Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Iesirea din coproprietate

Mouse wireless ergonomic cu bater...

Cum se calculeaza dobanda lunara ...

La mulți ani @driftking91!
 Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 

Teoria transpunerii dorintelor in realitate

  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#1
cybered01

cybered01

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 12.08.2016
Universul si realitatea in care traim sunt niste chestii pe care nu le vom putea intelege niciodata in totalitate. Cum functioneaza, daca totul se rezuma doar la legile fizicii, de ce fizica normala(clasica) este diferita de fizica quantica, iar aceleasi lucruri au proprietati diferite in universul quantic? Mistere, mistere si iar mistere...

       Subiectul pe care vreau sa il dezbatem este ceva ce am observat dea lungul vietii mele (am 25 de ani). Am constatat ca puterea omului este atat de mare incat poate schimba realitatea. Da, este un lucru adevarat. Este vorba de lucruri ce pot fi posibile (adica pot fi realizate). Daca iti doresti foarte mult ceva si ti-l doresti in mod constant, acel lucru eventual se va implini. Bineinteles, cateodata trebuie sa faci si tu anumite lucruri in acest sens, dar cu cat iti doresti mai mult acel lucru si daca ti-l doresti mereu, universul va aseza lucrurile in asa fel incat vei obtine acel lucru ! Este chestie testata de mine, experimentata pe propria piele si am observat asta si la alte persoane.

      Teoria mea este ca tot ce exista este format din energie. Materia, este de fapt energie. Asadar, noi cand ne dorim un anumit lucru, emitem o energie in jurul nostru. Gandurile noastre emit o energie care usor, usor, atrag lucrul pe care ni-l dorim si eventual acesta se indeplineste in realitate. Am reusit lucruri care la momentul respectiv mi se pareau imposibile, dar cu timpul le-am facut. Totul pentru ca am insistat pe lucrurile respective, mi le-am dorit incontinuu si m-am gandit mereu la ele.

      De aceea se numeste "puterea gandului". Omul e capabil de multe lucruri si poate modela "realitatea" in jurul lui dupa bunul plac. Poate pe viitor vom descoperi mai mult despre aceste lucruri. Cred cu tarie ca mintea umana e capabila chiar sa vindece rani/boli grave ale propriului corp prin concentrare si meditatie sau poate chiar si ale altora, prin concentrarea gandurilor(energiei) asupra acelui lucru.

      Vi s-a intamplat sa va doriti cu tarie lucruri pe care le credeati imposibile, ca eventual sa reusiti acele lucruri?

Astept parerile voastre despre aceste concepte/idei si puteti chiar incerca aceste lucruri. Atentie! Nu se va intampla niciodata ca lucrurile pe care vi le doriti/propuneti sa se indeplineasca instant si fara a face absolut NIMIC in acest sens. Dar usor, usor sau cateodata mai repede, ele se vor indeplini. Poate facand ceva in acel sens sau poate chiar nefacand nimic. Va salut !

#2
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019
Daca e vorba de lucruri mici, realizabile, cred cã e ok teoria asta. Eu îmi doresc de ani buni sa scap de niste vecini gãlãgioși, sa se mute la casa sau la 3 camere cu tot cu borac și sama lase și uite cã nu se întâmplã. Universul conspirã împotriva mea.

#3
cybered01

cybered01

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 12.08.2016

View PostKres, on 15 noiembrie 2019 - 17:25, said:

Daca e vorba de lucruri mici, realizabile, cred că e ok teoria asta. Eu îmi doresc de ani buni sa scap de niste vecini gălăgioși, sa se mute la casa sau la 3 camere cu tot cu borac și sama lase și uite că nu se întâmplă. Universul conspiră împotriva mea.

Daca iti doresti cu tarie acest lucru si continui sa iti doresti asta, eventual se va intampla ! Pana la urma, vei scapa de ei.

#4
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,084
  • Înscris: 24.02.2011
Este o labă teoria asta. Nu există nici un sâmbure de adevăr. E testată și nu merge, iar când pare că funcționează, este o simplă coincidență. Inițiatorul ar trebui să dea exemple personale, ca să ne râdem bine.Posted Image

#5
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
fizica cuantica e diferita fata de aia macroscopica pentru simplul fapt ca e vorba de impredictibilitate. daca stii despre principiul incerctitudinii al lui heisenberg .....
spre exemplu cu fizica clasica poti explica rotatia planetelor si a satelitilor. fizica cuantica te invata ca se adauga erori in timp.

prin "emitem energie" te referi de fapt la cele 4 forte fundamentale din care 2 sunt infinite ca distanta. pe de alta parte si planetele si soarele au efect infinit la distanta asa ca e mai probabil sa fii afectat de ele decat de alti oameni.

oricum datorita principiului incertitudinii niciodata fortele fundamentale dintr-un om nu se vor alinia perfect incat sa aiba efect cumulat. asta se vede doar la stele masive unde probabilitatea creste

Edited by karax, 15 November 2019 - 17:54.


#6
cybered01

cybered01

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 12.08.2016

View Postkarax, on 15 noiembrie 2019 - 17:49, said:

fizica cuantica e diferita fata de aia macroscopica pentru simplul fapt ca e vorba de impredictibilitate. daca stii despre principiul incerctitudinii al lui heisenberg .....
spre exemplu cu fizica clasica poti explica rotatia planetelor si a satelitilor. fizica cuantica te invata ca se adauga erori in timp.

prin "emitem energie" te referi de fapt la cele 4 forte fundamentale din care 2 sunt infinite ca distanta. pe de alta parte si planetele si soarele au efect infinit la distanta asa ca e mai probabil sa fii afectat de ele decat de alti oameni.

oricum datorita principiului incertitudinii niciodata fortele fundamentale dintr-un om nu se vor alinia perfect incat sa aiba efect cumulat. asta se vede doar la stele masive unde probabilitatea creste

Nu neaparat ca "emitem energie", ci mai mult ca o putem manipula. Hai sa zicem ca emitem niste "frecvente" atunci, prin care putem manipula/schimba realitatea in favoarea noastra.

Dar eu tin sa folosesc mai mult termenul de "energie". Un lucru pe care am uitat sa il mentionez, atunci cand avem ganduri negative ("energie" negativa) atragem asupra noastra acele ganduri, acea energie negativa. Asadar lucrurile rele pe care le gandim se intampla. Am observat ca acele ganduri negative au efect mai rapid si mai puternic fata de cele pozitive. Schimba realitatea mai repede.

Vis-a-vis de ce ai zis cu "fizica cuantica te invata ca se adauga erori in timp" asta ar insemna ca fizica nu este 100% exacta si ar trebui adaugat la un calcul fizic normal si formule cuantice pentru a reflecta "realitatea" exacta, nu ?

#7
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013
Pot confirma ca in proportie de 80% este real ce spune initiatorul.
Ceea ce nu v-a spus este ca trebuie sa stii CUM sa te gandesti la acel lucru pe care il doresti(conteaza foarte mult)

#8
Jayanti

Jayanti

    in and out

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,659
  • Înscris: 08.03.2011

View Postcybered01, on 15 noiembrie 2019 - 17:22, said:

Daca iti doresti foarte mult ceva si ti-l doresti in mod constant, acel lucru eventual se va implini.

De ce nu-ți dorești tu mult-mult pace pe pământ și eradicarea foametei și a cancerului?

#9
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013

View PostJayanti, on 15 noiembrie 2019 - 18:40, said:


De ce nu-ți dorești tu mult-mult pace pe pământ și eradicarea foametei și a cancerului?
Pt.ca de regula trebuie sa fie ceva legat de persoana ta nu cai verzi pe pereti...
Au fost si cazuri de remisie totala a a cancerului atunci cand acele persoane au crezut cu tarie ca se vor vindeca insa nu te poti gandi la toata planeta e la mintea cocosului

#10
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postcybered01, on 15 noiembrie 2019 - 17:22, said:

Daca iti doresti foarte mult ceva si ti-l doresti in mod constant, acel lucru eventual se va implini.
Contează doi parametri: DE CE ţi-l doreşti şi CUM ţi-l doreşti.
DE CE: justificarea acelui lucru. Să spunem, o sumă de bani. Dacă ţi-i doreşti numai pentru a face turism, s-ar putea să nu-i vezi. Dacă, însă, chiar ai nevoie de ei pentru un scop nobil (să te vindeci de o boală, să ajuţi pe altcineva în acest sens, să-ţi cumperi ceva care chiar îţi trebuie, nu doar ca moft) atunci îi vei obţine.
CUM: dacă te gândeşti să spargi o bancă pentru a lua suma, s-ar putea să nu-ţi iasă pasenţa. Dacă, însă, te gândeşti la un credit şi eşti motivat de un scop nobil, atunci fie vei obţine puterea de a răscumpăra creditul, fie va veni cineva la tine şi-ţi va oferi suma în condiţii avantajoase, poate chiar nerambursabilă.

View PostKres, on 15 noiembrie 2019 - 17:25, said:

Daca e vorba de lucruri mici, realizabile, cred că e ok teoria asta. Eu îmi doresc de ani buni sa scap de niste vecini gălăgioși, sa se mute la casa sau la 3 camere cu tot cu borac și sama lase și uite că nu se întâmplă. Universul conspiră împotriva mea.
Pui problema greşit.
Nu trebuie să-ţi doreşti plecarea vecinilor tăi la casă, ci să-ţi doreşti casa ta proprie, cu curtea ta proprie! Ia încearcă aşa!
Acei vecini ţi-au fost daţi tocmai pentru ca tu să evoluezi puţin, adică să te muţi de la bloc la casă.

View Postsandel1, on 15 noiembrie 2019 - 17:41, said:

Este o labă teoria asta. Nu există nici un sâmbure de adevăr. E testată și nu merge, iar când pare că funcționează, este o simplă coincidență. Inițiatorul ar trebui să dea exemple personale, ca să ne râdem bine.Posted Image
Dacă am gândi cu toţii aşa, ne-am pomeni cu o apocalipsă peste noi.
Trebuie să gândim pozitiv, în orice situaţie.
Spune tu, cine a testat teoria asta? Tu?
Eu am testat-o şi până acum a funcţionat. Mi s-a demonstrat cu ajutorul matematicii că unele lucruri nu le-aş fi putut avea nici dacă aş fi încercat să le fur. Şi după nici măcar 1 an, le-am avut. Lucruri cu preţ foarte mare. Le-am obţinut absolut legal, cu acte, nu le-am furat şi nici n-am furat bani pentru ele.
Totul este să vrei, să fii condus de intenţii bune şi de scopuri nobile. E mult de spus aici.

View PostJayanti, on 15 noiembrie 2019 - 18:40, said:

De ce nu-ți dorești tu mult-mult pace pe pământ și eradicarea foametei și a cancerului?
Îşi doreşte. Dar nu poate combate energia negativă a unui anumit grup care manifestă special pentru existenţa acestor belele, să le zic aşa. Cu alte cuvinte, multe concerne mari doresc întreţinerea cancerului şi a foametei, iar acolo unde nu pot face asta, generează conflicte.

#11
Anca12

Anca12

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,260
  • Înscris: 12.04.2008
"Eu am testat-o şi până acum a funcţionat. Mi s-a demonstrat cu ajutorul matematicii că unele lucruri nu le-aş fi putut avea nici dacă aş fi încercat să le fur. Şi după nici măcar 1 an, le-am avut. Lucruri cu preţ foarte mare. Le-am obţinut absolut legal, cu acte, nu le-am furat şi nici n-am furat bani pentru ele.
Totul este să vrei, să fii condus de intenţii bune şi de scopuri nobile. E mult de spus aici."

Cand vei imbatrani si vei avea perspectiva vietii prin care ai inaintat treptat vei intelege ca nu cu puterea ta ai avut atatea reusite si impliniri ale asteptarilor.

Simultan, vei intelege si cum ai fost pazit neincetat de consecintele prostiilor, inconstientelor si pericolelor prin care ai trecut.

Nu cauta exclusiv in tine o sursa de energie care nu poate fiinta acolo, un fel de perpetuum mobile spiritual.

Cineva exterior tie te vegheaza dezinteresat.

#12
cybered01

cybered01

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 12.08.2016

View PostJayanti, on 15 noiembrie 2019 - 18:40, said:


De ce nu-ți dorești tu mult-mult pace pe pământ și eradicarea foametei și a cancerului?

Repet, trebuie sa iti doresti lucruri posibile, nu cai verzi pe pereti. Cine spune ca a incercat si nu functioneaza, inseamna ca nu si-a dorit cu adevarat acel lucru, sau poate chiar astepta sa pice din cer ceva imposibil. Si repet, nu se intampla totul instant. Timpul poate varia de la o luna, 2 luni, samd pana la ani intregi. Toata ideea este sa nu incetezi niciodata sa iti doresti acel lucru. Sa ti-l doresti incontinuu, la fel de tare. Si eventual sa incerci sa faci si tu cate ceva spre indeplinirea lui, nu doar sa astepti sa pice din cer.

#13
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

View Postcybered01, on 15 noiembrie 2019 - 18:13, said:


Nu neaparat ca "emitem energie", ci mai mult ca o putem manipula. Hai sa zicem ca emitem niste "frecvente" atunci, prin care putem manipula/schimba realitatea in favoarea noastra.

Dar eu tin sa folosesc mai mult termenul de "energie". Un lucru pe care am uitat sa il mentionez, atunci cand avem ganduri negative ("energie" negativa) atragem asupra noastra acele ganduri, acea energie negativa. Asadar lucrurile rele pe care le gandim se intampla. Am observat ca acele ganduri negative au efect mai rapid si mai puternic fata de cele pozitive. Schimba realitatea mai repede.

Vis-a-vis de ce ai zis cu "fizica cuantica te invata ca se adauga erori in timp" asta ar insemna ca fizica nu este 100% exacta si ar trebui adaugat la un calcul fizic normal si formule cuantice pentru a reflecta "realitatea" exacta, nu ?
cum adica sa o putem manipula? manipulam energia emisa de creierul nostru , de asta si impulsurile pot fi citite....energia altcuiva nu avem cum sa o manipulam , nu producem un "scut" energetic sau ceva prin care sa avem coerenta cu fortele fundamentale emise de altii....incat sa le manipulam....
erorile de care am zis sunt erori de calcul ce se adauga in timp. ca sa zic asa niciodata nu vom putea calcula miscarea unui nor de electroni, decat sa avem o probabilitate de distributie. nici macar un calculator cuantic nu poate face asta.
sa luam de exemplu simpla miscare browniana. e greu de calculat pentru ca miscarile sunt random, foarte random. asa incat e imposibil de calculat.

#14
Owidiu

Owidiu

    ***

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,360
  • Înscris: 11.08.2008

View Postcybered01, on 15 noiembrie 2019 - 17:22, said:

  Vi s-a intamplat sa va doriti cu tarie lucruri pe care le credeati imposibile, ca eventual sa reusiti acele lucruri?
Da. Insa nu pot sa-mi dau seama daca a functionat doar in mintea mea sau in realitate.

Edited by Owidiu, 15 November 2019 - 20:10.


#15
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,608
  • Înscris: 05.12.2005
Depinde şi de orizontul cultural, poate există lucruri care ţi-ar fi utile şi necesare însă tu habar n-ai de ele...

#16
Thuraya_123

Thuraya_123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,648
  • Înscris: 18.10.2017
Ceea ce tu numesti puterea energiei este de fapt dorinta de a nu te da batut. Nu pune reusita unor lucruri mici/mari in carca energiei sau a lui Dzeu. Are alte treburi mult mai importante.

#17
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

View Postsandel1, on 15 noiembrie 2019 - 17:41, said:

Este o labă teoria asta. Nu există nici un sâmbure de adevăr. E testată și nu merge, iar când pare că funcționează, este o simplă coincidență. Inițiatorul ar trebui să dea exemple personale, ca să ne râdem bine.Posted Image


Ba exista,nu vreau sa dezvolt subiectul, este ceva gen cu religia, cine crede a avut si experiente, cine nu, sa fie sanatos, si da, am si exemple, dar sunt personale, si nu le voi dezvolta aici, eu personal nu am nevoie sa fiu convins ca nu exista, pentru ca acum sunt convins ca exista, iar coincidente nu le pot numi, alea se intampla accidental, fara sa le provoci, cand iti doresti ceva cu adevarat, cu toata fiinta ta provoci universul, iar el te va provoca pe tine sa gasesti solutia, si solutia va aparea

#18
TLGTLC

TLGTLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,700
  • Înscris: 27.06.2007
Ce zici tu este adevărat dar greu de pus în practică! Pentru că ceea ce se întâmplă în jurul nostru și cu noi ne bulversează și nu mai suntem capabili să ne concentrăm, să direcționăm energii.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate