Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme Ginseng Microcarpa

Un sunet pronuntat la BMW e90 318i

Caut sugestii pentru achizitionar...

Acest LNB......
 Salarii compensatorii?

Recomandare service in Slatina pe...

De unde cumparati piese de schimb...

Iesirea din coproprietate
 Mouse wireless ergonomic cu bater...

Cum se calculeaza dobanda lunara ...

La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...
 Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...
 

Mixtura stocabilă - asfalt la rece ?

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
cain2k

cain2k

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 991
  • Înscris: 29.06.2008
Salut,

După ce am reușit să primesc toate aprobările pentru a realiza un cămin de canalizare pe stradă (asfaltată), firma care mi-a realizat lucrarea, trebuia să asfalteze. Dar cum suntem în România - mă anunță că nu mai poate asfalta ca să peticească ceea ce au tăiat. Suprafața ce trebuie asfaltată nu este mare, cca. 2mp, dar majoritatea firmelor pe care le-am găsit, mi-au cerut sume mari (2500 lei), sau au spus că nu se deranjează doar pentru atât.

În urma discuțiilor cu dl. inginer, acesta mi-a recomandat utilizarea mixturii stocabile (asfaltul la rece), ce se găsește la sac în comerț. Strada este destul de circulată, dar arată ca după bombardament (nu din vina mea).

A utilizat cineva acest asfalt la rece ? Există mai multe tipuri ? Se pretează pentru acest tip de „peticeală” ?

Mulțumesc !

#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,253
  • Înscris: 13.03.2017
Pai asta se foloseste doar pentru plombarea gropilor de max. 30cm diametru
Daca o folosesti la 2mp - garantat - pana la primavara dispare ca si cum nu ar fi fost nimic
Mai bine faci un pic de beton care - sigur - e mult mai rezistent iar diferenta de cost nu este chiar asa de mare

#3
cain2k

cain2k

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 991
  • Înscris: 29.06.2008
Salut,

Ar fi vorba de aceasta "plombare". Nu pot pune beton și să-l las așa - am achitat o garanție la primărie și sunt obligat să aduc drumul la starea inițială - asfalt ...

Mulțumesc!

Attached Files



#4
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,435
  • Înscris: 01.12.2001
Bordura și trotuarul au dispărut?
Dacă pui asfalt peste groapa aia, nici o luna nu va tine.
Compacteaza bine.

#5
cain2k

cain2k

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 991
  • Înscris: 29.06.2008
@dorin_2k : groapa din pământ e o scurgere/ rigolă - așa era înainte de lucrare, doar că avea beton în formă de V ...
Trebuie sa pun asfalt doar unde se vede piatra ... Pe lângă gura de cana și până la groapa din pământ (așa se vede din poză)...

Edited by cain2k, 16 September 2019 - 15:51.


#6
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016
Ai pus prea multa piatra pe langa camin.Grosimea asfaltului trebuie sa fie de macar 5cm.Daca pui peste starea actuala,iti va iesi cu bolfa.Eu as contacta o statie de asfalt sau m-as intelege cu  soferul de pe o masina care cara asfalt,sa-mi umple un butoi de 200l pus pe o remorca mica.

#7
cain2k

cain2k

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 991
  • Înscris: 29.06.2008
@Kean:

Nu voi pune asfalt la rece peste piatră, dar nu puteam lăsa gaură acolo ...  Voi curăța locul de piatră, eventual până dau de pământ - dacă mai trebuie, completez cu pământ până la cca. 5-7 cm de buză și îl voi compacta. Peste pământul compactat voi pune mixtura stocabilă - utilizând din nou compactorul.

Probabil cam astea ar fi etapele ... Alte idei ?

#8
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016

View Postcain2k, on 16 septembrie 2019 - 16:44, said:

@Kean:

Nu voi pune asfalt la rece peste piatră, ,

Pai eu vorbeam de asfalt cald,sa-l obtii cumva la negru daca firmele nu se deranjeaza pentru 2mp.

#9
3matrix

3matrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,344
  • Înscris: 21.06.2019
1. Se toarna beton
2. Dupa uscare , se da o amorsa bituminoasa
3. Asfalt la sac .
4. Daca ai posibilitatea trebuie sa folosesti o placa pt compactat si nivelat .
Mixtura asta este foarte buna , si poti face orice suprafata cit vrei de mare .

#10
cain2k

cain2k

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 991
  • Înscris: 29.06.2008
@Keanu:

Am încercat și varianta asta ... dar:

1) mașinile nu vin (spun că au GPS);
2) au șef și sunt geană pe mașină ...

Chiar dacă reușesc să obțin asfalt cald, cine se riscă să-l toarne/ manipuleze ? Trece „din greșeală” o mașină de la poliția locală și aia-i ...

@3matrix:

Betonul trebuie  musai ? Dacă compactez bine bine pământul, nu-i ok ? Nu de alta, dar e o zonă circulată și dacă trec 5-7 mașini peste betonul ce încă nu-i uscat ... degeaba l-am pus ... Poți să-mi recomanzi o anumită marcă/ tip ?

Edited by cain2k, 16 September 2019 - 18:17.


#11
3matrix

3matrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,344
  • Înscris: 21.06.2019
Beton trebuie , ca n-am vazut inca pus pe pamint , deoarece asfaltul asta nu are si rezistenta mecanica .
Daca trec masini , faci rost de niste banda de semnalizare  , gardulete  ,si imprejmuiesti locul .

#12
puisor

puisor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,437
  • Înscris: 21.01.2009

View Post3matrix, on 16 septembrie 2019 - 18:09, said:

1. Se toarna beton - ar trebui 20 de cm
2. Dupa uscare , se da o amorsa bituminoasa
3. Asfalt la sac- maxim 4 cm
4. Daca ai posibilitatea trebuie sa folosesti o placa pt compactat si nivelat- ar fi cam obligatoriu
5. Se taie margini drepte ale asfaltului existent
6. La final, peste mixtura se presara nisip iar pe rosturi se toarna amorsa bituminoasa; peste rost apoi iarasi nisip

Edited by puisor, 17 September 2019 - 15:03.


#13
cain2k

cain2k

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 991
  • Înscris: 29.06.2008
Salut,

Asta a ieșit, în urma informațiilor primite. Mulțumesc!

Attached Files



#14
cain2k

cain2k

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 991
  • Înscris: 29.06.2008
... și la prima ploaie torențială, nu știu cum, s-a infiltrat apa, pământul s-a lăsat sub beton și totul s-a rupt ... Azi nu am mai avut ce-i face, doar am semnalizat - văd mâine ...

Attached Files



#15
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Pai ai compactat pamantul. pietrisul inainte sa pui substratul de beton ? Armatura de ce n-ai pus ?

#16
3matrix

3matrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,344
  • Înscris: 21.06.2019
Dacă ai de astupat o groapă și vrei sa nu ai probleme , se astupa cu balast nu pămînt .
Pamintul se aruncă .

#17
cain2k

cain2k

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 991
  • Înscris: 29.06.2008
@Baxon:
Pământul a fost compactat (conform firmei care a montat canalul). A stat 2 săptămâni cu piatră de pojorata (20 cm) și s-a circulat peste ea - nu s-a lăsat nimic. Am înlăturat piatra și am turnat beton - cca.20 cm, lăsând o buză de 3-4 cm. Când am turnat betonul, am vrut să pun armătura dar mi s-a spus că nu are de ce o prinde (puteam doar să pun plasă de fierar, dar nu o puteam ancora în ceva...)

@3matrix:
4 zile a stat lucrarea foarte bine. Adâncimea este de 3 m - ce au scos, probabil aia au bagat.

Mâine o să vină echipa care a montat canalul, să vedem cum de s-a surpat pământul sub betonul turnat ...

Am astupat groapa de azi cu resturi de caramida și când i-am dat drumul, se auzea cum cădea destul de departe, pe lângă tubul de beton al canalului. Mâine probabil vom sparge tot betonul, să vedem unde a plecat pământul ..

Trebuie să fac un calcul : primăria mi-a cerut garanție 2500 lei pentru a putea sparge asfaltul. Eu deja am băgat 700 lei (beton + asfalt + placă). Dacă mai costă reparația încă 1000 de lei, fără garanția că pământul nu o ia din nou razna, mai bine renunț la garanție și gata ...

Văd mâine ...

Edited by cain2k, 06 October 2019 - 18:29.


#18
cain2k

cain2k

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 991
  • Înscris: 29.06.2008
Varianta a 2-a ...

Strat de pietriș, plasă, bare de fier, beton B250 de la stație, țeavă pentru scurgere diametru 420mm (că așa au spus cei de la Apavital, pe la rigola s-a infiltrat apa și s-a făcut gaură în centrul asaltului.. Pfff)..

Urmează asfaltul cald de această dată, 5 cm - atât era și inițial...

Attached Files



Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate