Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

Grecia sau altceva?

- - - - -
  • Please log in to reply
60 replies to this topic

#37
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
Am fost la Monte Carlo acum vreo 10 ani si nu m-a impresionat. Nu mi-as petrece un concediu acolo. In acea zona e mai frumos de la Nisa  spre Cannes. Oricum si colo si colo, tot intr-un hotel tip bloc te poti caza si e multa agitație, nu e pentru relaxare.

#38
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Orasul e frumos, ai ce vedea 1-2 zile.
Au si plaja...

Attached Files



#39
d-ardeleanu

d-ardeleanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,576
  • Înscris: 12.02.2008

View Postportoseu, on 17 septembrie 2019 - 18:08, said:

Ce sa cauti in Cipru Nord?!!! Ca e mai ieftin, dar e o tara nerecunoscuta de nimeni, daca ai probleme, ce faci?!!!
Sudul e frumos, au mare (Ayia Napa, Paphos), munte (Troodos), vestigii istorice...dar se conduce invers!

Edited by d-ardeleanu, 18 September 2019 - 13:11.


#40
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010

View Posteiffel, on 18 septembrie 2019 - 12:50, said:

Orasul e frumos, ai ce vedea 1-2 zile.
Au si plaja...
Da, o zi-doua dar daca nu le ai cu cazinourile, nu ai ce face in celelalte zile.

#41
portoseu

portoseu

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 337
  • Înscris: 22.05.2007

View Postd-ardeleanu, on 18 septembrie 2019 - 13:08, said:

Ce sa cauti in Cipru Nord?!!! Ca e mai ieftin, dar e o tara nerecunoscuta de nimeni, daca ai probleme, ce faci?!!!
Sudul e frumos, au mare (Ayia Napa, Paphos), munte (Troodos), vestigii istorice...dar se conduce invers!
Cand ma uit la harta si vad liniile alea punctate imi moare orice entuziasm.
https://www.google.c...413!4d33.429859
Mai la dreapta e statul islamic.....

Edited by portoseu, 18 September 2019 - 16:38.


#42
Kazmer

Kazmer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,307
  • Înscris: 25.11.2010

View Posteiffel, on 18 septembrie 2019 - 08:47, said:


Daca esti milonar, da.
Altfel... doar sa-l vizitezi.
Si ca vizitator trebuei sa stii pe unde se mananca bine si mai ales la preturi decente. Altfel... 25 de euro o cafea in loc de 5.

Monte Carlo nu este mai scumpă decât alte capitale gen Londra, Paris, Dublin. Eu am mâncat la o terasă lângă palat la aceleași prețuri ca peste tot în lumea civilizată. Sigur sunt restaurante exclusiviste dar nu prea sunt la vedere. Cazare se găsește la graniță cu monte Carlo beausoleil, cap d'ail, cap Martin.... 1-2 km de centrul Monte Carlo. Accesul e foarte facil pe toată coasta de Azur cu bus tren unde găsești așa ceva în Grecia?

Faptul că Spania, Italia, Franța sunt mai scumpe indică un alt nivel. Deși prețurile sunt mai mari au mult mai mulți turiști. Grecia abia pe locul 8 în Europa chiar și Austria fără mare are mai mulți turiști. Spania aproape 90mil Grecia 26mil.

În țările astea din vest chiar ai ce face. Artă, cultură, divertisment pt copii acvariu, grădină Zoo, parcuri tematice. La monte Carlo ai concert la palat cu artiști de top la Menton ai festival de muzică clasică toată luna august.

Unde sunt locuri în Grecia care să ofere ceva apropiat ca experiență cu coasta de Azur, costa Blanca, costa del sol, costa brava, Mallorca. În țările astea de pe plajă ai acces facil la orașe gen Veneția, Barcelona, Roma. Ce să zic cordoba, malaga, granada.

În Grecia unde te duci în sate cu taverne? Dacă vine un incendiu unde te duci? Sari în mare cum s-a întâmplat acu câțiva ani. Bate un pic vântul îți cade taverna în cap.

Eu aș vrea să știu 5 locuri în Grecia aia cu mii de insule unde merită să te duci.?

Edited by Kazmer, 18 September 2019 - 21:09.


#43
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
@kazmer: de acord ca in sudul Franței e foarte frumos dar nu te poti urca in masina in fata casei si in 7-8 ore sa ajungi in fata hotelului. Cand am fost la Nisa am mers 4 ore pana la aeroportul Otopeni, apoi escala 2-3 ore la Paris si in sfârșit la Nisa. A fost extrem de obositor trambalatul prin aeroporturi. In afara de asta, cazarea a cam lasat de dorit desi era hotel de 4stele, aproape de Boulevard des Anglais.

#44
Kazmer

Kazmer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,307
  • Înscris: 25.11.2010

View PostFreddy12, on 18 septembrie 2019 - 22:11, said:

@kazmer: de acord ca in sudul Franței e foarte frumos dar nu te poti urca in masina in fata casei si in 7-8 ore sa ajungi in fata hotelului. Cand am fost la Nisa am mers 4 ore pana la aeroportul Otopeni, apoi escala 2-3 ore la Paris si in sfârșit la Nisa. A fost extrem de obositor trambalatul prin aeroporturi. In afara de asta, cazarea a cam lasat de dorit desi era hotel de 4stele, aproape de Boulevard des Anglais.

7-8 ore faci cu mașina până în nordul Greciei dacă locuiești în sudul țării. Decât să fac o zi cu mașina prefer zbor cu escală. Acuma este zbor direct București Nisa dar oricum topicul nu este despre transport.

Dacă chiar e vorba de mașină dacă stau în nordul țării decât să traversez România și Bulgaria mă urc pe autostradă în Ungaria și ajung în zona Veneția doar pe autostradă. În câteva ore sunt pe cealaltă coastă portofino, cinque térre, liguria.

Zicea cineva de City break.
Decât să fac un City break plus Grecia sate cu taverne mai bine fac un City break plus încă un City break combinat cu plajă. Exemplu zbori Bologna mergi la plajă la Rimini vezi Florența, în două ore ești la Veneția la fel Spania Franța.

#45
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Monte Carlo nu este mai scumpă decât alte capitale gen Londra, Paris, Dublin. Eu am mâncat la o terasă lângă palat la aceleași prețuri ca peste tot în lumea civilizată.
Ei, cam ai nimerit exact locatia cea mai ieftina de-acolo.
Pe stradutele de langa palat sunt preturile cele mai bune din MC. Daca ai noroc si nimeresti si mall-ul cu Carrefour din subteran si pe-acolo sunt preturi decente.
Dar sunt un pic mai scumpe decat Paris si Londra - similare.
Mergi insa pe faleza ca preturile deja explodeaza. Pozele de mai sus le-am facut acu 2 luni - am stat o zi acolo, dar nu e prima vizita.

Nisa... nu mai vreau acolo in veci. N-am vazut oras mai sumbru dupa lasarea serii pe nicaieri.
Parca as fi in filmele de groaza dupa ce se trag obloanele pline de grafitti ale magazinelor de lux.

Nu mai zic de bolovanii de pe plaja. Trebuei sa mergi pana pe la Cannes ptr o plaja mai decenta - si aia ptr ca au adus ei nisip, sau Saint Tropez ptr ceva mai de calitate.


Quote

Unde sunt locuri în Grecia care să ofere ceva apropiat ca experiență cu coasta de Azur, costa Blanca, costa del sol, costa brava, Mallorca. În țările astea de pe plajă ai acces facil la orașe gen Veneția, Barcelona, Roma. Ce să zic cordoba, malaga, granada.

În Grecia unde te duci în sate cu taverne? Dacă vine un incendiu unde te duci? Sari în mare cum s-a întâmplat acu câțiva ani. Bate un pic vântul îți cade taverna în cap.

E alt tip de turism. In Spania e turism de masa, cu multe hoteluri, multa animatie...
In Grecia sunt mai mult pensiuni.

Diferenta e insa enorma la apa si plaje. le prefer pe cele din Grecia oricand.

Am scris mai sus - anul asta am fost in Spania la inceput de iulie. Acum nici 2 saptamani am venit din Grecia.
Stiu ce pot oferi si una si alta - n-au fost primele vizite.

#46
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010

View PostKazmer, on 19 septembrie 2019 - 06:59, said:



7-8 ore faci cu mașina până în nordul Greciei dacă locuiești în sudul țării. Decât să fac o zi cu mașina prefer zbor cu escală. Acuma este zbor direct București Nisa dar oricum topicul nu este despre transport.
Eu stau in sud est si in 6-7 ore ajung in Komotini. Daca vrei relaxare, daca vrei sa-ti încarci bateriile, Grecia e minunata. Cei mai tineri ar trebui sa se înscrie la excursii de tip circuit in care pe o perioada de 10-14 zile sa vada cat mai mult. Eu, la viata mea am cam vazut ce era de vazut si acum merg in Grecia pentru relaxare si mancare. Plus ca ma simt foarte in siguranța acolo, incomparabil cu Franta, Spania, Italia, Bulgaria. Doar in Tirol am avut acelasi sentiment de siguranta.
As face o excursie tip circuit in China, cu Tibetul inclus, sau in Turcia-Capadocia  ori Maroc dar nu ma mai tin balamalele.
Ma uit la ofertele Lidl-tour si-mi lasa gura apa.

#47
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View Posteiffel, on 16 septembrie 2019 - 13:25, said:

Sincer, daca vrei doar relaxare si apa curata, nu.
Plajele in Spania sunt mult mai mari si mai aglomerate, apa e mai rece cu exceptia sudului - Costa del Sol si in general se adanceste rapid.
In Costa Brava unde am fost prima data in 2007, la 6m de mal aveam deja apa de 2m adancime. In Grecia ma duc si 20m in larg si tot mai ating fundul.
Plus ca preturile in Spania sunt mai mari decat in Grecia.
Mai ales acum - am fost in Iunie-Iulie - au crescut enorm fata de 2007. galagia si animatia din statiuni insa e la fel.


Din contra, apa e mai rece pe Costa del Sol decat in restul zonelor, cu exceptia golfului Biscaya si a oceanului.

View Postportoseu, on 15 septembrie 2019 - 16:52, said:

Poate par cam manelist cu topicul asta dar as ruga pe cei care au vazut "lumea" ca sa zic asa, sa spuna unde s-au simtit mai bine: in Grecia sau in alta parte. Tot citesc pe forum despre diferite tari mediteraneene si ceea ce ma ingrijoreaza din perspectiva unor concedii viitoare este infractionalitatea care se pare ca e la ordinea zilei in majoritatea. O alta curiozitate a mea este daca exista plaje mai frumoase prin alte parti decat ceea ce poate oferi Grecia cu insulele ei, mancare mai buna , cazare, ospitalitate etc.
Multumesc anticipat!

Nu am fost inca in Greci, la mare doar prin Spania, Franta si Italia. In general la fel si prietenii mei, cu unele exceptii care au ajuns si prin Grecia. Nu pot spune ca au venit nemultumiti din Grecia, insa in niciun caz extaziati. E ok, insa sub celelalte trei tari amintite mai sus. In plus, nici nu mai e asa de ieftin cum era acum cativa ani, iar daca nu locuiesti in Romania iti ia o gramada de vreme pana ajungi acolo, la costuri care ti-ar permite sa mergi in Italia in zone mai frumoase. In Italia si Spania ai mai multa activitate, nu te plictisesti, ai mancare excelenta in general peste . fructe de mare si foarte variata. In Grecia gasesti mult si porc sau pui, adica si mancare mai apropiata de RO ceea ce eu nu prea vreau in concediu.
Peisajele da, sunt frumoase, insa nu fa greseala sa compari cu zonele mai frecvntate de romani din Italia . Din punctul meu de vedere pt mare sudul italiei e absolut imbatabil.

Edited by giuliani, 19 September 2019 - 11:43.


#48
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Din contra, apa e mai rece pe Costa del Sol decat in restul zonelor
Clar mai calda decat Costa Brava. La inceput de Iulie cel putin.
In Marbella apa mult ma iocalda decat in Santa Susana / Calella

Quote

cu exceptia golfului Biscaya si a oceanului
La ocean depinde mult de curenti dar si vremea e mai rece.
Totusi am facut baie in Biarritz si apa era buna. ( ma rog, am facut baie si in Marea Nordului -Scheveningen - si era calda cand am fost eu - fenomen mai ciudat )

Quote

Nu am fost inca in Greci,
Pai poate ar fi cazul.
E mult mai ieftin decat in celelalte tari - preturile la multe produse s-au scumpit foarte putin comparativ cu 2007 - inainte de criza. Ba chiar si anul asta am mai gasit unele la acelasi pret ca atunci.
Cat despre mancare... Porc sau pui... poate daca vrei un Gyros ceva. gasesti fructe de mare si peste proaspat in toate tavernele.
Stomacul sa te tina, ca mancati 2-3 dintr-o portie si tot e multa.
Activitate - depinde de zona. Sunt insule cu multa activitate - Corfu, Rhodos, de ex. Altele foarte linistite - Thassos de ex.

Da, daca stai prin vest e mai departe Grecia.

Edited by eiffel, 19 September 2019 - 13:00.


#49
Kazmer

Kazmer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,307
  • Înscris: 25.11.2010
Dacă aș vrea să încerc Grecia puteți recomanda ceva top 3. Localitate pt cazare și ce se poate vedea, face.

#50
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Pai zi cam ce fel de loc ai vrea.
De vazut foarte multe daca esti pe insule nu prea, exceptand Creta - e insula mare si ai destule de vazut. Si orase multe si destul de mari, ruine antice, etc.
Ptr ceva mai asemanator cu Spania, probabil zona Paralia - Halkidiki - e pe continent - orase mai mari - langa statiuni.

In rest insulele celelalte - mai mult vizita in capitala insulei - care nu intotdeauna e mare si ceva tur de insule. In schimb te poti duce in fiecare zi la alta plaja.
Corfu e ceva mai deosebita - capitala chiar e destul de mare - se pot face vizite si in Albania, mai au ceva castel ramas de pe vremea austriecilor...
Dar destul de multa agitatie si plin de italieni. In special in Ipsos e discoteca langa discoteca, concurusri pe plaja ptr ei,...

#51
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View PostKazmer, on 20 septembrie 2019 - 06:54, said:

Dacă aș vrea să încerc Grecia puteți recomanda ceva top 3. Localitate pt cazare și ce se poate vedea, face.

Si eu as vrea sa incerc Grecia si m-am documentat putin. Mie mi-ar placea ceva unde pot sa am si alte activitati in afara de mers la plaja, crasma si mers acasa asa ca am remarcat:
- Chania in Creta ; in general cred ca in Creta chiar ai ce face iar orasul e frumos.
- insula Rhodos pare frumoasa cu cazare chiar in orasul Rhodos care pare sa aiba de toate
- Mykonos dar acolo am inteles ca e mult prea agitat.

Sa vedem....

#52
portoseu

portoseu

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 337
  • Înscris: 22.05.2007

View PostKazmer, on 18 septembrie 2019 - 21:06, said:

Monte Carlo nu este mai scumpă decât alte capitale gen Londra, Paris, Dublin. Eu am mâncat la o terasă lângă palat la aceleași prețuri ca peste tot în lumea civilizată. Sigur sunt restaurante exclusiviste dar nu prea sunt la vedere. Cazare se găsește la graniță cu monte Carlo beausoleil, cap d'ail, cap Martin.... 1-2 km de centrul Monte Carlo. Accesul e foarte facil pe toată coasta de Azur cu bus tren unde găsești așa ceva în Grecia?

Faptul că Spania, Italia, Franța sunt mai scumpe indică un alt nivel. Deși prețurile sunt mai mari au mult mai mulți turiști. Grecia abia pe locul 8 în Europa chiar și Austria fără mare are mai mulți turiști. Spania aproape 90mil Grecia 26mil.

În țările astea din vest chiar ai ce face. Artă, cultură, divertisment pt copii acvariu, grădină Zoo, parcuri tematice. La monte Carlo ai concert la palat cu artiști de top la Menton ai festival de muzică clasică toată luna august.

Unde sunt locuri în Grecia care să ofere ceva apropiat ca experiență cu coasta de Azur, costa Blanca, costa del sol, costa brava, Mallorca. În țările astea de pe plajă ai acces facil la orașe gen Veneția, Barcelona, Roma. Ce să zic cordoba, malaga, granada.

În Grecia unde te duci în sate cu taverne? Dacă vine un incendiu unde te duci? Sari în mare cum s-a întâmplat acu câțiva ani. Bate un pic vântul îți cade taverna în cap.

Eu aș vrea să știu 5 locuri în Grecia aia cu mii de insule unde merită să te duci.?
Spune-mi te rog, sunt atat de multi hoti de buzunare cum se spune? Ce sfaturi imi poti da ca sa ma feresc de necazuri?

#53
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View Postportoseu, on 20 septembrie 2019 - 13:16, said:

Spune-mi te rog, sunt atat de multi hoti de buzunare cum se spune? Ce sfaturi imi poti da ca sa ma feresc de necazuri?

Unde ai vazut tu hoti de buzunare? Daca te comporti ca o persoana normala (nu te plimbi cu 10 lanturi de aur la gat) nu are nimeni nicaieri treaba cu tine.

Evident, ma refer la Europa.

Edited by giuliani, 20 September 2019 - 13:38.


#54
portoseu

portoseu

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 337
  • Înscris: 22.05.2007

View PostKazmer, on 20 septembrie 2019 - 06:54, said:

Dacă aș vrea să încerc Grecia puteți recomanda ceva top 3. Localitate pt cazare și ce se poate vedea, face.
Eu iti pot aspune ceva despre locurile unde am fost.
1.Am stat doua saptamani in Rhodos, cazare in Rodhos town. Acolo nu stiu ce ti-ar putea lipsi. Exista un cazinou renumit(nu am intrat acolo  Posted Image  ) , night cluburi, discoteci, cateva muzee si un cinema 9D foarte tare. Am vazut multe puburi fel de fel deschise toata noaptea. Foarte multi vestici acolo, mult tineret, animatie toata noaptea. Am inchiriat 10 zile o masina si in fiecare zi am vizitat un loc sau mai multe. Exista o autostrada care face ca deplasarea sa fie foarte facila. De la monolithos la lindos, de la kamiros la valea fluturilor sau manastirea filerimos si multe multe alte locuri (btw am fost si la o asa zisa  gradina zoologica), toate ne-au placut. Sa nu mai spun de old city care e minunat. E cea mai comerciala insula greceasca in care am fost.
2. Rethimnon, Creta. Oras superb, incantator la poalele fortezzei  cu un alt aer decat rhodos. Mi-e greu sa explic, dar e altfel. Cred ca se simte influenta venetiana. Pe insula poti vedea multe. Am fost o zi in Chania-superb, o zi in Heraklion-mi s-a parut aglomerat dar e mullt mai mare orasul. Plusul pentru rethimnon mi se pare plaja superba cu nisip. Insula e plina de acropole si mai toate locurile au cate o legenda frumoasa in spate.
3. Ar fi kefalonia dar nu cred ca te intereseaza, E cea mai salbatica insula dar plajele sunt de vis. De vizitat nu prea ai ce. Mie unul mi-a placut piata din Argostoli.
Ar mai fi zakintos dar am dat cele 3 preferinte. Desigur meteora de care stie toata lumea...
Plusurile pe care le vad eu in grecia sunt: in primul rand sentimentul de siguranta pe care il am aici, frumusetea locurilor, ospitalitatea  si nu in ultimul rand mancarea delicioasa de aici(nu marefer la pui si porc cum spunea cineva). Chiar mi-a spus cineva ca a mancat fructe de mare in spania si i s-a facut rau. Nu sunt facute asa bine ca in grecia. E adevarat?

Edited by portoseu, 20 September 2019 - 13:51.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate