Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Acneea fungica

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
Andrei901

Andrei901

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 25.07.2019
Dupa numeroase tratamente cu antibiotice gen Doxiciclina, Azitromicina, Eritromicina sau chiar Roaccutane/Sotret, am observat ca cosurile alea mici in piele albe in special din jurul gurii si pe frunte sau chiar nas, este defapt acnee fungica. Iar acneea fungica este agravata dupa ce termini antibioticul. Am patit asta de 2 ori.
De data asta, dupa ce am terminat cu doxiciclina, am inceput imediat sa iau antifungic itraconazol o luna de zile 100 mg si probiotic seara. Tenul s-a imbunatatit, iar cosurile au incetat sa mai apara. Acum voi continua sa iau numai probioticele. Sper ca aceasta solutie sa va ajute.
P. S. Am fost la numerosi medici dermatologi, ma puneau doar pe antibiotice sau Roaccutane, dar dupa ce terminasem tratamentul, problemele reveneau. Acum asta a functionat, de vreo 5 luni.

Evident, am luat protecție pentru ficat.

Edited by Andrei901, 29 October 2019 - 20:49.


#2
Andrei901

Andrei901

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 25.07.2019
Ce parere aveti?

#3
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019

 Andrei901, on 29 octombrie 2019 - 21:09, said:

Ce parere aveti?

Avem o parere ca acneea nu trece cu nimic. Nu mai lua niciun fel de tratament, spala fatza doar cu apa, tine un pic de dieta, fa sport, las-o drk de tigara, dormi cat trebuie, bea de 3x mai multa apa. Astea dunt recomandarile unui om trecut prin asa ceva.

#4
Andrei901

Andrei901

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 25.07.2019
Dieta fara zahar,leguminoase, gluten, lactate. Doar carne, oua, fructe si legume. Asta fac.

Edited by Andrei901, 29 October 2019 - 21:16.


#5
dalu364

dalu364

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,297
  • Înscris: 21.02.2006

 Andrei901, on 29 octombrie 2019 - 21:16, said:

Dieta fara zahar,leguminoase, gluten, lactate. Doar carne, oua, fructe si legume. Asta fac.

Fără ironii,.....sex faci ?   ,,Schimbarea sangelui '' este cea mai ieftina si placuta metoda de a avea o față frumoasă.

#6
Andrei901

Andrei901

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 25.07.2019

 dalu364, on 29 octombrie 2019 - 21:28, said:



Fără ironii,.....sex faci ?   ,,Schimbarea sangelui '' este cea mai ieftina si placuta metoda de a avea o față frumoasă.
Da, chiar des. La mine s-a dovedit a fi ineficient.

#7
dalu364

dalu364

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,297
  • Înscris: 21.02.2006

 Andrei901, on 29 octombrie 2019 - 21:33, said:

Da, chiar des. La mine s-a dovedit a fi ineficient.

In cazul acesta , regret........Posted Image

#8
Andrei901

Andrei901

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 25.07.2019
E o boala de piele spurcata.

#9
razvansd

razvansd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 449
  • Înscris: 27.05.2015
Foloseste Mibazon. Curata cosuri , urme de cosuri . Se cumpara de la farmacia veterinara.

#10
stefstefstef

stefstefstef

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 28.10.2019
Eu am suferit 5 ani de acnee, mai exact cistica, roaccutane 10 luni, 40mg pe zi. N am probleme dupa un an de la terminarea lui. Vezi ca trebuie sa ai minim 120mg/kg la sfarsit de tratament, maxim 150mg/kg. Daca ai facut asta, am mai auzit ca dieta fara lactate da roade rapid. Sper insa sa nu iti mai reapara :(

#11
Andrei901

Andrei901

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 25.07.2019
Am luat Roaccutane vreo 6 luni 20 mg. Acneea nu era grava, dar moderata si persistenta. Lactate nu mai consum de vreo 6 ani de zile tot din cauza asta. Tin sa menționez ca una din ele (Roaccutane sau Doxiciclina) m-a lasat cu o anxietate urata, iar la prima iesire in public ma inrosesc tare la fata.
Tu ce efecte adverse ai avut cu Roaccutane?
Cate kg ai? Eu am 65 de kg

Edited by Andrei901, 30 October 2019 - 19:14.


#12
stefstefstef

stefstefstef

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 28.10.2019

 Andrei901, on 30 octombrie 2019 - 19:13, said:

Am luat Roaccutane vreo 6 luni 20 mg. Acneea nu era grava, dar moderata si persistenta. Lactate nu mai consum de vreo 6 ani de zile tot din cauza asta. Tin sa menționez ca una din ele (Roaccutane sau Doxiciclina) m-a lasat cu o anxietate urata, iar la prima iesire in public ma inrosesc tare la fata.
Tu ce efecte adverse ai avut cu Roaccutane?
Cate kg ai? Eu am 65 de kg

Salut din nou!
Roaccutane e cunoscut pt efectele adverse, dar tind sa cred ca totul e pe baza psihicului. Cu cat citeam mai multe despre medicamentul asta si efectele adverse pe care le intalnesc americanii cu isotretinoin, parca pateam si eu la fel :)) For real now, am avut dureri de spate, anxietate, extenuare fizica si psihica ( pe care inca le intalnesc si acum fyi, chiar sunt in procesul de a-mi face niste analize sa vad ce pot sa fac in legatura cu asta ), buzele nu mai zis ca erau ff uscate, parul nu mi se ingrasa si alte mici neplaceri. Tho, imo, a fost worth it, dar daca tu spui ca ai luat 6 luni 20mg pe zi, la 65 de kg, e cam insuficient. Gandeste-te ca ai luat ~55mg/kg, cu mult sub minimul recomandat peste tot. Probabil ai fost la un dermatolog fricos, caruia i-a fost frica sa te tina mai mult pe acest medicament "minune", cum il numesc muuuulti oameni. Eu te-as sfatui sa mai incerci o data, la un doctor cum trebuie, recunoscut pentru tratamentul cu roaccutane in Romania, sa nu ii fie frica si sa stie ce si cum, dar sa ai grija cu reactiile adverse, sa vorbesti cu doctorul respectiv daca ai depresii/anxietati, pentru ca ti-l opreste. Difera reactiile de la persoana la persoana, dar cum ziceam si mai sus, zic ca e totul pe psihic. Eu il recomand oricui are acnee, macar sa incerce, asa cum trebuie, sa ia 120mg/kg, MINIM, daca rezista. Daca mai ai intrebari astept. Salut!

#13
Andrei901

Andrei901

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 25.07.2019
Încă o întrebare in legătură cu Roaccutane: Poți manca orice doresti după tratament? Sau trebuie sa tii iar dieta? Lactate, gluten(paine), zahar, etc?

#14
stefstefstef

stefstefstef

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 28.10.2019

 Andrei901, on 31 octombrie 2019 - 13:37, said:

Încă o întrebare in legătură cu Roaccutane: Poți manca orice doresti după tratament? Sau trebuie sa tii iar dieta? Lactate, gluten(paine), zahar, etc?

Mananc orice, cel putin medicul meu nu mi a interzis nimic, nici in timpul tratamentului, nici dupa. Dr. Georgescu Cornelia la Medicover Victoriei daca esti din Bucuresti. Iti raman la dispozitie, o seara faina!

#15
Andrei901

Andrei901

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 25.07.2019
Din pacate sunt din Arad.
La mine, dieta ma ajuta cat de cat, eu daca mananc o prajitura, in cateva zile urmeaza cateva cosuri sa apara. E frustrant rău tot asa de ani de zile.

Edited by Andrei901, 31 October 2019 - 22:34.


#16
stefstefstef

stefstefstef

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 28.10.2019

 Andrei901, on 31 octombrie 2019 - 22:34, said:

Din pacate sunt din Arad.
La mine, dieta ma ajuta cat de cat, eu daca mananc o prajitura, in cateva zile urmeaza cateva cosuri sa apara. E frustrant rău tot asa de ani de zile.

You do you! Bafta si sper sa treci peste asta..

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate