Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

sobita pescareasca

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#1
searchedis

searchedis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 507
  • Înscris: 14.07.2011
Doresc sa incalzesc un spatiu de terasa de aproximativ 35-40mp cu o soba pe lemne confectionata din tabla de 3mm, captusita pe interior cu samota subtire, iar pe exterior, ca si design, sudati solzi (tot din metal - atasat poza), deoarece e o terasa pescareasca si doresc sa fie o altfel de sobita, inspirandu-ma din natura.
Terasa este invelita de jur imprejur cu policristal de 0.8mm, deasupra cu rulou incolor drept de fibra de sticla iar ca si podea am dulapi de lemn printre care mai sunt spatii goale de 5-10mm pe care intentionez sa le astup.

Dimensiunile sobei ar fi: lungime 1m iar diametrul de 57cm. Practic va fi un fel de butoi pozitionat pe orizontala care va fi alimentat printr-o usita de 50x50mm cu geam termorezistent prin care se va vedea focul.

La acest butoias doresc sa ii sudez pe interior un deflector (cel cu linia punctata) ca la o soba tip racheta. Gazele astfel nu ies direct pe cosul de evacuare ci circula putin prin sobita iar la final ies cu o temperatura mai mica decat daca n-ar exista acel deflector. Va functiona sau ma va umple de fum?

De asemenea cum calculez cati kW imi furnizeaza butoiul?

Attached Files



#2
bdx100

bdx100

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,508
  • Înscris: 03.06.2019
Poza cu terasa : stalpii aia de lemn nu stau prea bine ...

#3
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,068
  • Înscris: 07.11.2006
Sper din tot sufletul ca subiectul de fata este doar o gluma iar poza aia este trucata.

#4
chilly willy

chilly willy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,594
  • Înscris: 23.10.2006
soba are picioare de rata?
Terasa pescareasca trebuia sa se sprijine pe niste delfini de lemn sau cam asa ceva.

Edited by chilly willy, 12 December 2019 - 19:35.


#5
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,371
  • Înscris: 29.07.2013
Eu as zice sa te gandesti prima data (vazand cate scaune sunt pe terasa aiala) la un frigider incapator, caci cel pe care-l ai se va umple instantaneu cand terasa va fi populata iar crengile pe care se sprijina isi vor indeplini menirea.

#6
searchedis

searchedis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 507
  • Înscris: 14.07.2011

 bdx100, on 12 decembrie 2019 - 19:16, said:

Poza cu terasa : stalpii aia de lemn nu stau prea bine ...
ba chiar au stat foarte bine toata vara si cu terasa plina de clienti. sunt stalpi de salcam peste care stau oameni si nu buldoexcavatoare

 adisz, on 12 decembrie 2019 - 19:23, said:

Sper din tot sufletul ca subiectul de fata este doar o gluma iar poza aia este trucata.
Serios vorbind, care ar fi gluma?

 chilly willy, on 12 decembrie 2019 - 19:34, said:

soba are picioare de rata?
Terasa pescareasca trebuia sa se sprijine pe niste delfini de lemn sau cam asa ceva.
Are picioare de broasca.

 argonaut, on 12 decembrie 2019 - 19:34, said:

Eu as zice sa te gandesti prima data (vazand cate scaune sunt pe terasa aiala) la un frigider incapator, caci cel pe care-l ai se va umple instantaneu cand terasa va fi populata iar crengile pe care se sprijina isi vor indeplini menirea.
Daca zici tu....


E cineva care ar trata serios acest subiect sau ora 20 e ora mistourilor?

Edited by searchedis, 12 December 2019 - 19:41.


#7
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,068
  • Înscris: 07.11.2006
Acolo am numarat 11 scaune (cu siguranta-s mai multe).Daca consideram ca o persoana demna de terasa aia "apasa" cam 90-95 de kilograme (o greutate normala zic eu),atunci nu prea vad cum scobitorile alea puse pe post de piloni vor putea sustine greutatea musteriilor + greutatea mobilierului.
Apropo,pentru buda aia feerica,din fundul curtii,ai toate aprobarile?

#8
chilly willy

chilly willy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,594
  • Înscris: 23.10.2006
soba ta nu va functiona.
De ce are doar 2 picioare de broasca si celelalte 2 sunt scurte si nu stim de la ce animal provin?

#9
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,068
  • Înscris: 07.11.2006
ps.
La mine-i inca 19:45 Posted Image

#10
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,371
  • Înscris: 29.07.2013

 searchedis, on 12 decembrie 2019 - 19:40, said:

Daca zici tu....


E cineva care ar trata serios acest subiect sau ora 20 e ora mistourilor?

Nu este la misto ce am scris, este cat se poate de serios. Nu te juca cu chestii de genul asta, in afara de ce ai pati tu, gandeste-te ce vor pati cei care ti-au autorizat  constructia si functionarea, in caz de ceva.
Nici aia de la Colectiv nu se asteptau la ce-a fost acolo, erau siguri ca dupa atatea spectacole nu se poate intampla nimic rau!

#11
CovertTwo

CovertTwo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,057
  • Înscris: 16.09.2019
In primul rând nu ai voie cu așa ceva dacă e spatiu public. Cade vreun prost peste ea, se arde si vin pompierii si te ard si ei pe tine.
Trecând peste asta, nu va arde niciun lemn in acel butoi pt ca nu trage aer pe nicăieri. Cenușa pe unde o scoți ?

#12
bdx100

bdx100

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,508
  • Înscris: 03.06.2019
Pt soba iti sugerez sa iei ceva gata facut si sa lasi improvizatiile ca poate iesi mai scump si cu banii si cu munca si Doamne fereste de explodeaza inventia , ramai si fara tarasa aia mirobolanta
https://www.magnetce...product_id=6485

#13
searchedis

searchedis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 507
  • Înscris: 14.07.2011

 adisz, on 12 decembrie 2019 - 19:45, said:

Acolo am numarat 11 scaune (cu siguranta-s mai multe).Daca consideram ca o persoana demna de terasa aia "apasa" cam 90-95 de kilograme (o greutate normala zic eu),atunci nu prea vad cum scobitorile alea puse pe post de piloni vor putea sustine greutatea musteriilor + greutatea mobilierului.
Apropo,pentru buda aia feerica,din fundul curtii,ai toate aprobarile?
Sunt aproximativ 30 de scaune pe terasa si culmea a sustinut trafic toata vara cu terasa plina :)
Ce intreb eu si ce raspunzi tu. Eu intreb daca soba va avea tiraj iar tu ma intrebi daca eu am aprobari pentru buda; adica asta te macina pe tine? :))

 chilly willy, on 12 decembrie 2019 - 19:45, said:

soba ta nu va functiona.
De ce are doar 2 picioare de broasca si celelalte 2 sunt scurte si nu stim de la ce animal provin?
aaaa, si de ce nu va functiona? argumentul tau fiind .....?
m-ai facut foarte tare sa ma amuz la faza cu celelalte 2 picioare..... rad si aplaud in gand!

 argonaut, on 12 decembrie 2019 - 19:47, said:

Nu este la misto ce am scris, este cat se poate de serios. Nu te juca cu chestii de genul asta, in afara de ce ai pati tu, gandeste-te ce vor pati cei care ti-au autorizat  constructia si functionarea, in caz de ceva.
Nici aia de la Colectiv nu se asteptau la ce-a fost acolo, erau siguri ca dupa atatea spectacole nu se poate intampla nimic rau!
mmmmmmmmmda riscuri exista la tot pasul. nu e ca si cum eu fac focul direct pe podeaua de lemn si langa am 200 de litri de benzina. totusi focul acela arde intr-o incapere. e adevarat ca am materiale inflamabile in apropiere. Dar ce spui de acest sistem? (atasat poza)


 CovertTwo, on 12 decembrie 2019 - 19:47, said:

In primul rând nu ai voie cu așa ceva dacă e spatiu public. Cade vreun prost peste ea, se arde si vin pompierii si te ard si ei pe tine.
Trecând peste asta, nu va arde niciun lemn in acel butoi pt ca nu trage aer pe nicăieri. Cenușa pe unde o scoți ?
Nu am voie cu ce anume, cu o soba pe lemne? Pai cam toate terasele functioneaza cu incalzire pe timp de iarna, nu de la o soba pe lemne, dar de la sisteme de incalzire pe gaze, acolo nu e pericol de explozie?
Aer va trage printr-o usita mica pozitionata sub usa de alimentare iar cenusa o voi scoate pe usa de alimentare

Attached Files



#14
GonzZo

GonzZo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 19.08.2006
Terasa nu va functiona , godinul tau ... nu va functiona , buleala tipica romanesca.nici o idee despre convectie, de conul de presiune  al unei constructii, nimic.

#15
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,947
  • Înscris: 13.04.2007

 searchedis, on 12 decembrie 2019 - 19:03, said:

Doresc sa incalzesc un spatiu de terasa de aproximativ 35-40mp cu o soba pe lemne confectionata din tabla de 3mm,
Iti recomand o soba racheta.

#16
searchedis

searchedis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 507
  • Înscris: 14.07.2011

 bdx100, on 12 decembrie 2019 - 19:57, said:

Pt soba iti sugerez sa iei ceva gata facut si sa lasi improvizatiile ca poate iesi mai scump si cu banii si cu munca si Doamne fereste de explodeaza inventia , ramai si fara tarasa aia mirobolanta
https://www.magnetce...product_id=6485
Mai degraba mi-ar exploda un astfel de incalzitor decat soba mea pe lemne. Asta pe gaz mai degaja si bioxidul de carbon de la care te doare capul si te ustura ochii si de la care mai si mori :)
Si nu e o inventie, e doar o soba pe lemne!

#17
escher

escher

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 580
  • Înscris: 17.05.2014
E buna terasa,...... ca te izoleaza de exterioruul dezolant.

Edited by escher, 12 December 2019 - 20:22.


#18
searchedis

searchedis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 507
  • Înscris: 14.07.2011

 GonzZo, on 12 decembrie 2019 - 20:15, said:

Terasa nu va functiona , godinul tau ... nu va functiona , buleala tipica romanesca.nici o idee despre convectie, de conul de presiune  al unei constructii, nimic.
Terasa nu va functiona? Pai doresc a te informa ca terasa mea functioneaza :) Bine, a functionat pe vreme calduroasa pana acum 3 saptamani, acum caut o sursa de caldura. Imi place ca aruncati cu idei dar fara sa argumentati in vreun fel.
La ce te referi mai precis cand vorbesti de convectie, de conul de presiune al constructiei?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate