Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Manere clasice mobila sau push to...

Contact pe piele cu sangele altei...

metoda constantelor de scurtcircuit

video file info
 Nu pot raspunde: Huawei P10

Cod cursor website

Cum se iese la pensie la munca di...

Inlocuire Tranzistor 4410 BA622T ...
 CASS pe veniturile din DOBANZI

Masina de spalat rufe Bosch

Spatiu prea mare inainte de titlu

Recomandare banca pentru firma
 Photoscape, unde?

Prima World HD

Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Cum pot reda niște inregistr...
 

H Pipera Lake

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
141 replies to this topic

#91
robertmocanu

robertmocanu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 02.10.2011

View PostHerbe13, on 18 iunie 2020 - 21:25, said:

Salut, aș avea şi eu întrebări legate de complex:
1. Credeţi că în 3 ani ar fi gata tot complexul? Aș vrea să mi iau şi eu un apartament dar în faza 3 pentru că mi ar plăcea mai mult unu între blocuri şi cu vedere n parcul din mijloc
2. Credeţi că se poate face open space în apartament? (Adică fără peretele dintre bucătărie şi living)
3. Credeţi că va fi în jur de 100.000 de euro apartamentu cu 3 camere? Am văzut că acum unu e aproape 130 de mii şi era 106 mii. Şi n aș da 130 de mii pe unu.. Oricum o să l iau înainte de începerea fazei 3, sper să fie mai ok la preţ atunci

1. Mie mi se pare interesant si blocul nr. 5, din faza 1, care are vedere spre lac si mai departe nu este obstructionat de nimic. Momentan faza 1 este autorizata (5 blocuri). Daca autorizarea fazei 2 dureaza la fel de mult ca si pentru faza 1 (aprox. 1.5 ani de la anuntarea proiectului) s-ar putea sa astepti ceva. Dar totul depinde mult de cerere si de cat de bine se misca birocratia. Inteleg ca la faza 1 a durat foarte mult deoarece au fost pusi sa faca un PUZ, care banuiesc ca se va aplica pentru toate fazele, deci ar trebui sa mai reduca din timp. Cred ca nici dezvoltatorul nu are un raspuns clar sa iti dea, pentru ca vorbim de multi bani de investit, de aceea se si face in transe. Eu mi-as dori mult sa fie gata in 3 ani, dar vedem ce va fi.

2. Dezvoltatorul, in principiu, nu se inhama la a schimba planul, deoarece nu cred ca are voie, avand in vedere ca are proiect de constructie pe un model anume de partament, la care se adauga planul electric cu siguranta. Dar, cred ca este foarte usor de a face modificarea dupa, avand in vedere ca peretii interiori sunt din rigips. Nu stiu cum se procedeaza, probabil trebuie un mic proiect care sa faca un studiu tehnic de impact, dar numai ca formalitate. Iar daramanrea sigur se face usor, fiind niste placi de rigips prinse de profile metalice usoare.

3. Au fost la un moment dat, nu de mult, oferte cu un pic sub 100.000 EUR ca sa prinda TVA 5%. Dar mai nou vad in reclamele online ca este in jur de 130.000 EUR cu TVA inclusa. In principiu, cu cat contractezi mai devreme, cu atat este mai ieftin. Banuiesc ca la fel, daca ai un avans mare, poti sa mai negociezi ceva. Dar gandeste-te ca ce ai scuti la faza 3, contractand devreme, s-ar putea sa nu te ajute mult daca in 3 ani mai cresc preturile (de regula in Bucuresti par a creste pe la un 5% / an). Poate se mai reduce pretul in felul urmator: am vazut ca s-a majorat sau urmeaza a se majora plafonul pana la care TVA este 5%. In felul asta ai scuti 15 puncte procentuale peste valoarea de lista, ceea ce poate insemna si 15.000 EUR.

#92
Herbe13

Herbe13

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 18.06.2020
Interesant, mulţumesc de răspuns. Eu mă bazez oarecum pe faptul că faza 3, fiind şi ultima şi deja rămânând fără clienţi (zic la absurd) aşa mulţi, poate va fi redus la preţ, măcar 100 de mii, deoarece nu cred că se va înhăma lumea să ia aprtamente la 130-150 de mii, deoarece reprezintă o sumă mare.. Plus că o să aibă nevoie de clienţi mulţi, din câte ştiu şi am citit şi pe topicu ăsta, din faza 1, 70% sunt ocupate(apartamente), şi faza 2 şi 3 au mai multe blocuri (6 respectiv 7), poate după terminarea celor 5 blocuri, o să atragă lumea.. Dar cu un preţ aşa mare, nu prea o să fie chiar aşa mulţi doritori. Prin urmare poate o să meargă pe replica "clientul, stăpânul nostru" ������

Şi legat de peretele de rigips, cred că aș putea încerca să vorbesc cu dezvoltatorul pentru eliminarea lui, deoarece am văzut ca la unele blocuri noi, poţi comunica chestii de genu doar dacă nu e punct de sprijin şi este auxiliar.. Având n vedere că e rigips şi este aşa subţire, poate o să meargă Posted Image) rămâne de încercat

Edited by Dany_Darke, 20 June 2020 - 14:20.


#93
Afroditu

Afroditu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,767
  • Înscris: 06.09.2006
De obicei, fazele noi sunt mai scumpe

#94
robertmocanu

robertmocanu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 02.10.2011

View PostHerbe13, on 20 iunie 2020 - 14:08, said:

Interesant, mulţumesc de răspuns. Eu mă bazez oarecum pe faptul că faza 3, fiind şi ultima şi deja rămânând fără clienţi (zic la absurd) aşa mulţi, poate va fi redus la preţ, măcar 100 de mii, deoarece nu cred că se va înhăma lumea să ia aprtamente la 130-150 de mii, deoarece reprezintă o sumă mare.. Plus că o să aibă nevoie de clienţi mulţi, din câte ştiu şi am citit şi pe topicu ăsta, din faza 1, 70% sunt ocupate(apartamente), şi faza 2 şi 3 au mai multe blocuri (6 respectiv 7), poate după terminarea celor 5 blocuri, o să atragă lumea.. Dar cu un preţ aşa mare, nu prea o să fie chiar aşa mulţi doritori. Prin urmare poate o să meargă pe replica "clientul, stăpânul nostru" ������

Şi legat de peretele de rigips, cred că aș putea încerca să vorbesc cu dezvoltatorul pentru eliminarea lui, deoarece am văzut ca la unele blocuri noi, poţi comunica chestii de genu doar dacă nu e punct de sprijin şi este auxiliar.. Având n vedere că e rigips şi este aşa subţire, poate o să meargă Posted Image) rămâne de încercat

Zona este in continua dezvoltare si cu siguranta preturile vor mai creste. Este de ajuns sa anunte Metrorex extensia M2 pana la rond la Pipera sa mai adauge cateva mii de EUR la pretul de achizitie. Nu mai vorbim de inflatie, costuri in crestere cu materia prima si forta de munca. In principiu, nu vad de ce ultima faza ar fi mai ieftina, decat este cea din prezent, dar poate prinzi vreo super oferta de early adopter. De exemplu, un apartament cu 2 camere la etaj 7 costa initial 64.000 EUR cu TVA inclusa. Acum, daca nu ma insel, este undeva in zona de 72.000 EUR cu TVA inclusa (gasesti lista de preturi intr-o postare mai veche). Bine, exista si un discount de 10% pentru cei care contractau de la nivel de proiect. Nu mi s-ar parea faza 3 sa se mai incadreze in astfel de situatie, dar poate ai noroc :)

Eu inainte de a alege acest proiect am studiat bine zona si am incercat sa fac o alegere cat mai buna atat pentru locuit cat si ca investitie in viitor. Desi se spune peste tot ca zona Pipera-Aviatiei este suprasaturata cu cladiri de birouri, aceleasi surse indica investitii suplimentare de 1 mld. EUR in zona pe partea de business in urmatorii ani, la care se adauga cateva sute de milioane de EUR pe partea de rezidential. Este si normal, avand in vedere ca este aproape de A3 si de aeroport. Toate aceste lucruri vor atrage si cateva proiecte de infrastructura mai devreme sau mai tarziu. Deja se vorbeste de multi ani de extensia M2 in zona asta. Intre timp s-au introdus autobuze STB pe Bd. Pipera care acum 1 an nu existau si nu ma refer la curse Regio. Nu vad de ce ar ramane preturile la nivelul actual sau ar scadea. Chiar si in eventualitatea unei crize financiare ca acum 10 ani, este posibil sa scada cu mult mai putin decat alte zone. Evident, pure speculatii din partea mea, bazate oarecum pe niste informatii generice despre piata imobiliara. Dar iti spun ca sa-ti faci o idee. Tot ce iti scriu poti gasi si tu online facand research amanuntit.

Legat pe open-space, sper sa nu gresesc, dar parca i-am intrebat de asta, si inclusiv daca pot sa imi cumpar eu finisajele (parchet, gresie, faianta, usi etc.) si ei doar sa monteze. Dar au spus ca nu opereaza asa, ca este un proiect de anvergura si ar risca sa ingreuneze constructia fiecare modificare individuala dorita in complex. Fair is fair I guess, adica inteleg argumentul. Mi-as fi dorit poate sa se fi putut, dar nu este un capat de lume, putand fi modificate in viitor si pe cont propriu.

#95
Herbe13

Herbe13

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 18.06.2020

View Postrobertmocanu, on 20 iunie 2020 - 22:05, said:



Zona este in continua dezvoltare si cu siguranta preturile vor mai creste. Este de ajuns sa anunte Metrorex extensia M2 pana la rond la Pipera sa mai adauge cateva mii de EUR la pretul de achizitie. Nu mai vorbim de inflatie, costuri in crestere cu materia prima si forta de munca. In principiu, nu vad de ce ultima faza ar fi mai ieftina, decat este cea din prezent, dar poate prinzi vreo super oferta de early adopter. De exemplu, un apartament cu 2 camere la etaj 7 costa initial 64.000 EUR cu TVA inclusa. Acum, daca nu ma insel, este undeva in zona de 72.000 EUR cu TVA inclusa (gasesti lista de preturi intr-o postare mai veche). Bine, exista si un discount de 10% pentru cei care contractau de la nivel de proiect. Nu mi s-ar parea faza 3 sa se mai incadreze in astfel de situatie, dar poate ai noroc :)

Eu inainte de a alege acest proiect am studiat bine zona si am incercat sa fac o alegere cat mai buna atat pentru locuit cat si ca investitgenu. n viitor. Desi se spune peste tot ca zona Pipera-Aviatiei este suprasaturata cu cladiri de birouri, aceleasi surse indica investitii suplimentare de 1 mld. EUR in zona pe partea de business in urmatorii ani, la care se adauga cateva sute de milioane de EUR pe partea de rezidential. Este si normal, avand in vedere ca este aproape de A3 si de aeroport. Toate aceste lucruri vor atrage si cateva proiecte de infrastructura mai devreme sau mai tarziu. Deja se vorbeste de multi ani de extensia M2 in zona asta. Intre timp s-au introdus autobuze STB pe Bd. Pipera care acum 1 an nu existau si nu ma refer la curse Regio. Nu vad de ce ar ramane preturile la nivelul actual sau ar scadea. Chiar si in eventualitatea unei crize financiare ca acum 10 ani, este posibil sa scada cu mult mai putin decat alte zone. Evident, pure speculatii din partea mea, bazate oarecum pe niste informatii generice despre piata imobiliara. Dar iti spun ca sa-ti faci o idee. Tot ce iti scriu poti gasi si tu online facand research amanuntit.

Legat pe open-space, sper sa nu gresesc, dar parca i-am intrebat de asta, si inclusiv daca pot sa imi cumpar eu finisajele (parchet, gresie, faianta, usi etc.) si ei doar sa monteze. Dar au spus ca nu opereaza asa, ca este un proiect de anvergura si ar risca sa ingreuneze constructia fiecare modificare individuala dorita in complex. Fair is fair I guess, adica inteleg argumentul. Mi-as fi dorit poate sa se fi putut, dar nu este un capat de lume, putand fi modificate in viitor si pe cont propriu.


ªi eu am studiat zona ºi m am gândit pentru investiþii în viitor, ºi e o alegere foarte bunã faþã de altele.. Acum vorba ta, poate am noroc sã prind early adopter pentru o faza 3, mã gândesc cã ar fi la fiecare fazã o chestie de genu. Dar urmeazã sã vedem :)) ºi legat de lista de preþuri, ºtiu asta; am citit tot topicul ºi am vãzut fiecare ce probleme a avut ºi cã s au remediat :)
ªi mulþumesc de idei, sã vedem ce se va întâmpla

#96
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
Apropo de investitie pentru viitor, sunt oarecum interesat si eu de zona. Aveti ceva informatii cu privire la investitii viitoare in infrastructura? Eventual ceva planuit deja? Pod/pasaj la bariera de la Petricani ar ajuta intr-o oarecare masura, dar nu complet.

#97
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,498
  • Înscris: 24.02.2017
Lasa-ti naibii Pipera. Investiti in Drumul Taberei. Se da drumul la metrou in 2 luni. Voi intelegeti ce inseamna asta ????

#98
Groh

Groh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 03.09.2008
Lasati Pipera si Drumul Taberei.
Investiti la Dimitrie Leonida.
Au inceput sa darame halele IMGB.
Sa vedeti ce blocuri trag acolo, hipermarket, poate niste birouri.
Hai ca am sanse sa pun 20k la apartament cand il vand-))))))

#99
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,498
  • Înscris: 24.02.2017

View PostGroh, on 24 iunie 2020 - 08:16, said:


Sa vedeti ce blocuri trag acolo, hipermarket, poate niste birouri.
Hai ca am sanse sa pun 20k la apartament cand il vand-))))))


In loc de birouri citisem borduri ... :)  Clar o sa bage si in alea. Calitatea intai din granit marca Videanu. Mititelul inca are contracte bune cu primariile. O sa fie lux de lux fratiwerilor....
Parchezi BMW-ul seara frumos, langa bordura.... Ce poti sa iti doresti mai mult ?? :)

#100
Chaarrlie

Chaarrlie

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 21.03.2016
Am trecut sambata prin zona si sunt la stadiul de a puse polistiren pe fatada. Mai erau cateva utilaje care incepusera sa niveleze drumul de acces (au inceput dinspre balta (ca nu e chiar lac :) ) si erau cam in dreptul blocului 3. Nu stiu cand il va asfalta, dar din ce stiu eu, ar trebui pana la predarea celor 3 blocuri. Cineva spunea ca la finalul fazei 1 (dupa blocul 5) sau, cel putin, asa am inteles eu citind rapid mai multe posturi. A se retine ca drumul va fi amenajat de catre H Pipera si va fi incredintat, ulterior, primariei Voluntari. Acest lucru este bine, costurile cu iluminat public si deszapezire pe acel drum va reveni primariei.

@robertmocanu, tu ti-ai ales locul de parcare? adica este bine identificat? Eu am semnat antecontractul in septembrie 2019 si mi-au spus ca le vom alege ulterior. In antecontract am specificat ca + un loc de parcare aferent blocului 2.
Ca idee, eu am fost primul cetatean roman care a semnat antecontractul :) . Mi-au spus ca aprox 50% din blocul 1 este vandut israelienilor, pentru investitii


Referitor la acel gunoi, ai dreptate, este ridicol. Iarna, cand nu este vegetatie, se vede jalnic. Eu sper sa faca ei curat, desi sunt sceptic. Daca nu, scriem toti, pe rand, primariei Voluntari  sa vina sa ridice acel gunoi si sa amendeze proprietarul. Si vom face asta, pana se satura de noi si il vor ridica.

Despre acei stalpi de medie tensiune, stiti ceva? Eu i-am intrebat in septembrie 2019 si mi s-a spus ca vor fi eliminati, dar nu stiu cand exact. Ar fi frumos sa ii taie, dar si aici sunt sceptic.

Referitor la zona, eu nu vad sa scada foarte mult, ci sa creasca avand in vedere Aurel Vlaicu, Pipera (Bucuresti), Pipera Nord (Voluntari) etc. Nu mai intru in discutie ca piata din Bucuresti este inca destul de imatura si in alte capitale europene, preturile sunt mult mai mari raportate la salarii. Corectii intotdeauna vor fi, dar pe termen lung, eu vad cresteri pentru ca asa e facuta firea umana, intotdeauna sa creasca (Uitati-va la Dow Jones in USA, in 2006 cand se spunea ca duduie, era aprox jumatate cat a fost inainte de pandemie). Nu stiu ce varsta aveti, dar ganditi-va ca generatia parintilor nostri cu greu isi permiteau sa cumpere apartamente copiilor. Acum, generatia noastra, isi va permite acest lucru din ce in ce mai mult, daca preturile vor ramane cvasistatice. Aceasta crestere in puterea de cumparare a noilor generatii va duce, automat, la scumpiri. Felicitari celor care au cumparat in 2014, deja pot marca profituri frumoase de pana la 30-50% :)

Din pacate, extinderea M2 este foarte complicata pana la rond pentru ca discutam de 2 localitati, Bucuresti si Voluntari si se pare ca este complicat cand sunt 2 primarii la mijloc. In plus, nu cred ca mai este loc fizic pentru statie de metrou in zona. Fix in rond, se inalta o biserica. Beneficiari: George si Luminita Becali :) (pe persoana fizica)

Revenind la zona si la proiect, nu vad de ce ar fi mai ieftine in faza 3. Cum e mai ok, sa te muti cand este camp si santier sau cand devine un cartier inchis cu toata zona amenajata? In plus, proiectele din jur, vor creste zona. Vezi Avalon, Apptown, Ivory, Ambiance, Iris, Class  si, putin mai departe, Onix, Cloud9, Metropolitan si multe altele. Din punctul meu de vedere, cam multe proiecte rezidentiale. Mi-as fi dorit si mai multe birouri la bulevard, pentru un randament mai bun in viitor dintr-o eventuala chirie.

Mi-as dori si niste investitii pentru partea de transport alternativ, piste de biciclete, etc. pentru ca zona se va sufoca mai mult decat deja este, dar iar pare sa nu mai fie loc fizic pentru asa ceva. Cu greu s-a latit la 2 benzi pe sens soseaua Pipera. Chiar, stiti ceva de rastel pentru biciclete in H Pipera? Ar fi frumos sa amenajeze si asa ceva.

Alte zone "fierbiti" in acest moment, dupa mine, ar fi zona Petrom City. Strazile arata f decent si intra si Bogart pe sectorul rezidential si mai este un prioiect in desfasurare + zona Straulesti - Mogosoaia
Asa ca daca aveti bani, investiti. Sper sa nu se supere pe mine Leusteanul :)) (cei care il cunosc, stiu ce zic)

#101
Chaarrlie

Chaarrlie

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 21.03.2016

View PostHerbe13, on 23 iunie 2020 - 07:59, said:

Şi eu am studiat zona şi m am gândit pentru investiţii în viitor, şi e o alegere foarte bună faţă de altele.. Acum vorba ta, poate am noroc să prind early adopter pentru o faza 3, mă gândesc că ar fi la fiecare fază o chestie de genu. Dar urmează să vedem Posted Image) şi legat de lista de preţuri, ştiu asta; am citit tot topicul şi am văzut fiecare ce probleme a avut şi că s au remediat Posted Image
Şi mulţumesc de idei, să vedem ce se va întâmpla

Eu am primit 10% discount la early booking pentru faza 1, aplicat la pretul de lista, dar cand nici nu aveau autorizatie (am asteptat 1 an si 4 luni pentru demararea lucrarilor).  Am riscat, dar se pare ca a fost ok. Si am mai obtinut si avantaje la locul de parcare si conditii favorabile la avans.

La o luna de la semnarea rezervarii, discountul scazuse la 8% si locul de parcare cu 1K eur mai scump

La faza 2, pt care am inteles ca deja se fac rezervari, oferta era de 5% discount la preturile de lista (mai mari ca in faza 1 cu aproximativ 7%). Nu mai spun de locul de parcare care a crescut f mult.

La faza 3.... nu as fi foarte optimist ca vor veni cu preturi mici si cu discounturi mari la early booking avand in vedere ca o sa fie aproape tot complexul gata. Daca primesti o oferta super buna, sa imi spui si mie, poate fac un efort si mai iau ceva, cu banii bancii :)

#102
robertmocanu

robertmocanu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 02.10.2011

View PostChaarrlie, on 29 iunie 2020 - 21:14, said:

@robertmocanu, tu ti-ai ales locul de parcare? adica este bine identificat? Eu am semnat antecontractul in septembrie 2019 si mi-au spus ca le vom alege ulterior. In antecontract am specificat ca + un loc de parcare aferent blocului 2.

Salutare! Nu am un loc anume specificat in contract, cu exceptia faptului ca este perimetral blocului 2. Din discutiile de la momentul semnarii contractului, a reiesit ca ar dori sa le lase proprietarilor de la parter posibilitatea de a isi alege primii, pentru a putea parca masina in fata curtii exterioare a apartamentului. Eu momentan nu detin masina si nu sunt asa sigur ca ma intereseaza sa aleg un loc anume.

#103
gabiko1980

gabiko1980

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 21.03.2007
O intamplare interesanta..ieri m-au sunat sa ma intrebe daca sunt de acord sa puna in baia matrimoniala un singur lavoar in loc de doua cum apareau in randarile apartamentului, deoarece din masuratori doua lavoare de 60 ar fi ocupat prea mult spatiu util (baia e rezonabila ca suprafata, 5,3mp). Au mentionat ca daca nu sunt de acord, vor comanda pentru ap meu lavoar dublu pentru a respecta schita initiala.
In primul rand ca nici nu observasem ca in schita sunt doua lavoare. In al doilea rand, mi s-a parut de foarte bun simt atitudinea lor, puteau pur si simplu sa modifice fara sa spuna nimic, oricum sunt acoperiti de contract sa faca asta, inclusiv la suprafete cu pana la 3% (stiti si voi din reclame steluta cu scris mic “imaginile sunt cu titlu de prezentare”). In al treilea rand, oricum voi schimba lavoarul standard cu un model mai pretentios.
Ce voiam sa spun e ca atitudinea lor e pro-client si e de apreciat acest lucru.

#104
Chaarrlie

Chaarrlie

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 21.03.2016

View Postgabiko1980, on 03 iulie 2020 - 07:13, said:

. In al treilea rand, oricum voi schimba lavoarul standard cu un model mai pretentios.
Ce voiam sa spun e ca atitudinea lor e pro-client si e de apreciat acest lucru.

Nu ai incercat sa le spui ca in locul celor 2 lavoare, sa ti-l monteze pe cel pretentios? In mod normal, asa ar fi cel mai ok. Si daca exista diferenta de bani, sa iti faca o factura, ceva.
Eu, de exemplu, am vrut sa vopsesc un perete din camera cu o alta culoare si nu am mai stat sa vorbesc cu cei de la Hagag si am vorbit direct cu antreprenorul general si mi s-a spus ca putem face asta doar dupa receptia apartamentului. Mi se propune un deviz de lucrari si daca il accept, ne apucam de treaba

Acum, nu stiu ce sa zic, mi se pare putin ciudat sa muncesti de doua ori, cand ideea mea era ca  in loc sa finiseze cu alb, pe un perete, sa finiseze cu gri. Ori plateam eu vopseaua tot, ori ma duceam sa o cumpar. Intr-un fel ii inteleg, pentru ca nu e apartamentul meu inca sa fac ce vreau, dar in acelasi timp e ca un fel de comanda pe baza unui antecontract, dar ma rog, nu am insistat.
Ideea e ca mi se pare ciudat sa platesc iar manopera si toate cele, cand putea sa dea de la inceput cu gri.
In cazul tau, e pacat de acel lavoar montat si de munca omului. Ce faci cu lavoarul? Stai sa il demontezi si arunci un lavoar nou nout?
Sincer si eu as fi vrut alt lavoar, unul care sa stea pe blat. Diferenta de bani nu este asa de mare, dar am renuntat la idee avand in vedere ca au refuzat vopsirea unui perete
Si sa demontez ulterior, sa arunc lavoarul vechi si sa pun altul, mie personal, nu mi se pare f ok.

#105
gabiko1980

gabiko1980

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 21.03.2007
Eu vorbeam de principiu, faptul ca mi-au solicitat acordul pentru modificari mi s-a parut o atitudine corecta din partea lor.

Nu am solicitat sa imi monteze ei lavoarul pentru ca si mie mi s-a spus ca orice modificare dorita de client poate fi facuta doar dupa receptia ap.

In ceea ce priveste solicitarea ta, incearca sa te gandesti la “the bigger picture”: eu, dezvoltator, negociez cu firma de constructii o anumita cantitate de materiale de constructii/finisaje/obiecte sanitare, etc. Apoi vii tu si soliciti un perete gri, eu un perete rosu, Vasilica de la 2 jumatate de perete galben..intelegi ideea? La un proiect de asemenea dimensiuni, orice abatere de la proiectul initial duce la intarzieri, modificari de planuri de achizitie, timp in plus pentru executia lucrarilor, samd. Deci eu ii inteleg cand spun ca orice modificare o poti face dupa receptia apartamentului.

#106
Chaarrlie

Chaarrlie

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 21.03.2016
Da, stiu, de aia nici nu am insistat. Mai mult a fost ca o intrebare, in ce conditii as putea face asta. Cam asa a sunat solicitarea. Eram dispus sa duc eu, personal, galeata cu vopsea :) sa nu afectez procesul de procurement, dar suna a amatorism si a bloc facut pe persoana fizica. Prefer sa nu imi accepte toate astea, dar sa il livreze la timp. Adica nu m-am suparat deloc ca nu au acceptat, dar am zis sa incerc.

Chiar, ati mai discutat cu ei termenul de livrare? Eu am 15 Oct 2020, dar au spus ca incearca mai devreme de atat. Cu pandemia asta, nu stiu ce sa zic, eu nu mai am niciun update de la ei.

Mie ideea de risipa nu prea imi place, in general. Asta daca arunci acel lavoar. Daca ai cui sa il donezi sau sa il montezi in alta parte, e mai ok. Si te inteleg, ca nici mie nu imi place cel standard, dar renunt la idee, ca nu mai am rabdare sa mai stau sa demontez. In plus, nici nu am ce face cu cel standard si nu l-as arunca la gunoi.

#107
gabiko1980

gabiko1980

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 21.03.2007
Si mie tot octombrie mi-au spus, desi la cum evolueaza constructia sunt sanse sa fie mai devreme.

Am facut o vizita pe santier acum doua saptamani,  am fost in apartamentul de trei camere de la parterul primului bloc cu compartimentare identica cu cel contractat de mine, era 99% gata, urma sa vina mobila pentru ca va fi un apartament de prezentare. Am si filmat in interior, arata foarte bine la prima vedere..materiale de calitate, lucrat cu simt de raspundere, prize peste tot unde ai putea avea nevoie, chiar mi-a placut (sunt subiectiv, recunosc, dar na).

Cine doreste filmuletul, i l-as putea trimite, nu as vrea sa il incarc pe vreun site public pentru ca apare fata unor persoane in el (muncitori, reprezentant, etc).

#108
robertmocanu

robertmocanu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 02.10.2011
Eu am discutat in iunie cu dna. Adelina Veneticu, Sales Director si i-am spus ca am vazut articolul din Forbes care spunea ca antreprenorul va livra cele 3 blocuri catre Hagag in septembrie. Dar mi-a spus ca nu-i asa. Ca blocurile sunt gata in august si ca si-au mai luat ei 2 luni ca sa poata parafa toate intabularile, inclusiv pentru cei care contracteaza credit. Astfel, data de semnare a contractului, 15/10/2020, se mentine fara nicio problema.

@gabiko1980: As dori sa vad filmul cu apartamentul de prezentare daca se poate. Daca nu este foarte mare il poti trimite prin WeTransfer.com sau folosind Google Drive. Multumesc frumos!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate