Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

Grecia sau altceva?

- - - - -
  • Please log in to reply
60 replies to this topic

#19
portoseu

portoseu

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 337
  • Înscris: 22.05.2007

View Posteiffel, on 15 septembrie 2019 - 19:15, said:

Pai poate vrei distractii prin discoteci de ex. Sunt locuri si locuri.

In Grecia poti gasi locuri mai animate - ex Corfu, Rhodos, sau locuri in care e liniste - aproape totla - gen Thassos. Tot in functie de locatie ai sau nu ceva de vizitat - de preferat s ai o masina - a ta sau inchiriata.. Cazarile in general sunt mai mult pensiuni sau hoteluri mici, private.
Plus ca la banii tai de buget o sa te intorci cu multi inapoi.

In Spania in general e agitatie multa - turism de masa si multi englezi. <uzica live la localuri pana dimineata, discoteci, In unele locuri n-ai sa poti dormi fara dopuri in urechi.


Singura infractionalitate de care am auzit in 11 ani de cand merg la ei e evaziunea fiscala - incearca sa scape de impozite.
In rest n-am auzit de vreo talharie sau chiar furt marunt. Nu cred ca vrei sa stii ce i-ar face grecii la un hot marunt...

In Spania am fost de 2 ori, ultima dtata acu 2 luni. Mereu m-am lovit de marocani. Prima data s-au furat acte si bani. Acum in 2 saptamani, unul a fugit cu valiza de la receptia unui hotel - a intrat a pus mana pe valiza unui turist si dus a fost. 3 zile mai tarziu a trebuit sa-l fac atent pe un fraier ca are fermoarul desfacut la borseta - il opera o marocanca simpatica. Cand a dus omul mana la borseta aia a scapat portofelul pe jos - s-a aplecat repede, l-a luat si i l-a dat - ca cica l-a vazut cazand...

N-avea omul in borseta decat vreo 2000 de euro, cartile de credit  si pasapoartele si actele la toata familia...

Asta desi fusese avertizat sa nu tinan imic la un loc.
ce spui tu ma face sa ma gandesc de 3 ori inainte de a mege in Spania. Cu toate astea, eu intreb asa: merita sa schimb Grecia pe Spania la anu? Si ii rugam pe cei care au vazut ambele locuri sa imi spuna cam ce plusuri si minusuri sunt de o parte si de alta.
Posted Image

#20
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
Am fost eu in Spania, la Benalmadena( intre Malaga si Mallorca) si in Grecia in mai multe locuri. Prefer Grecia din mai multe motive. Grecii sunt mai primitori decat spaniolii, nu se Ă®nchid restaurantele intre orele 14-17,  traficul e mai putin aglomerat, mancarea e mai buna, cazarea e cam la fel in ambele tari, in Grecia, in afara de Atena esti in siguranța, ai mai multe posibilități de a-ti alege plaja preferata, distantele fiind mai mici decat in Spania.
In Grecia, la radio poti asculta muzica tradiționala greceasca pe cand in Spania nu erau decat posturi cu muzica englezeasca probabil din cauza numărului mare de turiști din Marea Britanie.

Edited by Freddy12, 15 September 2019 - 21:18.


#21
nino852

nino852

    CENZURAT,autosuspendat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,713
  • Înscris: 10.05.2012
In zona Malaga am fost si eu,problema acolo e ca apa e rece tot timpul anului,doar daca esti nordic intri in mare,in rest e frumos,ai ce vedea.
Pentru plaja si mare ,prefer Grecia,ajungi mai repede si e mai ieftin.

#22
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,114
  • Înscris: 17.01.2012
dacă vrei răsfăț, alege țări cu salarii mai mici decât în .ro
am avut 7 zile excelente în tunisia - dar era pe vremea fostului (lor) dictator
am avut sejururi mișto în zona kemerului - antalya - acolo răsfăț total
de grecia nu vreau să aud..., în 2014 în timpul campionatului mondial de fotbal tâmpiții închideau barul resortului la ora 22,30, iar meciurile se terminau după unu noaptea
("geaba erau rugați de cei peste 100 de doritori ai spectacolului ca barul să mai stea 2 ore deschis...)

nu am dat de hoți pe nicăieri..., dar nu am decât verigheta la mine și bucata aia de plastic cu cod cvc...

iar mediterana e albastră și translucidă în toate colțurile ei!!!
(numa' marea neagră nu e așa, că de-aia îi zice NEAGRĂ!)

#23
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Cu toate astea, eu intreb asa: merita sa schimb Grecia pe Spania la anu?
Sincer, daca vrei doar relaxare si apa curata, nu.
Plajele in Spania sunt mult mai mari si mai aglomerate, apa e mai rece cu exceptia sudului - Costa del Sol si in general se adanceste rapid.
In Costa Brava unde am fost prima data in 2007, la 6m de mal aveam deja apa de 2m adancime. In Grecia ma duc si 20m in larg si tot mai ating fundul.
Plus ca preturile in Spania sunt mai mari decat in Grecia.
Mai ales acum - am fost in Iunie-Iulie - au crescut enorm fata de 2007. galagia si animatia din statiuni insa e la fel.

Ei sunt mai pregatiti ptr turism de masa in schimb - hoteluri mari, ptr toate gusturile.
Grecii mai mult cu pensiuni - turism rural - dar mai multe plaje, mai mici, mai cochete, unele ascunse...

Deci c sa zica asa - anul asta am fost in Spania aproape 3 saptamani, dar in final acu 10 zile m-am intors din... Grecia.

#24
portoseu

portoseu

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 337
  • Înscris: 22.05.2007
Multumesc. Mi-am facut o idee. Pentru ceea ce caut eu Grecia e ideala.

#25
Groh

Groh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 03.09.2008
Si totusi de Creta, Santorini, nu zice nimeni nimic?
Ca si acolo e frumos, poate mai frumos decat in alte parti ale Greciei.
Cat despre infractionalitate?
Pai, de ce ar fi mai periculos in alte tati decat pe plaja la Eforie Nord, unde umbla puradeii ca la ei acasa?

#26
aliency

aliency

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 20.08.2014
De ce nu mergi in Cipru?


E tot o 'Grecie', si totusi e diferit.

Edited by aliency, 16 September 2019 - 16:59.


#27
Kazmer

Kazmer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,307
  • Înscris: 25.11.2010
Monte Carlo supersafe infracțiuni zero, super frumos atât orașul cât și zona, mâncare super bună.

În Grecia ce faci in afară de plaje? Nu e un fel de lumea a treia a europei? Care-i diferența față de România in afară de plaje?

#28
djpadrecito

djpadrecito

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,244
  • Înscris: 12.02.2010
Cipru !

Ai ce vedea

#29
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,395
  • Înscris: 07.05.2018
De 10 ani merg in Italia.N-am avut probleme cu nimeni.M-am simtit in siguranta.In schimb, in 2016 am incercat si litorarul nostru.Sper sa fie ultima data.

#30
byteworks

byteworks

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 866
  • Înscris: 04.04.2003
Dupa 10 ani de Grecia & Turcia, turism pe cont propriu, innoptari in mare parte in camping organizat cu plaja la maxim 50 de metri, dar si multe opriri intermediare sau sejururi scurte in facilitati construite, anul acesta am ratat Grecia si am fost cateva zile in Italia (Cavallino) si Romania (Constanta, Corbu si Vadu) si a fost bine peste tot - dar nu trage lozul fara sa te informezi intai despre ce se ofera. M-am simtit la fel de siguranta peste tot, in primul rand pentru ca siguranta ta tine in primul rand de tine.

Una peste alta, pentru vacantele anuale, Grecia ramane numarul unu, gasesti orice ai vrea, Turcia doi, apoi capitalistii sud-occidentali. Restul e doar poentru city-break sau ski, trekking, chestii dedicate.

#31
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Si totusi de Creta, Santorini, nu zice nimeni nimic?
Ca si acolo e frumos, poate mai frumos decat in alte parti ale Greciei.
Cat despre infractionalitate?
E frumos, da mai greu cu plajele.
In Creta sunt cateva cu nisip mai fin dar distantele sunt destul de mari ca sa ajungi la ele - obligatoriu masina. Cele de prin statiuni au nisip pe mal si gresie in apa. Pare nisip, dar cand ai pus piciorul ai alunecat.
In Santorinii e frumos n-am ce zice - ca peisaje. Plaje iar cu probleme.

Cat despre infractionalitate... Care ?!?

#32
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,114
  • Înscris: 17.01.2012
în creta lipsa plajelor cu nisip a făcut ca hotelurile care au așa ceva în dreptul lor  -  să își facă reclamă chiar în denumirea lor
(ex: Bella Beach)

#33
portoseu

portoseu

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 337
  • Înscris: 22.05.2007

View Postdjpadrecito, on 16 septembrie 2019 - 19:11, said:

Cipru !

Ai ce vedea
da!
https://evz.ro/imagi...acel-video.html

#34
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,999
  • Înscris: 18.12.2007
Exagerezi. Daca tii neaparat sa gasesti probleme din astea le vei gasi peste tot.

#35
portoseu

portoseu

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 337
  • Înscris: 22.05.2007

View PostAlexEn, on 17 septembrie 2019 - 18:14, said:

Exagerezi. Daca tii neaparat sa gasesti probleme din astea le vei gasi peste tot.
Posted Image

View PostKazmer, on 16 septembrie 2019 - 18:44, said:

Monte Carlo supersafe infracțiuni zero, super frumos atât orașul cât și zona, mâncare super bună.

În Grecia ce faci in afară de plaje? Nu e un fel de lumea a treia a europei? Care-i diferența față de România in afară de plaje?
Pai imi fac de acasa un plan si zilnic vizitam un loc. Seara mergem la o taverna si luam cina si apoi ne plimbam pana pe la ora 23, ,intram in magazine.... Ce altceva ar mai trebui sa fac? In cluburi nu merg, la agatat nu merg....

View PostKokoshmare, on 15 septembrie 2019 - 17:02, said:

Evident ca exista locuri mai frumoase mai bengoase. dar pentru un raspuns cat de cat avizat da si tu niste informatii despre tine, ce-ti place, ce buget ai in mod mnormal, ai copii mici sau nu, calatoresti cu masina sau ai elicopter, chestii de astea.
La ce te gandeai cand ai spus ca sunt locuri mai bengoase? Imi poti da te rog o recomandare?

#36
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Monte Carlo supersafe infracțiuni zero, super frumos atât orașul cât și zona, mâncare super bună.
Daca esti milonar, da.
Altfel... doar sa-l vizitezi.
Si ca vizitator trebuei sa stii pe unde se mananca bine si mai ales la preturi decente. Altfel... 25 de euro o cafea in loc de 5.

Edited by eiffel, 18 September 2019 - 08:48.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate