Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...
 Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.
 Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India
 Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar

Contestare amenda politia locala
 

Home Network

- - - - -
  • Please log in to reply
87 replies to this topic

#19
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Corect! Nu ma gandisem la buget fiindca initial nu era specificat :).

#20
Unknown11

Unknown11

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 18.08.2011
Ideea e ca mie imi trebuie neaparat macar 3 porturi PoE pentru AP-uri. As putea sa incerc acel router microtik (rb4011) care vad ca are doar un port PoE(ether10) si acest switch https://mikrotik.com/product/RB260GSP cu 2 porturi PoE.

Edited by Unknown11, 18 August 2019 - 16:40.


#21
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,357
  • Înscris: 21.04.2005
RB260GSP are 4 porturi PoE out. De la 2 ...la 5. Sunt pasive.
Deci total consum pe toate porturile nu trebuie sa depaseasca  puterea alimentatorului switch-ului.

Edited by ndor, 18 August 2019 - 16:50.


#22
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,538
  • Înscris: 07.03.2006
Daca poti umbla la buget, iti pot recomanda cateva variante implementate deja:
1 x ER-4 (router) + 1 x ES-16-150W (switch poe management 10/100/1000 af/at 16 porturi rj45 + 2 sfp) + 1 x cloud key gen 2 + 4 x AP AC PRO sau daca vrei wave2 4 x Nano HD sau daca triplezi bugetul, 4 x AP HD.
Toate echipamentele sunt rackabile (daca pt er-4 si cloud key2 mai cumperi accesoriile necesare).
Iarasi, daca n-ai tras inca cablurile, orienteaza-te la cat 6a (sa fi ready 10Gbps/100 m).

Daca bugetul totusi e batut in cuie, cred ca reusesti si cu:
ER-3lite sau ER-X (asta are si switch chip) + ES-8-150W (switch poe management 10/100/1000 af/at 8 porturi rj45 + 2 sfp) + cloud key 1gen + 4 x AP AC lite (cu precizarea ca te-as sfatui sa faci un efort pt cloud key gen2).
Nici er3-lite sau er-x nici es-8-150 nu sunt rackabile.
Toate produsele sunt de la Ubiquiti.
Cum s-a mai zis, daca ai nevoie de mai multe porturi, orice dumb switch 10/100/1000 se va integra fara probleme in reteaua ta.

Edited by ogo, 18 August 2019 - 17:21.


#23
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,578
  • Înscris: 15.06.2004
Daca vrei neaparat sa folosesti 4 AP-uri, mai bine alegi o solutie MESH.
Doar unul e nevoie sa fie conectat la router. Plus ca ai posibilitatea sa te plimbi din camera in camera pastrand acelasi SSID.
De acoperire... Cu un sistem MESH cu 3 elemente acopar 600mp de birouri si 2000mp de hala.

Iar acasa pe un router antic 300N n-am probleme cu 4K.

#24
Unknown11

Unknown11

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 18.08.2011
Trebuie sa ma documentez putin cu privire la ce s-a scris mai sus. Nici nu stiu ce face exact acel cloud key.

#25
me_iauras

me_iauras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,381
  • Înscris: 08.01.2009
Pt. cateva AP-uri alimentate PoE de obicei e mai ieftin sa alegi varianta cu power-injector decat sa platesti pt switch cu porturi PoE (oricum sa fii atent daca faci mix&match sa vezi exact ce standarde PoE suporta atat sursa cat si clientul sa nu te trezesti cu incompatibilitati) ; folosind power-injectoare poti alege si un switch fara management mai ieftin daca nu intentionezi sa folosesti VLAN-uri sau alte feature-uri L3 pe switch .
Gandeste-te unde pozitionezi AP-urile inainte de toate ; in functie de pozitionare ai modele de tavan sau de perete (functioneaza oricum le-ai aseza dar nu intr-un mod optim , cele cu antene integrate fiind special gandite pt. o anumita pozitionare a.i. sa iti ofere rezulatate optime) .
Fiind vorba de o retea integrata (cel putin asta ar fi scopul pe care inteleg ca-l doresti) gandeste-te si la controller-ul AP-urilor care iti asigura management unificat si teoretic seamleass roaming intre ele , managementul canalelor , puterii etc ; Ubiquity are optiunea Cloud Key de care a mentionat @ogo desi aceasta cred ca poate fii inlocuita de UniFi Controller care poate rula pe o masina fizica/virtuala (aici pot sa gresesc complet si sa fie nevoie de licenta desi nu pare) ; Daca alegi calea Mk intereseaza-te si la ei ce solutie echivalenta de controller WLAN au (si cat costa).
Daca nevoia de trafic momentan e de stream 4K (care cu componenta HDR HFR ajunge rar la 120 Mb/s si in cazul YT e <50 Mb/s iar netflix e <20 Mb/s)  atunci un link 1 Gb/s e suficient ; pt asta nu e nevoie de cat6/cat6e ci doar cat5e (mai bine un cablu de calitate cat5e decat unul mai slab cat6 >> practic pe trasee scurte poti si pe cat5e link-uri 10 Gb/s desi nimeni nu-ti garanteaza asta si nu va atinge efectiv decat ~80% din throughput-ul teoretic ).
Daca nu ai niste pereti extrem de grosi si/sau o curte f. mare cel putin initial eu nu m-as hazarda sa iau AP-ul de exterior (prin prisma elementelor inghet/umiditate/condens nu e deloc recomandabil sa pui afara echipamente de interior) si as astepta sa vad daca semnalul din interior nu e suficient si pt. nevoile tale ; sincer si la interior pt. suprafetele enumerate 3 AP-uri s-ar putea sa fie overkill (presupunand ca nu e vreun birou cu > 20-25 clienti ) . La fel de bine ai putea sa faci cablarea structurata  cu toate cele 4 AP-uri avute in vedere insa doar cu 2 achizitionate pt. inceput  (100 mp de acoperit wireless daca nu vorbim de un mediu ostil propagarii radio nu reprezinta cine stie ce provocare)

#26
Unknown11

Unknown11

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 18.08.2011
Intr-adevar, momentan nevoile mele nu papa toata banda de 1 gbps, dar poti stii ce aduce viitorul? O sa iti urmez sfatul si nu o sa cumpar ap-ul de exterior, dar cablul tot vreau sa il trag pana acolo. Daca tot am atins subiectul asta, ce intelegi prin cablu de calitate buna vs cablu de calitate proasta si cum as putea sa ma orientez? Presupun ca pretul e primul lucru care sare in ochi, dar m-ar interesa si specificatiile tehnice. Vorbim de durabilitate in timp? Performanta?

#27
me_iauras

me_iauras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,381
  • Înscris: 08.01.2009
Ma refer la cablu cupru 100 % , ceva de genul acesta ; e clar mai scump ca variantele Al+Cu dar mai bun ( daca tragi cablul prin canal cablu aparent aplicat pe perete poti face rabat la calitate fiind relativ usor de inlocuit ulterior insa daca vorbim de traseu prin perete greu de inlocuit atunci eu as cheltui acum 1-200 RON in plus sa am griji mai mici de probleme ulterioare ) .
Cablarea bineinteles ca o vei face pt. toate AP-urile posibile ; chiar iti recomand sa pui cat mai multe prize oriunde previzionezi ca ai putea avea un client ethernet fix daca nu presupune mult efort/cost in plus (eventual gandeste-te de pe acum daca vrei ca in viitor sa pui camere supraveghere IP tot PoE sa pozitionezi si pt. acestea macar cablul tras daca nu priza/mufa >> in IT chestiile temporare devin intotdeauna permanente asa ca mai bine faci o treaba buna de acum ca mai tarziu e mai putin probabil).
Daca spui ca exista camera tehnica iti recomand sa faci lucrurile cum trebuie cu patch panel in rack nu cu mufe direct pe cablu .

Edited by me_iauras, 18 August 2019 - 20:46.


#28
Unknown11

Unknown11

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 18.08.2011
As cheltui si 700 de lei, sincer: http://www.mondoplas...LSZH-pg_ft-7825 vad ca este tot cupru solid 100%, iar mai mult de 300m nu-mi ies in configuratia mea.

Edited by Unknown11, 18 August 2019 - 21:41.


#29
me_iauras

me_iauras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,381
  • Înscris: 08.01.2009
Alegerea este a ta insa personal nu cred ca vei vedea vreun avantaj in use-case-ul tau ( varianta a doua cat6A e clar mai ok tinand cont de atenuarea mai mica din datasheet si o izolatie usor mai groasa/rezistenta ) insa la orice investitie banii care se suplimenteaza intr-o parte de obicei vin din alta parte ; doar tu poti decide (insa uite 1 / 2 ex. real world de 10 gig pe cat5e pe trasee scurte )

#30
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,538
  • Înscris: 07.03.2006
Nu o sa poti mufa cat 6a acasa cu scule ieftine.
Cumpara direct patch-cord-uri. Gasesti la orice dimensiune (de la 0.2 m pana la  100 m).

#31
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,578
  • Înscris: 15.06.2004
Eu as merge pe Belden:
- Interior - http://www.mondoplas...33ENH-pg_ft-219
- exterior - http://www.mondoplas...3PES-pg_ft-7588

E cel mai bun producator de cablu - am mers pe cablu din asta pana la 170m fara probleme.

Quote

varianta a doua cat6A e clar mai ok
Varianta Cat6A e standard american - cablu mai gros - nu gasesti conectori - asta se mufeaza direct in prize.

#32
me_iauras

me_iauras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,381
  • Înscris: 08.01.2009
Raman la parerea ca dupa un anumit nivel de calitate se atinge "point of diminishing returns" ; cel putin pt. use case-ul lui specific ( trasee scurte mult sub limita standardului , aplicatie casnica ) .
Daca am vb. de o retea structurata comerciala care trebuie certificata ( ca altfel nici producatorul de echipamente network nu-ti ofera garantie ca nu ai erori pe interfete ) atunci poate ar avea sens o cheltuiala mai mare pt. a preintampina orice eventuale probleme .
In cazul lui atata timp cat respecta standardul ( raza minima de curbura a cablului la colturi ) si nu va afecta fizic cablul la montaj nu va avea nici o problema cu cel mai ieftin cablu din categoria celor de calitate . Consider ca banii economisiti ( ~120 RON ) ar fii mult mai bine investiti in alte parti ale retelei pe care si-o doreste ( poate un router un pic mai bun , poate un switch cu management vs unul chior , poate un UPS daca tot vrea PoE , etc  ) .
Cat6A nu e un standard american ; este un standard international al carui scop a fost extinderea distantei pe care poate fi garantata integritatea semnalului 10 Gig de la 55m ( cat6 ) la 100m ; in ceea ce priveste dificultatea sporita de manipulare/instalare/terminare a Cat6/Cat6A cu asta sunt total de acord , motiv pentru care am si recomandat Cat5e .

#33
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,578
  • Înscris: 15.06.2004
A devenit international, dar americanii l-au adoptat prima data.

Legat de recomandarea mea ptr Belden - da, costa ceva mai mult, dar daca il ingropi de exemplu in pereti, parca mai bine mergi pe un cablu de calitate, cu garantie mare.
Toata reteaua mea de-acasa e cu Belden FTP 5e. Ingropata. Dar lucrez si cu Nextra. Stiu ce pot amandoua. Nextra e bun, mai bun ecat majoritatea chinezismelor sau turcismelor de pe piata. Pe FTP5e Nextra am mers la 110m, comparat cu 170m la Belden. Fluke specifica 100m, deci e ok.

#34
Unknown11

Unknown11

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 18.08.2011
Multumesc pentru recomandari. Am comandat cablul http://www.mondoplas...33ENH-pg_ft-219 Puteti sa imi recomandati si niste conectori RJ 45?

#35
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,578
  • Înscris: 15.06.2004
Tot acolo au si conectori.

Si cizmulite ( boots ) - cauciucul care se pune peste cablu si mufa.

#36
Unknown11

Unknown11

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 18.08.2011
Pana la urma n-a mai plecat comanda de la mondoplast. M-am reorientat si am gasit un site care mi se pare foarte profi: https://www.tme.eu/ro/
Am cumparat de la ei acest cablu https://www.tme.eu/r...-kabel/2170126/ si alte accesorii pe care nu le-am gasit pe alte site-uri gen emag.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate