Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...
 Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 

Grecia sau altceva?

- - - - -
  • Please log in to reply
60 replies to this topic

#55
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Spune-mi te rog, sunt atat de multi hoti de buzunare cum se spune?
Unde ? In Spania sau in Grecia ?

In Grecia nu sunt.

In Spania sunt. In special marocani, dar mai sunt si de-ai nostri.

Sfaturi ? Imprastii actele si banii si cardurile in mai multe buzunare - micsorezi paguba.
Daca nu pleci din statiune poti lasa actele la hotel in seif.
Daca ai borseta sau geanta o tii in fata la vedere si ai grija la fermoare.
Eviti aglomeratia pe cat posibil.

#56
portoseu

portoseu

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 337
  • Înscris: 22.05.2007

View Postgiuliani, on 20 septembrie 2019 - 13:35, said:

Unde ai vazut tu hoti de buzunare? Daca te comporti ca o persoana normala (nu te plimbi cu 10 lanturi de aur la gat) nu are nimeni nicaieri treaba cu tine.

Evident, ma refer la Europa.
http://www.ziare.com...de-hoti-1406676
Nu e chiar asa. Am fost in 2008 in spania, Malaga cu o anumita ocazie si am vazut grupuri de africani care inconjurau turistii si ii fortau sa le cumpere diverse kkt-uri. Am vazut cu ochii mei cum dadeau la buzunare. Sunt curios unde s-ar fi ajuns daca ma luam de gat cu vreunul. Nu m-as mira sa scoata sisul... Erau destul de fiorosi.
Aceeasi chestie am vazut-o si in Valencia si Cordoba. Cineva din grup a ramas fara bani si acte si au ramas in aeroport. Li s-a taiat rucsacul .
Deci....   Posted Image

Edited by portoseu, 20 September 2019 - 13:58.


#57
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

2. Rethimnon, Creta. Oras superb, incantator la poalele fortezzei  cu un alt aer decat rhodos. Mi-e greu sa explic, dar e altfel. Cred ca se simte influenta venetiana. Pe insula poti vedea multe.
Dat fiind stapanirea venetiana dar si cea turca la un moment dat chiar sunt orase interesante in Creta. Chania si Rethimno - cele mai interesante, dar si Heraklion e ok - e si o fortareata aici de vizitat.
Masina sa ai.
Plaje cu nisip ( in apa in special ) mai rar - cea mai interesanta e plaja Vai - e o padure de palmieri langa ea - singura din Europa.
Poti vizita si rinele din Knossos si se pot face excursii de o zi in Santorini.
Mai e o plaja interesanta mai in sud est - o localitate fondata de hippioti prin anii 60 - Matala - sunt grote intr-un perete de stanca - foste morminte romane.
Poti merge sa vezi pestera in care "s-a nascut" Zeus - posibil sa prinzi si zapada pe munti la inceputul verii.

Aici chiar ai ce vizita, timp si masina sa ai - distante marisoare fiind insula foarte mare.
Cu plajele e mai rau. Si vezi in ce perioada ajungi. In iunie la 8 dimineata ardea nisipul pe plaja.

#58
Kazmer

Kazmer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,307
  • Înscris: 25.11.2010

View Posteiffel, on 20 septembrie 2019 - 13:51, said:


Dat fiind stapanirea venetiana dar si cea turca la un moment dat chiar sunt orase interesante in Creta. Chania si Rethimno - cele mai interesante, dar si Heraklion e ok - e si o fortareata aici de vizitat.
Masina sa ai.
Plaje cu nisip ( in apa in special ) mai rar - cea mai interesanta e plaja Vai - e o padure de palmieri langa ea - singura din Europa.
Poti vizita si rinele din Knossos si se pot face excursii de o zi in Santorini.
Mai e o plaja interesanta mai in sud est - o localitate fondata de hippioti prin anii 60 - Matala - sunt grote intr-un perete de stanca - foste morminte romane.
Poti merge sa vezi pestera in care "s-a nascut" Zeus - posibil sa prinzi si zapada pe munti la inceputul verii.

Aici chiar ai ce vizita, timp si masina sa ai - distante marisoare fiind insula foarte mare.
Cu plajele e mai rau. Si vezi in ce perioada ajungi. In iunie la 8 dimineata ardea nisipul pe plaja.

Cât durează drumul până în Santorini? Google maps îmi arată 6 ore cu feribotul.

Alternative la Grecia din ce am studiat și mă tentează.
Cinque terre cu zona Portofino, Rapallo
La sud de toscana sunt niște plaje izolate cu multă vegetație gen Cala Violina. Poți combina cu Florența și multe alte orașe medievale Sienna Arezzo San Gimignano
Sorento coasta amalfi insula Capri
Sardinia are plaje superbe este un loc Porto Cervo unde cică proprietățile sunt mai scumpe decât în monte Carlo.

#59
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Sunt alte nave mai rapide. Dureaza cam 2 ore jumate - 3 din Creta pana in Santorini.
Sunt firme in Corfu care organizeaza transport si tot - cam 100 de euro aproximativ. Altfel ajungi in Santorinii si n-ai cu ce ajunge in oras.

#60
portoseu

portoseu

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 337
  • Înscris: 22.05.2007
Ma bate gandul ca vara viitoare sa merg in Sardinia. Oare unde ar fi bine sa ma cazez? Sa merg cu masina personala?

#61
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,998
  • Înscris: 18.12.2007
https://forum.softpe...41832-sardinia/

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate