Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!
 electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...
 Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...
 Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie
 

Robinet spart înainte de apometru. Cine reparã?

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
Vladutz22

Vladutz22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 671
  • Înscris: 14.02.2010
Locuiesc la bloc, construit pe vremea tovarășului, apometrele pentru fiecare apartament sunt în beci.

S-a spart robinetul olandez ori cum s-o numii fix înainte de apometrul apartamentului meu, curge apa în beci, e dezafectat dar se adună apa în prostie.

Fiind un oraș mai mic am anunțat doi angajați Vital ( companie de apa din Baia Mare ) însă prin telefonul personal, ieri au spus că vin azi, azi au spus că vin mâine dimineață.


Am două întrebări:

1. Cine suportă costurile reparației? Eu ori compania de apă Vital pentru lucrări de întreținere.

2. Ar trebuii să fac o sesizare și la compania de apă, cel responsabil pe localitatea mea nu se omoară cu interesul.


Nu îmi e de 100 de lei dar chiar tre să mă rog de angajați să vina să repare?


Atașez poză.

https://imgur.com/a/7me1VS3

Edited by Vladutz22, 28 November 2019 - 15:42.


#2
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,177
  • Înscris: 28.06.2005
Cred cã Asociația de proprietari.
Adicã toți din bloc.



#3
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,249
  • Înscris: 13.03.2017
Cum adica cine suporta costurile reparatiei ?
Locatarii imobilului respectiv
Administratorul ce zice ?

#4
adi-ar

adi-ar

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 51
  • Înscris: 21.11.2019

 Vladutz22, on 28 noiembrie 2019 - 15:41, said:

Locuiesc la bloc, construit pe vremea tovarășului, apometrele pentru fiecare apartament sunt în beci.

S-a spart robinetul olandez ori cum s-o numii fix înainte de apometrul apartamentului meu, curge apa în beci, e dezafectat dar se adună apa în prostie.
este proprietatea ta. Un robinet de 1/2. il repari singur pe cheltuiala ta.Nu are treaba asociatia sau firma de apa. Nu s-a spart in coloana.

#5
Vladutz22

Vladutz22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 671
  • Înscris: 14.02.2010

 sfantu.dracu, on 28 noiembrie 2019 - 15:44, said:

Cred că Asociația de proprietari.
Adică toți din bloc.

Care asociație?

 Naijax, on 28 noiembrie 2019 - 15:44, said:

Cum adica cine suporta costurile reparatiei ?
Locatarii imobilului respectiv
Administratorul ce zice ?

Locatarii se fac că plouă, mă anunță pe mine că îmi curge apă în beci.

Administrator nein.

#6
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Oricum bucură-te că nu s-a spart după apometru.

Reparația și costurile le suportă cine are țeava aia cu robinet în administrare. Tare mă tem că Asociația.

#7
Maverick27

Maverick27

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 475
  • Înscris: 29.09.2006
Din poza pare a fi robinetul tau de coloana, chiar daca e inainte de apometru tau, nu cred ca e treaba celor de la Apavital cred ca de aia ti-au dat ignore.

Identifica robinetul principal, anunta vecinii ca le opresti apa o ora si cauta un instalator bun sa-ti schimbe robinetul !

Edited by Maverick27, 28 November 2019 - 15:53.


#8
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Se misca altfel atunci.....pe banii lui.

#9
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,654
  • Înscris: 16.08.2010
Nu e offtopic:

Eu i-am anuntat ca robinetul ( al lor) dinainte de apometru e blocat si trebuie sa-l schimb deoarece nu am debit suficient in casa.

I-a durut in coor (am asteptat cam doua luni), desi era responsabilitatea lor.

Am prins momentul cand au avut avarie si au oprit apa. Am schimbat tot in camin. I-am anuntat sa vina sa puna inapoi sigiliul pe apometru. Ii doare in coor in continuare, au mai trecut doua luni.

Cam asa stau lucrurile la noi...


edit: Cam asa se rezolva, faci tu - daca vrei sa rezolvi problema, chiar daca e treaba lor.

Edited by FreeThinker, 28 November 2019 - 15:54.


#10
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,249
  • Înscris: 13.03.2017

 Vladutz22, on 28 noiembrie 2019 - 15:50, said:

Care asociație?
Locatarii se fac că plouă, mă anunță pe mine că îmi curge apă în beci.
Administrator nein.

Cum adica care asociatie ? Vrei sa spui ca nu aveti asa ceva ?
Nici administrator ?
De fapt, care este situatia imobilului respectiv ?

#11
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
La mine in bloc se aplica regula: tevile verticale (coloanele) sunt ale asociatiei, cele care pleaca din acestea sunt in grija proprietarului.

#12
Maverick27

Maverick27

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 475
  • Înscris: 29.09.2006
Mai aveti un pic si ajungeti la Prefect, un robinet e 20 de lei + 2 beri la instalator si ai scapat de problema !

#13
Vladutz22

Vladutz22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 671
  • Înscris: 14.02.2010

 Maverick27, on 28 noiembrie 2019 - 15:51, said:

Din poza pare a fi robinetul tau de coloana, chiar daca e inainte de apometru tau, nu cred ca e treaba celor de la Apavital cred ca de aia ti-au dat ignore.

Identifica robinetul principal, anunta vecinii ca le opresti apa o ora si cauta un instalator bun sa-ti schimbe robinetul !

E oraș mic, avem doi instalatori în oraș, ambii lucrează la Vital.

 keta, on 28 noiembrie 2019 - 15:52, said:

Se misca altfel atunci.....pe banii lui.

I-am spus că suport costurile că nu poate fii o avere să-l schimbe, trage de timp. Doar dacă nu-l trimite la intervenție mă gândesc.

 FreeThinker, on 28 noiembrie 2019 - 15:52, said:

Nu e offtopic:

Eu i-am anuntat ca robinetul ( al lor) dinainte de apometru e blocat si trebuie sa-l schimb deoarece nu am debit suficient in casa.

I-a durut in coor (am asteptat cam doua luni), desi era responsabilitatea lor.

Am prins momentul cand au avut avarie si au oprit apa. Am schimbat tot in camin. I-am anuntat sa vina sa puna inapoi sigiliul pe apometru. Ii doare in coor in continuare, au mai trecut doua luni.

Cam asa stau lucrurile la noi...


edit: Cam asa se rezolva, faci tu - daca vrei sa rezolvi problema, chiar daca e treaba lor.

O să trebuiască să scot și apa din beci cu o pompă, tot eu.

 Naijax, on 28 noiembrie 2019 - 15:52, said:

Cum adica care asociatie ? Vrei sa spui ca nu aveti asa ceva ?
Nici administrator ?
De fapt, care este situatia imobilului respectiv ?

În orașele mici nu există asociații de locatari, mai avem câte un șef de scară și întruniri ad-hoc când vrem să dărâmăm garaje.

 dreaQ, on 28 noiembrie 2019 - 15:57, said:

La mine in bloc se aplica regula: tevile verticale (coloanele) sunt ale asociatiei, cele care pleaca din acestea sunt in grija proprietarului.

Noi n-avem regulament. Repar eu dar chiar nu vor să vina, mă gândesc să fac o sesizare și la sediul mare să văd ce zic.

 Maverick27, on 28 noiembrie 2019 - 15:58, said:

Mai aveti un pic si ajungeti la Prefect, un robinet e 20 de lei + 2 beri la instalator si ai scapat de problema !

Doar dacă nu-l aduc din județul Sălaj. Aș schimbă-o dar pare foarte ruginită, mă tem că-i țin pe vecini fără apa vreo 8 ore.

#14
marin1973

marin1973

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,587
  • Înscris: 19.11.2019
Inițiator citește cu atenție - Opreșe apa, schimbă tu robinetul și nu mai aștepta după nimeni.

Dacă nu aveți asociație tu trebuie să plătești reparația.

E SIMPLU de schimbat robinerul ăla și în 10 minute l-ai schimbat - desfaci piulița aia de la apometru ridici puțin de apometru și desfaci robinetul ăla după aia și în înlocuiești.

Am și eu într-un canal un apometru din ăla și am dat și cu cărămida în el mai demult când am avut pierdere cam 3000 de mc de apă și când au venit să citească apa le-am spus că eu nu plătesc ce a înregistrat apometrul lor stricat.

Mi l-au schimbat și am scăpat de ăia 3000 de mc de apă cât înregistrase cu pierderea.

Edited by marin1973, 28 November 2019 - 16:06.


#15
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

 marin1973, on 28 noiembrie 2019 - 16:05, said:


Am și eu într-un canal un apometru din ăla și am dat și cu cărămida în el mai demult când am avut pierdere cam 3000 de mc de apă și când au venit să citească apa le-am spus că eu nu plătesc ce a înregistrat apometrul lor stricat.

Mi l-au schimbat și am scăpat de ăia 3000 de mc de apă cât înregistrase cu pierderea.

Pierdere 3000 de mc ?

#16
sergiuop

sergiuop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 984
  • Înscris: 18.06.2009
Roaga-te sa mai "tina" robinetul de la coloana principala, ia-ti o pereche de cizme, un cleste mops, calti,un robinet nou si apuca-te de treaba. La cum arata tevile teva si T-ul ala nu ar strica sa ai si o lampa de-aia cu gaz utilizata de instalatori pentru a incalzi bine zona unde desfaci.
Succes

Edited by sergiuop, 28 November 2019 - 16:09.


#17
Vladutz22

Vladutz22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 671
  • Înscris: 14.02.2010

 marin1973, on 28 noiembrie 2019 - 16:05, said:

Inițiator citește cu atenție - Opreșe apa, schimbă tu robinetul și nu mai aștepta după nimeni.

Dacă nu aveți asociație tu trebuie să plătești reparația.

E SIMPLU de schimbat robinerul ăla și în 10 minute l-ai schimbat - desfaci piulița aia de la apometru ridici puțin de apometru și desfaci robinetul ăla după aia și în înlocuiești.

Am și eu într-un canal un apometru din ăla și am dat și cu cărămida în el mai demult când am avut pierdere cam 3000 de mc de apă și când au venit să citească apa le-am spus că eu nu plătesc ce a înregistrat apometrul lor stricat.

Mi l-au schimbat și am scăpat de ăia 3000 de mc de apă cât înregistrase cu pierderea.

Poate să-mi spună cineva după poză ce robinet trebuie să cumpăr?

#18
adi-ar

adi-ar

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 51
  • Înscris: 21.11.2019
Trebuie adus un instalator deoarece trebuie oprit robinetul general iar la tine nu e simplu deloc, ai rugina multa. Trebuie incalzit bine cu lampa de gaz si fortat cu mopsul (cleste de tevi), altfel risti sa rupi niplul de sub robinet si o incurci.

Iti trebuie robinet 1/2, 2 nipluri , banda de teflon pentru instalatii sau calti, dupa preferinte

Edited by Dany_Darke, 29 November 2019 - 00:43.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate