Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...
 Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy
 ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație
 Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier
 

Recuperare bani

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
artistulpustiul

artistulpustiul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 05.04.2010
In cursul zilei de joi am făcut o plata catre un prieten cu suma de 150 lei prin aplicația Home Bank ING, ĂŽntrucât prietenul asta nu are cont ING, nu a primit banii iar eu vreau să ii recuperez. Am sunat de câteva ori la ei si mi-au spus ca o sa deblocheze tranzacția in cel mai scurt timp, nici pana azi nu am recuperat banii. Stie cumva daca mai pot sa ii recuperez și cum pot sa ii recuperez astăzi? Mulțumesc.

Edited by artistulpustiul, 07 December 2019 - 13:32.


#2
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Bineinteles ca-i recuperezi.
Cind... pai in 1-30 de zile cred ca este termenul.
Dar iti recomand sa suni la ei.
Ai 2 variante:
1. ori se rezolva mai repede
2. ori se rezolva mai incet.
Apropo, stii ca azi e si simbata si sarbatoare cu cruce rosie.
Deci, cam mici sansele de rezolvare.
Pe de alta parte, tot la ING cred, au intrat niste bani simbata..... (era alt topic pe aici....)
Alta solutie nu prea exista.

PS: cum ai trimis banii prietenului aluia, nu a trebuit sa completezi cont bancar ?
Sau te-a intrebat doar numele si alte date... nu si-a dat seama aplicatia ca el nu are cont ING ?!

#3
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

 artistulpustiul, on 07 decembrie 2019 - 13:31, said:

In cursul zilei de joi am făcut o plata catre un prieten cu suma de 150 lei prin aplicația Home Bank ING, ĂŽntrucât prietenul asta nu are cont ING, nu a primit banii iar eu vreau să ii recuperez. Am sunat de câteva ori la ei si mi-au spus ca o sa deblocheze tranzacția in cel mai scurt timp, nici pana azi nu am recuperat banii. Stie cumva daca mai pot sa ii recuperez și cum pot sa ii recuperez astăzi? Mulțumesc.

    Nu am inteles !
    Ai transferat o suma de bani unui prieten si acum vrei sa recuperezi banii de la banca ?

#4
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Da, pentru ca prietenul nu are cont ING :) :(
Nici macar nu stim ce cont are prietenul ala.
Sau daca prietenul exista in realitate.

#5
artistulpustiul

artistulpustiul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 05.04.2010
I-am trimis prin numărul de telefon, nu cred ca stia nici el. Am vorbit cu cei de la ING, mi s-a sous ca o sa deblocheze banii în cursul zilei de astăzi.

#6
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,175
  • Înscris: 05.05.2003
Nu inteleg cum de nu ai stiut ca el nu are cont ING... de lasat te lasa sa trimiti (cu nume si numar telefon) iar aici este de vina ING pentru ca lasa accesibil transferul unor bani catre numere care nu sunt in baza lor de clienti.
Banii se vor intoarce dupa cateva zile pentru ca nu vor putea sa proceseze plata... prietenul ala a primit doar un cod prin sms dar nu are ce sa faca cu el pentru ca nu are cont ING

Edited by rz, 07 December 2019 - 14:35.


#7
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,428
  • Înscris: 28.10.2018

 artistulpustiul, on 07 decembrie 2019 - 14:16, said:

I-am trimis prin numărul de telefon, nu cred ca stia nici el.
Poftim? Prietene, tu habar nu ai cum functioneaza transferurile bancare.
Deci banii pleaca din contul tau (deci nu suspendati, blocati sau alte balarii, cand ai apasat butonul, banii au plecat) cand ai bagat un cont iban corect, un swift corect si un nume de beneficiar.
Daca au plecat din cont, ajung in contul in care i-ai trimis. Ii mai vezi inapoi doar daca ti-i returneaza titularul acelui cont.

#8
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,175
  • Înscris: 05.05.2003
Este vorba despre transfer instant catre un prieten din aceeasi banca (pentru acest serviciu se cere doar nume/prenume si nr. telefon)... banii au fost trimisi catre un numar de telefon inexistent in baza de date ING (deci nu exista nici acel IBAN)

Edited by rz, 07 December 2019 - 16:30.


#9
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,720
  • Înscris: 13.03.2005
Banii sunt blocați până cineva folosește codul și suma exacta trimisa de tine.
Oricine cu cont ING poate lua acei bani blocați daca are codul primit pe SMS și știe suma exacta trimisa.
Chiar si tu, daca știi codul primit de prietenul tau pe SMS, poți revendică banii trimiși și să îți intre în cont fără intervenția ING. Spune-i prietenului să îți comunice codul și banii se vor întoarce la.tine daca intri in aplicație la secțiunea  Încasare de la un prieten.

Și eu am avut o situație similară : am primit codul pe SMS pe un telefon care nu era asociat cu contul meu ING, bani trimisi din ING de un coleg de munca către numărul de telefon de serviciu. Pentru a încasa banii respectivi a trebuit să intru în aplicație și să revendic banii folosind codul din SMS și suma comunicată telefonic de coleg, suma nefiind specificata de ING în SMS.

Edited by wertyck, 07 December 2019 - 23:28.


#10
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,175
  • Înscris: 05.05.2003
Se poate cum spui doar daca ai doua conturi diferite... catre acelasi cont/iban nu poti sa ii recuperezi cu acel cod trimis pe un telefon non-ing (iti da eroare cu rosu in aplicatie).
Am trimis eu de test si apoi am incercat sa ii recuperez dar nu merge... las asa sa vad daca ing ii trimite inapoi, dupa n zile (oricum este vorba doar despre un leu)

Edited by rz, 08 December 2019 - 09:58.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate