Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
CAIET SERVICE PREDEAL II

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...
 

Ce mai mancam. Mese pentru muschi.

* * * * - 5 votes
  • Please log in to reply
451 replies to this topic

#397
pele

pele

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 16.03.2006
Cred ca ai fi mult mai bine daca nu te-ai zgarcii la mancare.

Si eu merg pe economie,dar nici chiar asa...in ultima vreme cumpar numai de la reduceri din kaufland.gasesc sunca din piept de pui, muschiulet afumat,cascaval.

3 oua,putina paine,putin cascaval,ti-ai facut o masa.
100 gr de ovaz,o cupa de ovaz,o banana,alta masa.

Edited by pele, 26 February 2023 - 13:32.


#398
pele

pele

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 16.03.2006
Dupa un antrenament reusit:

Ceafa de porc ,cartofi sfaramati.

Attached Files


Edited by pele, 27 February 2023 - 20:26.


#399
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,722
  • Înscris: 03.02.2009

View Postpele, on 27 februarie 2023 - 20:24, said:

Dupa un antrenament reusit
Cu ce PR te lauzi? Ori la piept? Mai ai putin si ma ajungi daca ajungi la 70x10rep. Ultima data am facut cu 72.7 x 10 rep.

Edited by bursucelu_viesel, 27 February 2023 - 21:17.


#400
hamal

hamal

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,491
  • Înscris: 23.09.2010

View Postbursucelu_viesel, on 26 februarie 2023 - 12:36, said:

Bon appetit:
Vreo 2lei si ceva kilu, am luat o banita de 15kg de soia, sa-mi ajunga pana la vara..
Vrei sa-ti creasca tzatze. Bagi cam mult estrogen....

#401
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,853
  • Înscris: 06.10.2008

View Postbursucelu_viesel, on 26 februarie 2023 - 12:36, said:


Vreo 2lei si ceva kilu, am luat o banita de 15kg de soia, sa-mi ajunga pana la vara..

Nu prea tolerez fasolea si mazarea. Daca as incerca soia care ar fi diferenta?

#402
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,722
  • Înscris: 03.02.2009

View Postsandu222, on 28 februarie 2023 - 21:14, said:

Nu prea tolerez fasolea si mazarea. Daca as incerca soia care ar fi diferenta?
Dar oricum nu mananci soia cum mananci mazarea/fasolea - adica doar nu faci mancare de soia. Eu n-as manca asa ceva. Eu doar o adaug prin diverse mancaruri, prin orez imi pare ca-i da gust, in lapte cu fulgi de ovaz - care ma cam inmoaie ca are un gust dulceag (desi nu-i pun miere, si nici vorba de zahar, dar are un dulce propriu) acolo iarasi bag niste soia ca-i mai neutra sau spre sarat. Eu pun la inmuiat seara inainte, deci sa stea in apa 12 ore, apoi o fierb la oala subpresiune o ora. Si apoi in frigider s-o am pt cateva zile s-o bag prin mancaruri cum ziceam. De preferat scursa bine si fara capac fix in frigider ca fermenteaza daca o prinde apa/umiditate prea multa. La capitolul gaze daca la asta te referi, nu se compara cu fasolea - aia-ti da gaze de inebunesti fata de astea (soia, si mazare.. eu nu prea am sesizat nici la mazare mari "gazari" desi acolo e mancare de mazare). Gaze in schimb o sa miroasa cat fierb boabele de soia. De preferat focul mai mic ca n-are rost sa aburesti degeaba si sa miroasa casa a basini..ca daca-i oala cu subpresiune oricum scapa doar excesul de presiune, deci n-are rost sa tii fucul mare dupa ce incepe sa scoata aburi. Dar ce-i de mentionat la soia e ca trebuie fiarta mult mai mult ca fasolea / mazarea. Adica o ora la subpresiune e mult pt mancaruri in general, dar e strict necesar la soia. Mai e si varianta s-o inmoi tot asa 12ore si s-o coci/prajesti ..la dry coocker (eventual la tigaie posil sau cuptor dar n-am incercat). E chiar gustoasa ..parca-s boabe de porumb gustoase. Varianta asta merge daca vrei sa ai la pachet. Eu o mai bag prin butoiase si prin oras  mai trag "o dusca" din cand in cand. Tine mai mult fara sa ai nevoie de frigider, si mananci proteina si f satioasa, fara sa tii in mana ditamai sandvisul. Nu retin, n-am observat sa-mi dea gaze prea mult in forma asta. Dar oricum, cat de mult o sa bagi pe gat.. ca te saturi.

Edited by bursucelu_viesel, 28 February 2023 - 22:03.


#403
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,722
  • Înscris: 03.02.2009

View Postsandu222, on 28 februarie 2023 - 21:14, said:

4lei transportul
Cand vii de la un oras mai mare. par asa mici orasele astea precum Vasluiul, sau Barladul. Ma si intreb ce rost mai au mijloacele de transport. De unde pana unde mergi/merge lumea de trebuie atata transport? Ca eu cand ma pun sa merg fac repede de la gara pana sus dupa piata aia centrala - la intersectia aia cu centura (apropo, ca n-am mai fost de mai mult pe-acolo, au terminat aia zona aia unde construiesc? am inteles ca urmau sa faca supermark acolo - spre cartierul ala din nord) Apoi o iau prin spatele primariei in diagonala (dar e cam incalcit drumul) spre piata Traian, si inapoi spre gara. Si lumea asteapta sa mearga 2 statii Posted Image. Baremi daca stai in cartierul garii, cred ca te "scurge" panta acasa din oras.
E si comoda lumea asta. Eram in Bucuresti si am mers pe jos de la Gara de Nord pana spre capatul Iuliu Maniu la metrul Pacii, apoi tot pe jos spre Drumul Taberei, apoi continuat sa vad si Rahovei. Am facut popas in parcul Sebastian, si luat la pas pana la Piata Rahova si-n-apoi la gara. Si o baba se crucea ca merg pe jos 2 statii..Posted Image

Edited by bursucelu_viesel, 28 February 2023 - 22:27.


#404
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,853
  • Înscris: 06.10.2008
Nu prea mai este rentabil sa mergi pe jos o ora. Pierzi o ora inutil, iti strici papucii care poate in unele cazuri costa niste bani.
Te mai ataca si maidanezii.
Cu bicicleta da.

#405
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,722
  • Înscris: 03.02.2009

View Postsandu222, on 01 martie 2023 - 19:56, said:

Cu bicicleta da.
Ce bine ar fi, dar mai avem pana aici: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/jgacSmLBSIQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#406
pele

pele

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 16.03.2006
Ce-mi plac coteletele cu piure de cartofi.Posted Image

#407
pele

pele

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 16.03.2006
Ce-mi plac cotletele cu piure de cartofi.Posted Image

Attached Files


Edited by pele, 03 March 2023 - 20:49.


#408
Mr_RA

Mr_RA

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 04.06.2023
niste comments in legatura cu Soia  si alte surse de Proteina (referitor la ce s-a zis mai sus), pt a clarifica sau a mai linisti apele, pt cei care nu stiu inca.

din fericire, nu are nicio treaba soia cu tzatzele si cu estrogenul. poti sa mananci soia linistit daca vrei o sursa buna de proteine, povestile cu faptul ca iti cresc tzatze si cate si mai cate sunt doar mituri.
e drept, nu doar la soia, dar in general la produsele de origine vegetala, trebuie sa fii atent la continutul de aminoacizi esentiali (produsele animale tind sa aiba un profil mai complet, in general, de aminoacizi esentiali), si eventual sa combini anumite produse vegetale, gen soia si orez (dar asta poti afla cautand la fiecare produs profilul aminoacizilor esentiali si sa vezi ce anume trebuie sa combini).
pe langa asta, trebuie sa tii cont si de profilul digestiv al proteinelor vegetale (al aminoacizilor), care tind sa fie mai slab decat al celor de provenienta animala, adica mai putin digerabile (de exemplu, la fasole, din ce imi amintesc, e undeva in jur de 50%, (e oricum ceva de genul, aproximativ..de fapt mai degraba e un range, adica intre x si y, nu e un nr fix, dar ca sa ti faci o idee generala, e undeva in jurul a 50%, + - ) adica poti 'accesa' doar aproximativ jumatate din aminoacizi/proteine, astfel incat trebuie sa mananci mai mult ca sa obtii acelasi efect comparativ cu proteinele de origine animala).

cu toate acestea, nu as recomanda absolut deloc doar o dieta bazata pe produse animale (decat daca cel mai important pt tine e masa musculara, cu orice pret, si nu te intereseaza alte aspecte ale sanatatii pe termen mediu si lung).

avand in vedere topicul postului, presupun ca e destul de greu sa ajungi la necesarul proteic zilnic pt a maximiza masa musculara (aprox 1.6 - 2g / kg masa corporala / zi), asa ca o idee ar fi suplimentarea cu proteine. nu zic ca nu se poate doar din alimentatie, dar nu e chiar la indemana oricui, sunt persoane care nu suporta sa manance atat de mult, sunt persoane care nu prea au timp de atatea mese si sa fie bogate proteic si alte motive.

oricum, tot acest subiect e relativ, pt ca depinde mult de scopul si obiectivele pe termen scurt, mediu si lung al fiecarei persoane, astfel incat fiecare aspect trebuie personalizat in functie de acestea.
dar daca vorbim de cineva care vrea sa puna ceva masa musculara, dar si sa aiba grija de sanatatea lui pe termen mediu si lung, atunci da, putem vorbi, pana la un anumit nivel, de anumite reguli general valabile pe care le putem aplica fara a mai personaliza dieta sau programul, avand in vedere ca acestea constituie o baza de plecare pt oricine in aceasta situatie (de exemplu o dieta care sa cuprinda nu foarte multe produse animale, ci poate preponderent de origine vegetala, si multe alte aspecte).

#409
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,661
  • Înscris: 24.10.2015
Bineinteles ca sunt mituri, cand oameni care lucreaza in spital imi confirma despre soia probleme de ginecomastie la barbati. Acum propaganda oficiala e "sa stim ca vegetalele sunt cele mai bune" au ajuns fasolele in unele magazine sa fie 10-12 euro kg, convenabil, ce sa zic.

#410
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,853
  • Înscris: 06.10.2008
Au facut astia recent o statistica sau a facut chatgbt niste statistici, analize, calcule etc si a rezultat ca vreo 50% din studiile medicale sunt eronate. Acu' ganditi-va daca studiile medicale pot fi eronate sau tzepuite, dapoi alea platite de firme de nutritie cum sunt....

Merg doar pe branza, oua, carne, peste. La care mai adaug suplimente banale cum ar fi un preworkout simplu. Imi luasem o multime de aberatii in primavara inclusiv glutamina, nu-s bune de nimic, "prafuri" obtinute din cine stie ce plante sau resturi de proteina animala cum e parizerul si salamul. Cred ca le face din gheare de pui.  Care vrea sa cumpere, sa vedem apoi daca ajunge la Mister Olympia.

#411
pele

pele

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 16.03.2006
Muschi din piept de pui si cartofi.

Attached Files



#412
Xulito

Xulito

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 13.03.2021
Ma gandeam zilele astea sa gatesc pui si sa I pun la blender cand nu mai intra mancarea 🤔 hah

#413
Dodo03

Dodo03

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,709
  • Înscris: 13.03.2007
Incearca sa il toci si faci wrap..cat mananci de nu mai intra? Eu mananc intre 400 si 600 grame de carne zilnic...si nu ma satur :) dar nu numai piept pui..mai bag si pulpe...muschiulet porc, cotlet...vita...carne tocata de vita cu maxim 20% grasime, burgeri ...si mai bag si 3-4 mici cateodata, peste ...doar somon sau ton la conserva imi place.Iti las mai jos cateva exemple din ce imi place mie sa mananc ...poate te inspira . Cand ma satur de farfuria clasica ...mananc si chestii de-astea, tot ce e pe-acolo iese cam la 350-450 grame si se apropie de 1000 de calorii, din pacate, pentru mine 😅

Edited by Dodo03, 06 June 2023 - 12:08.


#414
Xulito

Xulito

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 13.03.2021

View PostDodo03, on 06 iunie 2023 - 12:00, said:

Incearca sa il toci si faci wrap..cat mananci de nu mai intra? Eu mananc intre 400 si 600 grame de carne zilnic...si nu ma satur :) dar nu numai piept pui..mai bag si pulpe...muschiulet porc, cotlet...vita...carne tocata de vita cu maxim 20% grasime, burgeri ...si mai bag si 3-4 mici cateodata, peste ...doar somon sau ton la conserva imi place.Iti las mai jos cateva exemple din ce imi place mie sa mananc ...poate te inspira . Cand ma satur de farfuria clasica ...mananc si chestii de-astea, tot ce e pe-acolo iese cam la 350-450 grame si se apropie de 1000 de calorii, din pacate, pentru mine 😅

Dupa calcule ar trebui cam 600 700 gr gatita.
Oricum arata misto. ❤️
Imice sila de carne uneori, sa o mestec, sa simt gustu continuu

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate