Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

Grecia sau altceva?

- - - - -
  • Please log in to reply
60 replies to this topic

#1
portoseu

portoseu

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 337
  • Înscris: 22.05.2007
Poate par cam manelist cu topicul asta dar as ruga pe cei care au vazut "lumea" ca sa zic asa, sa spuna unde s-au simtit mai bine: in Grecia sau in alta parte. Tot citesc pe forum despre diferite tari mediteraneene si ceea ce ma ingrijoreaza din perspectiva unor concedii viitoare este infractionalitatea care se pare ca e la ordinea zilei in majoritatea. O alta curiozitate a mea este daca exista plaje mai frumoase prin alte parti decat ceea ce poate oferi Grecia cu insulele ei, mancare mai buna , cazare, ospitalitate etc.
Multumesc anticipat!

#2
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,083
  • Înscris: 20.12.2007

View Postportoseu, on 15 septembrie 2019 - 16:52, said:

Poate par cam manelist cu topicul asta dar as ruga pe cei care au vazut "lumea" ca sa zic asa, sa spuna unde s-au simtit mai bine: in Grecia sau in alta parte. Tot citesc pe forum despre diferite tari mediteraneene si ceea ce ma ingrijoreaza din perspectiva unor concedii viitoare este infractionalitatea care se pare ca e la ordinea zilei in majoritatea. O alta curiozitate a mea este daca exista plaje mai frumoase prin alte parti decat ceea ce poate oferi Grecia cu insulele ei, mancare mai buna , cazare, ospitalitate etc.
Multumesc anticipat!
Evident ca exista locuri mai frumoase mai bengoase. dar pentru un raspuns cat de cat avizat da si tu niste informatii despre tine, ce-ti place, ce buget ai in mod mnormal, ai copii mici sau nu, calatoresti cu masina sau ai elicopter, chestii de astea.

#3
portoseu

portoseu

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 337
  • Înscris: 22.05.2007
bugetul ar fi de 3-4000 eur

#4
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Problema e cam ce vrei tu de la locurile respective, sa nu ajungi sa deschizi vreun topic de genul asta pe urma - https://forum.softpe...-de-pe-planeta/

Legat de infractionalitate, cred ca cea mai mare e in Spania ( atentie la marocani ) si cea mai mica in Grecia - din tarile mediteraneene.

#5
portoseu

portoseu

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 337
  • Înscris: 22.05.2007
Pai ce poate sa vrea un om in concediu? Sa se relaxeze, sa viziteze, sa faca plaja, sa innoate, dinastea.
In ce priveste topicul ala e clar ca e facut "la misto".
Nu am fost destul de clar in ce am scris prima postare?

Edited by portoseu, 15 September 2019 - 18:10.


#6
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Cand iesi din casa ca o fi Romania sau ce vrei iti asumi riscuri. Si nu o zic aiurea.  Zonele de relax di bazinul mediteraneean sant mai calme fata d4e ce vrei sa compari. In rest ,super mega figo vacanta de 10 zile in Alghero/Sardinia. papa/plaje/populatie/agroturisme.  Si apa cristal,vedeam unghia vanata de la al 6 deget la piciorul stg la 2 mt adancime.  Hai pace!

Si in 3 luni ma duc sa rup coaie la islandezi! 3 zile,sper fara vulcani mai nebuni ca noi! Si la primavera merg pe N.Africii,inca nu stiu?~!!?  Flat,daca vii ai un coque tail gratis! PS.vezi ca e franca!

#7
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,998
  • Înscris: 18.12.2007
Nu prea ai fost clar :)
Esti singur sau cu alai (prieteni, sot/sotie, copii etc)? Ce cazari vrei? Cort sau baie in casa? In ce perioada ai vrea sa mergi si cat ai vrea sa stai? Ce mijloc de transport vrei pana la destinatie (masina personala/inchiriata sau avion/barca etc)?
Cu 3-4k de euro, daca esti singur, poti sa stai o luna in Asia de SE sau prin Caraibe sau Oceanul Indian. Poti sa te duci prin Americi. Poti sa te duci si in Japonia daca tii neaprat.

Deci da detaliile necesare ca lumea e mare si gusturile sunt diferite.

#8
portoseu

portoseu

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 337
  • Înscris: 22.05.2007

View PostAlexEn, on 15 septembrie 2019 - 18:23, said:

Nu prea ai fost clar Posted Image
Esti singur sau cu alai (prieteni, sot/sotie, copii etc)? Ce cazari vrei? Cort sau baie in casa? In ce perioada ai vrea sa mergi si cat ai vrea sa stai? Ce mijloc de transport vrei pana la destinatie (masina personala/inchiriata sau avion/barca etc)?
Cu 3-4k de euro, daca esti singur, poti sa stai o luna in Asia de SE sau prin Caraibe sau Oceanul Indian. Poti sa te duci prin Americi. Poti sa te duci si in Japonia daca tii neaprat.

Deci da detaliile necesare ca lumea e mare si gusturile sunt diferite.
Eu cu sotia. Transportul poate fi cu avionul dar si cu masina personala. Cazare hotel decent. Sa fie in lunile de vara.

#9
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Portoseu,cu 3000 faci 10 zile linistit,fara copii. Oriunde in Europa mediteraneeana. Cu 2000 esti faraon in Africa mediteraneeana. Aceleasi zile. Tot zile;le alea stangi din buci in nordul Europei.    Lei!   PS-ERA GLUMA,LASA LEU GREU ACASA SI MERGI CU EURI!

#10
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,998
  • Înscris: 18.12.2007
Si vreti o luna sau 10 zile in bugetul ala?
Vara e bine de vizitat atat Europa de Nord daca va place trekkingul. De asemenea si Oceanul Indian (Maldive, Mauritius, Seychelles) sau, in partea cealalta, Republica Dominica sau America de Sud.

Edited by AlexEn, 15 September 2019 - 18:42.


#11
portoseu

portoseu

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 337
  • Înscris: 22.05.2007
Voi va faceti ca nu intelegeti ce intreb eu.
Posted Image

Edited by portoseu, 15 September 2019 - 18:54.


#12
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,998
  • Înscris: 18.12.2007
Nu omule, tu te faci ca nu intelegi ce iti spunem noi. Ce ti-am raspuns a fost fix la subiect.
Nu ai demarcat nicio zona in care vrei sa mergi.

Din punctul meu de vedere in sudul Europei/nordul Africii e mult prea cald vara, de asta am indicat alte locuri in care temperaturile nu sunt atat de mari si poti face tot ce ai scris in primul post, intr-un mod vag.

#13
portoseu

portoseu

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 337
  • Înscris: 22.05.2007
Pai ma gandeam sa mai schimbam dar nu as vrea sa merg undeva unde sa raman in curu gol daca ma bag la o baie sau sa imi dea unu' cu ranga in cap ca sa imi ia portofelul. In grecia m-am simtit tot timpul in siguranta.

#14
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,998
  • Înscris: 18.12.2007
Ca sa fie si utila conversatia iti sugerez sa spui de fiecare data ce nu e ok la recomandari, ce ai vrea altfel sau nu iti place.
Unde nu te simti in siguranta in locurile recomandate? Cata vreme stai in locurile turistice, nu iti expui lantul de aur si inelele si ai girja de carduri/bani (actele le lasi in seif la hotel) nu ai de ce sa iti faci griji.

#15
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Pai ce poate sa vrea un om in concediu? Sa se relaxeze, sa viziteze, sa faca plaja, sa innoate, dinastea.

Pai poate vrei distractii prin discoteci de ex. Sunt locuri si locuri.

In Grecia poti gasi locuri mai animate - ex Corfu, Rhodos, sau locuri in care e liniste - aproape totla - gen Thassos. Tot in functie de locatie ai sau nu ceva de vizitat - de preferat s ai o masina - a ta sau inchiriata.. Cazarile in general sunt mai mult pensiuni sau hoteluri mici, private.
Plus ca la banii tai de buget o sa te intorci cu multi inapoi.

In Spania in general e agitatie multa - turism de masa si multi englezi. <uzica live la localuri pana dimineata, discoteci, In unele locuri n-ai sa poti dormi fara dopuri in urechi.

Quote

dar parca grecia nu era o tara chiar asa sigura...din cate cunosc eu mafiotii lor sunt mult peste ai nostri pe acolo fiind destule incidente foarte grave cu ei ..voi ce stiti?   
Singura infractionalitate de care am auzit in 11 ani de cand merg la ei e evaziunea fiscala - incearca sa scape de impozite.
In rest n-am auzit de vreo talharie sau chiar furt marunt. Nu cred ca vrei sa stii ce i-ar face grecii la un hot marunt...

In Spania am fost de 2 ori, ultima dtata acu 2 luni. Mereu m-am lovit de marocani. Prima data s-au furat acte si bani. Acum in 2 saptamani, unul a fugit cu valiza de la receptia unui hotel - a intrat a pus mana pe valiza unui turist si dus a fost. 3 zile mai tarziu a trebuit sa-l fac atent pe un fraier ca are fermoarul desfacut la borseta - il opera o marocanca simpatica. Cand a dus omul mana la borseta aia a scapat portofelul pe jos - s-a aplecat repede, l-a luat si i l-a dat - ca cica l-a vazut cazand...

N-avea omul in borseta decat vreo 2000 de euro, cartile de credit  si pasapoartele si actele la toata familia...

Asta desi fusese avertizat sa nu tinan imic la un loc.

#16
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,998
  • Înscris: 18.12.2007
Asta cu toate ouale intr-un cos si-a cautat-o. Pe unde am fost pana acum (Europa si in afara Europei) nu m-am simtit mai in nesiguranta decat prin Bucuresti.
Pe de alta parte, nu alege cazari cu toalete de aur.

Revenind on topic: spune ce nu e ok pentru fiecare propunere ca sa iti putem sugera altceva.

#17
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010

View Postkarax, on 15 septembrie 2019 - 18:27, said:

dar parca grecia nu era o tara chiar asa sigura...din cate cunosc eu mafiotii lor sunt mult peste ai nostri pe acolo fiind destule incidente foarte grave cu ei ..voi ce stiti?
Eu ma simt mai in siguranța in Halkidiki decat in Romania in ceea ce priveste hotii de buzunare. In Grecia iti poti lasa lucrurile pe plaja si sa intri in mare fara sa ai emoții ca vor dispărea.

#18
nino852

nino852

    CENZURAT,autosuspendat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,713
  • Înscris: 10.05.2012
In 15 ani de cand merg la greci nu am vazut vreun betiv pe strada,ca la noi,sa urle,sau sa sara la bataie, in trafic;concedii facute numai cu masina personala.un prieten a avut o problema la masina si a venit grecul cu un cunoscut cu testerul, Sambata dimineata, am rezolvat rapid problema,oamenii sunt amabili peste tot,desi saracia i-a cam lovit pe multi.
Singurul oras mai agitat e Atena,in rest nu ai treaba,poate au fost probleme cu migrantii ,dar nu cred ca e mai rau ca in Germania sau Franta.

Edited by nino852, 15 September 2019 - 19:29.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate