Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

terasa deservita de vendomate (suc, snaks, cafea) intr-o zona frecventata

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
Bumble Bee

Bumble Bee

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 09.09.2004
Buna ziua,

Am un teren cu 7 (deschidere)x4 metri la strada, pe o artera destul de circulata intr-un oras-municipiu de provincie (Targoviste) peste drum de un centru comercial mare.
Intrucat situatia terenului nu-mi perimite sa construiesc doresc sa transform gradinita din fata casei intr-o terasa.

Initial m-am gandit sa fac un mic bar mobil si sa deschid o afacere pe caen de baruri (5630) insa perspectiva introducerii impozitului forfetar imi da fiori.

O alta varianta ar fi sa vin cu o rulota insa mi-e frica ca administratia locala /finantele nu vor fi de acord cu planul meu (vanzator ambulant pe proprietatea personala)

Asa ca ma gandesc ca solutia optima este sa renunt la personal uman si sa bag cateva automate (food si non-food) si sa asigur cateva locuri de servire in imediata lor vecinatate (banci antivandali + masute + umblele). Tot mobilierul va fi antivandal si supravegheat video.


Stiu ca profitul va fi mai mic decat in cazul unei terase insa prefer sa nu risc cu impozitul forfetar.
Am inteles ca si aceste automate sunt vanate mai nou de directia sanitara pentru ca functioneaza outdoor si nu au acces la apa potabila.
Acces la apa am, iar aparatele le pot proteja, dar fireste - vor fi tot outdoor.

Locul are un vad destul de bun (am inchiriat spatiul comercial pe care il am in fata casei unei frizerii si ii merge) Ma gandesc ca o parte dintre clienti ar fi direct din cei care astepta in strada sa intre la tuns). Apoi sunt tot felul de oameni care trec pe strada si nu-i nicio terasa in zona.  Eu unul, m-as opri sa beau o cafea, nu stiu cum sunt altii.

Intrebarile mele ar fi legate de:

merita? amortizarea investitiei se poate face intr-un timp rezonabil. 3 ani - 5 ani max aparate sh + mobilier antivandal? voi avea preturi mai mari decat in mod obisnuit (3 lei o cafea de calitate buna, 5 lei un suc la 500ml, eventual sandwich-uri).

pot sa conditonez ocuparea bancutelor de folosirea aparatelor? este rezonabil sa cred ca pot indeparta pe cineva de pe proprietatea mea - dar nu pot sa stau de paznic acolo.

vendomatele vor supravietui bulversarilor fiscale ale acestei eminente administratii? Adica este posibil sa nu pot sa le mai folosesc daca de exemplu vor cere explicit ca acestea sa se gaseasca in interiorul unei cladiri (nu pot construi acolo)?





Multumesc pentru sfaturi.

Edited by Bumble Bee, 19 August 2019 - 12:30.


#2
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Eu inca nu am vazut frizerie in fata careia sa stea lumea la coada,la tuns. In Targoviste or fi alte obiceiuri... Loc de parcare ai? De obicei lumea circula cu masina si opreste acolo unde poate parca, daca nu are loc, merge mai departe. Stiu o gramada de dughene care au dat faliment pe banda rulanta, desi era vad bun, central, neavand locuri de parcare, nu oprea nimeni doar cativa copii in drum de la scoala sau 2-3 pensionari.

#3
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,563
  • Înscris: 16.03.2007
pai pe pensionari poti sa-i scoti din schema, astia nu stiu nici sa-si ridice pensia de pe card, d'apoi sa-si ia o apa la suprapret de la tonomatul tau.

#4
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,060
  • Înscris: 02.09.2005
faliment

#5
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,528
  • Înscris: 05.06.2009
daca si la voi in tgv sunt cocalari si semintari cum sunt in ploiesti, de se strang serile/noptile in zonele cu bancute si beau, sparg seminte si hahaie pana tarziu in noapte...tare ma tem ca terasa ta va deveni locul lor preferat de adunare...

#6
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013

 rumegus, on 19 august 2019 - 12:43, said:

Eu inca nu am vazut frizerie in fata careia sa stea lumea la coada,la tuns. In Targoviste or fi alte obiceiuri...
La mine in oras tot asa e. Adica rand la frizerie :)
Nu toata lumea se tunde cu programare la 50-100 de lei. Faci rand la 15 lei :)

#7
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,833
  • Înscris: 10.12.2006
Aparatele alea au succes puse in zone populate, prin intersectii, statii de autobus, mall-uri. Spre exemplu de la 6 incolo incep sa vina navetistii pe automatele din fata kauflandului de langa mine, e in zona de statie de autobus si luat naveta.

#8
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,979
  • Înscris: 20.10.2015
Care e motivul pentru care nu ai voie sa faci o terasa?

#9
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,883
  • Înscris: 25.01.2007
Vezi ca tocmai a schimbat veorica legea si automatele tale tre sa aiba casa de marcat, sa dea bon fiscal.

#10
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,186
  • Înscris: 15.05.2008
eu nu inteleg partea cu imp.forfetar,de unde o tot scoate initiatorul

#11
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,186
  • Înscris: 15.05.2008

 slai, on 19 august 2019 - 13:15, said:

Vezi ca tocmai a schimbat veorica legea si automatele tale tre sa aiba casa de marcat, sa dea bon fiscal.
mai degraba este orlando

#12
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
Pai bine a facut. Altfel cum taxa statul milioane de aparate puse la misto la toate colturile.

#13
Bumble Bee

Bumble Bee

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 09.09.2004

 slai, on 19 august 2019 - 13:15, said:

Vezi ca tocmai a schimbat veorica legea si automatele tale tre sa aiba casa de marcat, sa dea bon fiscal.

stiu. dar nu cred ca va fi o cheltuiala mare. numai bataie de cap mai mare. Si sincer nu prea vad solutia tehnica, avand in vedere ca aparatele actuale nu au fost facute sa comunice cu o casa de marcat. Si scosul zetului - se duc aia la miezul noptii??? - STUPID!

 Tsunnnami, on 19 august 2019 - 13:12, said:

Care e motivul pentru care nu ai voie sa faci o terasa?
sunt numai 28 de metri patrati, in plus este deja o constructie la poarta. Nu am posibilitatea sa asigur loc de parcare, etc.

 Mizu, on 19 august 2019 - 13:07, said:

Aparatele alea au succes puse in zone populate, prin intersectii, statii de autobus, mall-uri. Spre exemplu de la 6 incolo incep sa vina navetistii pe automatele din fata kauflandului de langa mine, e in zona de statie de autobus si luat naveta.

este o zona destul de populata. peste drum este kaufland. Ideea este ca vreau sa ofer alte servicii, un pic mai elegant, mai diversificat, muzica, bancute. La 30 de m este statie de autobuz dar este prea departe dupa mine. Mai ales ca pe linia aia soferii nu respecta programul.

 mariovrs, on 19 august 2019 - 12:58, said:

La mine in oras tot asa e. Adica rand la frizerie Posted Image
Nu toata lumea se tunde cu programare la 50-100 de lei. Faci rand la 15 lei Posted Image

EXACT!

 corinadaniela, on 19 august 2019 - 12:46, said:

daca si la voi in tgv sunt cocalari si semintari cum sunt in ploiesti, de se strang serile/noptile in zonele cu bancute si beau, sparg seminte si hahaie pana tarziu in noapte...tare ma tem ca terasa ta va deveni locul lor preferat de adunare...
De iei mi-e frica dar nu este zona rezidentiala.. ma gandesc ca nu vin aia de la bloc pana aici.

 rumegus, on 19 august 2019 - 12:43, said:

Eu inca nu am vazut frizerie in fata careia sa stea lumea la coada,la tuns. In Targoviste or fi alte obiceiuri... Loc de parcare ai? De obicei lumea circula cu masina si opreste acolo unde poate parca, daca nu are loc, merge mai departe. Stiu o gramada de dughene care au dat faliment pe banda rulanta, desi era vad bun, central, neavand locuri de parcare, nu oprea nimeni doar cativa copii in drum de la scoala sau 2-3 pensionari.
Loc de parcare este peste drum, in Kaufland. Dar nu lor ma adresez si in niciun caz nu ma astept ca oamenii sa vina special pentru terasa mea. Ma adresez trecatorilor de fapt.

 ceanu1980, on 19 august 2019 - 13:43, said:

eu nu inteleg partea cu imp.forfetar,de unde o tot scoate initiatorul

problema mea nu este impozitul forfetar ci modul lui de calcul care dezavantajeaza terasele mici!

https://www.startupcafe.ro/taxe/impozit-forfetar-amnistie-fiscala-2019-patroni-firme.htm?amp

Edited by Bumble Bee, 19 August 2019 - 14:11.


#14
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Prin forfecarul ala, n-auzi? Ai profit, n-ai, marci banul. 1% din CA, daca e sub un meleon de iepuroi.

#15
Bumble Bee

Bumble Bee

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 09.09.2004

 Bylly00, on 19 august 2019 - 14:17, said:

Prin forfecarul ala, n-auzi? Ai profit, n-ai, marci banul. 1% din CA, daca e sub un meleon de iepuroi.

Si o maimuta lobotomizata are initiative economice mai inteligente decat oligofrenul de Orlando.

#16
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Un mod bun de a incuraja micii intreprinzatori, nu?

#17
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,528
  • Înscris: 05.06.2009
faptul ca vis-a-vis ai un kaufland este mai degraba un dezavantaj, nu un avantaj. adica nu te baza ca o parte dintre clientii care vin la kaufland o sa devina clientii terasei tale. ei se duc sa-si faca doar cumparaturile, iar la plecare nu cred ca vine nici-unul cu sacosele pline, sa se hidrateze un pic la terasa ta. in plus, multi vin la kaufland/cumparaturi in general - cu masina personala, din comoditate sau sa nu care "cu mana" prea multe sacose/baxuri cu apa .
nu te baza ca daca mobilierul si vendomatele sunt anti-vandalism, nu se va gasi minim un betiv sau drogat care sa incerce sa le vandalizeze (crezand ca gaseste bani in vendomate), sau sa-si faca nevoile/sa vomite pe acolo...si nici faptul ca zona nu este rezidentiala nu te scuteste de intamplari sau personaje neplacute...

#18
Bumble Bee

Bumble Bee

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 09.09.2004
Nu ma bazez pe Kaufland; cumparatorii lor vin cu un scop si atat. In plus ei au 3 aparate de cafea acolo si ceva fast-food.

Ma bazez pe cei care trec pe strada in plimbare. E o zona cu vad comercial, care va creste de acum incolo. Mai jos e o pizerie si oamenii mananca pe strada.. sincer pe aia chiar nu-i vreau... dar in fine. Zona are un potential comercial din ce in ce mai mare.

Cad despre vandali incerc sa inchid peste noapte, apoi o sa pun si camere. Daca e sa fie... se intampla.

Edited by Bumble Bee, 19 August 2019 - 15:55.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate