Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?
 

Impartire mostenire

- - - - -
  • Please log in to reply
80 replies to this topic

#19
der25

der25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 01.12.2017

 Platon, on 21 august 2019 - 12:06, said:

stai calm

Eu stau foarte calm, nu asta-i problema, am vrut doar să te ajut, să puneți ordine în lucruri fiind în viață.
Să stii că niciodată, dar niciodată nu am dat vreun sfat pe acest forum doar ca să mă aflu în treabă și să scriu și eu ceva, că n-am ce face, cum am văzut că se practică.

Frații ei nu te pot da afară din casă pentru că tu ai mai mult, ei vin doar pe partea ei de casă, adica 50%. Din cei 50% la rândul tău ai și tu parte.
Dar nici bine nu-ti va fi.

#20
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

 Tsunnnami, on 21 august 2019 - 12:19, said:

Deci pana la urma cum e? Fratii ei au dreptul la mostenire daca ea se duce prima?

Parerea mea draga uraganule este ca nu, citeste speta mea si gandeste-te daca este macar logic sa se intample asta

Edited by Platon, 21 August 2019 - 12:22.


#21
der25

der25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 01.12.2017
E munca ta dar e și munca ei și neavând copii, frații ei au dreptul doar la munca ei.

#22
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,980
  • Înscris: 20.10.2015

 Platon, on 21 august 2019 - 12:21, said:

Parerea mea draga uraganule este ca nu, citeste speta mea si gandeste-te daca este macar logic sa se intample asta

Branza pe biscuiti, platoane, eu vorbesc de lege, nu de ce este logic
Ca mie logic nu mi se pare normal nici ca averea unui cuplu sa se imparta in sotul care traieste si copii, si totusi asa e.
Ce zice legea?
VIn fratii la masa sau nu?

 der25, on 21 august 2019 - 12:23, said:

E munca ta dar e și munca ei și neavând copii, frații ei au dreptul doar la munca ei.

Deci legea spune ca daca un sot moare, fratii celui care a murit au dreptul la un sfert din averea fostului cuplu?

#23
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

 Tsunnnami, on 21 august 2019 - 12:25, said:


Branza pe biscuiti, platoane, eu vorbesc de lege, nu de ce este logic
Ca mie logic nu mi se pare normal nici ca averea unui cuplu sa se imparta in sotul care traieste si copii, si totusi asa e.
Ce zice legea?
VIn fratii la masa sau nu?


La matusa mea notarul a fost clar si categoric, singura mostenitoare a fost matusa mea, nu a avut nimeni dreptul, si avea frati in viata si de o parte si de alta

#24
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,980
  • Înscris: 20.10.2015

 Platon, on 21 august 2019 - 12:27, said:



La matusa mea notarul a fost clar si categoric, singura mostenitoare a fost matusa mea, nu a avut nimeni dreptul, si avea frati in viata si de o parte si de alta

Poate avea act de mostenire, eu intreb pe cei care au habar de lege, nu cazuri particulare

Ma intereseaza direct pentru ca vreau sa tai orice incercare a fratilor mei de a fura banii munciti de mine si sotie.

#25
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

 Tsunnnami, on 21 august 2019 - 12:31, said:

Poate avea act de mostenire, eu intreb pe cei care au habar de lege, nu cazuri particulare

Ma intereseaza direct pentru ca vreau sa tai orice incercare a fratilor mei de a fura banii munciti de mine si sotie.

Nu avea nici un act de mostenire sau prenuptial sau testament, de altfel in Romania testamentul se ataca cel mai usor,a murit subit, matusa a fost la notar, culmea ca notarul a chemat ca martori frati de ai ei, si frati de ai lui.

Edited by Platon, 21 August 2019 - 12:34.


#26
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,980
  • Înscris: 20.10.2015

 der25, on 21 august 2019 - 12:23, said:

E munca ta dar e și munca ei și neavând copii, frații ei au dreptul doar la munca ei.

Pot citi si o lege?

#27
misu183

misu183

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,954
  • Înscris: 21.12.2008
Eu as cauta un avocat. Pe forum ai de triat raspunsurile.

#28
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,177
  • Înscris: 28.06.2005
Împărate, acum 1 an a decedat unchiul meu.
Doar soția lui și fiica lor au împărțit totul.
Doar dacă ele nu ar fi existat, mama ar fi avut drept.

Prima locuință pe care am cumpărat-o, a fost de la o doamnă care-l moștenire le fratele ei, care nu avea alți urmași în drept.

#29
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,980
  • Înscris: 20.10.2015

 sfantu.dracu, on 21 august 2019 - 12:51, said:

Împărate, acum 1 an a decedat unchiul meu.
Doar soția lui și fiica lor au împărțit totul.
Doar dacă ele nu ar fi existat, mama ar fi avut drept.

Prima locuință pe care am cumpărat-o, a fost de la o doamnă care-l moștenire le fratele ei, care nu avea alți urmași în drept.

Daca fiica nu exista?
Ca asta e problema de aici, nu daca exista copii

#30
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Pun un fragment de pe un blog:

Quote

Soțul supraviețuitor nu face parte din nicio clasă de moștenitori legali, dar vine în concurs cu oricare clasă chemată la moștenire. El nu este înlăturat de la moștenire, dar nici nu înlătură rudele defunctului (indiferent de clasa din care fac parte).


Soțul supraviețuitor are dreptul la o parte din moștenire a cărei întindere variază în funcție de clasa de moștenitori legali cu care vine în concurs:
  • În concurs cu descendenții defunctului (clasa I de moștenitori legali), indiferent de numărul lor – soțul supraviețuitor are dreptul la 1/4 din moștenire;
  • În concurs cu ascendenții privilegiați, indiferent de numărul lor, care vin la moștenire împreună cu colateralii privilegiați (clasa a II-a), de asemenea, indiferent de numrul lor – soțul supraviețuitor are dreptul la 1/3 din moștenire;
  • Dacă soțul supraviețuitor vine în concurs numai cu ascendenții privilegiați sau numai cu colateralii privilegiați, în ambele cazuri, indiferent de numărul lor, el culege 1/2 din moștenire;
  • În concurs cu ascendenții ordinari (clasa a III-a) sau cu colateralii ordinari (clasa a IV-a), indiferent de numărul lor, în ambele cazuri, soțul supraviețuitor are dreptul la 3/4 din moștenire.
  • În cazul în care nu există moștenitori legali ori aceștia există, dar sunt nedemni sau renunțători, soțul supraviețuitor va culege întreaga moștenire a soțului decedat.


Pe scurt:
- descendenții defunctului (clasa I de moștenitori legali): copiii
- ascendenții privilegiați: mama & tata
- colateralii privilegiați: frații, surorile (sau copiii lor, dacă ei nu mai trăiesc)

Art. 976. Vocatia la mostenire a ascendentilor privilegiati si a colateralilor privilegiati.
(1) Ascendentii privilegiati sunt tatal si mama defunctului.
(2) Colateralii privilegiati sunt fratii si surorile defunctului, precum si descendentii acestora, pana la al patrulea grad inclusiv cu defunctul.
și mai departe:
http://www.euroavoca...Noul_Cod_Civil_

Testamentele reciproce pot rezolva problema dacă moștenitorii unui soț care n-are copii renunță la moștenire. Altfel, chiar și cu testament, ei pot obține jumătate din cât li s-ar cuveni conf. codului civil.

#31
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,177
  • Înscris: 28.06.2005
Dacă nu există copii, dar persoana defunctă are rude, în funcție de gradul lor (și dorința de a primi ceva) au drept.

Caută "dreptul de moștenire al sotului supravietuitor".
E mai simplu decât să-ți povestesc eu pe neînțeles. :D


notariat-tineretului.net/succesiune/dreptul-de-mostenire-al-sotului-supravietuitor


Edited by sfantu.dracu, 21 August 2019 - 13:10.


#32
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 Tsunnnami, on 21 august 2019 - 12:31, said:

Ma intereseaza direct pentru ca vreau sa tai orice incercare a fratilor mei de a fura banii munciti de mine si sotie.
Nu prea ai cum, din păcate, dacă ei își pun în cap să obțină ceva.

#33
der25

der25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 01.12.2017

 Tsunnnami, on 21 august 2019 - 12:37, said:


Pot citi si o lege?

Codul Civil art.977

#34
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018

 althea, on 21 august 2019 - 11:44, said:

De ce nu?
Dacă ți-e jenă să deschizi discuția propune-i să vă faceți amândoi testament, unul în favoarea celuilalt, că nu se știe ordinea în care plecați.
Nu e vorba de nici o jena.
Problema este strict financiara, in acest moment.
Amindoi vrem testament, la un moment dat.

Edited by trollerul_de_serviciu, 21 August 2019 - 13:31.


#35
der25

der25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 01.12.2017

 althea, on 21 august 2019 - 13:09, said:

Nu prea ai cum, din păcate, dacă ei își pun în cap să obțină ceva.

Pot să-și facă testament unul altuia, pentru că frații nu sunt moștenitori rezervatari și deci, nu vor primi nimic în acest caz.

#36
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018

 althea, on 21 august 2019 - 13:06, said:

- descendenții defunctului (clasa I de moștenitori legali): copiii
- ascendenții privilegiați: mama & tata
- colateralii privilegiați: frații, surorile (sau copiii lor, dacă ei nu mai trăiesc)

Art. 976. Vocatia la mostenire a ascendentilor privilegiati si a colateralilor privilegiati.
(1) Ascendentii privilegiati sunt tatal si mama defunctului.
(2) Colateralii privilegiati sunt fratii si surorile defunctului, precum si descendentii acestora, pana la al patrulea grad inclusiv cu defunctul.
și mai departe:
http://www.euroavoca...Noul_Cod_Civil_

Testamentele reciproce pot rezolva problema dacă moștenitorii unui soț care n-are copii renunță la moștenire. Altfel, chiar și cu testament, ei pot obține jumătate din cât li s-ar cuveni conf. codului civil.
Am uitat sa precizez: nu avem si nu vom avea copii.
Deci primul punct cade.
Mama si tata sotie: nu mai este cazul.
Frati, surori: nu avem nici unul.

Deci... eu mostenesc tot apartamentul ?!
Oricum, cum ziceam, procentul de mostenire este irelevant, ma intereseaza doar DA sau NU, orice cota.

Edited by trollerul_de_serviciu, 21 August 2019 - 13:32.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate