Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente
 Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute
 Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!
 Declarație primar

Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor
 

Ingradire acces auto la proprietate privata

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
78 replies to this topic

#37
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,078
  • Înscris: 23.09.2005

View Postmumix83, on 11 decembrie 2019 - 22:24, said:

Proprietatea mea include si o curte cu access auto pentru care platesc taxe si impozite, prin concluzie, am dreptul sa folosesc aceasta proprietate fara ingradiri.

Gandeste-te in felul urmator, daca lucrarile erau pe strada ta, se schimba cu ceva situatia?

Daca nu se schimba si in continuare ai zice ca totusi ai dreptul permanent la acces in proprietate cu masina, atunci hai sa ne imaginam ca nu erau tevi, ci o adancire a strazii, un șanț, asa ca in cazul in care se lucreaza cand se asfalteaza strada. Si tot n-ai cum intra cu masina.

In cazul ala, (daca ai avea dreptate tu), ce ar trebui sa se intample ca sa se respecte acest drept, ca fara etapa asta a lucrarilor n-ai cum sa asfaltezi?

Asta evident, trecand peste lovirea masinii, discutam aici strict despre accesul in proprietate.

#38
mumix83

mumix83

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 25.08.2018

View PostPhobos, on 11 decembrie 2019 - 23:32, said:

Gandeste-te in felul urmator, daca lucrarile erau pe strada ta, se schimba cu ceva situatia?

Daca nu se schimba si in continuare ai zice ca totusi ai dreptul permanent la acces in proprietate cu masina, atunci hai sa ne imaginam ca nu erau tevi, ci o adancire a strazii, un șanț, asa ca in cazul in care se lucreaza cand se asfalteaza strada. Si tot n-ai cum intra cu masina.

In cazul ala, (daca ai avea dreptate tu), ce ar trebui sa se intample ca sa se respecte acest drept, ca fara etapa asta a lucrarilor n-ai cum sa asfaltezi?

Asta evident, trecand peste lovirea masinii, discutam aici strict despre accesul in proprietate.

Nu, situatia nu se schimba cu nimic si inteleg ce vrei sa subliniezi, insa si in cazul precizat, atat in Romania cat si in alte tari civilizate unde am locuit o perioada de timp semnificativa (ex. Germania, Olanda, Anglia) in momentul in care se fac sapaturi / santuri in asfalt / trotuar se monteaza niste "podete" metalice pentru acces pietonal / auto pentru a respecta acest drept la proprietate pana la momentul finalizarii lucrarilor. Nimeni nu poate ingradi acest drept. Cum a precizat cineva, daca aveam masina in curte/garaj si depind de masina pentru a-mi castiga existenta, ce puteam face? sa o fac elicopter?

Edited by mumix83, 11 December 2019 - 23:44.


#39
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,078
  • Înscris: 23.09.2005

View Postmumix83, on 11 decembrie 2019 - 23:44, said:

in momentul in care se fac sapaturi / santuri in asfalt /

Pai unele etape ale asfaltarilor (mai ales cand se baga si canalizare noua), presupune o adancire a strazii cu vreo 1,5-2m, practic toata strada e un "sant".

Acolo nu mai ai ce podete sa pui, caci n-ai unde.

Nu zic ca probabil in occident atata ca treburile se misca mult mai repede si etapa aia nu tine cu saptamanile sau mai rau, cu lunile ca la noi (uneori), dar in momentele alea n-ai cum sa asiguri nici un fel de acces in proprietate, caci nici nu mai poti intra pe strada din start cu masina.

[ https://www.gds.ro/wp-content/uploads/2019/02/canalizare-Matei-Basarab-696x392.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Phobos, 11 December 2019 - 23:53.


#40
mumix83

mumix83

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 25.08.2018

View PostPhobos, on 11 decembrie 2019 - 23:48, said:

Pai unele etape ale asfaltarilor (mai ales cand se baga si canalizare noua), presupune o adancire a strazii cu vreo 1,5-2m, practic toata strada e un "sant".

Acolo nu mai ai ce podete sa pui, caci n-ai unde.

Nu zic ca probabil in occident atata ca treburile se misca mult mai repede si etapa aia nu tine cu saptamanile sau mai rau, cu lunile ca la noi (uneori), dar in momentele alea n-ai cum sa asiguri nici un fel de acces in proprietate, caci nici nu mai poti intra pe strada din start cu masina.

Nicioadata nu se face inlocuirea tevilor pe o strada intreaga, ci pe bucati, doar daca nu este o strada foarte mica/scurta, tocmai in idea de termina cat mai repede lucrarile si nu a produce inconveniente. Idea "podetelor" este pentru fiecare casa in parte, nu peste tot santul, si sunt lururi observate personal, nu din auzite.
In fine, o sa sun maine la politia locala si sunt curios care o sa fie concluzia. Ideea e ca in curte mai am si alte autovehicule pe care doresc sa le utilizez si nu se poate + imposibilitatea de a parca pe proprietatea mea tocmai pentru a evita incidentul de seara trecuta.

#41
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,078
  • Înscris: 23.09.2005
Aici trebuie vazut ce spun autoritatile si legea in vigoare la faza cu tevile, tare mi-e insa ca sunt acoperiti de lege.

Sunt cazuri in care legea permite pentru anumite lucrari chiar si intrarea firmei pe proprietate privata, din cate stiu. Cu mentiunea "cu atingere minima adusa proprietatii", etc.

#42
mumix83

mumix83

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 25.08.2018

View PostPhobos, on 11 decembrie 2019 - 23:58, said:

Aici trebuie vazut ce spun autoritatile si legea in vigoare la faza cu tevile, tare mi-e insa ca sunt acoperiti de lege.

Sunt cazuri in care legea permite pentru anumite lucrari chiar si intrarea firmei pe proprietate privata, din cate stiu. Cu mentiunea "cu atingere minima adusa proprietatii", etc.

Nu te contrazic, de asta am si zis ca  astept concluzia celor de la "locala". Insa partea cu intratul pe proprietate privata, exista intr-adevar situatii, dar este mai "sensibil" conform codului civil. In orice situatie, inclusiv ceea in care ma aflu eu, primaria / firma de constructie trebuie sa instiinteze propretarii despre efectuarea lucrarilor, ceea ce nu s-a intamplat.

#43
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016
Ai zero sanse, articolul 621 stabileste clar ca esti obligat sa permiti accesul inclusiv pe properitatea ta, aici este vorba de spatiu public si lucrare de interes public pe o periodata predeterminata.
Drepturile asupra proprietatii tale private nu au fost atinse, nu poti sa dai in judecata primaria ca nu it poti folosi aragazul (proprietate privata) ca ei lucreza la reteaua de gaze :P.

#44
mumix83

mumix83

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 25.08.2018

View PostJammalan-the-Prophet, on 12 decembrie 2019 - 00:20, said:

Ai zero sanse, articolul 621 stabileste clar ca esti obligat sa permiti accesul inclusiv pe properitatea ta, aici este vorba de spatiu public si lucrare de interes public pe o periodata predeterminata.
Drepturile asupra proprietatii tale private nu au fost atinse, nu poti sa dai in judecata primaria ca nu it poti folosi aragazul (proprietate privata) ca ei lucreza la reteaua de gaze Posted Image.

Ma doare fix undeva de ce lucrari fac, dar sunt obligati sa instiinteze in timp util despre acest lucru. In ceea ce priveste problema mea, nu contest ca sunt lucrari publice si au autorizatie din partea primariei pentru acea lucrare, dar sunt mai mult ca sigur ca nu au autorizatie pentru depozitarea materialelor in aceasta locatie, avand in vedere ca lucrarile se efectueaza pe o strada adiacenta, cum am precizat anterior.

#45
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016

View Postmumix83, on 12 decembrie 2019 - 00:28, said:

Ma doare fix undeva de ce lucrari fac, dar sunt obligati sa instiinteze in timp util despre acest lucru. In ceea ce priveste problema mea, nu contest ca sunt lucrari publice si au autorizatie din partea primariei pentru acea lucrare, dar sunt mai mult ca sigur ca nu au autorizatie pentru depozitarea materialelor in aceasta locatie, avand in vedere ca lucrarile se efectueaza pe o strada adiacenta, cum am precizat anterior.

Pe ce te bazezi?
In cazul in care considera necesar primaria poate restictiona total accesul auto pe o starda sau pe strazile adicente unei lucrari de interes public, e hotarare a consiliul B.

Deci, daca au autorizatie chiar nu poti sa faci nimic.
Dar vorbind acum de un proces civil tu trebuie sa vi cu un cuantum de despagubiri, sunt curios cum o sa calculezi asta in asa fel incat un avocat care a aparat numa pisici sa nu il faca praf intr-un proces. Si ti-as recomanda sa consulti alt avocat pentru inceput, din ce ai spus aici prietenul tau are clar alta specializare.

Edited by Jammalan-the-Prophet, 12 December 2019 - 00:38.


#46
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View Postmumix83, on 11 decembrie 2019 - 20:14, said:

Am si eu o problema. In ultimele 2 zile, reprezentantii unei companii publice "au trantit" pe trotuarul din fata casei mele niste tevi lungi de 100m
Lasand amaraciunea la o parte, ma intreb cu ce au adus acele tevi de 100m. Si cum au luat curbele cu ele.

#47
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
Is satul si eu de Dorei idioti pe care nu-i intereseaza ca sunt case si oameni unde lucreaza ei 2 ani in loc de 2 saptamani.

Daca erau la mine in fata casei lasate sa zaca aiurea tevile alea,luam flexul si in 2 minute le feliam. Sa ma caute ei cu avocati dupa aia.. Nu eu pe ei..

Normal e sa sapi si pana seara sa ingropi tronsonul cu teava inauntru. Nu sa intinzi tevile,apoi sapi pe lange ele (wtf?).

Edited by mariovrs, 12 December 2019 - 07:07.


#48
bobocul

bobocul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,392
  • Înscris: 16.09.2003
mumix83, sunt multe tevi in fata portii tale? Daca sunt doar insirate si nu sunt de diametru mare, fara sa fie pachet mare legat, as verifica cat sunt de grele, ca lungime cred ca au 6 sau 12 m, eu le-as lua impreuna cu prietenii (cam 10 :) ), cu mana si mi-as face loc, mutandu-le in zona apropiata.
Pune si tu o poza cu tevile respective

Edited by bobocul, 12 December 2019 - 07:40.


#49
mumix83

mumix83

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 25.08.2018

View Postbobocul, on 12 decembrie 2019 - 07:27, said:

mumix83, sunt multe tevi in fata portii tale? Daca sunt doar insirate si nu sunt de diametru mare, fara sa fie pachet mare legat, as verifica cat sunt de grele, ca lungime cred ca au 6 sau 12 m, eu le-as lua impreuna cu prietenii (cam 10 Posted Image ), cu mana si mi-as face loc, mutandu-le in zona apropiata.
Pune si tu o poza cu tevile respective

salut. inteleg si asta era si ideea mea. daca erau asa usoare le mutam direct si nu mai postam :(

https://serving.phot...29e4fae9413.jpg

#50
bobocul

bobocul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,392
  • Înscris: 16.09.2003
Da, nasol, astia le-au si imbinat la voi.

#51
geutz

geutz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 692
  • Înscris: 14.04.2007

View Postmumix83, on 12 decembrie 2019 - 07:49, said:


salut. inteleg si asta era si ideea mea. daca erau asa usoare le mutam direct si nu mai postam Posted Image

https://serving.phot...29e4fae9413.jpg

Cu masina nu poti sa treci peste ele? Posted Image

#52
al bundy ro

al bundy ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,727
  • Înscris: 22.02.2007
LA asta ma gandeam eu acum......

#53
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,128
  • Înscris: 17.01.2012
la noapte, când le tai, ai grijă să o faci și în fața altor case/porți, să nu-și dea seama că doar tu ești revoltat!

#54
flp014

flp014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 22.01.2010

View Postmumix83, on 12 decembrie 2019 - 07:49, said:


salut. inteleg si asta era si ideea mea. daca erau asa usoare le mutam direct si nu mai postam Posted Image

https://serving.phot...29e4fae9413.jpg
din poza se vede foarte clar ca nu ti-a ingradit nimeni accesul la proprietate, poti intra in curte fara probleme, si tu si vecinii.
Deci nu vad ce atata ambalare aiurea. Trebuia sa pui poza de la inceput.
It repet, ingradirea dreptului de acces la proprietate nu se refera la accesul auto ci fizic pietonal.Pana iti intra in memorie citeste treaba asta...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate