Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs
 Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?
 Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?
 Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...
 

Drivere necunoscute

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
MosIonRoata

MosIonRoata

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 366
  • Înscris: 26.10.2007
Salutare!
Am un pc mai vechi cu care nu ma pot conecta la internet si nu stiu ce drivere am nevoie ptr doua chestii neinstalate. Am instalat Windos Server 2012. Cu ce utilitar as putea afla ce anume imi trebuie?
Multumesc!

Edited by MosIonRoata, 08 September 2019 - 20:54.


#2
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
1) Mergi la alt PC / laptop sa downlopadezi AIDA64sa idetifici componentele necunoscute.
2) Programul respectiv in bagi in stick USB sa il muti in PC-ul ce nu e conectat la internet.
3) La PC-ul / laptop-ul de unde ai downloadat AIDA64 cauti driverele pt. acele componente.
4) Le bagi si pe astea in stick-ul USB sa le duci la PC-ul cu pricina.

#3
Morphinus

Morphinus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,890
  • Înscris: 29.09.2010
Iar legat strict de driverul offline pentru placa de retea, cu toate ca nu stii exact care anume este poti utiliza 3DP Net.

#4
MosIonRoata

MosIonRoata

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 366
  • Înscris: 26.10.2007

 Morphinus, on 08 septembrie 2019 - 20:58, said:

Iar legat strict de driverul offline pentru placa de retea, cu toate ca nu stii exact care anume este poti utiliza 3DP Net.

Am folosit utilitarul acesta, mi-a gasit si am instalat ce trebuie dar tot nu merge netul. Treaba e ca am un stick wi-fi instalat si nu ma pot conecta nici cu acela. Ii dau Enable si ramane tot Disabled. Why?

#5
costeld69

costeld69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,727
  • Înscris: 07.02.2011
Ce stick WI-FI? Ce scrie pe el?

#6
MosIonRoata

MosIonRoata

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 366
  • Înscris: 26.10.2007

 costeld69, on 08 septembrie 2019 - 21:20, said:

Ce stick WI-FI? Ce scrie pe el?
e tp-link TL-WN21N

#7
costeld69

costeld69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,727
  • Înscris: 07.02.2011
Are drivere pe site la Tp-link (trebuie tinut cont si de versiune).
Daca le-ati instalat deja, si nu gasiti reteaua e posibil sa nu fie active anumite servicii in Windos Server 2012.
...
Dar cu celelalte doua chestii care mai trebuiau, s-a rezolvat?

#8
MosIonRoata

MosIonRoata

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 366
  • Înscris: 26.10.2007

 costeld69, on 08 septembrie 2019 - 21:31, said:

Are drivere pe site la Tp-link (trebuie tinut cont si de versiune).
Daca le-ati instalat deja, si nu gasiti reteaua e posibil sa nu fie active anumite servicii in Windos Server 2012.
...
Dar cu celelalte doua chestii care mai trebuiau, s-a rezolvat?

da, e instalat stick-ul wi-fi dar nu merge netul.
pai una e asta cu conectarea la internet, Ethernet Controller si cealalta este PCI Simple Communications Controller

Edited by MosIonRoata, 08 September 2019 - 21:36.


#9
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
@MosIonRoata, personal consider ca cel mai bun raspuns / sfat la problema dvs. este:
- sa folositi programul AIDA64sa aflati ce componente sunt in calculatorul acela;
- apoi va duceti la un alt calculator conectat la internet sa downloadat driverele;
- dupa care le bagati in stick USB si le duceti la PC-ul cu pricina sa le instalati.

Va zic asta pt. ca noi nu avem habar ce componente sunt in calculatorul cu pricina   Posted Image

#10
MosIonRoata

MosIonRoata

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 366
  • Înscris: 26.10.2007

 super8, on 08 septembrie 2019 - 21:56, said:

@MosIonRoata, personal consider ca cel mai bun raspuns / sfat la problema dvs. este:
- sa folositi programul AIDA64sa aflati ce componente sunt in calculatorul acela;
- apoi va duceti la un alt calculator conectat la internet sa downloadat driverele;
- dupa care le bagati in stick USB si le duceti la PC-ul cu pricina sa le instalati.

Va zic asta pt. ca noi nu avem habar ce componente sunt in calculatorul cu pricina   Posted Image


Scuze, iti multumesc pentru raspuns dar am incercat prin toate metodele sa vad ce am lipsa si ce drivere imi lipsesc si am gasit de fiecare data "intel 82579v gigabit network connection". La fel si programul celalalt, 3dp net a gasit si instalat acelasi driver. dar tot nu merge internetul si nu inteleg de ce.
p.s. incerc acum cu aida, poate mi-a scapat ceva.

#11
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
@MosIonRoata, daca driverul placii de retea este instalat si tot nu merge, inseamna ca e defecta placa !


p.s.:
driverul "intel 82579v gigabit network connection" il gasesti la producator pe site:
https://downloadcent...it-Ethernet-PHY

Trebuie sa alegi Sistemul de Operare Windows Server 2012  Posted Image

#12
MosIonRoata

MosIonRoata

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 366
  • Înscris: 26.10.2007

 super8, on 08 septembrie 2019 - 22:11, said:

@MosIonRoata, daca driverul placii de retea este instalat si tot nu merge, inseamna ca e defecta placa !


p.s.:
driverul "intel 82579v gigabit network connection" il gasesti la producator pe site:
https://downloadcent...it-Ethernet-PHY

Trebuie sa alegi Sistemul de Operare Windows Server 2012  Posted Image

Pai si daca e defecta placa de retea, de ce nu ma pot conecta cu stick-ul wi-fi care e instalat dar nu ii pot da Enable, ramane Disabled?

#13
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Pentru ca nu e instalat driverul stick-ului Wi-Fi ?
Mai precis driverul corect al "tp-link TL-WN21N" TP-Link TL-WN821N ce are vreo 4 versiuni ?!

Oricum, eu repet:
daca nu cunoaste ce PC aveti si ce componente sunt in el, nu va putem ajuta.

#14
CostyNn96

CostyNn96

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,544
  • Înscris: 18.04.2018
Pe langa programul expus de colegul @super8 poti descarca programul Speccy pt a afla componentele pc ului . O  varianta pt care nu se face conectarea la net dupa instalarea driverului fie trebuie introdus manual ip ul in ipv4(daca este cazul si nu exista router), fie placa de retea este arsa, daca este arsa poti face rost de o placa de retea dedicata pe care o conectezi in slotul corespunzator, de obicei in marea majoritate a cazurilor este alb, imediat sub slotul pcie al placii video(daca exista, unele placi de baza nu au slot pt placa video dedicata). Daca nu te pricepi, apeleaza la un prieten/cunostiinta care se pricepe. :)

#15
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,578
  • Înscris: 15.06.2004
Topicul asta de la Important l-a citit careva ?
https://forum.softpe...hide-topic-nou/

#16
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Teoretic n-ai nevoie de nici un program.
Pur si simplu desfaci carcasa calculatorului si afli tot ce ai inauntru.
Adica: placa de baza - care contine 90% din celelalte piese (placa de retea, de sunet...)
Uneori exista o placa video dedicata, separata - vezi ce scrie pe ea.
Uneori e nevoie sa o scoti aceasta placa video dedicata sau sa te chinui sa vezi exact ce model scrie pe ea.
Uneori mai exista si alte placi suplimentare (placa retea, tuner tv, placa sunet) - aceeasi manevra si aici.
Apoi  se cauta driverele pe site oficial in 2 locuri: producator placa de baza si producator individual componente (exemplu - placa de sunet Realtek o cauti si la placa de baza si la Realtek).

Acum, ca sint instalate niste drivere (probabil?) si nu merge netul.
Prin cablu - e configurat cum trebuie ?
Adica, ce net ai prin cablu, de unde, ce alte dispozitive ai (router mai mult ca sigur).
Cablul ala de net e bun?
Apare X rosu la conexiunea de net sau apare OK ?
WiFi - pina la urma, driverul e instalat corect ?

Pune o poza cu Device Manager: control panel > system  >device manager > poza....

Edited by trollerul_de_serviciu, 09 September 2019 - 09:16.


#17
MosIonRoata

MosIonRoata

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 366
  • Înscris: 26.10.2007
Salut!
Am atasat si poza ceruta.
Am instalat si Win7 si acolo n-am avut nicio problema, tot ce am instalat pe Windows Server 2012 a mers pe Win7, m-am putut conecta la net, am instalat stick-ul de wifi si a mers netul fara probleme. Concluzia mea este ca nu merg driverele, cel al stick-ului wifi si cel de Ethernet Controller, pe Win Server si am incercat pe 2008, 2012, 2016. Am incercat mai multe programele pentru a detecta dispozitivele neintalate, am vazut care sunt, am incercat cam toate driverele care le-am gasit, atat ptr Ethernet Controller Intel® 82579V Gigabit Ethernet, cat si pentru stick-ul wifi. Ori nu sunt drivere pentru asa ceva, ori gresesc eu cu ceva.
p.s. Desktopul cu pricina este Lenovo h420.

#18
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Pai vezi, @MosIonRoata ? daca scriai de la inceput pe ce computer ai instalat Windows Server 2012, ti s-ar fi spus de la inceput ca:
"Lenovo H420 are drivere doar pt. Windows 7 (32 & 64bit) si 8"
https://pcsupport.le...sktop/downloads

Nu exista drivere pt. Windows Server 2012, si nici nu cred ca sunt compatibile cele de la W7 si 8 pe acel .... Windows Server 2012.
Deci ori schimbi computerul cu unul ce are drivere pt. Windows Server, ori instalezi W7 sau 8  :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate