Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Muncă de acasă

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
cotor

cotor

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 02.10.2019
Salutare! Sunt Alex si sunt nou pe-aici.
Nu am gasit un topic de actualitate despre acest subiect si nici nu am stiut exact unde sa il incadrez. Ma aflu intr-un mic impas si caut sa fac ceva sa ies din el. Dintr-o intamplare nefericita m-am pomenit cu mana dreapta in ghips. Job-ul pe care il am necesita folosirea acesteia. La concediu medical inca nu am dreptul. Si uite asa m-am trezit ca trebuie sa stau acasa 2 luni, fara sa pot obtine venituri. Intrebarea este ce pot lucra de acasa, folosind calculatorul (?), din care sa pot castiga ceva in perioada asta? Nu am skill-uri IT, cunosc foarte bine engleza si am mana stanga functionala.
Sfaturi?

#2
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Păi ce știi să faci ?

Poți face programare, iei câteva mii de euro în ăstea 2 luni.

Știi programare ?

#3
cotor

cotor

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 02.10.2019
Nu.

#4
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019

 cotor, on 02 octombrie 2019 - 08:43, said:

Intrebarea este ce pot lucra de acasa, folosind calculatorul (?), din care sa pot castiga ceva in perioada asta? Nu am skill-uri IT, cunosc foarte bine engleza si am mana stanga functionala.
Sfaturi?

Nimic care sa pice din cer sau de care sa te poti apuca imediat. Daca stii foarte bine engleza poti discuta cu o firma de call-center, dar si acolo cred ca ai nevoie de ambele maini sa bagi niste date intr-un calculator.

#5
sanyi_2005

sanyi_2005

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 376
  • Înscris: 25.12.2007
Cum adica nu ai dreptul la concediu medical?

#6
cotor

cotor

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 02.10.2019
Nu indeplinesc termenul minim de 6 luni de cand am contract.

#7
persona695

persona695

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,599
  • Înscris: 17.07.2014

 cotor, on 02 octombrie 2019 - 08:43, said:

Salutare! Sunt Alex si sunt nou pe-aici.
Nu am gasit un topic de actualitate despre acest subiect si nici nu am stiut exact unde sa il incadrez. Ma aflu intr-un mic impas si caut sa fac ceva sa ies din el. Dintr-o intamplare nefericita m-am pomenit cu mana dreapta in ghips. Job-ul pe care il am necesita folosirea acesteia. La concediu medical inca nu am dreptul. Si uite asa m-am trezit ca trebuie sa stau acasa 2 luni, fara sa pot obtine venituri. Intrebarea este ce pot lucra de acasa, folosind calculatorul (?), din care sa pot castiga ceva in perioada asta? Nu am skill-uri IT, cunosc foarte bine engleza si am mana stanga functionala.
Sfaturi?
20 de milioane de romani stiu engleza si au cate 2 maini functionale
cu toate astea, ii ajuta doar sa vada un film fara subtitrare
vezi la fortele de munca, ce ai tu e invaliditate temporara, ar trebui sa primesti un venit
daca te refuza babele alea acre comuniste, poti sa te apuci de vlogging sau de videochat, nu glumesc

#8
cotor

cotor

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 02.10.2019
Ca vlogger cred ca dureaza ceva mai mult sa obtii un venit. prin videochat nu sunt exact sigur la ce te referi?

#9
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,683
  • Înscris: 07.02.2003

 sanyi_2005, on 02 octombrie 2019 - 09:19, said:

Cum adica nu ai dreptul la concediu medical?
A zis inca nu are, adica probabil a lucrat prea putin...

#10
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,106
  • Înscris: 29.01.2016
Cred ca se refera la concediu medical platit. Ca dreptul la concediu medical nu stiu sa fie conditionat de vechime. Un accident e un accident si dupa 10 ani si si dupa 1 luna intr-o firma / campul muncii.

Edited by Magicwisewolf, 02 October 2019 - 10:30.


#11
romanasu

romanasu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,204
  • Înscris: 26.05.2005
Poti sa incerci sa gasesti intelegere la locul de munca; poate te poti face util firmei si cu mana in gips 2 luni.
Altfel, intrebarea ta o au sute de mii de studenti, casnice, someri, pensionari, elevi in vacanta etc...E destul de dificil sa scoti bani intr-o perioada asa scurta; vezi "Undercover Billionaire" pe Discovery si poate furi vreo idee.
Mai bine folosesti timpul ca sa te relaxezi, sa te faci bine sau invata ceva ce iti va folosi dupaia: citesti arta razboiului de Sun Tzu, inveti limba spaniola, citesti carti tehnice, manuale de marketing sau inveti intrebari de interviu; uite ca mi-a venit o idee: mergi la interviuri cu mana in gips - o sa impresionezi putin pe unii (uite domne, om hotarat, determinat, cu vointa puternica) si spui ca esti disponibil sa incepi cand iti scoti gipsul.

#12
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,457
  • Înscris: 24.02.2017

 cotor, on 02 octombrie 2019 - 08:43, said:

La concediu medical inca nu am dreptul


La somaj nu ai dreptul. Insa la concediu medical ai. Ai fost la medicul de familie sa ii ceri ?

#13
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018

 cotor, on 02 octombrie 2019 - 08:43, said:

am mana stanga functionala.
Videochat.
Daca ai si o fata pe partea stinga, e si mai bine.

Acum serios: in 2 luni de zile nu poti sa faci mai nimic, decit daca ai un talent fix aparte.
Gen foarte bun la desen, pictura, crosetat.... etc.
Altfel, zici ca nu ai talente IT.
Pai.... in 2 luni, fara talente IT si cu slabe/medii alte talente, nici nu reusesti sa te inscrii pe 1-2-3-10 site-uri de freelancing.
Mai bine te duci la impartit fluturasi electorali pe strada, nici nu-ti trebuie 2 miini pentru asta.

PS: cred ca sint 1876 de tipicuri similare, poate nu ai cautat tu bine.

 cotor, on 02 octombrie 2019 - 09:32, said:

prin videochat nu sunt exact sigur la ce te referi?
Ori glumezi, ori glumezi.
Sau nu-ti merge google, ca sa te lamuresti ?!

#14
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,574
  • Înscris: 20.10.2006

 persona695, on 02 octombrie 2019 - 09:25, said:

20 de milioane de romani stiu engleza si au cate 2 maini functionale
cu toate astea, ii ajuta doar sa vada un film fara subtitrare
vezi la fortele de munca, ce ai tu e invaliditate temporara, ar trebui sa primesti un venit
daca te refuza babele alea acre comuniste, poti sa te apuci de vlogging sau de videochat, nu glumesc
Vise sa stie 20 de milioane de romani engleza. Nu stiu daca sunt 5-7 milioane sa o stie.

#15
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,805
  • Înscris: 09.01.2007
Daca chiar stii foarte bine engleza poti incerca sa faci servicii de traducere (desi e greu de tastat foarte mult cu o singura mana dar daca alta treaba n-ai...), eventual chestii mai tehnice, etc., d-astea care se platesc la numar de cuvinte.

#16
persona695

persona695

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,599
  • Înscris: 17.07.2014
in 2 luni poti face gratuit un curs de electrician instalatii de iluminat prin ajofm la tine in localitate
meseria bratara de aur

#17
rigmarole

rigmarole

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,887
  • Înscris: 29.01.2019
Eu as folosi timpul sa ma perfectionez in ceva, nu sa cistig bani. In cazul ca se poate.

#18
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004
eu lucrez in IT si pot sa lucrez de acasa. in afara de asta iarna cand a fost frig/ger si asta vara cand era cald de fierbea asfaltul, am venit la birou si nu am lucrat de acasa.
ptr ca la lucrat de acasa dupa cateva zile ma plictiseam de ajungeam sa vorbesc cu pisica.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate