Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Certificate de nastere digitale

Fitbit sau huawei band ?

Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?
 Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...

Impamantare

Apple maps pe Windows 10
 Sfarsitul woke-ismului si al core...

Probleme fibra (internet ) rooter...

Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile
 Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20
 

Ce mai mancam. Mese pentru muschi.

* * * * - 5 votes
  • Please log in to reply
456 replies to this topic

#433
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,783
  • Înscris: 03.02.2009

 jumperishere, on 31 august 2023 - 14:01, said:

planuiesc sa o tin 3 luni, iar dupa perioada asta decid daca continui ori daca o voi folosi doar ca metoda de slabire, ori daca voi trece la ceva mai avansat: carnivor
scopurile sunt:
- pe partea gastro [..]aciditatea normala pt stomac si intestine, ajungandu-se la probleme de reflux
Eu am observat ca singurele dati cand ma roade stomacul e cand mananc carne prajita (in ulei). Stomacul e foarte multumit cand mananc vegetal, baremi fulgii de ovaz cred ca mi-ar tine de foame o zi intreaga. Calmeaza totul. In schimb mancarurile astea gen carne ma irita (parca ma roade la stomac sa mai mananc ceva) si-mi da si-o greata. Eu zic ca-i o prostie asta cu keto.. dar na, o fi tip de organism. Poate unii au intradevar niste sensibilitati zdravene si nu pot manca decat ceva foarte limitat.
Oricum, eu banuiesc ca nu exista vreun culturist keto, adica fara carbohidrati - orez.

#434
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,115
  • Înscris: 04.03.2014

 jumperishere, on 31 august 2023 - 14:01, said:


planuiesc sa o tin 3 luni, iar dupa perioada asta decid daca continui ori daca o voi folosi doar ca metoda de slabire, ori daca voi trece la ceva mai avansat: carnivor
scopurile sunt:
- pe partea gastro sa vad cum ma simt, ca pe carbs (consumam 350g zilnic) de fiecare data cand introduceam gluten sau lactate, aveam probleme. ceva imi spun ca pe keto, nu o sa mai am problemele astea cu laptele. motivul ? cred ca dieta pe plante declanseaza (1) procese inflamatorii, de aici reactiile imune la anumite alimente (2) deregleaza aciditatea normala pt stomac si intestine, ajungandu-se la probleme de reflux (am avut ceva simptome) si poate dereglari pt intolerante la alimentele mai sus mentionate.


Nu e mai bine sa faci niste teste medicale serioase sa vezi daca ai intolerante la gluten sau la lactoza?  In loc sa te bagi la diete extreme care nu au nici o treaba cu o dieta sanatoasa si in long term sunt periculose.

#435
pele

pele

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 647
  • Înscris: 16.03.2006

 jumperishere, on 31 august 2023 - 14:49, said:

pusese cineva aici un video interesant legat de fort=masa. cred ca sandu ... in clip erau atleti profesionisti din mai multe arii: bodubuilder, scanderberg, alpinist(sau de asta care sare garudri, pereti, etc ..ceva de genul), etc.
aplinistul desi nu era la fel de maroc ca ceilalti, avea cea mai mare forta. ceilalti cu masa mare aveau forta mai mica comparativ cu alpinistul... deci na... nu prea stau lucrurile asa cu forta = masa.
Eu ma refer la mine,individual,nu comparativ cu altii.Atat timp cat am 10 kg in plus pe bara,la o greutate corporala mai mica,e clar ca masa musculara a crescut.

Edited by pele, 01 September 2023 - 08:12.


#436
habanero

habanero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 623
  • Înscris: 11.07.2023
Am o intrebare pentru cei care locuiesc in Bucuresti. Ati vazut la vreun Lidl albus de ou? Ma mai uit la George Miron care spune ca si-l cumpara de la Lidl. Eu nu am vazut la Lidl in Bucuresti asa ceva. Cel putin nu in cele in care am intrat eu. Nu stiu daca merita produsul, dar as fi vrut sa vad si eu cum se prezinta. Puteti sa raspundeti si la intrebarea: merita sa cumparam albus de ou?

#437
Dodo03

Dodo03

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,712
  • Înscris: 13.03.2007
Eu folosesc de mult timp , costa ~ 11 lei /500ml si il gasesti langa oua. Eu l-am gasit in orice Lidl am intrat , dar nu locuiesc in Buc. Eu zic ca merita , de obicei eu pun 1 ou si 1/3 din cutia de albus.

Edited by Dodo03, 08 September 2023 - 14:26.


#438
habanero

habanero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 623
  • Înscris: 11.07.2023
Eu stau in Bucuresti si n-am vazut la Lidl. La tine cum se prezinta? In sticla de plastic opaca/transparenta sau in cutie de carton neagra stil Tetra Pack?

#439
Dodo03

Dodo03

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,712
  • Înscris: 13.03.2007
Cutie neagra de la Optisana.

#440
habanero

habanero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 623
  • Înscris: 11.07.2023
In Bucuresti n-am vazut pe nicaieri. Iti dai seama ca n-am intrat in toate magazinele Lidl, dar in cele cateva in care am fost, nu am vazut asa ceva. Cel putin in cel in care ma duc cel mai des, de aproape 10 ani incoace, n-au adus asa ceva. Tu de unde esti?

#441
pele

pele

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 647
  • Înscris: 16.03.2006
Nu au mereu,eu chiar am vazut si redus 30% (chiar si asa iesi mai bine cu un carton de oua)saptamana trecuta.Nu mi se pare cine stie ce,mai bn iti iei oua normale,grasimea din oua este foarte buna,eu mananc in fiecare zi 4 oua .
Am vazut in lidl Vulcan si teius.
Sunt niste cutii  cartonate ,gen alea de laopte,sunt mai mici si au o poza cu gantere pe ea.

Edited by pele, 08 September 2023 - 16:58.


#442
habanero

habanero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 623
  • Înscris: 11.07.2023
Recunosc ca sunt uneori neatent. Tocmai am fost in Lidl si am gasit cutia neagra de carton cu albus de ou. Sunt puse pe un raft la frigider deasupra unei zone unde au de obicei bors sau posibil cartoane de oua. Nu am dat atentie zonei de sus. Credeam, din vedere, ca ar putea fi altceva in ele. Eu retinusem sticla pe care am vazut-o la George Miron in vlog. Nu stiu daca asa au fost odata, dar mi-a ramas in minte altfel decat sunt ambalate acum. Nu sunt multe cutii. Am luat o cutie, sa vad cum este, desi nu ma vad mancand doar albusul.


#443
Dodo03

Dodo03

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,712
  • Înscris: 13.03.2007
Eu il folosesc ca sa reduc caloriile , sau sa mananc mai mult cu aceleasi calorii,  altfel as face omleta din 4 oua , asa cum zice Pele, sau 2 si 100ml albus pentru un continut putin mai ridicat de proteina. Ti-am zis ca il gasesti langa oua , nici eu nu l-am vazut prima data pentru ca nu cumparam oua din Lidl. :)

Edited by Dodo03, 08 September 2023 - 18:19.


#444
habanero

habanero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 623
  • Înscris: 11.07.2023
Apropo, ce oua cumparati si de unde? Stiu ca la tara sunt cele mai bune, dar pana acum ceva timp (nu stiu cat anume) se gaseau oua in comert fara sa cauti un anume tip si din care iesea o omleta mai inchisa la culoare. Iti dadeai seama de cand spargeai oul ca galbenusul este mai inchis la culoare. Acum parca s-au stricat de tot. Numai oua palide. Galbenusurile sunt cum e culoarea roz fata de rosu. Adica fade. Spalacite.

#445
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,859
  • Înscris: 06.10.2008
Kaufland 22lei 30 de oua. Sunt oua medii spre mari. Cele din Teleorman de la Dragnea de la fostele lui ferme, sunt cele mai bune, asta e adevarul. Mai vin oua de la Codlea , sunt cam mici cu galbenusul mic si dubios. Si mai sunt producatorii locali(Vanbet la mine) care aduc la Kaufland si Profi, alea sunt cele mai bune, tot 22lei.  Mai sunt oua bio la oferta, super mari si bune la gust, 17lei 20 de oua. La Lidl e cam acelasi pret dar cam gasesti oua(albe) Made in Polska.

Aia de la tara care vin cu branza la piata au si oua dar cer 20lei pe 10 bucati. Bune, da' scumpe.

Edited by sandu222, 10 September 2023 - 17:39.


#446
pele

pele

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 647
  • Înscris: 16.03.2006
Coaste la air fryer,e prima data cand mananc asa ceva.Ma indoiesc de valorile nutritionale trecute pe ambalaj,ma gandesc ca sunt calculate fara os.

Attached Files



#447
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,124
  • Înscris: 09.01.2007
Reteta mea secreta, de aia arat asa bine.
1 kg branza de vaci
4-6 oua
1 sticla mare lapte batut
10-12 linguri malai
2 linguri gris
1 plic praf de copt
ulei, mnoa, daca e musai, 1-2 linguri

Totul mixat in tava, 1h la 180 grade. Mananci si slabesti. Daca bagati ingrediente mai omenesti (branza vaci grasa, iaurt 10%, zahar vanilat etc) iese mai spre desert. Eu il fac cu ingrediente ieftine de baza, iese spartan.

Attached Files


Edited by overseas, 02 February 2024 - 16:44.


#448
habanero

habanero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 623
  • Înscris: 11.07.2023
overseas, asta nu e alivanca?

#449
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,238
  • Înscris: 11.04.2006
Alivanca e cu mămăligă, cel puțin așa știu de pe lângă Suceava, unde stau părinții mei.
Pt gust as pune stafide in rețetă. Sau faci omleta clasica și atunci mai merge și o ceapă pt savoare.

#450
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,124
  • Înscris: 09.01.2007
Eu o stiu de la bunica, prajitura 'malai' dar fix gustul ala nu l-am mai regasit.

Cred ca e cunoscut si ca alivanca.

Reteta dietetica, usor de facut, pt sportivi si holtei.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate