Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 

Miopia se mareste desi port lentile

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
Ardelean1400

Ardelean1400

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 399
  • Înscris: 13.11.2019
Salut, easy as it is, long story short,

De 1 an fix port lentile de contact : - 1,75

Recent am descoperit ca vad mai neclar desi le port, m-am dus la control la lensa (daca e nevoie se poate sterge acest nume de firma, dar nu fac reclama nimanui)

Si mi-a spus tipa acolo : da, dioptria s-a marit la  - 2 . O intreb, pai nu trebuia sa stagneze ?

"nu ca sunt situatii..." parea ca nici ea nu prea stie pe ce lume e.

Intrebarea mea e simpla : e normal asa ceva ? desi am purtat lentile sa ajunga miopia la 2 intr-un an ? si daca e normal, cum pot evita sa se mai mareasca ? any ideas ?

am un feeling ca tipa nu prea stia ce e cu "oftalmologia" desi mi-a facut consult,

multumiri

#2
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Poate era optometrist si doar ti-a masurat defectul. Pentru diagnostic, adreseaza-te unui oftalmolog.

#3
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,428
  • Înscris: 01.12.2001
Ai "lentile de noapte" sau doar lentile de contact (in locul ochelarilor)?
Daca sunt doar lentile de contact, ele doar fac refracția luminii și nu îți "blochează" miopia.
Le porți pt a vedea bine. Daca miopia creste, trebuie schimbate lentilele. Exact că și la ochelari.

#4
themis

themis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 21.04.2011
Evident ca oftalmologul iti poate spune daca e normal sau nu ca a avansat miopia. Din experienta mea, iti spun ca nu e ceva neobisnuit. Dimpotriva. Am inceput la 18 ani cu -0,75, de atunci mi s-a spus ca, atata timp cat se va dezvolta in continuare organismul si ochiul, va avansa si miopia, chiar daca port ochelari. Mi s-a dat ca limita 25 ani, apoi 30 ani, am depasit si varsta asta, miopia a tot avansat, am ajuns la peste -6. Sper sa nu fie cazul la tine. Bafta!

#5
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
miopia avanseaza cam pana la varsta de 25 de ani. sau chiar 30 pentru ca la 30 este ultima perioada de crestere a corpului. astfel ca sa te astepti sa iti creasca pana la un 5 dioptria. eu asa am. ce varsta ai ca sa stim sa aproximam cu cat va creste lentila?

#6
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Dacă în anul ăsta ai făcut efort vizual ( învățat/ citit mult sau ai un job care te obliga să stai cu ochii n monitor ), da, e normal.

Sau poate doar că ai fost subcorectat cu fix -0.25. :)

#7
stefstefstef

stefstefstef

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 28.10.2019
ori s a gresit prima oara, ori ti a crescut.. si eu am miopie cu astigmatism si tot cresc ambele, am intrebat si eu medicul si mi a spus ca nu se stie cand stagneaza, daca stagneaza; totusi, iti inteleg ingrijorarea, probabil vrei sa te operezi si nu poti daca nu stagneaza, dar vezi poate iti iei lentile de le porti non-stop si dupa o luna le schimbi, poate ajuta. bafta :)

#8
burebista

burebista

    Manic Miner

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,372
  • Înscris: 23.05.2003

 karax, on 13 decembrie 2019 - 08:59, said:

miopia avanseaza cam pana la varsta de 25 de ani. sau chiar 30 pentru ca la 30 este ultima perioada de crestere a corpului.
Cam asa a fost si la mine. Am inceput cu -2.5 in liceu si mi s-a stabilizat la -4.5 de prin facultate. Asa ca de fo' 25 ani stau cu -4.5.

#9
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,244
  • Înscris: 22.04.2005
Miopia stagneaza sau creste dar nu este general valabil; depinde de la o persoana la alta.
La mine in ultimii 7 ani s-a stabilizat la -2 si nu a fost nevoie sa mai schimb lentilele (le-am schimbat doar din simplu motiv ca se zgarie sau cand imi cumpar o rama noua)

Edited by Y0samiteSam, 14 December 2019 - 08:32.


#10
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

 stefstefstef, on 13 decembrie 2019 - 10:36, said:

ori s a gresit prima oara, ori ti a crescut.. si eu am miopie cu astigmatism si tot cresc ambele, am intrebat si eu medicul si mi a spus ca nu se stie cand stagneaza, daca stagneaza; totusi, iti inteleg ingrijorarea, probabil vrei sa te operezi si nu poti daca nu stagneaza, dar vezi poate iti iei lentile de le porti non-stop si dupa o luna le schimbi, poate ajuta. bafta Posted Image

operatiile lasik se fac numai dupa niste teste, trebuie indeplinite niste cerinte. si btw , operatiile astea deranjeaza nitel.

sunt cate unii carora le e frica pe masa de operatie tocmai de asta operatia de miopie nu e recomandata, se recomanda purtarea de ochelari.

de asemenea ochelarii sunt recomandati in caz de conflict stradal, exista ochelari facuti in genul care sa nu raneasca sau sa iti scoata ochiul cand iti da cineva un pumn. cu lentile de contact insa pericolul e foarte mare asa ca nu se recomanda.

#11
stefstefstef

stefstefstef

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 28.10.2019

 karax, on 15 decembrie 2019 - 18:23, said:

operatiile lasik se fac numai dupa niste teste, trebuie indeplinite niste cerinte. si btw , operatiile astea deranjeaza nitel.

sunt cate unii carora le e frica pe masa de operatie tocmai de asta operatia de miopie nu e recomandata, se recomanda purtarea de ochelari.

de asemenea ochelarii sunt recomandati in caz de conflict stradal, exista ochelari facuti in genul care sa nu raneasca sau sa iti scoata ochiul cand iti da cineva un pumn. cu lentile de contact insa pericolul e foarte mare asa ca nu se recomanda.

mna, nu ma gandesc la pumni luati in fata in cazul in care ma orientez spre lentile, dar iti inteleg punctul de vedere :)) lasik am vazut si pareri de bine si de rau, dar daca porti pica pe ochelari si nu vrei nici lentile, cred ca merita riscul.. :D sper ca intelegi ce vreau sa zic

#12
Ardelean1400

Ardelean1400

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 399
  • Înscris: 13.11.2019

 karax, on 15 decembrie 2019 - 18:23, said:

operatiile lasik se fac numai dupa niste teste, trebuie indeplinite niste cerinte. si btw , operatiile astea deranjeaza nitel.

sunt cate unii carora le e frica pe masa de operatie tocmai de asta operatia de miopie nu e recomandata, se recomanda purtarea de ochelari.

de asemenea ochelarii sunt recomandati in caz de conflict stradal, exista ochelari facuti in genul care sa nu raneasca sau sa iti scoata ochiul cand iti da cineva un pumn. cu lentile de contact insa pericolul e foarte mare asa ca nu se recomanda.

de unde le scoti boss ? care ar fi conflictul ?

prea mult BUG mafia presupun ? conflict stradal zici ? :)) de ce nu conflict de poiana ?

lentilele astea sunt mai moi ca fulgul de nea, stai linistit ca nu exista riscuri

#13
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
asa recomanda doctorii. am auzit si eu la niste doctori.

 stefstefstef, on 16 decembrie 2019 - 08:54, said:

mna, nu ma gandesc la pumni luati in fata in cazul in care ma orientez spre lentile, dar iti inteleg punctul de vedere Posted Image) lasik am vazut si pareri de bine si de rau, dar daca porti pica pe ochelari si nu vrei nici lentile, cred ca merita riscul.. Posted Image sper ca intelegi ce vreau sa zic

exista 2 tipuri: lasik normal care are efecte secundare in sensul ca te cam doare si Ilasik care are un disconfort moderat.

ambele presupun sedinte repetate de tratament cu laser.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate