Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Salarii compensatorii?

Recomandare service in Slatina pe...

De unde cumparati piese de schimb...

Iesirea din coproprietate
 Mouse wireless ergonomic cu bater...

Cum se calculeaza dobanda lunara ...

La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...
 Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...
 Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...
 

Real wildlife photography.

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Probabil unii dintre voi ați văzut deja interviul ăsta dar merită revăzut.

Pentru cadre bune, trebuie să ieși și să încerci multe cadre și situații. E clar că pentru cadre foarte reușite în natură trebuie să fii de-acolo și nu doar ocazional, o orâ-două, o dată la 3 luni.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/QcVRe9X5Prs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
laurstef

laurstef

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 965
  • Înscris: 12.12.2007
MULȚUMESC @Reactor2015!

Big like!

#3
cristi_cost

cristi_cost

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 754
  • Înscris: 09.11.2005
Sa fim seriosi,  pt wildlife iti trebuie timp cu carul, echipament bun si bani pt calatorit, cazare si ghid. Dupa ce le ai pe astea poti incepe cu planificarea trip-urilor in cele mai mici detalii dar sa te astepti la mari surprize (neplacute) daca te duci pentru prima data si nu cunosti bine locatia, regulile locale, alte detalii minuscule ce iti poate da toate planurile peste cap. Si nu in ultimul rand trebuie sa se alinieze astrele in asa fel incat sa ai noroc atat cu vremea cat si cu obiectivele vizate.

Aici pe forum sunt vreo 2-3 ce trateaza mai serios subiectul si sunt axati pe pasari, la wildlife doar ce pica din trecere si de prin concedii.

#4
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Păi când am zis că trebuie "să fii de-acolo" se referea la faptul că trebuie să fi stat atât de mult timp acolo încât să fii de-al locului, inclusiv pentru wildlife.

Aș adăuga la ceea ce ai zis tu și condiția fizică și psihică foarte bună.

#5
cristi_cost

cristi_cost

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 754
  • Înscris: 09.11.2005
Exemplu personal trait curand si similar cu ultimii 4 ani cu particularitatile lor:

Facem ceva research inca de anul trecut pt concediu, cum o sa fie anotimpul ( secetos pt a putea gasi salbaticiunile gramada la ochiurile de apa), locurile de vizitat si tot ce putem vedea in aer, sol si sub apa. Negociaza sotia un pret bun pt un cazare, mese si un sofer care sa fie doar pt noi pentru un trip de 4 zile in safari, asa incat sa ne ramana zile si pt a ne bucura  de plaja, alte trip-uri plus niste examene de diving pt mine. Plecam spre continent dimineata, cu calculele ca o sa avem aproape jum de zi ramasa cu lumina buna. 30 min intarziere la avion ( inca eram relaxat fiind marja luata in calcul). Din avion, in timp ce se apropia de pista, incepe sa nu-mi miroase a bine: am numarat doar 4 drumuri asfaltate, toate celelalte secundare erau din pamant batatorit. Dam de sofer la iesirea din aeroport si il intreb cum e drumul pana in rezervatie, ma asigura ca e bun, asfaltat, fiind singurul ce face legatura cu vreo 4 tari din NV-ul tarii. Ei bine era adevarat, doar ca avea cate o banda pe sens, era ticsit de camioane, trecea dintr-un sat in altul cu drumul plin de biciclisti, motociclisti si pietoni intre benzi ce incercau sa vanda cate ceva, la care se mai adauga filtrele de politie plus 3 tiruri rasturnate pe sau la marginea drumului. Pe cand eu ma visam deja in rezervatie abia eram la jumatatea drumului. Apucam sa vedem cate ceva spre asfintit in drum spre locul de cazare.
Ziua 2: trezit odata cu gainile cu intentia sa apuc lumina buna plus sa recuperez timpul pierdut in ziua precedenta. Toata ziua a fost innorata si intunecata de ziceai ca o sa vina nu stiu ce furtuna, am avut iso in cea mai mare parte a timpului la 1600-3200, cand si cand se mai lumina pamantul cand treceau razele soarelui prin nori mai putin densi. Dam de un grup de 3 leoaice bagate prin boscheti langa care asteptam vreo 45min, tipul spune ca au avut un vanat consistent in urma cu 2 zile si e putin probabil sa fie ceva activitate, sotia spune ca mai bine ar fi sa ne miscam ca e posibil nici sa nu se miste pentru jum de zi, la care eu sunt de acord. La aprox 1.5h aflam de la 'rangeri' ca o leoaica tocmai a vanat, s-a intamplat sa treaca un prostovan prin zona si leoaica mama nu a pierdut ocazia, cand am ajuns noi le chema pe celelalte 2 care erau tinere adolescente.

Ziua 3: am zis sa facem hiking  (si in a 4a prima parte de zi iar safari avand avionul de intoarcere destul de tarziu) cu scopul de a vedea insecte( fluturi in special, sperand si la o calugarita plus ce o mai cadea), pasari mici pe drum si cele mari de prada la altitudine dupa ce iesim din padurile dese de la poale. Ni se spune ca pt toate astea trebuie sa fim dim devreme ca putine sanse sa mai surprindem mare lucru o data cu venirea valului de caldura, si sa fim echipati si pregatiti pt eventualele intalniri cu serpii ( un bonus pt mine). Zis si facut, 'conving' bucatarul sa ne pregateasca ceva cu mult inainte de a deschide restaurantul si plecam cu masina pe intuneric spre locatie astfel sa incepem urcarea cu primele raze de lumina. Aproape de locatie drumul era blocat de politie si deviati din curs datorita unei vizite oficiale in zona. Pierdem aprox 1.5h rataciti prin paduri si drumuri batatorite si necartografiate, intreband soferul din sat in sat incotro sa o luam ( cu ocazia asta am vazut cu adevarat saracia crunta si conditiile mizerii si inumane in care traieste o mare parte a populatiei). Cand in sfarsit ajungem sa ne luam ghidul si sa ne indreptam spre traseu aud claxoane din spate  dinspre o camioneta ce gonea cu remorca plina de indivizi ce vanturau bate in aer si tipau la toti aflati prin preajma sa paraseasca drumul. Soferul a spus ca e practica normala ca drumurile sa fie complet inchise la astefel de vizite ( primul-ministru era de data asta prin zona) pe termen nelimitat pana ce se termina. Am asteptat mai bine de 45 de min pana ce sa treaca coloana oficiala de peste 20 de suv-uri in goana pe langa noi. Cand am ajuns la locatia de start era deja 10am, peste 30 de grade C, in mai putin de 15 min de mers deja aveam toate hainele lipite de mine, o umezeala infernala si nici unul dintre target-uri in vizor.

Ziua 4 : goana spre aeroport ca individul sus pus era inca in zona si drumul principal ( si singurul de altfel) spre aeroport risca sa fie inchis pe termen nelimitat.

Asta e doar o mica parte din propria experienta. Ca si un plus pot pune inalnirea neasteptata si nesperata in circumstante intamplatoare cu 3 bush babies plus o ciudatenie din apa despre care inca nu am aflat ce e.

#6
edri

edri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,691
  • Înscris: 26.02.2008
Hai ca am ghicit, dupa cum se poarta prim ministru ala, dupa descrierea drumurilor, astea sunt intamplari din Romania.

Edited by edri, 30 September 2019 - 18:49.


#7
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,979
  • Înscris: 20.01.2005
Sansele sa faci ceva cu "ghizii" astia "specializati" sunt infime, sub 5%.
La fel si in delta - excursii teribil de scumpe, sanse infime sa nimeresti pe cineva care sa te ajute sa faci fotografii.

Eu ma multumesc cu ce prind la "margine", langa mal. Am invatat de mult timp lectia cu "ghizii".

Edited by katran, 30 September 2019 - 20:54.


#8
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Bănuiesc că nu te referi și la cei care fac ieșiri foto... cu bani. Destul de mulți sau chiar exagerat de mulți în cazul unora, pentru ceea ce primești. :D

Am în Deltă locație cu prețuri decente atât la cazare/mâncare cât și cu barca și ieși mult mai ieftin decât ceea ce "organizează" unii. Nu mai spun că uneori nici nu este nevoie să pleci prea departe și este suficient să te informezi doar cât de cât și în rest la plimbare pe canale și lacuri și este imposibil să nu găsești ce să pozezi. Abia aștept să vină primăvara. Anul ăsta am ratat Delta. Asta e.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate