrz

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,490
  • Înscris: 12.11.2019
Cronometrezi câte minute și secunde durează încărcarea unui procent din baterie și setezi în priză programabilă la fix 80%.

#11
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,661
  • Înscris: 16.08.2010
Nu cred ca e liniara incarcarea. Nu dureaza la fel la, de pilda, 23% si la 75%.

#12
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Aaaa, Dorine, aveam pretentii mai mari de la tine ;)
S-a mai intrebat de vreo 4 ori in ultimele 1-2 luni chestia asta !!!!
Din ce mai tin eu minte, nu s-a ajung al nici o solutie de folos.
Si, ca si aici, discutii interminabile despre cum e mai bine.
Cred ca te rezolvi mai usor cu o priza programabila, lasi 1-2-3-X ore (calculezi aproximativ cind ajunge la ce procent vrei tu)
Sau, daca vrei mai complicat, ori priza programabila smart ori Arduino - citesti procentul de baterie (cu Automate sau Tasker....) si dai comanda sa opreasca fizic incarcarea

#13
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,027
  • Înscris: 16.06.2006
Taskerul ala e un consumator de resurse.
Ar trebui sa tina cont si ca pana dimineata se descarca bateria inca 10% daca nu are  wi-fi, bluetooth, date OFF.

N-ar fi mai simplu sa incarce overnight cu un incarcator "vechi" de 500mA?

Edited by radurus, 21 December 2019 - 16:32.


#14
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

 FreeThinker, on 21 decembrie 2019 - 09:52, said:

Nu stiu ce sa zic, dar te-ai gandit ca incarcand mai putin bateria or sa fie mai multe cicluri incarcare-descarcare?

Era o vorba: si-asa-i bine, si-asa-i bine, cum o dai ca draqu vine...

Cred ca-ti faci griji degeaba. Eu personal n-am avut telefon caruia sa-i pice bateria dupa doar un an.
Un ciclu de incarcare nu inseamna o "sesiune" de incarcare ci o cantitate de energie bagata in acumulator egala cu capacitatea lui maxima de stocare.
Numarul de cicluri definite mai sus e cu atat mai mare cu cat acu este tinut mai aproape de 50% (3,80 si ceva de volti). Din ratiuni practice se recomanda 50 +/- 30% (20-80%).

Legat de aplicatie, am folosit mai demult una la un telefon routat care statea alimentat tot timpul. Fara routare nu merge.

Deci exista. Nu mai retin numele.

Pe de alta parte, cu cat e mai mare acumulatorul cu atat va tine mai multi ani, chiar si folosit fara prea mare grija. Pe langa numarul mai mic de cicluri dat de nevoia mai rara de a fi incarcat, mai e si curentul de descarcare.
1A consum la un acumulator de 2000mAh inseamna 0.5C iar la unul de 4000nAh inseamna 0.25C. Conteaza mult chestia asta.

#15
lone-wolf

lone-wolf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 811
  • Înscris: 27.06.2007

 dorin_2k, on 21 decembrie 2019 - 09:12, said:

Exista vreo aplicație pt Android pt deconectarea încărcături la 80%? Găsesc doar aplicații ce vibrează, canta sau notifica. Însă niciuna nu deconectează încărcarea.
Daca nu-s pe aproape sau când îl pun seara la încărcat, să se oprească singur din încărcare.
Există așa ceva? Sau sa îmi iau o priza cu temporizare și o setez la o ora?
Însă ar trebui sa pun telefonul tot timpul având același procent din baterie. Cam greu.
Cel mai bine ar fi cu o aplicație ce "taie" încărcarea la 80%. Exista sau caut in zadar?
Daca ai telefonul root-at sau esti dispus sa-l root-ezi, iata aici o aplicatie. Fara root nu e posibil.

#16
jobist

jobist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,746
  • Înscris: 23.04.2010
Am avut un telefon Samsung pe care l-am uitat la priză peste noapte de câteva ori iar dimineața îl găseam cu bateria 98-99%; am dedus că el ajungea la 100% și întrerupea încărcarea bateriei(aveam pe el o app care băga bipuri când ajungea la 90% dar nu și noaptea de la 24 la 07). Mâine seară voi face probă și cu telefonul actual.

#17
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,428
  • Înscris: 01.12.2001

 buyonevideo, on 21 decembrie 2019 - 14:40, said:

Aaaa, Dorine, aveam pretentii mai mari de la tine ;)
S-a mai intrebat de vreo 4 ori in ultimele 1-2 luni chestia asta !!!!
Am derulat rapid lista de subiecte dar nu am găsit. Nu am folosit search că mi-e greu de pe telefon.
Folosesc acum ceva simplu: înainte de somn îl pun o ora la încărcat cu quick charge. Depinde cat stau pe net sau ce fac cu el. Tine 24 ore de obicei.

#18
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Muhahaha, ai dat din lac in put: quick charge.
Stii ca asta e mai nasol decit incarcarea obisnuita, da ?!
Eu zic s anu-ti mia bati capul, folosest-el cum vrei tu si aia e.
Eu toate telefoanele le-am lasat la incarcat peste noapte, au tinut bateriile fara probleme 2-5 ani, cu scaderea normala a capacitatii, bineinteles.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate