Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Sardinia

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
328 replies to this topic

#1
Spanacel

Spanacel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 19.02.2010
Salut!

Vreau sa merg in Sardinia vara aceasta si as vrea sa aflu niste pareri avizate: locuri de vizitat, impresii, sfaturi. Care este cea mai frumoasa parte a insulei? de cate zile ai avea nevoie sa o vizitezi pe toata?
10x

#2
eugenm

eugenm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 22.01.2006
Buna !
Eu si sotia mea am fost in Sardinia in 2008. Pot sa te asigur ca a fost una din cele mai frumoase experiente si unul din cel mai reusit concediu. Si spun asta in conditiile in care eu si sotia mea ne-am plimbat destul de mult. Ca idee este pe primul loc la bataie cu Saint-Tropez.
Este foarte important sa intelegi la ce sa te astepti de la Sardinia si deasemenea este important sa sti ce vrei. Sfatul meu ar fi sa renunti la ideea de a face turul insulei. O idee mai buna ar fi sa te concentrezi pe o anumita zona. Evident cea mai spectaculoasa este Costa Smeralda.
Trebuie sa studiezi un pic ca sa poti sa intelegi spiritul Sardiniei. Este o insula destul de virgina in care spra-aglomerarea si constructiile interminabile nu exista. Stilul arhitectural este unul unitar asa ca este putin probabil sa vezi un conglomerat de imagini, casele nu se ridica mai mult de un nivel doua, exceptand cazul in care sunt amplasate pe dealuri.
Zona este una foarte scumpa si exclusivista asa ca daca te gandesti la cumparaturi poti sa uiti, ori cumperi de la designeri ori te duci intr-unul din cele doua orase importante ale insulei, Olbia sau Cagliari, si poate gaseti ceva mai accesibil. Asta nu inseamna ca nu poti sa intri intr-un restaurant sau intr-un local sau pe o plaja publica.
Este foate probabil sa te intalnesti cu Tom Cruise, Abromivich si altii.
Noi am stat pe plaja privata a hotelului unde a stat ancorat timp de o saptamana celebrul yaht al lui Melnichenko : http://www.designboo...or-yacht-a.html ;
Apa este superba, plajele sunt destul de mici dar tocmai aceasta intimitate ne-a atras.

Nu vreau sa iti impui capul cu idei. Descopera singur....
Sunt aici daca doresti poze sau alte informatii.

#3
Phx'

Phx'

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 868
  • Înscris: 16.10.2005
Si noi am fost anul trecut cu copiii in luna iulie. Am locuit la Melia Olbia 4* in Olbia, e departe de orice plaja, dar noi am avut masina inchiriata si nu ne-a deranjat asta, caci oricum am mers in fiecare zi la alta plaja de pe Costa Smeralda. Ne-a placut f mult, marea e minunata, mai curata ca oriunde, nisipul fin, peisajele superbe. La terase e mai scump decat media, intr-adevar. Daca doresti alte amanunte sau poze, sunt aici.

#4
Spanacel

Spanacel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 19.02.2010
Va multumesc mult pentru raspuns. O sa va urmez sfatul si o sa ma documentez bine inainte de vacanta.

#5
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,206
  • Înscris: 15.02.2005
nu stiu sa-ti recomand o statiune sau un hotel....
eu am fost doar la Cagliari unde am petrecut o zi...si pot sa-ti spun ca orasul este mult mai ieftin decat orasele din nord (milano, genova, etc)...dar e foarte posibil ca staiunile/hotelurile sa fie mai scumpe asa cum zic cei care au postat inainte....
cagliari este un oras de vizitat.

#6
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,285
  • Înscris: 17.04.2006
Bubalus,
postez si aici intrebarile mele, stiu ca tu esti la curent cu ce se intampla in "cisma".

Imi spune si mie cineva, cum este Pastele in Italia ?
O sa fiu de Paste acolo si vreau sa particip la slujba de Inviere intr-o biserica catolica, din Bologna.
La ce ora incepe slujba, in general, cat tine ?
Ce mai este bine de stiut ?
A doua zi de Paste ( lunea ), este sarbatoare in Italia, adica e zi libera ?

Thx !

Edited by metalactual, 08 March 2010 - 14:51.


#7
codruta

codruta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 915
  • Înscris: 31.03.2005
[i]Imi spune si mie cineva, cum este Pastele in Italia ?
[/quote]

Eu am petrecut Pastele in Italia acum vreo 4 ani. E complet diferit fata de noi. Pe mine m-a prins la malul marii in Rimini unde se deschidea oficial sezonul de vara asa ca au fost 3 zile absolut nebune cu concerte si tot felul de evenimente. Slujba de inviere nu se tine noaptea la catolici din cate stiu, se merge duminica  la pranz la slujba si parca mai au ceva slujba sambata seara, dar in nici un caz noaptea. In prima zi de Paste, cel putin in Rimini toate erau deschise, parca luni am mai vazut unele restaurante inchise, dar nu stiu daca asta nu era de fapt orarul lor normal.
Desi e o foarte importanta sarbatoare crestina, parca modul in care o sarbatorim noi, adica ortodocsii, e mult mai frumos. Parere personala.

#8
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,206
  • Înscris: 15.02.2005

View Postmetalactual, on 8th March 2010, 14:51, said:

Bubalus,
postez si aici intrebarile mele, stiu ca tu esti la curent cu ce se intampla in "cisma".

Imi spune si mie cineva, cum este Pastele in Italia ?
O sa fiu de Paste acolo si vreau sa particip la slujba de Inviere intr-o biserica catolica, din Bologna.
La ce ora incepe slujba, in general, cat tine ?
Ce mai este bine de stiut ?
A doua zi de Paste ( lunea ), este sarbatoare in Italia, adica e zi libera ?

Thx !
scuze ca nu ti-am raspuns....n-am fost pe faza si n-am mai urmarit travelingul o perioada...
nici nu mai sunt in italia de vreo 5 luni. anul trecut am fost acolo de pastele lor....dar nu mi s-a parut cine stie ce.... poate daca ai prieteni italieni e altfel.... mai o masa...mai o intalnire....
tot ce stiu ca dupa-amaiza era destul de multa lume la plimbare....
despre biserici.... ele imi plac doar ca si constructie arhitectonica (in general doar cele catolice, vechi)...partea spirituala nu ma atrage sub nici o forma...asa ca nu stiu sa-ti spun despre slujba...
luni am plecat inapoi spre romania....stiu ca nu se lucra, e socotita sarbatoare....dar in general magazinele sunt deschise. daca dimineata nu-s deschise...dupa-amiaza mai mult ca sigur or sa fie. si duminica erau mici comercianti care videau un suc, o inghetata....etc.

#9
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,285
  • Înscris: 17.04.2006
Multumesc pentru raspunsuri codruta si bubalus !!

#10
gjustin

gjustin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 20.11.2007
[quote name='Spanacel' date='19th February 2010, 10:55' post='7831011']
Salut!

Vreau sa merg in Sardinia vara aceasta si as vrea sa aflu niste pareri avizate: locuri de vizitat, impresii, sfaturi. Care este cea mai frumoasa parte a insulei? de cate zile ai avea nevoie sa o vizitezi pe toata?
10x
[/quot

noi vom pleca in sardinia - cala gonone mai exact pe 19iunie pentru 8nopti;
abia astept, din tot ce am citiit si vazut am ramas fascinata de frumusetile acestei insule.

#11
gilette6936

gilette6936

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 11.04.2009
De fapt e..Sardegna..unde gn=ni. deci  Sardenia (scuze , n am putut sa ma abtin)

#12
alexuts2oo4

alexuts2oo4

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 20.05.2009
Salutare. As dori sa plec si eu in concediu in Sardinia si m-ar interesa unele informatii generale cum ar fi: cazarea se poate face doar la hotel sau sunt si vile unde poti inchiria un apartament? Cam care sunt preturile pentru cazare? Cat costa sa inchiriezi o masina? Meci mult

#13
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,573
  • Înscris: 14.08.2007

View Postalexuts2oo4, on 10th July 2010, 19:49, said:

Salutare. As dori sa plec si eu in concediu in Sardinia si m-ar interesa unele informatii generale cum ar fi: cazarea se poate face doar la hotel sau sunt si vile unde poti inchiria un apartament? Cam care sunt preturile pentru cazare? Cat costa sa inchiriezi o masina? Meci mult
Sardinia e enorma (pentru o insula), cam cat patru judete de-a noastre ... asa ca iti dai seama ca difera conditiile de cazare si preturile enorm intre locatii. Exista locatii ultra-luxoase unde merg VIP-urile, de obicei zona de Nord Est (intre La Maddalena si Olbia, pe-acolo pe la Porto Cervo) si exista zone mai saracute unde nu prea merg asa multi turisti (mai ales in zonele aflate departe de mare/plaje). Evident ca gasesti si vile in diverse zone, dar preturile difera foarte mult intre locatii. In primul rand ar trebui sa stabilesti cam pe unde vrei sa mergi, sunt foarte multe statiuni si e greu sa alegi. Cred ca e mai simplu sa o iei invers, sa stabilesti un buget si apoi sa vezi care e cea mai buna zona unde poti sta in bugetul respectiv :) Daca vrei aproape de o plaja buna fii pregatit sa scoti ceva banuti, daca e ok si mai departe de plaje poti iesi semnificativ mai ieftin.

#14
alexuts2oo4

alexuts2oo4

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 20.05.2009
Mda, intre timp am cautat diverse pe net si am intocmit si`un plan de bataie. Am sa plec cel mai probabil la inceputul lui septembrie, preturile pentru cazare fiind de 2-3 ori mai mici deca in mijlocul lui august. Cald si vreme buna va fi oricum. Ca destinatie am ales Olbia, fiind aproape de Coasta de Smarald pe care tin neaparat sa o vizitez, de preferat in fiecare zi sa merg pe cate o alta plaja.

#15
Phx'

Phx'

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 868
  • Înscris: 16.10.2005

View Postalexuts2oo4, on 11th July 2010, 16:32, said:

Mda, intre timp am cautat diverse pe net si am intocmit si`un plan de bataie. Am sa plec cel mai probabil la inceputul lui septembrie, preturile pentru cazare fiind de 2-3 ori mai mici deca in mijlocul lui august. Cald si vreme buna va fi oricum. Ca destinatie am ales Olbia, fiind aproape de Coasta de Smarald pe care tin neaparat sa o vizitez, de preferat in fiecare zi sa merg pe cate o alta plaja.

Noi am stat in Olbia la H. Melia Olbia 4* in iulie 2009, am prins pe expedia o oferta cu 80 euro/noapte cu mic dejun. Nu era pe plaja dar aveam masina inchiriata si am mers in fiecare zi in alta parte.

#16
alexuts2oo4

alexuts2oo4

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 20.05.2009

View PostPhx', on 11th July 2010, 22:09, said:

am prins o oferta cu 80 euro/noapte cu mic dejun.

de persoana?

#17
Phx'

Phx'

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 868
  • Înscris: 16.10.2005

View Postalexuts2oo4, on 11th July 2010, 23:27, said:

de persoana?

Nu, camera.

#18
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004
O soulutie ar fi vizitarea zonei de coasta de la Bosa (vest) pina la San Teodoro (est). Orasele din interior nu mi-au placut, Sassari spre exemplu este chiar catastrofa. In schimb Bosa (cetatea de pe deal) Alghero (orasul vechi) si Castelsardo merita vazute. Nu ratati Grotta di Nettuno. Si in zona lui Porto Torres sunt stranduri superbe. Inarmati-va cu harta, cu ghid turistic si cu gps. Indicatoarele mi s-au parut, mie cel putin, catastrofale.
Cum spunea cineva mai sus, insula este foarte mare, iar viteza este limitata chiar si pe soselele nationale la 50km/h. Personal n-am avut rabdare, sa fac drumuri lungi

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate