Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Sarcină pierdută?

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
AndreeaPreda

AndreeaPreda

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 02.11.2019
Bună ziua . Pe.data de 13 aprilie 2019 am efectuat un test de sarcină care a iesit slab pozitiv . 2 linii (cea de control vizibilă și cea de a doua linie foarte slabă vizual ). Pe data de 16 am efectuat un eco intravaginal de unde a rezultat faptul că nu există nici o sarcina vizibilă. Pe.data de 17 aprilie 2019 a sosit asa zisa menstră cu durata de 5 zile (17-22 aprilie2019)însoțită de un cheag foarte mare .. este posibil sa fi pierdut sarcina? Vreau sa specific ca eu dupa aceasta menstruatie am.avut contact sexual din nou neprotejat cu soțul meu.. iar următoarea lunacand trebuia sa apara menstruatia(15mai2019) a încetat .. acum am 29.de saptamani de sarcina!
Ajutati ma cu un raspuns .. sunt foarte confuză.
Multumesc

#2
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007
Si noi suntem la fel de confuzi cind ne spui ca ai sarcina de 29 saptamani  dar ne intrebi daca ai pierdut sarcina ???
Menstruatia  peste sarcina este foarte posibila mai ales in prima perioada

Edited by ciine, 02 November 2019 - 14:27.


#3
AndreeaPreda

AndreeaPreda

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 02.11.2019
Păi.tocmai .. asta spun . Este posibil sa fi rămas Din nou dupa?:(

#4
AndreeaPreda

AndreeaPreda

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 02.11.2019
Am făcut testul pe.data de 13 aprilie .. Si au rezultat cele 2 linii(a doua slab vizibila) .. iar după pe 17 aprilie a apărut menstruatia .. care m a ținut 5 zile .. Nu cred ca aceasta a fost o însemnare .. Eu am data de naștere pe 17 ianuarie .. Deci practic as fi rămas în luna aprilie.. dupa menstruatie

#5
AndreeaPreda

AndreeaPreda

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 02.11.2019
Nici nu inteleg aceste calcule ale medicilor .. doctorul ginecolog mi a calculat cu prima zi a ultimei menstruatii. Dar atunci de ce testul mi a iesit pozitiv înainte de menstruatie? Asta ar insemna sa nasc în decembrie :))sunt FOARTE CONFUZAAAAA


#6
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,683
  • Înscris: 07.02.2003

View PostAndreeaPreda, on 02 noiembrie 2019 - 14:31, said:

2 linii(a doua slab vizibila) ..
Eroare de test fals pozitiv.

Edited by andreic, 02 November 2019 - 15:14.


#7
AndreeaPreda

AndreeaPreda

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 02.11.2019
Am efectuat mai.mult de 2 teste .. Toate cu 2 linii slab pozitive . Doar că următoarea zi cand il.faceam era din ce in ce mai slab .. abia se vedea

#8
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007

View PostAndreeaPreda, on 02 noiembrie 2019 - 14:33, said:

Nici nu inteleg aceste calcule ale medicilor .. doctorul ginecolog mi a calculat cu prima zi a ultimei menstruatii. Dar atunci de ce testul mi a iesit pozitiv înainte de menstruatie? Asta ar insemna sa nasc în decembrie Posted Image)sunt FOARTE CONFUZAAAAA
Asa e procedura de calcul , dar trebuie sa controlezi periodic evolutia sarcinri la ginecolog  , el e singurul in masura sa anticipeze si sa planifice  .
Nu fii confuza  nasterea nu se poate planifica cind vrei tu, probabil esti pimipara si nu stii despre cum stau lucrurile , ai grije la ruperea membranelor , arunca un ochi aici  si incearca sa intelegi ce se poate intampla  cu tine  cind ti  s-a implinit sorocul https://www.reginama...-al-travaliului

#9
AndreeaPreda

AndreeaPreda

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 02.11.2019
Păi măsurătorile de la.eco corespund cu săptămânile de sarcina ..

#10
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

View Postandreic, on 02 noiembrie 2019 - 15:14, said:


Eroare de test fals pozitiv.

    Testele de sarcină nu au cum sa iasă fals pozitive.

View PostAndreeaPreda, on 02 noiembrie 2019 - 14:31, said:

Am făcut testul pe.data de 13 aprilie .. Si au rezultat cele 2 linii(a doua slab vizibila) .. iar după pe 17 aprilie a apărut menstruatia .. care m a ținut 5 zile .. Nu cred ca aceasta a fost o însemnare .. Eu am data de naștere pe 17 ianuarie .. Deci practic as fi rămas în luna aprilie.. dupa menstruatie

    O sa naști în decembrie !
     Succes !

#11
baubig

baubig

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 569
  • Înscris: 15.10.2010
ce trolli bai nene Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image pai im plm daca erai bortoasa nu aveai burta pana la gura acum din aprilie marssssh

#12
AndreeaPreda

AndreeaPreda

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 02.11.2019
Nu ai inteles subiectul .. cum pot avea 6 teste pozitive daca mie mi a venit menstruatia imediat după câteva zile?(durata CM fiind de 5 zile cu sangerare abundenta +chist)

#13
sorin40

sorin40

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,585
  • Înscris: 11.01.2008
Există multe situații în care vârsta reală a unei sarcini nu corespunde cu vârsta calculată după ultima menstruație.
Da, există „avortul menstrual” - sarcină care se întrerupe foarte devreme la 1-3 săpt după concepție și nu se vede pe ecografie.
Da, există posibilitatea unei concepții imediat după un avort menstrual.
Există sângerări în primul trimestru de sarcină, sângerări care nu sunt menstruație.

Vârsta sarcinii se măsoară în săptămâni de amenoree - săptămâni de la data ultimei menstruații (SA). Asta doar dacă femeia are menstruații regulate la 28 de zile.
Embriologii care descriu dezvoltarea embrionului folosesc „săptămâni de viață” - de la data concepției. Data concepției este în a 14-a zi de la prima zi de menstruație doar pentru femeile care au ciclu menstrual de 28 de zile.

Vârsta corectă a sarcinii se stabilește după ecografia din primul trimestru - de preferabil ecografia de la 7-8 SA (echivalentul a 5-6 săpt de la concepție). Lungimea embrionului (CRL sau LCC) este cel mai bine corelată cu vârsta reală a sarcinii (eroare de +/- 3 zile) în această perioadă.

Data probabilă a nașterii stabilită la ecografia de prim trimestru este folosită pentru stabilirea ulterioară a vârstei reale a sarcinii.

Edited by sorin40, 06 November 2019 - 07:12.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate