Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 

stilul de viata

* - - - - 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
75 replies to this topic

#37
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View PostQuantum, on 16 noiembrie 2019 - 09:38, said:

De ce ii tot dai cu intamplari de acum 10.000 de ani? Zi dom'le ceva din ziua de azi, pentru oamenii din ziua de azi.

Dumnezeu i-a dat omului instincte, dar in acelasi tip i-a dat si reguli contradictorii... oare de ce?!

- priveste, dar nu atinge...
- atinge, dar nu gusta...
- gusta, dar nu inghiti...

Unde ai citit tu în Biblie că Dumnezeu te îndeamnă să privești, apoi îți interzice să atingi, sau să atingi dar să nu guști, sau să guști dar să nu înghiți?! :habarnam:

View PostKarhu, on 16 noiembrie 2019 - 09:57, said:

Vor fi judecați după credință sau după fapte?

Legea lui Dumnezeu va fi reperul după care oamenii vor fi judecați (cele 10 porunci)!

#38
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,481
  • Înscris: 04.05.2006

Quote

De ce ii tot dai cu intamplari de acum 10.000 de ani? Zi dom'le ceva din ziua de azi, pentru oamenii din ziua de azi.

Dumnezeu i-a dat omului instincte, dar in acelasi tip i-a dat si reguli contradictorii... oare de ce?!

- priveste, dar nu atinge...
- atinge, dar nu gusta...
- gusta, dar nu inghiti...
Tu după ce te ghidezi in chestiunile spirituale? După Scriptura, sau după filmele cu Al Pacino? (Care oricum interpreta rolul diavolului, deci afirmația era de la el, nu de la Dumnezeu)

#39
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View Postheart_of_ice, on 02 decembrie 2019 - 02:42, said:

Unde ai citit tu în Biblie că Dumnezeu te îndeamnă să privești, apoi îți interzice să atingi, sau să atingi dar să nu guști, sau să guști dar să nu înghiți?! Posted Image
Eu presupun, ca oricine cand citeste ceva de nivel usor, Biblia in acest caz, intelege mesajul transmis.

Daca unii nu inteleg ce citesc, dar apoi li se da explicatia, iar ei nu inteleg nici explicatia... ce pot face eu?
(scuze, am intrat din intamplare pe sectiunea religioasa, dar ies acum, eu nefiind interesat de bigotism, dogmatism, fanatism religios)

#40
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,481
  • Înscris: 04.05.2006
Pai dacă asta ai înțeles tu din Biblie (deși repet, aia ai luat-o dintr-un film), se explica de ce ti se pare Biblia lectura ușoară :)

#41
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010
Ce vrei, unii consideră Biblia a fi beletristică...

#42
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View Postrichelieu, on 02 decembrie 2019 - 17:26, said:

Pai dacă asta ai înțeles tu din Biblie (deși repet, aia ai luat-o dintr-un film), se explica de ce ti se pare Biblia lectura ușoară Posted Image
Daca cineva spune ca pasaje intregi sunt luate din scrieri anterioare persane, egiptene, ebraice, indiene - are vreo importanta?

Celor carora li se pare Biblia lectura grea... le recomand a nu citi Hegel, Heidegger, Russell sau Wittgenstein, ar fi o cautare a timpului pierdut.

#43
legit10

legit10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,480
  • Înscris: 02.11.2015
e o pierdere de timp sa intelegi o minte care vrea sa minta sau sa fabuleze, nu ai de ce

da, satan e maestru, destept

#44
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostQuantum, on 03 decembrie 2019 - 09:45, said:

Daca cineva spune ca pasaje intregi sunt luate din scrieri anterioare persane, egiptene, ebraice, indiene - are vreo importanta?
Are importanță, sigur că are. Întrucât în acele vremuri, ca informația să circule ar fi trebuit să existe scrieri care să fie răspândite în arealele care se consideră a fi inspirate. Ori istoria nu a demonstrat o astfel de ipoteză.

#45
Donald_Duck

Donald_Duck

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,431
  • Înscris: 09.11.2014

View Postmario_bril, on 03 decembrie 2019 - 16:47, said:

Are importanță, sigur că are. Întrucât în acele vremuri, ca informația să circule ar fi trebuit să existe scrieri care să fie răspândite în arealele care se consideră a fi inspirate. Ori istoria nu a demonstrat o astfel de ipoteză.
ai auzit de varlaam si ioasaf? stii de unde-i luata povestea? sunt sumedenie de astfel de povesti preluate de crestinism.

in ceea ce priveste VT e jale, numai daca ma gandesc la aparitia deuteronomului imi dau seama ce au fost aia in stare sa faca.

Edited by Donald_Duck, 03 December 2019 - 23:30.


#46
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View PostDonald_Duck, on 03 decembrie 2019 - 23:25, said:

in ceea ce priveste VT e jale, numai daca ma gandesc la aparitia deuteronomului imi dau seama ce au fost aia in stare sa faca.

În ceea ce privește VT, nu e jale deloc, păi gândește-te că evreii erau singurii care aveau legea lui Dumnezeu și credința în Cel Adevărat... celelalte popoare, erau idolatre, erau sub influența directă a Diavolului, practicau ritualuri satanice, își jertfeau copiii în foc, practicau tot felul de perversiuni sexuale, se culcau cu animalele și alte atrocități... Evreii erau singurul popor care i se închina într-un mod plăcut Creatorului și ascultau de legea Lui!
Dar tu ai fost învățat că popoarele respective erau pașnice, și evreii îi căsăpeau așa, fără vreun motiv anume... este?! :)

Edited by heart_of_ice, 04 December 2019 - 16:29.


#47
TOPCATBV

TOPCATBV

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,265
  • Înscris: 03.01.2005
Nu mai bine se lupta Tataia cu Diavolul, direct? :)

#48
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View PostTOPCATBV, on 05 decembrie 2019 - 13:24, said:

Nu mai bine se lupta Tataia cu Diavolul, direct? :)

Nu merge, pentru că este vorba despre o diferență infinită în putere, între Creator și fiul Său rebel! E ca și cum ai pune un băiețel de câțiva anișori, să lupte cu o pușcă de jucărie împotriva tuturor armatelor universului... :D

Într-o altă ordine de idei, lupta se dă între fiii Lui, pe de-o parte îl avem pe Arhanghelul Mihail cu îngerii lui, pe de altă parte îl avem pe Lucifer cu îngerii lui!

Problema pe care mi-o pun eu este alta, cum de oamenii au scrisă legea lui Dumnezeu în conștiința lor și îngerii nu... asta mă frământă pe mine... :)

Edited by heart_of_ice, 05 December 2019 - 13:54.


#49
TOPCATBV

TOPCATBV

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,265
  • Înscris: 03.01.2005

View Postheart_of_ice, on 05 decembrie 2019 - 13:53, said:

Problema pe care mi-o pun eu este alta, cum de oamenii au scrisă legea lui Dumnezeu în conștiința lor și îngerii nu... asta mă frământă pe mine... Posted Image
La prima parte as putea sa iti dau un raspuns aproximativ, partea cu ingerii ma depaseste :)

#50
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View PostTOPCATBV, on 05 decembrie 2019 - 14:00, said:

La prima parte as putea sa iti dau un raspuns aproximativ, partea cu ingerii ma depaseste :)

Eu cred că orice om care face răul, în sinea lui e conștient de lucru ăsta (și nu mă refer la alimentație aici), însă în cazul îngerilor rebeli lucrurile sunt mult mai complicate, chiar nu știau ei că aleg răul, alăturându-se lui Lucifer?! :habarnam:

Edited by heart_of_ice, 05 December 2019 - 14:48.


#51
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,481
  • Înscris: 04.05.2006
Depinde ce înțelegi prin rău....și la ce sistem de referință te raportezi. Ca una e sa vorbim de romani de exemplu...și alta e de chinezi. Sau triburile din Amazon.

#52
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View Postrichelieu, on 05 decembrie 2019 - 18:08, said:

Depinde ce înțelegi prin rău....și la ce sistem de referință te raportezi. Ca una e sa vorbim de romani de exemplu...și alta e de chinezi. Sau triburile din Amazon.

Și îngerii?! Înțeleg ce e bine și ce e rău?!

#53
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostDonald_Duck, on 03 decembrie 2019 - 23:25, said:

ai auzit de varlaam si ioasaf? stii de unde-i luata povestea? sunt sumedenie de astfel de povesti preluate de crestinism.
E o legendă pe care nu o văd a fi legată în niciun fel de discuția noastră.

View Postheart_of_ice, on 05 decembrie 2019 - 13:53, said:

Problema pe care mi-o pun eu este alta, cum de oamenii au scrisă legea lui Dumnezeu în conștiința lor și îngerii nu... asta mă frământă pe mine...
Dacă vei căuta să înțelegi creștinismul, vei constata că întrebarea care te frământă nu are noimă.

#54
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View Postmario_bril, on 06 decembrie 2019 - 00:58, said:

Dacă vei căuta să Ă®nțelegi creștinismul, vei constata că Ă®ntrebarea care te frământă nu are noimă.

D-ta accepți existența spiritelor malefice, a demonilor, a îngerilor căzuți (sau cel puțin asta am înțeles eu), deci te întreb atunci eu pe d-ta, au sau nu au îngerii scrisă legea lui Dumnezeu în conștiința lor... dacă îmi răspunzi că au, atunci eu te întreb, cum de au căzut, dacă spui că n-au, atunci te întreb, cum de oamenii o au și îngerii nu?! :)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate